Edom i wiara Edomitów Nazara

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-08, 21:50

Albertus pisze: 2023-06-08, 19:35
... Po drugie to, jeśli chodzi o historię Jakuba i Ezawa z księgi Rodzaju, problem leżał w Ezawie który

sprzedał swoje

błogosławieństwo

za miskę soczewicy.
Czy pewny jesteś Albertusie że Ezaw sprzedał swoje

Błogosławieństwo ???

Ja tego w żadnym Biblijnym wydaniu jeszcze nie widziałem, a przejrzałem dziesiątki wydań, w kilku językach.


30 Gdy Izaak wypowiedział swe błogosławieństwo nad Jakubem i gdy ten tylko co odszedł od niego, wrócił z łowów brat Jakuba, Ezaw.

31 I on także przyrządził ulubioną potrawę ojca, zaniósł mu ją i rzekł do niego: «Podnieś się mój ojcze, i jedz to, co twój syn upolował, abyś mi udzielił błogosławieństwa!»

32 Izaak go zapytał: «Kto ty jesteś?» A on odpowiedział: «Jam syn twój pierworodny, Ezaw!»

33 Izaak bardzo się zatrwożył i rzekł: «Kim więc był ten, który upolował zwierzynę i przyniósł mi, a ja jadłem z niej, zanim ty wróciłeś, i pobłogosławiłem mu? Przecież to on otrzymał błogosławieństwo!»

34 Gdy Ezaw usłyszał te słowa swojego ojca, podniósł głośny pełen goryczy lament, i rzekł do ojca: «Daj i mnie błogosławieństwo, mój ojcze!»

35 Izaak powiedział: «Przyszedł podstępnie brat twój i zabrał twoje błogosławieństwo!»

36 A wtedy Ezaw: «Nie darmo dano mu imię Jakub! Dwukrotnie mnie już podszedł: pozbawił mnie mego przywileju pierworodztwa, a teraz odebrał za mnie błogosławieństwo!»2

37 Izaak na te słowa odrzekł Ezawowi: «Skoro uczyniłem go twoim panem, wszystkich zaś jego krewnych - jego sługami, i zapewniłem mu obfitość zboża oraz moszczu, to cóż mogę dla ciebie uczynić, mój synu?»

38 Lecz Ezaw rzekł do ojca: «Czyż miałbyś tylko jedno błogosławieństwo, mój ojcze? Pobłogosław także i mnie, ojcze mój!»

I Ezaw rozpłakał się w głos.
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=27

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-08, 22:05

Edom pisze: 2023-06-08, 21:50
Albertus pisze: 2023-06-08, 19:35
... Po drugie to, jeśli chodzi o historię Jakuba i Ezawa z księgi Rodzaju, problem leżał w Ezawie który

sprzedał swoje

błogosławieństwo

za miskę soczewicy.
Czy pewny jesteś Albertusie że Ezaw sprzedał swoje

Błogosławieństwo ???

Ja tego w żadnym Biblijnym wydaniu jeszcze nie widziałem, a przejrzałem dziesiątki wydań, w kilku językach.


30 Gdy Izaak wypowiedział swe błogosławieństwo nad Jakubem i gdy ten tylko co odszedł od niego, wrócił z łowów brat Jakuba, Ezaw.

31 I on także przyrządził ulubioną potrawę ojca, zaniósł mu ją i rzekł do niego: «Podnieś się mój ojcze, i jedz to, co twój syn upolował, abyś mi udzielił błogosławieństwa!»

32 Izaak go zapytał: «Kto ty jesteś?» A on odpowiedział: «Jam syn twój pierworodny, Ezaw!»

33 Izaak bardzo się zatrwożył i rzekł: «Kim więc był ten, który upolował zwierzynę i przyniósł mi, a ja jadłem z niej, zanim ty wróciłeś, i pobłogosławiłem mu? Przecież to on otrzymał błogosławieństwo!»

34 Gdy Ezaw usłyszał te słowa swojego ojca, podniósł głośny pełen goryczy lament, i rzekł do ojca: «Daj i mnie błogosławieństwo, mój ojcze!»

35 Izaak powiedział: «Przyszedł podstępnie brat twój i zabrał twoje błogosławieństwo!»

36 A wtedy Ezaw: «Nie darmo dano mu imię Jakub! Dwukrotnie mnie już podszedł: pozbawił mnie mego przywileju pierworodztwa, a teraz odebrał za mnie błogosławieństwo!»2

37 Izaak na te słowa odrzekł Ezawowi: «Skoro uczyniłem go twoim panem, wszystkich zaś jego krewnych - jego sługami, i zapewniłem mu obfitość zboża oraz moszczu, to cóż mogę dla ciebie uczynić, mój synu?»

38 Lecz Ezaw rzekł do ojca: «Czyż miałbyś tylko jedno błogosławieństwo, mój ojcze? Pobłogosław także i mnie, ojcze mój!»

I Ezaw rozpłakał się w głos.
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=27


No tak. Masz rację - nie bezpośrednio błogosławieństwo
Sprzedał przywilej pierworództwa z którym wiązało się błogosławieństwo.

Jak by nie patrzeć to problem leżał w postępowaniu i nastawieniu Ezawa wobec rzeczy niematerialnych takich jak pierworództwo.

Rdz25:29 Gdy pewnego razu Jakub gotował jakąś potrawę, nadszedł z pola Ezaw bardzo znużony 30 i rzekł do Jakuba: «Daj mi choć trochę tej czerwonej potrawy, jestem bowiem znużony». Dlatego nazwano go Edom5. 31 Jakub odpowiedział: «Odstąp mi najprzód twój przywilej pierworodztwa!» 32 Rzekł Ezaw: «Skoro niemal umieram [z głodu], cóż mi po pierworodztwie?» 33 Na to Jakub: «Zaraz mi przysięgnij!» Ezaw mu przysiągł i tak odstąpił swe pierworodztwo Jakubowi. 34 Wtedy Jakub podał Ezawowi chleb i gotowaną soczewicę. Ezaw najadł się i napił, a potem wstał i oddalił się. Tak to Ezaw zlekceważył przywilej pierworodztwa.

Jak by nie było to ,tak jak już pisałem, dla nas nie ma to większego znaczenia gdyż obietnica dana przez Boga Abrahamowi i jego potomstwu jest naszym udziałem jako członków Kościoła Chrystusowego.
Ostatnio zmieniony 2023-06-08, 22:28 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15001
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Dezerter » 2023-06-08, 22:42

A mnie ciekawi jeszcze jakie księgi i autorów Nowego Przymierza uznaje Edom za natchnione przez Boga, które mają w sobie prawdziwą nazarę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-08, 23:09

Andy72 pisze: 2023-06-08, 19:48
Edom pisze: 2023-06-08, 19:28 Jahwe według mnie, i dokumentów historycznych to Bóg Ojciec, Wybawiciel / Zbawiciel, Bóg Ojciec Jezusa, Bóg Edomu.

