Edom i wiara Edomitów Nazara

Zablokowany
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: konserwa » 2023-06-10, 14:26

Kwestia narzedzi, a nie objetosci czaszki czy mozgu.
Seneka mial do przestudiowania zaledwie kilkadziesiat dziel dorobku cywilizacyjnego, obecnie co roku samych dziel naukowych wychodzi kilka tysiecy, a cala makulatura to kilkadziesiat tysiecy tworczosci do przestudiowania.
Dlatego Seneka mogl spamietac prawie wszystko, gdy dzisiaj utonalby po minucie wertowania tego, co nalezy zapamietac.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-10, 14:31

Andy72 pisze: 2023-06-10, 14:22 Ale pamiętali swoje drzewa rodowe.
Zgadza się.

Bo to było dla nich ważne i na tym się skupiali.

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-10, 14:44

Nie musieli wcale pamiętać, mieli do tego pismo, nawet pismo alfabetyczne które stworzyli potomkowie Ezawa - alfabet Hebrajski / Fenicki.
Najstarsza, i Najwspanialsza księga Biblii - Księga Hioba, jest literaturą EDOMU, a NIE IZRAELA.


Czym był więc Edom, i kim byli Edomici / Esseńczycy zamieszkujący w czasach Patryjarchów tereny obecnego Izraela ?

Większość zachodnich archeologów nie jest dopuszczana na tereny obecnego Izraela, ale wykopaliska archeologiczne prowadzone na terenie Jordanu przez Kalifornijski Uniwersytet San Diego, czy przez Prof. Piotra Bieńkowskiego z Anglii, dają nam poznać historię Edomu - zapomnianego??? narodu który tworzył zachodnią cywilizację.

Poniżej kilka archeologicznych notek o Edomie.

Pierwsza pochodzi od Marty Sharp Joukowskiej, emerytowanego Profesora z Uniwersytetu Brauna na Wyspie Rhodos, USA, obecnego dyrektora wykopalisk archeologicznych na terenie Jordanu, gdzie pracuje ona na terenie Wielkiej Świątyni w antycznej Petrze.

"Według tradycji, w okresie ok. 1200 pne. obszar Petry (choć niekoniecznie obszar wykopaliska) był zamieszkiwany przez Edomitów i ten obszar był znany jako Edom ("czerwony").

Zanim Izraelici podbili te tereny, Edomici kontrolowali szlaki handlowe od Południowej Arabii do Damaszku, na północ od Edomu.


Mało jest wiadomo o Edomitach na terenie samej Petry, ale jako naród, znani oni byli

z ich mądrości,

z ich piśmiennictwa,

ich tekstylnego przemysłu,

z ich wspaniałej wysokiej jakości ceramiki,

i wysokiej jakości wyrobów metalurgicznych".

http://www.brown.edu/Departments/Joukow ... story.html
_____________________

Obrazek

"According to tradition, in ca. 1200 BCE, the Petra area (but not necessarily the site itself) was populated by Edomites and the area was known as Edom ("red").

Before the Israelite incursions, the Edomites controlled the trade routes from Arabia in the south to Damascus in the north.

Little is known about the Edomites at Petra itself, but as a people they were known for their wisdom, their writing, their textile industry, the excellence and fineness of their ceramics, and their skilled metal working."
________________________

Druga archeologiczna notatka dotyczy wykopalisk na terenach antycznego Edomu prowadzonych przez Universyted Kalifornii, z San Diego, i przez Departament Historii z Jordanu.

Pod kierunkiem Profesora Levy, w skład międzynarodowego zespłu archeologów wchodzili: Russell Adams z McMaster University, Canada; Mohammad Najjar, Department of Antiquities, Jordan i Professor Andreas Hauptmann, German Mining Museum

Wykopaliska archeologiczne w Khirbat an-Nahs w Jordanie, prowadzone w latach 2002 - 2004 przez Uniwersytet Kalifornii z San Diego, dały nam możliwość nowego spojrzenia na historię Edomu, gdyż odkryte przedmioty i dowody osiadłej społeczności sięgają wieków od trzynastego do dziesiątego pne.

Obrazek

"Tereny nizinne Edomu, obfitujące w rudę miedzi, były ignorowane przez archeologów z powodu oczywistych trudności pracy w tym bardzo suchym regionie.
Ale z antropologicznej perspektywy, i używając wysoko precyzyjnej techniki datowania węglem, nowe archeologiczne poszukiwania potwierdziły dwa główne okresy produkcji miedzi - od 12-tego do 11-tego wieku pne., i od 10-tego do 9-tego wieku pne.

Z tych okresów, znaleziono dowody konstrukcji masywnych fortyfikacji i produkcji metalu na skalę przemysłową, jak również ponad sto obiektów budowlanych".


http://ucsdnews.ucsd.edu/newsrel/soc/EDOM.asp
__________________
"The Edomite lowlands, home to a large copper ore zone, have been ignored by archaeologists because of the logistical difficulties of working in this hyper-arid region.

