Pytanie

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1420
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Czy taka muzyka to grzech?

Post autor: AdamS. » 2023-05-24, 22:41

Kacper1298 pisze: 2023-05-24, 20:01 Czy słuchanie muzyki w której padają słowa "Cały świat niech do stóp ukłoni się..... (...)" to grzech?
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko przynosi korzyść. Wszystko mi wolno, ale ja niczemu nie oddam się w niewolę (1 Kor 6,12) - myślę, że te słowa św. Pawła doskonale odpowiadają na podobne dylematy. Podobnie jak Twój spowiednik, nie odbierałbym tych tekstów jako formy bałwochwalstwa, ale zastanowiłbym się, czy są warte słuchania. Jeśli niosą coś budującego w innym miejscu, to OK. W końcu poezja też często zawiera afirmację świata lub drugiego człowieka, a bałwochwalstwem nie jest - przeciwnie, w tej postaci bywa formą wychwalania Bożego stworzenia.
Ostatnio zmieniony 2023-05-25, 06:56 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4451
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Czy taka muzyka to grzech?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-05-25, 08:34

Nie ma nic złego w takiej muzyce (w tej piosence, o której piszesz). Przecież nie wszystko, czego słuchamy, musi być ugrzecznione albo związane z wiarą. W ten sposób to byśmy tracili możliwość słuchania większości utworów, a to by był absurd. Tak, że wyluzuj.

Dodano po 5 minutach 5 sekundach:
A poza tym słuchaj się spowiednika. Powiedział Ci, że to nie jest grzech, więc przyjmij to i jeśli masz opinię spowiednika, to nie ma sensu, żebyś pytał się o to jeszcze innych osób. Zdanie spowiednika jest wiążące i jeśli stwierdził, że coś nie jest grzechem, to powinno Cię to uspokoić i oddalić wszelkie wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 2023-05-25, 08:41 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy taka muzyka to grzech?

Post autor: Kacper1298 » 2023-05-25, 15:08

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-05-25, 08:39 Nie ma nic złego w takiej muzyce (w tej piosence, o której piszesz). Przecież nie wszystko, czego słuchamy, musi być ugrzecznione albo związane z wiarą. W ten sposób to byśmy tracili możliwość słuchania większości utworów, a to by był absurd. Tak, że wyluzuj.

Dodano po 5 minutach 5 sekundach:
A poza tym słuchaj się spowiednika. Powiedział Ci, że to nie jest grzech, więc przyjmij to i jeśli masz opinię spowiednika, to nie ma sensu, żebyś pytał się o to jeszcze innych osób. Zdanie spowiednika jest wiążące i jeśli stwierdził, że coś nie jest grzechem, to powinno Cię to uspokoić i oddalić wszelkie wątpliwości.
Tylko, że spowiednik powiedział mi tak: Grzech ciężki to napewno to nie jest, ale czy lekki to nie wiem, ale raczej to bałwochwalstwo nie jest czy jak takie coś mi powiedział mogę słuchać? No nie wpływa ona na mnie źle wręcz przeciwnie, a te słowa to nie sprawiają, że wierzę w coś innego.
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Piosenki, a grzech

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-12, 17:58

Witam, czy słuchanie piosenek na których teledysku jest ukazane dla żartu jak ktoś oddaje pokłon i klękał przed kimś, ale tylko w teledysku i jest to żartobliwe, czy takie słuchanie piosenki jest grzechem?

Czy grzechem będzie słuchanie piosenki komunistycznej, gdzie są ukazane wizerunki Lenina w teledysku?
Piosenka jest o pójściu na zachód armii czerwonej prowadzonej przez Lenina, słuchając tego mam grzech?

Jak sądzicie
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Gry - mogą być grzechem?

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 08:03

Witam, jak ma się sprawa do gier w których występują elementy magii czy potworów?