Czy Izrael jest ludem wybranym?
Myślę że tak, przez Jehowę - Mocnego Boga Izraela.
Czyli Jahwe, ten dobry a Jehowa ten zły?
Jahwe Andy według mnie, i wielu historyków,
to jeden z głównych Elohimów (bogów) - to Bóg Edomu / Idumejczyków / Esseńczyków, Nazarejczyków, oryginalnych Chrześcian.


i nie mył Go proszę z JEHOWĄ - Bogiem Żydów / Izraela.

Imię Jahwe oznacza 'ZBAWICIEL',

a dokładne tłumaczenie (z Żydo-hebrajskiego języka) imienia Jehowa to - 'NISZCZYCIEL'.


JAHWE, według mnie nie był jednak w oryginalnym poczecie Elohimów, a jeżeli był, to cztery tysiące lat temu został On zesłany przez Boga (EL) na ziemię, i został zrodzony z kobiety.

Znamy jego imię JAHWE z wykopalisk archeologicznych Sumeru, odnalezione na tabliczkach datowanych ok. 2000 lat p.n.e., ale imię to NIE występuje jako imię Boga lecz człowieka.

W książce "Cywilizacja Żydowska" czytamy:

- "W Babilonii znane było także imię Jahu, względnie Jahweh, ale nie znamy tam ani jednego Boga o nazwie podobnej."

Na Malcie, na ścianie antycznej świątyni Ġgantija in Xagħra, Gozo, widnieje imię Jahwe. Jest to jedna z najstarszych inskrypcji w języku Fenickim, pochodząca z roku ok. 1500 p.n.e.. Odkryta w roku 1912, mówi nam ona:
- "Z miłości do naszego Ojca Jahwe". {"To the love of our Father Jahwe".}

3500 lat temu Fenicjanie uważali Jahwe za swojego Ojca - Patryjarchę, nasówa się więc pytanie - kim właściwie byli Fenicjanie, ludzie pochodzący od Jahu / Jahwe? Kim był Patriarcha Fenicjan?

W księdze Dawne Dzieje Izraela - Józefa Flawiusza, czytamy że Fenicjanie to Idumejczycy / Edomici, a wiemy przecież że Patryjarchą Edomitów jest Ezaw.
______________________
But still, take out of Dean Prideaux, at the year 129, the words of Ammouius, a grammarian, which fully confirm this account of the Idumeans in Josephus:
- "The Jews," says he, are such by nature, and from the beginning, whilst the Idumeans were not Jews from the beginning,

but Phoenicians and Syrians; (ARAMEANS)

but being afterward subdued by the Jews, and compelled to be circumcised, and to unite into one nation, and be subject to the same laws, they were called Jews."
_______________________

Na pewno Fenicjanie to nie Żydzi, którzy uzurpują sobie dziś prawo do tej świątyni, i do Boga Jahwe.
http://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Phoenicia

'Jahwe'- jako imię Boga - pojawia się po raz pierwszy w semickiej kulturze Arabii (Semici to potomkowie Sema syna Noego, w tym wypadku Minejczycy / Esseńczycy (potomkowie Ezawa), z wyznania Nazarejczycy, i proszę nie mylić ich z Żydami, innymi Izraelitami, czy z żydowską religią).

Wyryta w skale Minejska inskrypcja z XV wieku p.n.e. pokazuje Boskie imię JAH, Którego drugie imię to MIŁOŚĆ (WADD). Prawdopodobnie tu, w Arabii w krainie Midianitów / Kenitów, Mojżesz poznał Boga Jahwe (Księga Sdz 1,16; Lb 10,29).

Długo zanim Mojżesz wylądował w krainie Midjanitów, Jahwe był Patronem opiekuńczym Edomickiego miasta Ejlat nad Morzem Czerwonym.

Eliat nad Morzem Czerwonym to antyczny port państwa Edomu (potomków Ezawa), a znaczenie słowa Edom to Czerwony. Morze Czerwone było w antycznych czasach zwane Morzem Edomu.

Z archeologii i Biblii wiemy że Jah / Jahwe pochodził z Edomu, państwa w Palestynie, z okresu kiedy Żydzi byli jeszcze w egipskiej niewoli, i wyznawali wielu bogów.

Jest też inna ciekawa opinia na temat Boga Jahwe, oparta na kulturze Wedyjskiej.
________________

"Pradawny wedyjski Bóg Słońce imieniem Yahvah czczony był na Bliskim Wschodzie, w Arabii, a także w Egipcie i Mezopotamii, a odmiany jego imienia jak Yave, Yahve czy Yayash znane są doskonale.
Wszyscy zatem, którzy swoje źródła religijne i metafizyczne wywodzą od Boga Słońca imieniem Yahvah (YHVH) powinni na dobre zająć się zgłębianiem wedysjkiego oryginału.
Zatem zarowno tradycje żydowska, chrześijańska jak i islamska powinny powrócić do swoich korzeni, którymi są Wedy oraz tradycyjny, magiczny kult solarny, gdzie Yahvah, Yahve, YHVH jest tajemnym wedyjskim imieniem Boga Słońca! "
____________________

Według mnie, ci ludzie nie wielbili Słońca, ale Miłosiernego Boga, którego w swych rysunkach wyrażali pod postacią Światłości i Ciepła - Słońca. Taka forma inskrypcji znana jest również z historii Egiptu, z epoki faraona Akanentona.
Tak też wyglądają dziś dzisiejsze monstrancje.

W Wikipedii czytamy też:

- "Dowody z antycznego Egiptu

Według Botterwika i Rinerena, najwcześniejsze występowanie imienia "Yahu" jest włączone w nazwę "kraina Shasu-y/iw", na egipskiej liście nazw regionów odnalezionej w świątyni Amona w Solebie (zob. również Shasu of Yhw), z czasów Amenhotepa III (1402-1363 pne.).[3]"
------------
"Evidence from ancient Egypt
According to Botterweck and Ringgren, the earliest known occurrence of the name "Yahu" is its inclusion of the name "the land of Shasu-y/iw" in a list of Egyptian place names found in the temple of Amon at Soleb (see also Shasu of Yhw), from the time of Amenhotep III (1402-1363 BCE).[3] "
------------
- "Nazwa tego miejsca wskazuje na assocyjację z ze wschodnimi ludami z 14-tego do 13-tego wieku pne. Późniejsze wzmianki z ery Ramzesa II (ok. 1303 - 1213 pne.) łączą Yahu z Górami Seiru." (Seir to Biblijny Edom)
-----------
"The place name appears to be associated with Asiatic nomads in the 14th to 13th centuries BCE. A later mention from the era of Ramesses II (c. 1303 BCE – 1213 BCE) associates Yahu with Mount Seir."
-----------
- "wnioskując z tych dokumentów, ogólnie uważa się że Yahu odnosi się do miejsca w obrębie Moabu i Edomu.[4] Czy Bóg był nazwany od miejsca, czy miejsce od Boga, nie zostało jeszcze ustalone [5].
------------
"From this, it is generally supposed that this Yahu refers to a place in the area of Moab and Edom.[4] Whether the god was named after the place, or the place named after the god, is undecided.[5]"
------------
http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh_(Canaanite_deity)


Zadziwiającym jest że Egipskiego Boga Ozyrysa też nazywano JAH, i jest to klucz do rozwiązania zagadki kim w rzeczywistości był JAHWE.

