Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Quinque » 2023-06-05, 21:33

Kiedyś spotkałem się z takim argumentem Erhmana (tak wiem że to mało wiarygodny autor ale w tym wypadku to inna kwestia) że:
- dlaczego Bóg nie sprawił iż zachowały się do naszych czasów oryginalne zwoje z Nowym Testamentem?

Bóg mógł sprawić iż Nowy Testament w orginale zachowałby się do naszych czasów. Nawet bez wykorzystania cudu np. ktoś mógł włożyć zwoje do naczynia i odnaleźlibyśmy je (z pomocą Bożą nawet). To samo się tyczy pisam wczesochrześcijańskich np.pism Papiasza który byłby niezwykle cenne z naszego punktu widzenia, i pomagały by nam w wierze. Jak rozwiązać ten problem?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Andej » 2023-06-05, 21:36

Quinque pisze: 2023-06-05, 21:33 - dlaczego Bóg nie sprawił iż zachowały się do naszych czasów oryginalne zwoje z Nowym Testamentem?
Dlaczego Bóg nie sprawił, że biedronki są niebieskie w żółte gwiazdki?

Czy jest sens zadawać pytania, które są bez sensu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Quinque » 2023-06-05, 21:37

To powazny temat i proszę o poważne odpowiedzi

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: sądzony » 2023-06-05, 21:43

Quinque pisze: 2023-06-05, 21:33 Kiedyś spotkałem się z takim argumentem Erhmana (tak wiem że to mało wiarygodny autor ale w tym wypadku to inna kwestia) że:
- dlaczego Bóg nie sprawił iż zachowały się do naszych czasów oryginalne zwoje z Nowym Testamentem?

Bóg mógł sprawić iż Nowy Testament w orginale zachowałby się do naszych czasów. Nawet bez wykorzystania cudu np. ktoś mógł włożyć zwoje do naczynia i odnaleźlibyśmy je (z pomocą Bożą nawet). To samo się tyczy pisam wczesochrześcijańskich np.pism Papiasza który byłby niezwykle cenne z naszego punktu widzenia, i pomagały by nam w wierze. Jak rozwiązać ten problem?
A jak by to pomogło w wierze :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Quinque » 2023-06-05, 21:53

Np. moglibyśmy określić dokładny wiek tych pism i raz na zawsze potwierdzić ich autorstwo. Co by odebrało argument ateistom że autorzy NT są anonimowi

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: sądzony » 2023-06-05, 22:01

Quinque pisze: 2023-06-05, 21:53 Np. moglibyśmy określić dokładny wiek tych pism i raz na zawsze potwierdzić ich autorstwo. Co by odebrało argument ateistom że autorzy NT są anonimowi
Żądać potwierdzenia autorstwa Nowego Testamentu to tak jak żądać potwierdzenia Bożego Ojcostwa w odniesieniu do Jezusa Chrystusa.
DNA czy charakter pisma Ducha Świętego wyraża się Miłością.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6339
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 882 times
Been thanked: 719 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-05, 22:39

Mogą być anonimowi. Mi tam nie przeszkadza:)

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Quinque » 2023-06-05, 23:04

To fajnie ale to dyskusja między katolikami

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15036
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Dezerter » 2023-06-05, 23:25

Quinque pisze: 2023-06-05, 21:33 Kiedyś spotkałem się z takim argumentem Erhmana (tak wiem że to mało wiarygodny autor ale w tym wypadku to inna kwestia) że:
- dlaczego Bóg nie sprawił iż zachowały się do naszych czasów oryginalne zwoje z Nowym Testamentem?

Bóg mógł sprawić iż Nowy Testament w orginale zachowałby się do naszych czasów. Nawet bez wykorzystania cudu np. ktoś mógł włożyć zwoje do naczynia i odnaleźlibyśmy je (z pomocą Bożą nawet). To samo się tyczy pisam wczesochrześcijańskich np.pism Papiasza który byłby niezwykle cenne z naszego punktu widzenia, i pomagały by nam w wierze. Jak rozwiązać ten problem?
Podobne pytania można mnożyć, wiem, bo sam byłem na etapie pretensji do Jezusa, że kiepsko to załatwił
ja też tego nie rozumiem, ja też bym zrobił to inaczej
ale mamy jak mamy
czemu? nie wiemy i nie rozumiemy
Mi do wiary wystarczy to co mamy, co się zachowało
ale zgoda, że podstawy wiary stają się coraz bardziej .... nie znajduje właściwego słowa, ale ty to na pewno rozumiesz co chcę powiedzieć
Moja wiara jest mocna nie w oparciu o materialne dowody typu zwoje, pisma, czy zapisy historyczne (choć też oczywiście są ważne i wystarczające)
ale w oparciu o doświadczenie Bożego działania w Odnowie, na ewangelizacjach, a nawet na forum
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13865
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2216 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: sądzony » 2023-06-06, 07:22

Quinque pisze: 2023-06-05, 23:04 To fajnie ale to dyskusja między katolikami
W sensie, że oni nie wierzą w Ducha? :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19208
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2642 times
Been thanked: 4658 times
Kontakt:

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-06, 07:48

A dlaczego - zamiast wątpliwej drogi ewangelizacji - Bóg nie włoży wszystkim do głowy Ewangelii?