But with an anthropological perspective, and using high precision radiocarbon dating, this new research demonstrates two major phases of copper production—during the 12th to 11th centuries B.C. and the 10th to 9th centuries B.C.

In this period evidence was found of construction of massive fortifications and industrial scale metal production activities, as well as over 100 building complexes."
___________________

W opini niektórych historyków, Hykosi którzy podbili Egipt w 17 wieku pne., i rządzili z Avaris, byli Edomitami / Esseńczykami, a ich król Khian zarządzał, jak w obietnicy danej Abrahamowi, od Nilu do Eufratu, gdzie znajdują sie archeologiczne dowody jego wpływów, tak jak to było dane przez Boga w obietnicy Abrahamowi, i jak czytamy w Księdze Rodzaju 36:

"(37) Gdy umarł Samla, po nim był królem Saul z Rechobot nad Rzeką [Eufrat] "


Obrazek

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-10, 14:48

Edomie.

I co z tego wszystkiego co piszesz miałoby dla nas wynikać?

Jakieś wnioski?

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-10, 15:19

Albertus pisze: 2023-06-10, 09:16
... Natomiast "Testament Hioba " jest apokryfem i trudno uznawać za prawdę wszystko co tam napisano.

Tylko że istnienie Hioba w żaden sposób nie potwierdza wywodów Edoma.

Poza tym dla ludzi którzy znają prawdziwą Ewangelię wywody te nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Tyle tylko że mogą kogoś od prawdziwej Ewangelii odciągać i odwodzić jeśli ktoś nie jest utwierdzony w Prawdzie.

Edom po prostu odrzuca prawdziwą Ewangelię i głosi inną.Mam nadzieję że się to kiedyś może zmienić ale raczej jeszcze nie teraz.

Testament Hioba dodaje Albertusie sporo ciekawych informacji do Księgi Hioba, takich jak powód dla którego Szatan wybrał sobie Hioba aby go przetestować.

Pisze tam też że Hiob zajmował się wytwarzaniem oitmentów z Kadzidła, bardzo istotna informacja dla mnie.

Czy wiesz czym jest Kadzidło ?

Jeśli chodzi o moją wiarę to moje poszukiwania tylko umocniły ją.
Urodziłem się i wychowałem w KrK, ministrantrmem byłem zanim poszedłem do szkoły podstawowej więc na Ewangeliach uczono mnie czytać abym czytał w czasie Mszy, i już wtedy zafascynowany byłem historią i archeologią biblijną.

Po trzydziestce, znając kilka języków, zacząłem zagłębiać się w nadal niezrozumiałe dla mnie fragmenty Biblii, i tak zaczęła się moja przygoda z Ezawem / Edomem - Poznaniem Prawdy.
Wyszedłem z KrK, Poszukując Prawdy u Protestantów, w Masonerii, u Bahajów, i nawet w Islamie, po czym wróciłem do KrK, ale widzę go teraz inaczej niż jako małe dziecko.
Nadal w niedzielę i święta uczęszczam do Kościołów Katolickich, widząc go jako połączone dwa Kościoły.

Pozdrawiam

Dodano po 4 minutach 36 sekundach:
Albertus pisze: 2023-06-10, 14:48 Edomie.

I co z tego wszystkiego co piszesz miałoby dla nas wynikać?

Jakieś wnioski?
Wierzę że poznanie Prawdy umocni wiarę w Boga. Pozwoli na to aby nasze dzieci też ją zrozumiały i nie odchodziły masowo od Kościoła i Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-06-10, 15:20 przez Edom, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: konserwa » 2023-06-10, 15:55

Mieli pismo? Edomie, nawet w zamoznym Egipcie napisanie krotkiego tekstu bylo niezlym przedsiewzieciem ... Na papirus stac bylo jedynie moznowladcow, zas teksty byly skrotowe i symboliczne ( pismo takie jak dzisiaj jeszcze nie istnialo ).
Najczesciej teksty urzedowe spisywano na glinianych tabliczkach lub walcach. trwalo to kilka dni.
No i na dodatek czesc zapisu w wyrazie trzeba sie bylo domyslac, gdyz starozytne pismo to byly albo hieroglify, albo tylko spolgloski.
Edomie ... wydaje sie, ze nie masz pojecia o tym i dzisiejsza technologie pismiennicza wtlaczasz w czasy o kilka tysiecy lat odlegle od wspolczesnosci.
Dlatego - za przeproszeniem - wypisujesz takie pier...y.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Dezerter » 2023-06-10, 17:32