W Wiki czytamy:

"Ozyrys
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ozyrys
_____________
Ozyrys - (egip. Isir lub Iszir) w mitologii egipskiej bóg śmierci i odrodzonego życia, Wielki Sędzia zmarłych. Syn bogini Nut i boga Geba, brat Seta, Izydy i Neftydy.

Poślubił Izydę, był władcą ziemi, podziemi i krainy umarłych (Pola Jaru). Miał dwóch synów: Anubisa z Neftydą i Horusa z Izydą.

Przed wiekami nauczył ludzi uprawy roli. Został zabity przez swojego brata Setha, ...

Ozyrys nie mógł żyć na ziemi, ale żył w zaświatach.

Przedstawiany był w postaci człowieka w koronie atef na głowie z insygniami władzy królewskiej w dłoniach - berłem heka, symbolizującym władzę, oraz biczem neheh, symbolizującym wieczność,...


Jego personifikacją było lunarne bóstwo Jah.

Został zabity przez własnego brata a następnie wskrzeszony przez bogów, stał się władcą świata podziemnego i sędzią zmarłych. Z biegiem czasu przemienił się w uniwersalnego boga - najważniejszy przejaw panteistycznego bytu."

_______________

Dodano po 18 minutach 6 sekundach:
Albertus pisze: 2023-06-08, 22:05
Edom pisze: 2023-06-08, 21:50
Albertus pisze: 2023-06-08, 19:35
... Po drugie to, jeśli chodzi o historię Jakuba i Ezawa z księgi Rodzaju, problem leżał w Ezawie który

sprzedał swoje

błogosławieństwo

za miskę soczewicy.
Czy pewny jesteś Albertusie że Ezaw sprzedał swoje

Błogosławieństwo ???

Ja tego w żadnym Biblijnym wydaniu jeszcze nie widziałem, a przejrzałem dziesiątki wydań, w kilku językach.


30 Gdy Izaak wypowiedział swe błogosławieństwo nad Jakubem i gdy ten tylko co odszedł od niego, wrócił z łowów brat Jakuba, Ezaw.

31 I on także przyrządził ulubioną potrawę ojca, zaniósł mu ją i rzekł do niego: «Podnieś się mój ojcze, i jedz to, co twój syn upolował, abyś mi udzielił błogosławieństwa!»

32 Izaak go zapytał: «Kto ty jesteś?» A on odpowiedział: «Jam syn twój pierworodny, Ezaw!»

33 Izaak bardzo się zatrwożył i rzekł: «Kim więc był ten, który upolował zwierzynę i przyniósł mi, a ja jadłem z niej, zanim ty wróciłeś, i pobłogosławiłem mu? Przecież to on otrzymał błogosławieństwo!»

34 Gdy Ezaw usłyszał te słowa swojego ojca, podniósł głośny pełen goryczy lament, i rzekł do ojca: «Daj i mnie błogosławieństwo, mój ojcze!»

35 Izaak powiedział: «Przyszedł podstępnie brat twój i zabrał twoje błogosławieństwo!»

36 A wtedy Ezaw: «Nie darmo dano mu imię Jakub! Dwukrotnie mnie już podszedł: pozbawił mnie mego przywileju pierworodztwa, a teraz odebrał za mnie błogosławieństwo!»2

37 Izaak na te słowa odrzekł Ezawowi: «Skoro uczyniłem go twoim panem, wszystkich zaś jego krewnych - jego sługami, i zapewniłem mu obfitość zboża oraz moszczu, to cóż mogę dla ciebie uczynić, mój synu?»

38 Lecz Ezaw rzekł do ojca: «Czyż miałbyś tylko jedno błogosławieństwo, mój ojcze? Pobłogosław także i mnie, ojcze mój!»

I Ezaw rozpłakał się w głos.
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=27


No tak. Masz rację - nie bezpośrednio błogosławieństwo
Sprzedał przywilej pierworództwa z którym wiązało się błogosławieństwo.

Jak by nie patrzeć to problem leżał w postępowaniu i nastawieniu Ezawa wobec rzeczy niematerialnych takich jak pierworództwo.

Rdz25:29 Gdy pewnego razu Jakub gotował jakąś potrawę, nadszedł z pola Ezaw bardzo znużony 30 i rzekł do Jakuba: «Daj mi choć trochę tej czerwonej potrawy, jestem bowiem znużony». Dlatego nazwano go Edom5. 31 Jakub odpowiedział: «Odstąp mi najprzód twój przywilej pierworodztwa!» 32 Rzekł Ezaw: «Skoro niemal umieram [z głodu], cóż mi po pierworodztwie?» 33 Na to Jakub: «Zaraz mi przysięgnij!» Ezaw mu przysiągł i tak odstąpił swe pierworodztwo Jakubowi. 34 Wtedy Jakub podał Ezawowi chleb i gotowaną soczewicę. Ezaw najadł się i napił, a potem wstał i oddalił się. Tak to Ezaw zlekceważył przywilej pierworodztwa.

Jak by nie było to ,tak jak już pisałem, dla nas nie ma to większego znaczenia gdyż obietnica dana przez Boga Abrahamowi i jego potomstwu jest naszym udziałem jako członków Kościoła Chrystusowego.
Teraz masz częściowo rację Albertusie, ale nadal niezupełnie zrozumiałeś znaczenie 'Praw Syna Pierworodnego', 'Pierworództwa', i 'Błogosławieństwa'.

Spójrzmy na tą historię jeszcze raz.

W Biblii wyraźnie pisze że PRZYWILEJ SYNA PIERWORODNEGO, który w czasach Patryjarchów należał się SYNOWI KTÓRY SIĘ PIERWSZY URODZIŁ, składał się z DWÓCH części:

Pierwszą częścią był MATERIALNY SPADEK po ojcu (trochę ZWODNICZO przetłumaczony na język polski jako PIERWORODZTWO), na który to majątek Jakub / Izrael był tak pazerny, że odmówił on umierającemu z wycieńczenia bratu miski soczewicy (dopóki Ezaw nie zrzekł się swojej części majątku na korzyść Jakuba).

Drugą częścią PRZYWILEJU SYNA KTÓRY SIĘ PIERWSZY URODZIŁ było duchowe BŁOGOSŁAWIEŃSTWO - Obietnica / Kontynuacja Przymierza jakie Bóg zawarł z Abrahamem, na którym EZAWOWI tak bardzo zależało, że gorzko zapłakał na samą myśl że mógłby go utracić.

