Wątpliwości przed ślubem.

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
marek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 3 mar 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: marek123 » 2023-05-25, 14:19

Witam w tym roku mam brać ślub ,lecz w mojej głowie pojawiają się duże wątpliwości co do drugiej osoby i przeszkadzają mi niektóre cechy charakteru
Z drugiej strony boję się ,że będę sam i nikogo już może nie poznam.
Z drugiej strony nikt nie jest idealny ,ale jakoś nie mam przekonania ,męczy mnie to w środku.
Czy jak pojawiają się takie wątpliwości to lepiej się rozstać ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: Andej » 2023-05-25, 14:48

Nikt nie udzieli dobrej rady. Nikt nie weźmie odpowiedzialności.
Ale może spróbujesz z nią wyjechać na miesiąc. Tam, gdzie trudne warunki. Wędrówka, namiot. Ale z zobowiązaniem, że bez seksu, bez pieszczot. Tak, jak z kolegą. To może być dobra próba. Oczywiście też nie dająca 100% odpowiedzi.

Wydaje mi się, że warto ustalić co jest najważniejsza w życiu dla niej i co dla Ciebie. Jakie macie priorytety. Jeśli najważniejsze sprawy bedą podobne, to będzie to dobrze rokować.

Czy obydwoje zdajecie sobie sprawę, że jest to dożywotnie zobowiązanie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: Tek de Cart » 2023-05-25, 14:56

polecam dobry kurs przedmałżeński :) poszukaj 'wieczory dla zakochanych' albo wersję wyjazdową:
https://spotkaniamalzenskie.pl/dla-zakochanych/
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: sądzony » 2023-05-25, 15:08

marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Witam w tym roku mam brać ślub ,lecz w mojej głowie pojawiają się duże wątpliwości co do drugiej osoby i przeszkadzają mi niektóre cechy charakteru
Można rzec, że "coś" zawsze będzie Ci przeszkadzać i bardzo prawdopodobne, że nie będzie to wynikać z drugiej osoby.
marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Z drugiej strony boję się ,że będę sam i nikogo już może nie poznam.
To, wydaje mi się, nienajlepszy argument, by brać ślub. Ale może się mylę.
marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Z drugiej strony nikt nie jest idealny ,ale jakoś nie mam przekonania ,męczy mnie to w środku.
Musisz się sobie przyjrzeć. Co konkretnie Cię męczy. Może to w Tobie, nie w niej tkwi "kłopot".
marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Czy jak pojawiają się takie wątpliwości to lepiej się rozstać ?
Ty musisz podjąć decyzję.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: Ate » 2023-05-25, 15:23

Człowieku, przecież my nie znamy ciebie ani twojej narzeczonej, sam pomysł, by zadawać tak prywatne pytanie na forum jest kuriozalne... Niestety, dzisiaj ludzie nie mają jakichkolwiek zahamowań, potrafią nawet wrzucać zdjęcia części intymnych na forum z pytaniem czy "z tym czyrakiem co mi tu wyskoczył trzeba iść do lekarza?", to w sumie nie powinno mnie już dziwić...

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 577
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 168 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: Lwica » 2023-05-25, 15:42

Marku, ciężkie pytanie. Jeśli anulujesz ślub, a później będziesz chciał jednak próbować ponownie (bo nie chcesz być sam, jak to piszesz), to narzeczona może już nie zaufać i sama zacząć się zastanawiać.
Z drugiej strony, co to za ślub, jak Ty jesteś niepewny drugiej osoby?
Ile jesteście razem? Dla mnie np. ślub jest ostateczną formą relacji. Nie wyszłabym za kogoś, w kim nie widzę czegoś więcej i jeśli po prostu nie czuję w nim przyjaciela czy wsparcia.
Są śluby z tak zwanego "rozsądku", ale ja tego nie kupuję. Jestem bardzo "wybredna" co do nawet samych bliższych znajomości, a co dopiero do wyboru męża.
Masz może kogoś bliskiego, kto zna Was oboje, widzi pewne rzeczy z boku, z kim możesz spokojnie przegadać sprawę?
Można to na początek zrobić. Ale tak czy siak, jedyną osobą, która musi podjąć decyzję - jesteś Ty. Bo jak rozumiem narzeczona jest pewna, że chce stworzyć z Tobą rodzinę?

wXlfX

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: wXlfX » 2023-05-25, 18:00

marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Witam w tym roku mam brać ślub ,lecz w mojej głowie pojawiają się duże wątpliwości co do drugiej osoby i przeszkadzają mi niektóre cechy charakteru
Jeśli masz duże wątpliwości i przeszkadzają ci tej osoby niektóre cechy charakteru to już powinna być dla ciebie czerwona flaga, aby się wycofać. Wydaje mi się, że po ślubie te cechy które ci w tej osobie przeszkadzają będę jeszcze bardziej widoczne. (Ale to tylko moje zdanie)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: Abstract » 2023-05-25, 19:07

