Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Luteranie, Adwentyści, Baptyści, Zielonoświątkowcy, itd. Rozmowy na temat protestantów, czy rzeczywiście, to co mówi protestantyzm jest biblijne.
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6277
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 876 times
Been thanked: 710 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-24, 11:00

@sądzony wypadałoby napisać co? Możesz jaśniej?
Już chyba wiem: nie dopisałam, a chyba uznaeś, że ja uznaję, że taniec to owoc Ducha Świętego: uściślam: RADOŚĆ. A radość często jest wyrazana tańcem i śpiewem na takich zgromadzeniach.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 11:02 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Dezerter » 2023-05-24, 11:07

Masz rację, że ludzie tak mówią i reagują
ale pozwólmy każdemu na reakcje takie jaki ma
ja mogę medytować 25 minut bez ruchu i bez słowa tylko z Jezusem w duchu
albo na kolanach w kościele w cichej adoracji
a mogę tańczyć wspólnotowo przed Panem na Adoracji z Gajdami
albo na koncercie Tymoteusza w pogo przy utworze Szalom i uwierz mi, że jest to ekstatyczne i mistyczne przeżycie,

Wybuch łeż przy nawróceniu ma przecież swój biblijny pierwowzór to przecież Piotr wychodzący po zaparciu się!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6277
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 876 times
Been thanked: 710 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-24, 11:09

Ale co jest fajnego w tym wydarzeniu? Coś wyjątkowego? Ja tam nie widzę nic takiego. Zwykła protestancka Boża Impreza.

Ja tam nie mam nic do tego, jak ktoś przeżywa swoje nawrócenia, albo wiarę. Byleby tylko nie nakazywał mi robić tak jak on.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 11:11 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Dezerter » 2023-05-24, 11:12

sądzony pisze: 2023-05-24, 10:57
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 10:52 @Dezerter Ale to raczej nie chodzi o to, aby odmawiać emocji ludziom, ich wyrażania w postaci tańca i śpiewu, tylko o traktowaniu tego jako : owocu Ducha Świętego, czegoś wyjątkowego. I wtedy ludzie zaczynają się czuć bardziej "wierni". Dlaczego? Dlatego że stają od razu w opozycji do tych, którzy tego tak nie przeżywają, bo to nie ich estetyka: "co, nie masz Ducha ŚwiętEGO, że nie tańczysz?" , "napełnił mnie Duch Święty, dlatego tak reaguję, też to kiedyś poczujesz, jak się otworzysz", itd.
To tak nie działa. Taniec to taniec, emocje to emocje, poryw tłumu, a nie koniecznie: owoc Ducha Świętego.
Chyba coś Ci się pomyliło z tym Owocem Ducha.
Chyba nie pomyliło
22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie.
taniec i śpiew to sposób wyrażania radości

Dodano po 4 minutach 31 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:09 Ale co jest fajnego w tym wydarzeniu? Coś wyjątkowego? Ja tam nie widzę nic takiego. Zwykła protestancka Boża Impreza.

Ja tam nie mam nic do tego, jak ktoś przeżywa swoje nawrócenia, albo wiarę. Byleby tylko nie nakazywał mi robić tak jak on.
Nikt ci nie nakazuje to po pierwsze
a po drugie żadna impreza
Była normalne nabożeństwo/msza wieczorna z kazaniem, które poruszyło obecnych tak bardzo, że zamiast iść po do domu zostali zaczęli wielbić Boga i oddawać mu chwałę
a zgodnie z obietnicą , że gdziekolwiek dwóch, lub 3 zbierze się w Imię Moje tam ja będę wśród nich tak się stało
i to przyciągnęło innych
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-05-24, 11:22