Powtórzmy jeszcze raz znaczenie tych wyrazów:

PRZYWILEJ SYNA KTÓRY SIĘ PIERWSZY URODZIŁ - Prawo pierwszego syna do dziedzictwa po zmarłym ojcu materialnego majątku, i duchowego błogosławieństwa.

PIERWORODZTWO - materialny spadek (majątek) po zmarłym ojcu, NIE mający nic wspólnego z Błogosławieństwem (na który to majątek Jakub był tak pazerny że nawet jako nastolatek zażądał go od swojego umierającego z wycieńczenia brata Ezawa).

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO - duchowe błogosławieństwo, udzielone przez Boga Abrahamowi, i przekazywane z pokolenia na pokolenie, przez syna pierworodnego (na którym Ezawowi tak bardzo zależało że zapłakał gorzko na samą myśl że mógłby go utracić).

A teraz zobaczmy z czego właściwie "okradł" Jakub / Izrael swojego brata Ezawa / Edoma, oszukując schorowanego, ślepego ojca Izaaka.

O historii tego "oszustwa" czytamy w Księdze Rodzaju 27).

Zacznijmy może od określenia tego jakie znaczenie ma Boże Błogosławieństwo, przenoszone poprzez syna pierworodnego Izaaka.

W dzisiejszym materialnym świecie słowo "błogosławieństwo" można usłyszeć prawie wyłącznie podczas nabożeństw. Nawet wtedy dla większości parafian jest to tylko ostatni element w porządku nabożeństw - element który i dla tej większości nie ma szczególnego znaczenia.

Wyobraźmy sobie jednak "Błogosławieństwo" jako 150 karatowy brylantowy pierścionek przekazywany z pokolenia na pokolenie, np. taki jak Burton podarował Taylor. Czy nie wzbudziło by ono większego zainteresowania? Napewno tak, choć taki brylant nie zagwarantuje nic poza dumą z posiadania go, i obawą przed złodziejami.

Jednak prawdziwe Błogosławieństwo, które w rzeczywistości pochodzi od Boga, ma niesamowitą moc. Błogosławieństwo Boże, takie jak Bóg udzielił Abrahamowi i jego potomkom (Ks. Rodz.12:2-3), nie tylko przynosi:

Urodzaj,

Pomyślność,

Dobrobyt,

Szczęście,

Pomoc,

Ochronę,

Zdrowie,

Pokój,

ale jest ono tym wszystkim co nadaje piękno życiu. Służy ono też nie tylko pojedyńczemu człowiekowi, ale też całej wspólnocie.


Czemu więc tak mało ludzi przwiązuje wagę do Bożego Błogosławieństwa, i nie zabiega o nie?

Czy jest temu winna Biblia, Żydzi i Żydowsko-Chrześcijański kler?

Myślę że tak.

Sposób w jaki przedstawiają nam oni Boże Błogosławieństwo niejednego napełnia grozą. Zaraz napiszę dlaczego tak myślę.

Dziś na świecie jest około sześć miliardów egzemplarzy Biblii, plus virtualne Biblie dostępne dla każdego za darmo. Stosunkowo niewielu osobnikom udało się przeczytać Biblię od 'deski do deski', jednak pierwszą biblijną księgę - Księgę Rodzaju, zmęczyło większość z nas. Wielu doczytało się do Rozdziału 27 tej księgi, w którym opisana jest słynna 'Biblijna akcja', kiedy to przedsiębiorcza matka, wraz ze swoim ukochanym synalkiem Jakubciem, wykradają od schorowanego i ślepego ojca 'Boże Błogoslawienstwo', to Boże Błogosławieństwo które prawnie należało się starszemu bratu Jakuba - Ezawowi / Edomowi.

Ta słynna akcja, mająca na celu pozbawienie Ezawa /Edoma Bożego Błogosławieństwa, i nadająca Izraelowi miano 'Narodu Wybranego', często jest dziś rozgłaszana przez Żydowsko-Chrześcijański kler, i to nie tylko na ambonach i w szkółkach niedzielnych, a też i w internecie.

Czy naprawdę Jakubowi udało się wykraść 'Boże Błogosławieństwo' przygotowane dla Ezawa / Edomu, błogosławieństwo które jak pisze Biblia, przekazywane było z ojca na Pierworodnego Syna, i to w obecności samego Boga (Ks. Rodz.27:7)? Zaraz zobaczymy.

Najciekawszym jest to co dzieje się dalej z tym świeżo "Błogosławionym" Jakubem, ktory jest pewien że akcja się powiodła, i że teraz on i jego potomkowie są przenosicielami Błogosławieństwa jakim Bóg obdarzył Abrahama.

Zaraz po podstępnej próbie obrabowania swego brata Ezawa z 'Bożego Błogosławieństwa', już ponad osiemdziesiąt letni Jakub, został wysłany przez swoją matkę do jej politeistycznego brata Labana, aby w końcu znalazł sobie on żonę. (Ks. Rodz.28:2)

Podczas kilkudniowej wędrówki, śpiąc z kamieniem pod głową, Jakub miał koszmarny sen, z którego wzbudziwszy się próbował ubić interes z WSZECHMOCNYM BOGIEM ABRAHAMA

W Księdze Rodzaju 28 czytamy:
"(16) A gdy Jakub zbudził się ze snu, pomyślał:
Prawdziwie Pan jest na tym miejscu, a ja nie wiedziałem.

(17) I zdjęty trwogą rzekł:
O, jakże miejsce to przejmuje grozą!
Prawdziwie jest to dom Boga i brama do nieba!


(18) Wstawszy więc rano, wziął ów kamień, który podłożył sobie pod głowę, postawił go jako stelę i rozlał na jego wierzchu oliwę.

(19) I dał temu miejscu nazwę Betel. - Natomiast pierwotna nazwa tego miejsca była Luz.
(20) Po czym złożył taki ślub:

Jeżeli Pan Bóg będzie ze mną, strzegąc mnie w drodze, w którą wyruszyłem,

jeżeli da mi chleb do jedzenia i ubranie do okrycia się (21)

i jeżeli wrócę szczęśliwie do domu ojca mojego,

Pan będzie moim Bogiem.

(22) Ten zaś kamień, który postawiłem jako stelę, będzie domem Boga.
Z wszystkiego, co mi dasz, będę Ci składał w ofierze dziesięcinę.


(Ks. Rodzaju 28:1-22, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001
- dom Boga miałby przejmować grozą???

- jeżeli ??? - a co zamierzał zrobić Jakub jeżeli nie??? Co miało się stać jeśli by Bóg nie chciał zagwarantować opieki Jakubowi?
Czy planował Jakub znaleść sobie innego Boga?

- kamień miałby być domem Bożym???

- z każdej dychy jaką Bóg dałby Jakubowi, Jakub miałby oddać Mu tylko złotówkę???

Nic dziwnego że Bóg nie zgodził się na tak stawiane warunki i nie zagwarantował opieki Jakubowi.