Nie będziesz szczęśliwy w związku jeśli boisz się samotności.
Małżeństwo to przede wszystkim przyjaźń i kompromisy. Kompromisy nie przeszkadzają, ponieważ występują obustronnie, w małżeństwie powinny panować demokratyczne rządy i podejście do kompromisów.
Wątpliwości to objaw zdrowego rozsądku ale nie powinny dominować. Rozwiewaj wątpliwości ze swoją wybranką, wyłóż kawę na ławę, nie ma sensu grać jak w filmie, ponieważ każdy film się kończy i życie zrobi "sprawdzam".
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-25, 19:58

wXlfX pisze: 2023-05-25, 18:00
marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Witam w tym roku mam brać ślub ,lecz w mojej głowie pojawiają się duże wątpliwości co do drugiej osoby i przeszkadzają mi niektóre cechy charakteru
Jeśli masz duże wątpliwości i przeszkadzają ci tej osoby niektóre cechy charakteru to już powinna być dla ciebie czerwona flaga, aby się wycofać. Wydaje mi się, że po ślubie te cechy które ci w tej osobie przeszkadzają będę jeszcze bardziej widoczne. (Ale to tylko moje zdanie)
Zgadzam się.
Ale. Co to za cechy?
Jeśli coś ci przeszkadza to wątpię, abyś akceptował tę osobę w pełni, że aż piszesz na forum.
To nie wróży nic dobrego.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: bei » 2023-05-25, 22:15

marek123 pisze: 2023-05-25, 14:19 Witam w tym roku mam brać ślub ,lecz w mojej głowie pojawiają się duże wątpliwości co do drugiej osoby i przeszkadzają mi niektóre cechy charakteru
Z drugiej strony boję się ,że będę sam i nikogo już może nie poznam.
Z drugiej strony nikt nie jest idealny ,ale jakoś nie mam przekonania ,męczy mnie to w środku.
Czy jak pojawiają się takie wątpliwości to lepiej się rozstać ?
Kochasz ją? Nie wiem kiedy masz ten ślub, ale nie zostawiaj tej decyzji na ostatnią chwile, czas szybko leci. Masz z kim o tym pogadać w relnym życiu. Odwolanie ślubu to nic przyjemnego, wiem bo przez to przechodziłam. Mimowszystko uważam , że to byla dobra decyzja, ale i tak bardzo mi szkoda, że tak wyszlo. Ja się nie rozstałam definitywnie po odwolaniu ślubu, ale i tak nic z tego nie wyszło.

marek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 55
Rejestracja: 3 mar 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: marek123 » 2023-05-26, 14:55

Chodzi o to ,że jest antyspołeczna .
Ciężko ją wyciągnąć do moich znajomych czy do mojej rodziny .
Nie lubi ludzi z góry skreśla człowieka i daje to odczuć wrednym zachowaniem .
Mój brat przyprowadził dziewczynę to nie podobał jej się ubiór tej dziewczyny i już jej nie lubi ,nie będzie z nią gadać.
I oczywiście jakakolwiek sprzeczka to zawsze ja muszę wyciągać rękę na zgodę , bo co by się nie działo to jest moja wina

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: sądzony » 2023-05-26, 14:59

marek123 pisze: 2023-05-26, 14:55 Chodzi o to ,że jest antyspołeczna .
Ciężko ją wyciągnąć do moich znajomych czy do mojej rodziny .
Nie lubi ludzi z góry skreśla człowieka i daje to odczuć wrednym zachowaniem .
Mój brat przyprowadził dziewczynę to nie podobał jej się ubiór tej dziewczyny i już jej nie lubi ,nie będzie z nią gadać.
I oczywiście jakakolwiek sprzeczka to zawsze ja muszę wyciągać rękę na zgodę , bo co by się nie działo to jest moja wina
Czyli odczuwa lęk.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 843 times
Been thanked: 688 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-26, 15:21

@marek123 Okej, napiszę szczerze: dla mnie to są złe cechy.
Chociaż... Co za ubiór miała ta dziewczyna? Wyzywająco było ubrana? Nie każda kobieta daje sobie radę z wyzywającym lookiem innej kobiety, a jeszcze jeśli kręci się koło narzeczonego... No nie byłabym zadowolona:P Delikatnie mówiąc:)
A znajomych masz fajnych? A ona musi ich lubić? A może nie są fajni?
Z góry skreśla człowieka-no zła cecha.
To, że ty musisz wyciągać rękę na zgodę-toksyczne.
Ostatnio zmieniony 2023-05-26, 15:21 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

wXlfX

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: wXlfX » 2023-05-26, 22:45

marek123 pisze: 2023-05-26, 14:55 (...)
Nie lubi ludzi z góry skreśla człowieka i daje to odczuć wrednym zachowaniem .
(...)
I oczywiście jakakolwiek sprzeczka to zawsze ja muszę wyciągać rękę na zgodę , bo co by się nie działo to jest moja wina
O stary... To typowe cechy dla kobiety, która po ślubie chłopa wykończy.
Szczególnie, że to takie cechy, które zazwyczaj u ludzi się nigdy nie zmieniają. Dej se spokój.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wątpliwości przed ślubem.

Post autor: Andej » 2023-05-26, 22:58

marek123 pisze: 2023-05-26, 14:55 ...
Jesteś przez nią zdominowany.

Zanim podejmiesz ostateczne kroki, spróbuj to zmienić. Demokratycznie. I nie przepraszaj, jeśli nie masz pewności, że ponosisz winę.
Na pochyłe drzewo wszystkie kozy skaczą. Widzi i wykorzystuje Twoje poczucie winy. Może w ten sposób chce Cię zmusić do zdecydowanych działań? Postaw na swoim, gdy wiesz, że masz rację. Ale uczciwie. Nie przeginaj w druga stronę. Przedyskutujcie, przeanalizujcie swoje racje. Bez emocji. Bez konieczności stawiania na swoim. I jeszcze jedno, każdy powinien wyznaczać nieprzekraczalne granice. Szczególnie w zakresie akceptacji Twojej rodziny i przyjaciół. Jeśli macie być razem, to musi Cię przyjąć takiego jaki jesteś. Za całym bagażem. Z całą rodziną.

Radzę poszukać kobiety, dla której będziesz równorzędnym partnerem. A ona dla Ciebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