Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: AdamS. » 2023-05-28, 13:17

Dzisiejsze święto Zesłania Ducha Świętego jest jednym z najstarszych świąt chrześcijańskich. Zawsze mnie jednak zastanawiało, dlaczego mówimy o "zesłaniu" lub "wylaniu" Ducha, skoro stanowi On trzecią OSOBĘ Trójcy? Dopiero niedawno dotarło do mnie, że tak jak Ojciec ukryty jest w TAJEMNICY (w Źródle rzeki życia - i w jej Oceanie, w punkcie wyjścia i dojścia), a Syn objawiony został w CZŁOWIEKU (przez Jezusa również w każdym z nas), tak Duch jest ożywicielem RELACJI - z Bogiem i z drugim człowiekiem, bo przecież to właśnie w nim Bóg zapoczątkował wspólnotę. A we wspólnocie osobowość Boga niejako "rozpływa się", pozostawiając jedynie ślad swej obecności w postaci darów. Tak więc otrzymując Ducha, w istocie koncentrujemy się na tym, czym nas obdarowuje. On sam pozostaje poza naszą bezpośrednią percepcją.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-05-28, 13:33

Wydaje mi się, że Duch Święty nie zstąpił na Ziemię w ścisłym znaczeniu tego słowa. Bo Jezus zstąpił poprzez wcielenie. A Duch Święty nie jest w postaci materialnej, działa w sumieniach, sakramentach, natchnieniach. No wiadomo - nie chodzi sobie tak po prostu po ulicach, a działa subtelniej, w formie czysto duchowej. Nie wiem nawet, czy można powiedzieć, że jest na Ziemi, to znaczy, czy naprawdę się znajduje tu. Może raczej działa jako Pocieszyciel i Obrońca, w tym znaczeniu jest obecny. Nie wiem jak jest, ale o wiele bardziej logiczne i adekwatne wydaje mi się właśnie słowo "wylanie", "zesłanie". Choć rozumiem, że Twoje wątpliwości budziła tutaj gramatyczna forma bierna, ale w czynnej by to brzmiało trochę niezrozumiale.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 13:34 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: sądzony » 2023-05-28, 14:30

Trzeba by pogrzebać w etymologii.
Na szybko, wydaje mi się (w duchu mF), że "zstąpienie" jest bardziej antropomorficzne niż "zesłanie", nie mówiąc już o "wylaniu".
Duch Święty, podobnie jak duch każdego z nas, jest moim zdaniem "pojęciem" totalnie pozazmysłowym, transcendentnym.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 15:08

Ja myślę, że jest to konsekwencją Credo
"Od Ojca i Syna pochodzi"
i Biblii
16 Ja zaś będę prosił Ojca, a innego Pocieszyciela5 da wam, aby z wami był na zawsze - 17 Ducha Prawdy,
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: abi » 2023-05-28, 16:54

offtop ale zahaczajacy o temat :)
czy ktos ma pojecie jak powiazac tatarak z zeslaniem Ducha sw?


Obrazek

jakies 50-60 lat temu moja babcia pilnowala zeby podloga w calym mieszkaniu byla w tataraku ( wg jej okreslenia "szuwar")
a teraz juz nigdzie tego zwyczaju nie spotykam :-?
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 16:57 przez abi, łącznie zmieniany 1 raz.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-05-28, 16:57

A możesz, abi, doprecyzować? Bo nic nie rozumiem.

Dodano po 23 minutach 11 sekundach:
Masz na myśli to, że jest jakiś związek między zesłaniem Ducha, a tą rośliną i mamy zgadnąć czego to jest symbol? Czy może po prostu pytasz o to, bo też nie wiesz?
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 17:20 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: Andej » 2023-05-28, 18:01

Tytułowe pytanie wkracza w tajemnice Trójcy świętej. Obawiam się, że nikt jej nie rozwiąże, ani nie pojmie.
A jednak, wszystko zaczęło się od Ojca. Dlatego nazywamy Go Ojcem. To Bóg Ojciec, nawet jeśli współistotny Synowi i Duchowi, to właśnie ON jest Pierwszy. Primus inter pares? To Ojciec wysłał Syna i Ducha. To Syn prosił o Ducha dla wyznawców.
Zatem Duch święty został posłany (zesłanie trochę negatywnie się kojarzy) i dlatego zstąpił. Obydwa określenie są adekwatne do sytuacji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: konserwa » 2023-05-28, 19:00

Chyba dlatego , ze jezyk narodowy nigdy nie jest adekwantnie stuprocentowo jednoznaczny, jak ten oryginalny , z ktorego sie tlumaczy.
zeslanie - bo ...
poslanie ... bo
delegowanie ... bo