Już dochodząc do celu podróży "Błogosławiony" zakochuje się w kobiecie, prawdopodobnie nastolatce(Ks. Rodz. 29:18-30) której nie może poślubić, bez poślubienia jej starszej siostry. Za ten podwójny nabytek "Błogosławiony" musi paść bydło swojego wuja przez 14 "błogosławionych" lat.

Podczas tych 14 lat "Błogosławiony" 'błogosławi' jeszcze dwóm nieślubnym niewolnicom, płodząc z niemi czterech synalków. (Ks. Rodz.30:4-18).
W końcu i jedynej ukochanej żonie udaje się urodzić syna dla "Błogosławionego", niestety, kilka lat później, będąc jeszcze młodą kobietą, umiera ona rodząc "Błogosławionemu" drugiego syna.

Jakub skończył swą wyprawę po żonę jako poligamista i pastuch swojego politeistycznego wuja i teścia Labana, pasąc jego trzodę przez ponad dwadzieścia lat.

Po 21 latach pasenia bydła, kiedy "Błogosławiony" spłacił swoje dwie żony i dorobił się trochę własnej trzody (czyszcząc z majątku swoich szwagrów i teścia (Ks. Rodz.30:42), (Ks. Rodz.31:1; 31:14)), nawiewa on cichcem, podczas nieobecności swojego teścia, do domu swego ojca Izaaka.

Jakub zabrał swoje dwie żony, dwie nałożnice, prawie tuzin dzieciaków i majątek którego się podstępem (używając tryku) dorobił, i cichcem nawiał od swojego wuja i pana.

Politheistyczna Rachela, ukochana żona "Błogosławionego", kradnie z domu swego ojca bożki, aby im one błogosławiły podczas 'błogosławionej' ucieczki (Ks. Rodz.31:19).

Okradziony z ze swoich bogów Laban, dowiedziawszy się o ucieczce 'Błogosławionego', udaje się w pościg za nim, aby odzyskać swoich bożków, ale sprytna Rachel, mając okres, ukrywa przed ojcem nowych Jakubowych bożków pod spudnicą, siadając na nich. Tak że bożki rodzinne idą z politeistyczną rodzinką "Błogosławionego" do kraju Kannan.
Czytamy o tym zdarzeniu w Księdze Rodzaju 31
"(30) Skoro jednak już wybrałeś się w drogę (mówi Laban do Jakuba), bo bardzo zatęskniłeś za domem ojca swego, to dlaczego ukradłeś bożki moje?

(31) Odpowiedział Jakub i rzekł do Labana: Bałem się, bo myślałem, że odbierzesz mi córki swoje. (32) Natomiast ten, u którego znajdziesz bożki swoje, niech umrze!

W obecności krewnych naszych zbadaj, co twego jest u mnie, i weź to sobie. A Jakub nie wiedział, że Rachela je skradła."

(Ks. Rodzaju 31:1-55, Biblia Warszawska)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001
(Zastanawiające jest jaką wartość przykładał Jakub do bożków Labana, że gotów był skazać na śmierć tego kto bożki by zabrał. W efekcie tegoż przekleństwa Rachela, ukochana żona Jakuba wkrótce zmarła).

Następne Jakub wdał się w bijatykę z 'Kimś', upierając się aby 'ten Ktoś' go POBŁOGOSŁAWIŁ'.

(23) Ale tej jeszcze nocy wstał i zabrawszy obie swe żony, dwie ich niewolnice i jedenaścioro dzieci, przeprawił się przez bród potoku Jabbok. (24) A gdy ich przeprawił przez ten potok, przeniósł również [na drugi brzeg] to, co posiadał.

(25) Gdy zaś wrócił i został sam jeden, ktoś zmagał się z nim aż do wschodu jutrzenki, (26) a widząc, że nie może go pokonać, dotknął jego stawu biodrowego i wywichnął Jakubowi ten staw podczas zmagania się z nim.

(27) A wreszcie rzekł: Puść mnie, bo już wschodzi zorza! Jakub odpowiedział:
Nie puszczę cię, dopóki mi nie pobłogosławisz!

(28) Wtedy [tamten] go zapytał:

Jakie masz imię?

On zaś rzekł: Jakub.

(29) Powiedział:

Odtąd nie będziesz się zwał Jakub, lecz Izrael, bo walczyłeś z Bogiem i z ludźmi, i zwyciężyłeś.

(30) Potem Jakub rzekł:

Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię? Ale on odpowiedział: Czemu pytasz mnie o imię? - i pobłogosławił go na owym miejscu.

(31) Jakub dał temu miejscu nazwę Penuel, mówiąc:

Mimo że widziałem Boga twarzą w twarz, jednak ocaliłem me życie.

(32) Słońce już wschodziło, gdy Jakub przechodził przez Penuel, utykając na nogę.

(33) Dlatego Izraelici nie jadają po dzień dzisiejszy ścięgna, które jest w stawie biodrowym, gdyż Jakub został porażony w staw biodrowy, w to właśnie ścięgno."

(Ks. Rodzaju 32:1-33, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001
Kilka prostych pytań:
- Czy z powyższego tekstu wynika że Jakub widział Boga który Błogosławił Abrahama twarzą w twarz?

- Czy walczył i wygrał Jakub z Bogiem Abrahama, i z ludźmi?

- Kim właściwie był TEN nieznajomy, który nazwał Jakuba imieniem trzech bogów : Is (Isis), Ra, El, i fałszywie mu kadził, że wygrał on z Bogiem i z ludźmi? Czy przypadkiem nie był to ZWODZICIEL / SZATAN.

Wygląda na to że ten "KTOŚ", kto "uszkodził Jakubowi biodro" (delikatnie mówiąc kopnął go w d...) stał się wkrótce Jakuba nowym bogiem - MOCNYM BOGIEM IZRAELA.

Mówi nam o tym następny rozdział Biblii, Księga Rodzaju 33.
"(15) Wtedy Ezaw zapytał: A może ci przynajmniej zostawić do pomocy kilku moich ludzi? (16) Lecz Jakub odpowiedział: Ależ to zbyteczne! Obyś tylko ty, panie mój, zachował dla mnie swoją życzliwość. Udał się zatem Ezaw jeszcze tego samego dnia w drogę powrotną do Seiru,

(17) a Jakub wyruszył do Sukkot, gdzie też zbudował sobie dom, a dla swych trzód zrobił szałasy. Dlatego nadano tej miejscowości nazwę Sukkot. (18) W swej drodze powrotnej z Paddan-Aram dotarł Jakub szczęśliwie aż do Sychem w Kanaanie. (19) Osiadł w pobliżu tego miasta, nabywszy od synów Chamora za sto kesitów pole, na którym rozbił namioty.


(20) Tam też zbudował ołtarz, na którym składał ofiary SWEMU BOGU, to jest BOGU IZRAELA.

(Ks. Rodzaju 33:1-20, Biblia Warszawsko-Praska)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001
I proszę nie mylić tego boga - BOGA IZRAELA - JEHOWY,
z BOGIEM NAJWYŻSZYM, NOEGO, MELCHIZEDEKA, ABRAHAMA, IZAAKA, EZAWA, HIOBA czy CHRYSTUSA.