Jeśli nie są dla mnie zagrożeniem, a gram tylko i wyłącznie dla rozgrywki czy spotkania ze znajomymi to popełniam grzech? Nie powodują, że staje się gorszy, a wręcz przeciwnie staje się bardziej otwarty do ludzi, tylko wiele ksiezy uważa, że to gra stworzona przez szatana, ale jeśli nie jest dla mnie zagrożeniem duchowym to można w nią grać?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19101
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Gry - mogą być grzechem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-14, 08:44

Moje osobiste zdanie: co do zasady nie jest to grzech.
Oczywiście, bywają gry z profanującym lub negatywnym i mrocznym przesłaniem - no, ale w takim wypadku sprawa jest raczej jasna, więc rozumiem, że nie o to pytasz.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Gry - mogą być grzechem?

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 09:02

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-14, 08:44 Moje osobiste zdanie: co do zasady nie jest to grzech.
Oczywiście, bywają gry z profanującym lub negatywnym i mrocznym przesłaniem - no, ale w takim wypadku sprawa jest raczej jasna, więc rozumiem, że nie o to pytasz.
Chodzi mi o taką grę jak Pokemony, nie ma tam satanistycznych znaków, ale te postacie korzystają z magii i wiele ksiezy wypowiada się, że to zagrożenie duchowe oraz, że to są małe demony, ale jeśli na mnie to źle nie wpływa, bo gram w to pare lat, a zamiast odsuwać się od Boga to z dnia na dzień jestem coraz bliżej to czy rozrywka w taka grę może być grzechem?

https://m.niedziela.pl/artykul/67775/nd ... az-atakuja

Podobnie jest chyba nawet z Harrym Potterem, że czytanie go nie grzech, ale wiarą w to tak, a ty jak teraz uważasz?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19101
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Gry - mogą być grzechem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-14, 09:03

Nie znam tej gry.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1420
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Piosenki, a grzech

Post autor: AdamS. » 2023-06-14, 09:11

Kacper1298 pisze: 2023-06-12, 17:58 Czy grzechem będzie słuchanie piosenki komunistycznej, gdzie są ukazane wizerunki Lenina w teledysku?
Piosenka jest o pójściu na zachód armii czerwonej prowadzonej przez Lenina, słuchając tego mam grzech?
Samo słuchanie nie oceniałbym w kategoriach grzechu - ale zastanawiałbym się, co Cię do takich piosenek ciągnie? Wiem, że zło bywa pociągające - poprzez epatowanie heroizmem połączonym z przemocą dajemy sobie aplikować cukierek nasączony trucizną.

Z kolei żartobliwe pokłonienie się przed kimś toi już zupełnie inna sprawa (oczywiście jeśli to nie jest symbol zła lub jego wcielenie). Mogę się dla żartu pokłonić nawet przed świnią (zwierzęciem skądinąd bardzo wrażliwym) - ale gdy uczynię z tego pokłonu np. manifestację jakiejś idei wyższości świni nad człowiekiem ;) - to już bym się zastanawiał, czy tu potrzebny kapłan, czy kaftan (bezpieczeństwa). :D

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Piosenki, a grzech

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 09:30

AdamS. pisze: 2023-06-14, 09:11
Kacper1298 pisze: 2023-06-12, 17:58 Czy grzechem będzie słuchanie piosenki komunistycznej, gdzie są ukazane wizerunki Lenina w teledysku?
Piosenka jest o pójściu na zachód armii czerwonej prowadzonej przez Lenina, słuchając tego mam grzech?
Samo słuchanie nie oceniałbym w kategoriach grzechu - ale zastanawiałbym się, co Cię do takich piosenek ciągnie? Wiem, że zło bywa pociągające - poprzez epatowanie heroizmem połączonym z przemocą dajemy sobie aplikować cukierek nasączony trucizną.