Żeby zobaczyć jak pokrętne i podstępne jest pisanie Edoma zobaczcie zestawienie dwóch wpisów
pierwszy jeden z jego pierwszych wpisów, zdanie skierowane do Andeja , jak jeszcze nie wiedział, że pisze na katolickim forum
Edom pisze: 2023-05-31, 19:01
Andej pisze: 2023-05-31, 18:18
Edom pisze: 2023-05-31, 17:17 Niestety, jego Prawda musiała się wtedy zgadzać z dogmatami Kościoła, niewiele było więc miejsca na jej poszukiwanie.
Prawda każdego katolika musi się zgadzać z dogmatami Kościoła. To fundament.
Ale to wcale nie oznacza, że musimy rozumieć każda Prawdę, wzgl. całą Prawdę. Powinniśmy ją zgłębiać. Nie zmieniać. Tak, jak Jezus nie zmieniał Prawa, ale je wyjaśniał. Wskazywał na istotę.

Szukanie Prawdy to jej poznawanie. Nie aby zaprzeczać dogmatom, ale by znajdywać to, czego w życiu należy przestrzegać. Z czego brać wzór wzgl. natchnienie.
Ciekawe spostrzeżenia Andej, dobrze się składa że to nie jest Katolickie forum, i możemy tu trochę 'pofantazjować', odbiegając od dogmatów Kościoła.
I jedno z ostatnich jak już wie, że to katolickie forum, to nagle staje się katolikiem, zatroskanym o KrK :-o =))
Edom pisze: 2023-06-10, 15:24
Jeśli chodzi o moją wiarę to moje poszukiwania tylko umocniły ją.
Urodziłem się i wychowałem w KrK, ministrantrmem byłem zanim poszedłem do szkoły podstawowej więc na Ewangeliach uczono mnie czytać abym czytał w czasie Mszy, i już wtedy zafascynowany byłem historią i archeologią biblijną.

Po trzydziestce, znając kilka języków, zacząłem zagłębiać się w nadal niezrozumiałe dla mnie fragmenty Biblii, i tak zaczęła się moja przygoda z Ezawem / Edomem - Poznaniem Prawdy.
Wyszedłem z KrK, Poszukując Prawdy u Protestantów, w Masonerii, u Bahajów, i nawet w Islamie, po czym wróciłem do KrK, ale widzę go teraz inaczej niż jako małe dziecko.
Nadal w niedzielę i święta uczęszczam do Kościołów Katolickich, widząc go jako połączone dwa Kościoły.
(...)
Wierzę że poznanie Prawdy umocni wiarę w Boga. Pozwoli na to aby nasze dzieci też ją zrozumiały i nie odchodziły masowo od Kościoła i Boga.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4219 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Dezerter » 2023-06-22, 16:50

Edom ujawnił wreszcie swój skrywany z trudem antysemityzm:
Jak ktoś ze zdrowym rozumem i sumieniem może wierzyć w takiego KŁAMSTWA; w to że nasz Bóg, który kocha i troszczy się o ludzkość, nazwałby tych niegodziwych ludzi i ich naród, Żydów i cały Izrael, Jego ukochanym i wybranym.

Od wieków autorzy tych kłamstw, rady ciemności, grupy despotów, członków ukrytych na wysokich stanowiskach wewnątrz światowych rządów, multimediów i kościoła, demoralizują nasze ludzkie społeczeństwo, karmiąc nas nieustannie kłamstwami, piorąc nam mózgi kłamstwem o wyższości Izraela.

Niestety, tak wielu ludzi pije dziś te kłamstwa jak wodę; nie kwestionując tego co im się wmawia, wpadają w tą śmiertelną żydowską pułapkę.
Mieliśmy okazję zapoznać się z dość niebezpieczną herezją? nie wiem nawet jak to nazwać widziałem na innym forum jak ludzie szczególne o poglądach antyzydowskich w nią wchodzili jak w masełko, nawet moderator z forum (anty)Biblijnego.
Ponieważ nie da się w to wierzyć bez zaprzeczenia Staremu i Nowemu Przymierzu to każdy zdrowo myślący chrześcijanin MUSI to odrzucić.
Naród Żydowski został wybrany przez Boga,
- do otrzymania i przechowania Tory, Prawa i Proroków
- do sprawowania kultu Boga jedynego JHWH w namiocie spotkania a później w Świątyni gdzie przebywał/mieszkał sam Bóg
- do zrodzenia Jeszui Ha Mesjaha - Mesjasza żydowskiego, zapowiadanego przez proroków Izraela potomka Dawida który odkupi i pojedna wszystkich ludzi z Bogiem jako zbawiciel i odkupiciel znany nam jako Jezus Chrystus, Lew z plemienia Judy.
Każdy kto temu zaprzecza jest zwodzicielem, przeciwnikiem i antychrystem.
Ostatnio zmieniony 2023-06-22, 16:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zablokowany

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”