Jak czytamy w następnym rozdziale Biblii, w przeciwieństwie do BOGA NAJWYŻSZEGO, ten nowy bóg Jakuba, BÓG IZRAELA - ŻYDOWSKI BÓG JEHOWA, nie ma nic przeciwko mordowaniu niewinnych, bezbronnych ludzi, okradaniu ich i braniu w niewolę wdów i dzieci.

Wkrótce 'błogosławiona' rodzina przybywa do miasta Sechem, gdzie pod przewodnictwem nowego Boga Izraela synalkowie "Błogosławionego" mordują wszystkich mężczyzn, kradną ich dobytek a ich wdowy i osierocone dzieci uprowadzają w "Błogosławioną" niewolę.

Czytamy o takiej akcji Izraela (Jakuba i jego synalków) już w następnym rozdziale Księgi Rodzaju - 34:
"(25) A gdy na trzeci dzień doznawali wielkiego bólu, dwaj synowie Jakuba, Symeon i Lewi, bracia Diny, porwawszy za miecze, wtargnęli do miasta, które niczego nie podejrzewało, i wymordowali wszystkich mężczyzn. (26) Zabili mieczem również Chamora i jego syna Sychema i odeszli.

(27) Wtedy [pozostali] synowie Jakuba przyszli do pomordowanych i obrabowali miasto za to, że zhańbiono ich siostrę. (28) Zabrali trzody, bydło i osły - wszystko, co było w mieście i na polu. (29) Całe ich mienie, wszystkie dzieci i kobiety uprowadzili w niewolę, zrabowawszy wszystko, co znaleźli w domach."

(Ks. Rodzaju 34:1-31, Biblia Tysiąclecia)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001
Bóg znów pojawia się "Błogosławionemu" i znów mu "Błogosławi" (Ks. Rodz.35:9),

Zanim "Błogosławiony" dociera do rodzinnego domu umiera jego ukochana żona (Ks. Rodz.35:19), za którą "Błogosławiony" pasł bydło przez dwadzieścia lat, i matka która która razem z nim "wykradła" od ślepego ojca "Błogosławieństwo". Później umiera też jego jedyna córka - Dina.

Synowie "Błogosławionego" płodzą dzieci z Kananejskimi kobietami (Ks. Rodz.38:2), a najstarszy - Pierworodny synalek "Błogosławionego", z pełnym sukcesem dobrał się do jednej z konkubin "Błogosławionego". Oj dostało się mu za to po uszach; rozwścieczony "Błogosławiony" pozbawia tego synalka wszelkich praw 'Syna Pierworodnego. '

"Błogosławieństwo" przypadnie po śmierci "Błogosławionego" Judzie, czwartemu synowi Jakuba - Patryjarce Żydów, ponieważ drugi i trzeci synalek "Błogosławionego" też nieźle narozrabiali, mordując niewinnych ludzi, i robiąc ciś niejasnego ze zwierzętami (Ks. Rodz.49:6).

Oczekując śmierci ojca, ten czwarty kandydat na "Błogosławieństwo", płodzi dzieci z Kannanejską kobietą, a będąc pazernym na pieniądze sprzedaje swego najmłodszego brata w niewolę do Egiptu (Ks. Rodz.37:26), gdzie po niedługim czasie cała ta "Błogosławiona" rodzina ląduje, zostając tam jako naród w "Błogosławionej" niewoli przez następne 400 lat.

To tak w bardzo dużym skrócie o ??? "Błogosławieństwie Bożym" ??? jakie Jakub PODOBNO wykradł od ślepego ojca.

Przepraszam że zapytam - czy jest jeszcze jakiś kandydat na takie "Boże BŁOGOSŁAWIEŃSTWO"???

No, proszę nie uciekać!!!

Spróbujcie użyć trochę inteligencji, to naprawdę tak bardzo nie boli.

Zerknijmy może razem o co w tym 'skradzionym' przez Jakuba / Izraela "Błogosławieństwie" chodziło. Gdzie się podziały te "Góry Złota" - obietnica urodzaju, dobrobytu, szczęścia, pomyślności, ochrony, zdrowia, pokoju, tego wszystkiego co nadaje piękno życiu, i co służy pojedyńczemu człowiekowi jak równierz wspólnocie.

Zerknijmy jeszcze raz do Księgi Rodzaju 27, i patrząc sercem, odnajdźmy w niej PRAWDĘ - kto naprawdę otrzymał BOŻE BŁOGOSŁAWIEŃSTWO, oszust Jakub, czy uczciwy, miłosierny i bogobojny Ezaw.

Pozdrawiam

Dodano po 10 minutach 21 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-06-08, 22:42 A mnie ciekawi jeszcze jakie księgi i autorów Nowego Przymierza uznaje Edom za natchnione przez Boga, które mają w sobie prawdziwą nazarę
Myślę Dezerterze że wszystkie księgi Biblii są 'natchnione' - dopuszczone przez Boga, część z nich aby nas nauczać, a inne aby nas sprawdzać czy potrafimy oddzielić ziarno od plewów, Prawdę od Kłamstwa.

Jeśli chodzi o historię kanonu i poprawność jego ksiąg to sam wiesz że zmieniane one były w zależności kto rządził Kościołem.
Dobrze wiemy że dzisiejsza pierwsza Ewangelia nie jest nawet tą którą Św. Hieronim umieścił w Wulgacie.
Oryginalna była napisana oryginalnie w języku aramejskim, a obecna w greckim :(

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: konserwa » 2023-06-08, 23:43

Ja nie moge - ale pierdoly o Jahwe/Jehowie. Edomie - wroc prosze do szkoly ...

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-09, 09:08

Takie proste pytania do Edoma.

Z tego co rozumiem to uważasz że błogosławieństwo od Boga Ojca jednak było i działało tylko że nie przeszło na Jakuba który usiłował je ukraść ale mu się nie udało.

Jeśli tak to dlaczego Izaak obdarzony tym błogosławieństwem miał tylko dwóch synów którzy się wzajemnie nie lubili a nawet nienawidzili i nie miał żadnych innych dzieci a jego żona miała bardzo trudny poród, starszy z jego synów wziął sobie Kanaanejki za żony co było przedmiotem zgryzoty jego ojca a młodszy syn okazał się oszustem który oszukał swego brata a ten oszukany w związku z tym planował zabicie młodszego?
Dlaczego też Izaak musiał opuścić swój kraj w którym mieszkał z powodu głodu jaki tam panował i przenieść się do kraju Filistynów gdzie jego zona była narażona na seksualne zapędy tamtejszego króla?
Poza tym to dlaczego Izaak stracił wzrok i przez kilkadziesiąt lat swego życia był ślepcem tak że ni poznawał swoich synów?

Czy tak wygląda to prawdziwe błogosławieństwo od Boga Ojca?

Chrześcijańska odpowiedź jest - TAK!