Co do pism - co by to dało? Istotą jest, czy powstały z natchnienia Boga, a nie czy napisał je konkretny gość z przeszłości.

Poza tym szukanie "oryginału" jest nieporozumieniem: większość Pism w Biblii nie powstawały w ten sposób, że był autor, który napisał jakiś zwój i potem to już tylko przepisywali. Nie na tym polega natchnienie biblijne, ale właśnie na prowadzeniu przez Boga treści.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Albertus » 2023-06-06, 16:35

Nawet jakby się zachował jakimś cudem oryginalny rękopis jakiegoś listu albo Ewangelii to niby skąd mielibyśmy wiedzieć że to jest właśnie ten oryginalny rękopis? I dlaczego wszyscy mieliby w to wierzyć?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Quinque » 2023-06-06, 19:35

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-06, 07:48 A dlaczego - zamiast wątpliwej drogi ewangelizacji - Bóg nie włoży wszystkim do głowy Ewangelii?

Co do pism - co by to dało? Istotą jest, czy powstały z natchnienia Boga, a nie czy napisał je konkretny gość z przeszłości.

Poza tym szukanie "oryginału" jest nieporozumieniem: większość Pism w Biblii nie powstawały w ten sposób, że był autor, który napisał jakiś zwój i potem to już tylko przepisywali. Nie na tym polega natchnienie biblijne, ale właśnie na prowadzeniu przez Boga treści.
To jak powstały? Bo ja zawsze uważałem że autor pod natchnieniami Boga napisał tekst. Zresztą, dziś wielu ateistów zarzuca chrześcijanom że nie ma dostępu do orginalów z pierwszego wieku. I dlatego mogą oni wysnuwają tezy że Mateusz kopiował z Marka itd
Ostatnio zmieniony 2023-06-06, 19:36 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15036
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Dezerter » 2023-06-06, 21:29

Ale to źle, że kopiował?
przecież opowiadali tą sama historię
przykład po 30 latach od dziś Sądzony będzie kanonizowany i mianowany doktorem Kościoła
zaczną się opisy nawrócenia, wzrastania, żywoty ,świętego itp
a że Sądzony wszędzie opowiadał i pisał, że największy wpływ miało nasze forum ;) :p
to spotkasz opis "sadzony na forum" pióra Marka, ale ponieważ będziesz miał wiele do dodania, lub nieco inaczej do opowiedzenia to napiszesz swoją wersję, a ja swoją
Duch święty daje natchnienie, ale człowiek współpracuje na tyle na ile usłyszy głos Ducha i na ile potrafi przekazać to natchnienie
to nie jest pismo automatyczne
ewangelie nie spadły z nieba
Paweł pisał (niektóre) listy do konkretnych ludzi w konkretnych sprawach
Ludzie Kościoła, kościoły lokalne, synody, sobory a wszyscy oni pod natchnieniem Ducha rozpoznali i uznali to co jest pod natchnieniem Ducha.
czytałeś apokryfy?, ja prawie wszystkie najważniejsze z pierwszych wieków z wypiekami na twarzy szukałem Prawdy zagubionej i odrzuconej ...
no nie znalazłem *-:)
Zaledwie kilka utworów godnych zapoznania się, kilkanaście zdań wyglądające na autentyczne, wartościowe, ważne
przepaść między tym co kanoniczne a nie jest ogromna :!:
Didache jest najbliżej kanoniczności, ale było uznawane za wartościowe i polecane od początków chrześcijaństwa i tak jest nadal
na naszym forum było polecane ze 100 razy
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 713
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Zachowane fragmenty Biblii i Pism

Post autor: Quinque » 2023-06-06, 22:08

Oczywiście że źle bo to wpisuje się w antychrzescijańską narrację że Ewangeliści nie znali uczniów Jezusa, i są wymysłem jakiś tam anonimowych chrześcijan. A sama Ewangelia Mateusza powstała po upadku świątyni. Wbrew tradycyjnemu.poglądowi. Jan Lewandowski dobrze to wyjaśnił
Ostatnio zmieniony 2023-06-06, 22:09 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”