a Prawda cię wyzwoli

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 13:42

Ale jakiej prawdy poszukuje(my)? Czy chodzi o szukanie dziury w katolickim moscie, czy o poznanie, dlaczego taki katolicki most stoi i dlaczego i w jaki sposob daje przejscie z jednego brzegu na drugi?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1929
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Andy72 » 2023-06-08, 13:49

Poszukiwanie z otwarciem na katolicyzm, bez złej woli.
Choć sama wiedza może nie wystarczyć, znałem na usenecie jednego zaciekłego buddystę, (bez nazwisk), ma bardzo dużą wiedzę, z tego co podawał, jeśli chodzi o literaturę, to interesuje się oprócz buddyzmu okultyzmem, magią.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-08, 13:52

Mysle ze kazdy kto probuje innym cokolwiek udowadniac jest na manowcach i sprowadza innych na manowce.
Wiara nie jest czyms czego mozna sie nauczyc, tylko jest wewnetrznym przekonaniem, a udowadnianie komukolwiek, czegokolwiek, jest jedynie utrwalaniem tych przekonan.
Jesli ktos uwaza ze inny jest w bledzie i bedzie go za wszelka cene czy tez agresywnie przekonywal, to jedynie spowoduje wieksza upartosc w jego przekonaniach.
Ostatnio zmieniony 2023-06-08, 13:58 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 14:17

Wiara opiera sie najpierw na pewnch regulach ( u nas na ich strazy stoi urzad nauczycielski kosciola ), a dopiero na tym mozna oprzec swoje przekonanie - uwierzyc ( w np. katolicki przekaz wiary ), albo nie uwierzyc.
Innej drogi nie ma.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-08, 14:42

Tak, jednak forsowanie tych regul mija sie z celem, jesli ktos ma juz w tym wzgledzie jakies przekonania.
Poza tym te reguly dotycza religii, nie wiary.
Nie zmusisz nikogo do zaakceptowania i zrozumienia tych regol jesli ktos tego nie chce, abo nie potrafi zrozumiec, a powody tego moga byc rozne.
Ostatnio zmieniony 2023-06-08, 16:05 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: AdamS. » 2023-06-08, 18:54

Edom pisze: 2023-06-08, 11:08 Osobiście Prawdę rozumiem jako Zrozumienie oparte na Faktach. Kojarzę ją z Nazarą - religią Minejczyków.
Wierze że gdy Chrystus mówiąc 'Poznacie Prawdę a Prawda was wyzwoli' miał właśnie na myśli Jego religię - Nazarę, religię Minejczyków / Esseńczyków.
Rozumiem i nie wykluczam, że Jezus miał kontakt, mogąc nawet kulturowo pozostawać pod ich wpływem. Jednak gdy dokładniej wnikniemy w Jego nauczanie, połączone ze świadectwem, a przede wszystkim ze zmartwychwstaniem, dochodzimy do jego współistotności z Ojcem. To jest rzecz raczej wewnętrznego doświadczenia, niż argumentacji, więc nie zamierzam Cię do tego przekonywać. Mogę tylko dać osobiste świadectwo, co Jezus zrobił dla mnie - uwolnił mnie od lęków i chorób (w kilku przypadkach mógłbym mówić o doświadczonym cudzie), ale przede wszystkim wszedł w moje życie stając się jego osią, co wypełniło mnie poczuciem sensu i miłości. To nie jest kwestia jakiegoś nauczania, leż żywej Obecności. Ufam, że i Ty jej doświadczysz, jeśli się tylko na Jezusa otworzysz.

Pozdrawiam Cię w Jego imię, ściskając mocno! Kto autentycznie szuka prawdy, na pewno ją znajdzie!
Adam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: Dezerter » 2023-06-08, 21:20

Czytałem poważny artykuł porównujący nauki Jezusa i Esseńczyków
jest w nich tyle samo zbieżności co i sprzeczności, które nie pozwalają uznać tezy, że Jezus był esseńczykiem, bo sprzeczności są nie do przezwyciężenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 22:46

Faraonie - aby zostac Twoim poddanym ( no bo ktory faraon bez poddanych zbuduje piramide, he? ) trzeba nauczyc sie czyli poznac prawa i zasady panujace w "faraonolandzie" ... a to po to, zeby stajac sie chrzescijaninem ( czyli uwierzyc w Chrystusa ) miec pojecie, ze modlimy sie do Chrystusa i czcimy Chrystusa jako Biga, nie popadajac w omylkowe modly do Allaha/Kriszny itd.
wiara nie jest mozliwa z musu, ale wiedza o tym, w co wierzymy jest konieczna dla wiary.
Zawsze mozna pozostac ateista ...
ale rowniez ateista najpierw musi poznac, co to ateizm, aby moc wybrac.