Oczywiście że tak ponieważ prawdziwe błogosławieństwo Boże nie skupia się na tym co doczesne ale na tym co ostateczne i wieczne.

I nie uwalnia automatycznie człowieka od doczesnych utrapień,problemów, cierpienia, upadków, chorób, ataków i śmierci.

To proste jak budowa cepa.

I kolejne pytanie - skoro ty najwyraźniej jednak wierzysz w to błogosławieństwo działające w doczesności i zapewniające jego posiadaczowi doczesną pomyślność i dobrobyt to kto to błogosławieństwo faktycznie otrzymał( bo z tego co zrozumiałem uważasz że Jakubowi nie udało się go ukraść), kim są jego potomkowie i jakie były i są ich losy?

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-09, 14:04

Albertus pisze: 2023-06-09, 09:08 Takie proste pytania do Edoma.

Z tego co rozumiem to uważasz że błogosławieństwo od Boga Ojca jednak było i działało tylko że nie przeszło na Jakuba który usiłował je ukraść ale mu się nie udało.

Jeśli tak to dlaczego Izaak obdarzony tym błogosławieństwem miał tylko dwóch synów którzy się wzajemnie nie lubili a nawet nienawidzili i nie miał żadnych innych dzieci a jego żona miała bardzo trudny poród, starszy z jego synów wziął sobie Kanaanejki za żony co było przedmiotem zgryzoty jego ojca a młodszy syn okazał się oszustem który oszukał swego brata a ten oszukany w związku z tym planował zabicie młodszego?
Dlaczego też Izaak musiał opuścić swój kraj w którym mieszkał z powodu głodu jaki tam panował i przenieść się do kraju Filistynów gdzie jego zona była narażona na seksualne zapędy tamtejszego króla?
Poza tym to dlaczego Izaak stracił wzrok i przez kilkadziesiąt lat swego życia był ślepcem tak że ni poznawał swoich synów?

Czy tak wygląda to prawdziwe błogosławieństwo od Boga Ojca?

Chrześcijańska odpowiedź jest - TAK!

Oczywiście że tak ponieważ prawdziwe błogosławieństwo Boże nie skupia się na tym co doczesne ale na tym co ostateczne i wieczne.

I nie uwalnia automatycznie człowieka od doczesnych utrapień,problemów, cierpienia, upadków, chorób, ataków i śmierci.

To proste jak budowa cepa.

I kolejne pytanie - skoro ty najwyraźniej jednak wierzysz w to błogosławieństwo działające w doczesności i zapewniające jego posiadaczowi doczesną pomyślność i dobrobyt to kto to błogosławieństwo faktycznie otrzymał( bo z tego co zrozumiałem uważasz że Jakubowi nie udało się go ukraść), kim są jego potomkowie i jakie były i są ich losy?

Dzięki Albertusie za poważne podejście do tematu ‘Błogosławieństwa', ale przyznam że sporo pytań zadałeś i przydał by się na tym Forum osobny dział aby na nie, i podobne pytania na temat Ezawa i jego potomków - faktycznych 'Przenosicieli Błogosławieństwa Bożego' odpowiedzieć.

Tak, masz rację Albertusie, osobiście, na podstawie Faktów z Biblii i historii, uważam że 'Błogosławieństwo Boże' które podczas zawarcia Przymierza Boga z Abrahamem zostało udzielone Abrahamowi i jego potomkom, przeszło, i nadal przechodzi na świat poprzez potomków Ezawa - pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka.

To Przymierze jest bardzo istotne, ponieważ od niego wywodzą się Abrahamowe Religie: Chrześcijaństwo, Judaizm, i Islam.

Zerkniemy może wpierw na to Błogosławieństwo aby zorientować się o co właściwie w nim chodzi.

O PRZYMIERZU, jak i związanym z nim BŁOGOSŁAWIEŃSTWIE czytamy w Księdze Rodzaju 12.



STARY TESTAMENT - Księga Rodzaju 12
 
Bóg powołuje Abrama

1 Pan rzekł do Abrama:
«Wyjdź z twojej ziemi rodzinnej
i z domu twego ojca
do kraju, który ci ukażę.

2 Uczynię bowiem z ciebie wielki naród,
będę ci błogosławił i twoje imię rozsławię:
staniesz się błogosławieństwem.


3 Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą,

a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył.

Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo
ludy całej ziemi».
[/quote]

Osobiście uważam że najważniejszą częścią tegoż Błogosławieństwa jest to przyniesie ono poprawę bytu ludziom którzy będą Abrahamowi i jego potomkom Błogosławić - poważać i słuchać ich.


3 Będę błogosławił tym, którzy ciebie błogosławić będą,

a tym, którzy tobie będą złorzeczyli, i ja będę złorzeczył.

Przez ciebie będą otrzymywały błogosławieństwo
ludy całej ziemi».


Biblia często wspomina o Mądrości potomków Ezawa, a i genetycy byli w stanie odnaleźć Haplogrupy Y DNA które prowadzą do Ezawa i Jakuba. Tak że dziś wiemy dzięki komu na świat przychodziło Błogosławieństwo Boże - Lepszy świat i byt dla człowieka.

Czytając Księgę Rodzaju 33 czy 36, zauważamy że już wtedy Ezaw i jego potomkowie mieli ogromny pozytywny wpływ na społeczeństwo.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-09, 14:26

To ciekawe co piszesz bo z tego wynika że to błogosławieństwo jest przypisane jakiejś grupie ludzi na zasadzie genetycznej czyli pochodzenia od wspólnego przodka. Czyli kryterium rasowe.

Ale to też nie ma sensu bo przecież Jakub i Ezaw byli braćmi i genetycznie niewiele się różnili a już na pewno u ich potomków możemy znaleźć podobne haplogrupy. Tak więc rozpoznawanie w ten sposób tego kto jest " nosicielem" abrahamowego błogosławieństwa to po prostu bzdura...

No i przede wszystkim nie odpowiedziałeś konkretnie na żadne z moich pytań zadanych w moim poprzednim poście.
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 14:37 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-09, 14:37

Litości. Można dyskutować o wielu rzeczach, ale przy pewnym poziomie absurdalności tez nie ma z tego żadnej korzyści.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: faraon » 2023-06-09, 14:47

Uwazam ze z tego co tu pisze Edom wynika jedynie ze Bog moze i Blogoslawi kazdemu kto w Nim trwa, a nie tylko potomkom Abrahama.
Jednoczesnie jest to nauka by nie ignorowac ani pierworodztwa, ani Blogoslawienstwa tak Ojca, jak i Boga.
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 14:49 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-09, 14:48

Są ludzie którzy uważają że należy błogosławić, poważać i słuchać wszystkich Żydów ze względu na ich cielesne pochodzenie od Abrahama, Izaaka i Jakuba bo z tego rzekomo ma wynikać błogosławieństwo lub przekleństwo dla tych którzy to robią lub nie.