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-05-28, 19:02

Andej pisze: 2023-05-28, 18:01 Tytułowe pytanie wkracza w tajemnice Trójcy świętej. Obawiam się, że nikt jej nie rozwiąże, ani nie pojmie.
A jednak, wszystko zaczęło się od Ojca. Dlatego nazywamy Go Ojcem. To Bóg Ojciec, nawet jeśli współistotny Synowi i Duchowi, to właśnie ON jest Pierwszy. Primus inter pares? To Ojciec wysłał Syna i Ducha. To Syn prosił o Ducha dla wyznawców.
Zatem Duch święty został posłany (zesłanie trochę negatywnie się kojarzy) i dlatego zstąpił. Obydwa określenie są adekwatne do sytuacji.
Dokładnie tak. Starożytni nawet określali Jezusa i Ducha Świętego - w sensie działania - jako "ręce Ojca".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 19:14

Abi to jakaś pozostałość pogańskich źródeł Zielonych Świątek ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5333
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 846 times
Been thanked: 1404 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: abi » 2023-05-28, 19:23

Dezerter pisze: 2023-05-28, 19:14 Abi to jakaś pozostałość pogańskich źródeł Zielonych Świątek ;)
rozumiem
choc mam wrazenie ze w tamtych czasach i ksiadz mowil o tym, zeby tak robic :-?
odbieralam to tak jak brzozy przy oltarzach w czasie procesji, albo jak choinke w wigilie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1408
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: AdamS. » 2023-05-28, 20:25

abi pisze: 2023-05-28, 19:23 mam wrazenie ze w tamtych czasach i ksiadz mowil o tym, zeby tak robic :-?
odbieralam to tak jak brzozy przy oltarzach w czasie procesji, albo jak choinke w wigilie
Abi, pokazałaś tu zdjęcie pałki, nie tataraku - ale masz absolutną rację - wykładania na Święto Zesłania w chałupach tataraku to w pełni chrześcijański zwyczaj, obecny jeszcze do dziś w niektórych miejscach na Podkarpaciu. Tatarak intensywnie pachnie i ta woń kojarzona była z przenikaniem wszystkiego przez Ducha Świętego, dlatego wykładano nim podłogi chałup. Chyba nawet w tym kontekście istnieje obraz anioła z tatarakiem, autorstwa Jana Matejki (w załączeniu).

Inne skojarzenie, jakie mi się tu nasuwa, to pierwotna funkcja praktyczna tataraku, który został sprowadzony do Europy z Azji w bukłakach tatarskich. Tatarzy używali jego kłączy do odświeżania (dziś rzeklibyśmy do odkażania) wody czerpanej z różnych ujęć. Tatarak pełnił funkcję ochronną. W duchowym znaczeniu funkcja ta mogła być przejęta przez symbolikę tej rośliny (ale to już tylko moje przypuszczenia).

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 20:28 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 585
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 35 times

Re: Dlaczego ZESŁANIE, a nie ZSTĄPIENIE?

Post autor: Pytający » 2023-05-30, 19:59

miłośniczka Faustyny pisze: 2023-05-28, 13:33 Wydaje mi się, że Duch Święty nie zstąpił na Ziemię w ścisłym znaczeniu tego słowa. Bo Jezus zstąpił poprzez wcielenie. A Duch Święty nie jest w postaci materialnej, działa w sumieniach, sakramentach, natchnieniach. No wiadomo - nie chodzi sobie tak po prostu po ulicach, a działa subtelniej, w formie czysto duchowej. Nie wiem nawet, czy można powiedzieć, że jest na Ziemi, to znaczy, czy naprawdę się znajduje tu. Może raczej działa jako Pocieszyciel i Obrońca, w tym znaczeniu jest obecny. Nie wiem jak jest, ale o wiele bardziej logiczne i adekwatne wydaje mi się właśnie słowo "wylanie", "zesłanie". Choć rozumiem, że Twoje wątpliwości budziła tutaj gramatyczna forma bierna, ale w czynnej by to brzmiało trochę niezrozumiale.
W istocie w J 6:33 i 35 czytamy, jestem chlebem, który zstępuje z niebazstąpiłem bowiem z nieba, nie aby czynić swoją wolę, ale wolę Tego, który mnie posłałwer.38
Podobnie mamy w J 3:13A nikt nie wstąpił do nieba, jak tylko ten, kto zstąpił z nieba
Jednak w J 16:7-8 i 13 nasz [Zbawiciel]powiedział, że dla uczniów lepsze jest jego odejście ponieważjeśli Ja nie odejdę, [Opiekun] do was nie przyjdzie, jeśli zaś odejdę p o ś l ę go do was. A On, gdy przyjdzie...Jednak, gdy przyjdzie On, Duch prawdy, wprowadzi was we wszelką prawdę patrz. J 14:15-16
W Łuk.24 :49 czytamy:
"Oto Ja z s y ł a m wam obietnice mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w mieście, dopóki nie zostaniecie przyodziani mocą z wysokości".
patrz. J 14:16;15:26 i 16:7.
I w Dz.Ap.1:4 i 5 czytamy, żeby się nie oddalali z miastaale oczekiwali obietnicy
I w 2:33 czytamyA gdy został wyniesiony na prawicę Boga i otrzymał od
Ojca obietnicę Ducha świętego, rozlał go, co wy zarówno widzicie i słyszycie

Tak to wyglądało w zapowiedziach i ich spełnieniu.

ODPOWIEDZ