Dezerter pisze: 2023-05-24, 11:12
sądzony pisze: 2023-05-24, 10:57
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 10:52 @Dezerter Ale to raczej nie chodzi o to, aby odmawiać emocji ludziom, ich wyrażania w postaci tańca i śpiewu, tylko o traktowaniu tego jako : owocu Ducha Świętego, czegoś wyjątkowego. I wtedy ludzie zaczynają się czuć bardziej "wierni". Dlaczego? Dlatego że stają od razu w opozycji do tych, którzy tego tak nie przeżywają, bo to nie ich estetyka: "co, nie masz Ducha ŚwiętEGO, że nie tańczysz?" , "napełnił mnie Duch Święty, dlatego tak reaguję, też to kiedyś poczujesz, jak się otworzysz", itd.
To tak nie działa. Taniec to taniec, emocje to emocje, poryw tłumu, a nie koniecznie: owoc Ducha Świętego.
Chyba coś Ci się pomyliło z tym Owocem Ducha.
Chyba nie pomyliło
22 Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, 23 łagodność, opanowanie.
taniec i śpiew to sposób wyrażania radości
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:00 @sądzony wypadałoby napisać co? Możesz jaśniej?
Już chyba wiem: nie dopisałam, a chyba uznaeś, że ja uznaję, że taniec to owoc Ducha Świętego: uściślam: RADOŚĆ. A radość często jest wyrazana tańcem i śpiewem na takich zgromadzeniach.
Nie zgodzę się. Uważam i wierzę, że "radość" jako owoc Ducha Świętego "wyraża się" w całkiem innej formie.
To tak jakbyście napisali, że całowanie, przytulanie, mówienie komplementów i bieganie z pomocą po wsi jest "owocem miłości".

Dodano po 6 minutach 15 sekundach:
Obrazek

"Jaka jest więc różnica między darami i owocami Ducha? Otóż dary Ducha Świętego (charyzmaty) dotyczą zadań, jakie zlecił nam Bóg, przede wszystkim w budowaniu Kościoła, czyli Ciała Chrystusa. Są to między innymi dar nauczania, proroctwa, mówienia innymi językami, śpiewu w językach, uzdrawiania, czynienia cudów i inne. Natomiast Owoce Ducha Świętego dotyczą kształtowania naszego charakteru. Dary wskazują na pracę, do której zostaliśmy powołani, zaś owoce Ducha na postawę, która powinna nam towarzyszyć. Można też powiedzieć, że owce Ducha Świętego to cechy, którymi winni się charakteryzować dojrzali chrześcijanie."

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TS/wa ... ce_01.html

Dodano po 7 minutach 1 sekundzie:
"Owoce są zatem efektem ścisłej współpracy człowieka z Duchem Świętym. Przez życie sakramentalne, modlitwę, formację oraz ciągłą pracę nad sobą można je osiągnąć."

https://pl.aleteia.org/2018/05/20/trady ... e-w-tobie/

Owoc wymaga pielęgnacji i dojrzewania.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 11:32 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Dezerter » 2023-05-24, 11:46

Owoc wymaga pielęgnacji i dojrzewania.
Dlatego są zespoły gospel, chóry, koinonie tańca, zespoły uwielbieniowe,
ja nadal nie widzę różnicy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6277
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 876 times
Been thanked: 710 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-24, 11:46

@sądzony dla mnie bieganie po całej wsi i przytulanie i całowanie, jest wyrazem miłości:D
A taniec i śpiew radości.
Może ty jak się radujesz to leżysz na podłodze i patrzysz się jak mucha lata,ale ludzie są różni.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
Kiedy ludzie w końcu nauczą się odróżniać Dary Ducha Świętego od charyzmatów? @sądzony ja pisze o czymś innym, a ty kompletnie o czymś innym.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-05-24, 11:55

Dezerter pisze: 2023-05-24, 11:46
Owoc wymaga pielęgnacji i dojrzewania.
Dlatego są zespoły gospel, chóry, koinonie tańca, zespoły uwielbieniowe,
ja nadal nie widzę różnicy
Owoce przychodzą / otrzymujemy dzięki stałej pracy duchowej, współpracy z Duchem, pogłębianiu duchowości.
Owoc nie "spada" z nieba podczas spotkań charyzmatycznych.

Dodano po 8 minutach 46 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:48 @sądzony dla mnie bieganie po całej wsi i przytulanie i całowanie, jest wyrazem miłości:D
A taniec i śpiew radości.
Może ty jak się radujesz to leżysz na podłodze i patrzysz się jak mucha lata,ale ludzie są różni.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
Kiedy ludzie w końcu nauczą się odróżniać Dary Ducha Świętego od charyzmatów? @sądzony ja pisze o czymś innym, a ty kompletnie o czymś innym.
Jest różnica pomiędzy miłowaniem, a zakochaniem.
Jest również pomiędzy Radością chrześcijańską pochodzącą z głębi serca, a nieugruntowanym "radowaniem się" wynikającym z jakiegoś wydarzenia.
Radość jako owoc jest Łaską i nosimy Ją w sobie niezależnie od wydarzeń zewnętrznych.
Podobnież jak Miłość.

Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:48 Kiedy ludzie w końcu nauczą się odróżniać Dary Ducha Świętego od charyzmatów?
To może wytłumacz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6277
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 876 times
Been thanked: 710 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-24, 12:10

sądzony pisze: 2023-05-24, 12:04
Dezerter pisze: 2023-05-24, 11:46
Owoc wymaga pielęgnacji i dojrzewania.
Dlatego są zespoły gospel, chóry, koinonie tańca, zespoły uwielbieniowe,
ja nadal nie widzę różnicy
Owoce przychodzą / otrzymujemy dzięki stałej pracy duchowej, współpracy z Duchem, pogłębianiu duchowości.
Owoc nie "spada" z nieba podczas spotkań charyzmatycznych.

Dodano po 8 minutach 46 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:48 @sądzony dla mnie bieganie po całej wsi i przytulanie i całowanie, jest wyrazem miłości:D
A taniec i śpiew radości.
Może ty jak się radujesz to leżysz na podłodze i patrzysz się jak mucha lata,ale ludzie są różni.

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
Kiedy ludzie w końcu nauczą się odróżniać Dary Ducha Świętego od charyzmatów? @sądzony ja pisze o czymś innym, a ty kompletnie o czymś innym.
Jest różnica pomiędzy miłowaniem, a zakochaniem.
Jest również pomiędzy Radością chrześcijańską pochodzącą z głębi serca, a nieugruntowanym "radowaniem się" wynikającym z jakiegoś wydarzenia.
Radość jako owoc jest Łaską i nosimy Ją w sobie niezależnie od wydarzeń zewnętrznych.
Podobnież jak Miłość.
Można miłować i być zakochanym, to nawet wskazane. Tylko ludzie którzy utracili zakochanie do małżonka, mówią że to mniej ważne, nieważne, latanie po wsi i przytulanie że ważne jest tylko "miłowanie, agape". Coś jednak musi odróżniać miłość małżeńską od miłości do przyjaciół.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 12:11 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19105
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 4639 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-24, 12:15

@Dezerter - toż tłumaczę, że nie same emocje są złe (jak wiadomo, emocje są obojętne moralnie), tylko branie emocji za przeżycie duchowe.
Kolejność powinna być odwrotna. Odnoszę wrażenie, że współcześni ewangelizatorzy bardziej ufają metodom (czy metodykom) opartym na emocjach, niż samej Ewangelii. Trochę, jakby sprzedawali produkt. Ewangelizacja w tym wydaniu przypomina animację kibiców na stadionie sportowym.

Nie jest złe, że ludzie radują się w Panu. Ale najwieksze emocje są w sektach czy grupach typu Czatachowa. Bo tam się jedzie na emocjach.

Poczekamy, zobaczymy co wyjdzie z tego "przebudzenia". Jesli powstaną i utrzymają się dzieła, jeśli ludzie będą karmili się Eucharystią, jeśli przełoży się to na codzienne żcie chrześcijańskie - powiem, że są owoce.
Póki co, podobnie jak @ciekawaXO nie widzę w tym zdarzeniu niczego, co dorównywałoby wrzawie w mediach chrześcijańskich na ten temat.

Nie utożsamiam też radości chrześcijańskiej z emocjami ani z ich wyrażaniem. Choć oczywiście może oddziaływać na emocje i być wyrażana - nawet bardzo dobrze, gdy tak się dzieje - gorzej, gdy emocja i jej wyrażanie zastępuje to, co najważniejsze.

Dlatego podpisuję się pod tym co napisała:
CiekawaXO pisze:Ale to raczej nie chodzi o to, aby odmawiać emocji ludziom, ich wyrażania w postaci tańca i śpiewu, tylko o traktowaniu tego jako : owocu Ducha Świętego, czegoś wyjątkowego. I wtedy ludzie zaczynają się czuć bardziej "wierni". Dlaczego? Dlatego że stają od razu w opozycji do tych, którzy tego tak nie przeżywają, bo to nie ich estetyka: "co, nie masz Ducha ŚwiętEGO, że nie tańczysz?" , "napełnił mnie Duch Święty, dlatego tak reaguję, też to kiedyś poczujesz, jak się otworzysz", itd.
To tak nie działa. Taniec to taniec, emocje to emocje, poryw tłumu, a nie koniecznie: owoc Ducha Świętego.
Sądzony zresztą też trafnie to sformułował:
sądzony pisze:Jest różnica pomiędzy miłowaniem, a zakochaniem.
Jest również pomiędzy Radością chrześcijańską pochodzącą z głębi serca, a nieugruntowanym "radowaniem się" wynikającym z jakiegoś wydarzenia.
Radość jako owoc jest Łaską i nosimy Ją w sobie niezależnie od wydarzeń zewnętrznych.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-05-24, 12:17

CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 12:10 Można miłować i być zakochanym, to nawet wskazane. Tylko ludzie którzy utracili zakochanie do małżonka, mówią że to mniej ważne, nieważne, latanie po wsi i przytulanie że ważne jest tylko "miłowanie, agape". Coś jednak musi odróżniać miłość małżeńską od miłości do przyjaciół.
Chyba zbaczasz z kursu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6277
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 876 times
Been thanked: 710 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-24, 12:19

sądzony pisze: 2023-05-24, 12:17
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 12:10 Można miłować i być zakochanym, to nawet wskazane. Tylko ludzie którzy utracili zakochanie do małżonka, mówią że to mniej ważne, nieważne, latanie po wsi i przytulanie że ważne jest tylko "miłowanie, agape". Coś jednak musi odróżniać miłość małżeńską od miłości do przyjaciół.
Chyba zbaczasz z kursu.
A na jakim byłam kursie i na jaki zbaczam?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: Dezerter » 2023-05-24, 12:32

sądzony pisze: 2023-05-24, 12:08
Dezerter pisze: 2023-05-24, 11:46
Owoc wymaga pielęgnacji i dojrzewania.
Dlatego są zespoły gospel, chóry, koinonie tańca, zespoły uwielbieniowe,
ja nadal nie widzę różnicy
Owoce przychodzą / otrzymujemy dzięki stałej pracy duchowej, współpracy z Duchem, pogłębianiu duchowości.
Owoc nie "spada" z nieba podczas spotkań charyzmatycznych.
No ogarnij się, ja piszę o ludziach, którzy robią to latami a nawet dziesiątkami lat, więc masz co napisałeś wyżej

Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:48 Kiedy ludzie w końcu nauczą się odróżniać Dary Ducha Świętego od charyzmatów?
To może wytłumacz?
Ja pisałem jasno i wyraźnie o owocach Ducha a właściwie o jednym o radości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: sądzony » 2023-05-24, 12:39

Dezerter pisze: 2023-05-24, 12:32 No ogarnij się, ja piszę o ludziach, którzy robią to latami a nawet dziesiątkami lat, więc masz co napisałeś wyżej
Myślałem, że piszemy o tym jednym wydarzeniu, w którym ludzie przychodzili do świątyni i się radowali.
Dezerter pisze: 2023-05-24, 12:32
Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-05-24, 11:48 Kiedy ludzie w końcu nauczą się odróżniać Dary Ducha Świętego od charyzmatów?
To może wytłumacz?
Ja pisałem jasno i wyraźnie o owocach Ducha a właściwie o jednym o radości
Prosiłem by @CiekawaXO wyjaśniła różnicę pomiędzy Darami Ducha Świętego, a charyzmatami.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Wielkie Przebudzenie w USA! ("Asbury Revival")

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-05-24, 13:32

Dezerter pisze: 2023-05-24, 12:32 No ogarnij się, ja piszę o ludziach, którzy robią to latami a nawet dziesiątkami lat, więc masz co napisałeś wyżej
Ale chyba piszecie o czym innym. Ty o osobach prowadzących Przebudzenie. A Sądzony o uczestnikach, o ich reakcji emocjonalnej, o tym, że chwilowe emocje jeszcze nie oznaczają owoców Ducha (ale też nie wykluczają, tylko muszą zostać wypróbowane upływem czasu i osłabnięciem ewentualnej euforii). Owoc działania Ducha to coś bardziej trwałego, co pozostanie, nawet gdy stanie się nieodczuwalne. Najpewniejsza weryfikacja jest wtedy, gdy już emocje zgasną, a mimo to wiara jest umocniona i rozświetla ciemność, chociaż może nie w aż tak widowiskowy sposób jak początkowe fajerwerki.
Ostatnio zmieniony 2023-05-24, 13:36 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