Z kolei żartobliwe pokłonienie się przed kimś toi już zupełnie inna sprawa (oczywiście jeśli to nie jest symbol zła lub jego wcielenie). Mogę się dla żartu pokłonić nawet przed świnią (zwierzęciem skądinąd bardzo wrażliwym) - ale gdy uczynię z tego pokłonu np. manifestację jakiejś idei wyższości świni nad człowiekiem ;) - to już bym się zastanawiał, czy tu potrzebny kapłan, czy kaftan (bezpieczeństwa). :D
Co mnie ciągnie? Ładna melodia, nie mam komunistycznych poglądów ani nic, poprostu fajnie się tego słucha czy w takim przypadku słuchanie tej komunistycznej piosenki to grzech?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1420
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 545 times
Been thanked: 785 times

Re: Piosenki, a grzech

Post autor: AdamS. » 2023-06-14, 12:43

Kacper1298 pisze: 2023-06-14, 09:30 Co mnie ciągnie? Ładna melodia, nie mam komunistycznych poglądów ani nic, poprostu fajnie się tego słucha czy w takim przypadku słuchanie tej komunistycznej piosenki to grzech?
Nie podchodziłbym do tego tematu tak formalistycznie (grzech czy nie grzech) - odpowiedź możesz dać sobie tylko Ty, we własnym sumieniu oceniając czy sympatia do propagandowych elementów grzesznego od samych podstaw systemu jest dla Ciebie grzechem czy nie. Hitlerowcy też mieli wiele melodyjnych pieśni, a jednak ich nie śpiewamy. ;) Przywykliśmy do większej tolerancji względem komunizmu i sowieckiego totalitaryzmu, a przecież on wymordował kilkakrotnie więcej ludzi niż nazizm.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Grzech zaniedbania

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 22:38

Witam,

Jak wiadomo oglądanie telewizora nie jest grzechem, no chyba, że zaniedbujemy przez to obowiązki ważna

Ale oco tu konkretnie chodzi? To telewizor jest grzechem czy zaniedbanie?

Czy zawsze coś przez co grzeszymy choć jest normalne jest grzechem?

Powinniśmy się z tego spowiadać jako z zaniedbania czy z oglądania telewizora, które ciężkim przewinieniem nie jest?



Dla przykładu:

Jesli ktoś grając w grę zaniedbuje szkole to spowiada się z tego:

-grałem w gry przez co Zaniedbywałem szkole

-zaniedbywalem szkole

Ja zawsze spowiadalem się z drugiej wersji, dobrze robiłem? Te gry to wydaje mi się mało ważny szczegół, ale czy to one nie są grzechem?
Ostatnio zmieniony 2023-06-15, 15:09 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 613
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Grzech zaniedbania

Post autor: krz30 » 2023-06-15, 07:06

Wydaje mi się, że sam w sobie telewizor czy granie nie są grzeszne, tylko chodzi o umiar w korzystaniu i to, jak bardzo angażują Twoje serce. Jeżeli zapominasz o obowiązkach, nadto być może o Bogu i modlitwie, bo fajna gierka albo fajny program w telewizji, wtedy te czynności stają się grzeszne.
~Krzysztof

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Grzech zaniedbania

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-15, 07:23

krz30 pisze: 2023-06-15, 07:06 Wydaje mi się, że sam w sobie telewizor czy granie nie są grzeszne, tylko chodzi o umiar w korzystaniu i to, jak bardzo angażują Twoje serce. Jeżeli zapominasz o obowiązkach, nadto być może o Bogu i modlitwie, bo fajna gierka albo fajny program w telewizji, wtedy te czynności stają się grzeszne.
I spowiadać się z zaniedbania obowiązków tylko?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Grzech zaniedbania

Post autor: Andej » 2023-06-15, 08:50

Grzechem jest zaniedbanie i z tego należy się spowiadać. Ale to wcale nie znaczy, że należy pomijać okoliczności. Jeśli przyczyną jest oglądanie radia, telewizora czy konsoli, to ksiądz widząc o tym może doradzić jak walczyć z oglądaniem tych przedmiotów. A jeśli powodem jest oglądanie filmów czy programów telewizyjnych, słuchanie radia czy nagrań, albo granie w jakieś gry, to ksiądz, mając tego świadomość doradzi, pouczy w tym właśnie zakresie. Dlatego warto jest informować o okolicznościach grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