Chyba - ze masz na mysli "religijnosc" typu szariatu - tak jak w islamie. Ale to nie ma nic wspolnego z wiara i religia: to jest ideologia.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-09, 00:48

Konserwa, sa ludzie dobrze znajacy teologie, religie, znaja Pisma, itd. a sa niewierzacy, czyli wiara nie zalezy od wiedzy, regul religijnych, czy znajomosci Pism. A religia jest bardziej wyborem jakiejs prawdy w co i jak wierzymy, niekoniecznie bedzie to Prawda.
A do budowy piramid nie potrzeba wiary, ani religii, wystarczy projekt inzyniera i odpowiednie zasoby. ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-09, 17:01

Nie - do budowy piramid najpierw trzeba nabyc wiedze, a umiejetnosci nabywa sie praktykujac nabyta te wlasnie wiedze.
Tak samo wiare okreslamy wedlug pewnej wiedzy o przedmiocie wiary - dlatego jestem wierzacym wedlug regul katolickich, a nie zielonoswiatkowych, poniewaz uwierzylem w katolicki przekaz ( wiedze ) o przedmiocie wiary, jak rowniez nie jestem muzulmaninem ( choc stosowano wobec mnie przekaz i naciski islamu na bazie judaizmu ), poniewaz wiedza, jaka nabylem o islamie nie przekonala mnie do wiary w Allaha. Nie uwierzylem Mahometowi.
To co napisales- o wielki wladco Nilu - jest sprzeczne sprzecznoscia sprzecznie sprzeczna.
Zycze swiezego powiewu od wladcy niebios Amona-Re znad zrodel Nilu i milego lyku palmowego piwa w cieniu piramidalnej piramidy ~o)
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 17:04 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-09, 17:19

Akurat faraon ma wiedze o budowie i zajmowal sie na codzien inzynieria wodno ladowa, a nawet schodzil z pracami 2pietra pod fundamenty piramid, ktore nadal stoja. ;)
Nawet przysposabial do niektorych prac inzynieryjnych zolnierzy RAF-u. ;)
A w pubie The Divizes Inn popijalismy piwko hmielowe, grajac w Pool-a. ;)
Jak pewnego razu poszlo o rywalizacje to jednym uderzeniem wsadzilem 3 ostatnie kule do naroznikow i nazwali mnie mistrzem Polski w Pool-a. ;)
Moj cue byl tam dobrze znany i chyba jszcze pamietaja. ;)
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 17:28 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-09, 17:38

:-s no coz ... ja tylko kilka razy plywalem 150 metrow pod powierzchnia oceanu. dawne czasy :-s

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: abi » 2023-06-09, 17:44

konserwa pisze: 2023-06-09, 17:38 :-s no coz ... ja tylko kilka razy plywalem 150 metrow pod powierzchnia oceanu. dawne czasy :-s
i nie wynurzales sie po powietrze? :-?
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: faraon » 2023-06-09, 17:49

abi pisze: 2023-06-09, 17:44
konserwa pisze: 2023-06-09, 17:38 :-s no coz ... ja tylko kilka razy plywalem 150 metrow pod powierzchnia oceanu. dawne czasy :-s
i nie wynurzales sie po powietrze? :-?
Wynurzal sie, raz na 2 miesiace. ;) Zaczerpnac powietrza. ;)
To tak jak z Jonaszem, tylko nieco dluzej. ;)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: a Prawda cię wyzwoli

Post autor: konserwa » 2023-06-09, 21:25

Nie musialem sie wynurzac. Codziennie o wschodzie lawicy ryb otwieralem okno i wietrzylem kajute, nastepnie po wlaniu 10 tysiecy litrow wody oceanicznej dobrzee umylem naczynia i siebie tez, zamknalem okno, a z tego co pozostalo zaparzylem kawe.

ODPOWIEDZ