Jest to pogląd dosyć popularny i niestety coraz popularniejszy w protestantyzmie pentakostalnym( niektórzy nawet w ramach tego poglądu jeżdżą do izraelskich kibuców pracować za darmochę...) a także i wśród wielu katolików otwartych na protestanckie wpływy.

Edom prezentuje pogląd w zasadzie identyczny z tym że nie lubi Żydów i w ich miejsce wstawia jakąś inną, na razie nieokreśloną ale również związaną z pochodzeniem genetycznym grupę ludzi.

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
faraon pisze: 2023-06-09, 14:47 Uwazam ze z tego co tu pisze Edom wynika jedynie ze Bog moze i Blogoslawi kazdemu kto w Nim trwa, a nie tylko potomkom Abrahama.
Mógłbyś jaśniej? Bo nie rozumiem o czym piszesz.

Niby z tego co pisze Edom coś takiego wynika?
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 14:51 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: faraon » 2023-06-09, 14:51

Troche zle to ujalem bo chodzi mi o Pisma, cytaty, a nie same slowa Edoma,
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 14:52 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-09, 14:52

faraon pisze: 2023-06-09, 14:51 Troche zle to ujalem bo chodzi mi o Pisma, a nie same slowa Edoma.
Teraz rozumiem. Dzięki!

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-09, 14:58

Albertus pisze: 2023-06-09, 14:26 To ciekawe co piszesz bo z tego wynika że to błogosławieństwo jest przypisane jakiejś grupie ludzi na zasadzie genetycznej czyli pochodzenia od wspólnego przodka. Czyli kryterium rasowe.

Ale to też nie ma sensu bo przecież Jakub i Ezaw byli braćmi i genetycznie niewiele się różnili a już na pewno u ich potomków możemy znaleźć podobne haplogrupy. Tak więc rozpoznawanie w ten sposób tego kto jest " nosicielem" abrahamowego błogosławieństwa to po prostu bzdura...

No i przede wszystkim nie odpowiedziałeś konkretnie na żadne z moich pytań zadanych w moim poprzednim poście.
Chciałem zwrócić pierw uwagę na to czym według mnie jest to Boże Błogosławieństwo, i jak jest ono związane z Przymierzem i Abrahamowymi religiami.

Za chwilę odpowiem na choć jedno z Twoich pytań Albertusie, ale może w międzyczasie zainteresuje Cię genetyka Polaków, których ok 4 % męskiej populacji to potomkowie Ezawa.

Warto zerknąć na genetykę Słowian aby przekonać się kim my właściwie jesteśmy.

Badania historyczno - genetyczne wykazują że potomkowie Ezawa / Edoma mają Haplogrupę E1b1b, w porównaniu potomkowie Jakuba / Izraela mają Haplogrupę E1b1a.
Ostatnim prezydentem USA z haplogrupą E1b1b (Ezawa) był Barak Obama, nowy prezydent, Donald Trump, jest z haplogrupy E1b1a (Izraela).


Edomici (haplogrupa E1b1b) - potomkowie Ezawa na terenach Polski

"W tym też okresie z Bliskiego Wschodu ku Europie podążali już ucywilizowani Celtowie (R1b1b2) zmieszani z bliskowschodnimi ludami o haplogrupach: E1b1b, G2a, J1 i J2.


Ta ludność uzbrojona w nowoczesne na owe czasy nowinki techniczne: kowalstwo, rolnictwo, ceramikę, budownictwo obronne, zagrodowe i inne, szybko zdobywała tereny południowej Europy. Za pośrednictwem tej grupy, na tereny Polski przenikała cywilizacja śródziemnomorska. Budowano wtedy w Polsce duże grody i osady, gdzie wytapiano żelazo, produkowano uzbrojenie dla wojów i wszelkiego rodzaju przedmioty na potrzeby rolników, łowców i rzemieślników."

(ciach)

Pochodzenie Polaków – Lechitów
.entry-meta


Kim była ta ludność? Otóż jakieś 5 tysięcy lat temu, nasze ziemie zamieszkiwali ludzie bardzo mało zróżnicowani pod względem genetycznym i wyglądem fizycznym. Tutaj na tych ziemiach była kolebka jasnowłosych i jasnookich ludzi o jednorodnym  wyglądzie, charakteryzującym się haplogrupą R1a1a1 Y-DNA. Były to grupy rolniczo – łowiecko – myśliwskie, które zajmowały się głównie polowaniami a także hodowlą, uprawą i zbieractwem. Skąd się wzięli na tych terenach, nic nie wiadomo. Wiadomo jednak, że duże grupy tych ludzi rozeszły się we wszystkich kierunkach. Jedna poszła na Skandynawię i w stronę Renu, druga na południe i wschód. Tereny zachodniej Europy były zamieszkane przez ludność o znaczniku haplogrupy (R1b1b2)  Y-DNA. Zamieszkiwali oni wspólnie z mniej liczną a starszą ludnością o haplogrupie I2b. Południe Europy zamieszkiwały plemiona o znaczniku (I2a) Y-DNA. W II tys. z Europy wyruszyli Ariowie (R1a1a) i zaczęli podbijać Azję, udając się do Indii i Chin. Do dziś pozostały po nich ślady na Syberii, potomkowie plemion Xiongnu. W Kirgizji, Afganistanie, Pakistanie, Indiach, Iranie i na Bliskim Wschodzie haplogrupy R1a1a. Czyngis-chan, miał ponoć niebieskie oczy i cechy Ariów oraz wschodnią chytrość i przebiegłość.

Grupa zachodnia (R1b1ba) wyruszyła na podbój Afryki i Bliskiego Wschodu. Na tym terenie rywalizowali o wpływy i królestwa z Ariami, którzy podbijali wcześniej Indie i Persję a później ruszyli dalej na teren zamieszkały przez Semitów.  W I tyś. p.n.e. na terenach dzisiejszej Polski i wschodnich Niemiec zaczęła się tworzyć wspólnota ludów R1a1a, Ariów polskich i Skandynawów (I1a).

W tym też okresie z Bliskiego Wschodu ku Europie podążali już ucywilizowani Celtowie (R1b1b2) zmieszani z bliskowschodnimi ludami o haplogrupach: E1b1b, G2a, J1 i J2.

Ta ludność uzbrojona w nowoczesne na owe czasy nowinki techniczne: kowalstwo, rolnictwo, ceramikę, budownictwo obronne, zagrodowe i inne, szybko zdobywała tereny południowej Europy. Za pośrednictwem tej grupy, na tereny Polski przenikała cywilizacja śródziemnomorska. Budowano wtedy w Polsce duże grody i osady, gdzie wytapiano żelazo, produkowano uzbrojenie dla wojów i wszelkiego rodzaju przedmioty na potrzeby rolników, łowców i rzemieślników. W tym też czasie powstawały potęgi Grecji i Rzymu i nastała era walki o ziemie i królestwa.

Na ziemiach polskich po zmieszaniu się autochtonów aryjskich (R1a1a7 i I1a) z przybyłymi Celtami, powstał lud zwany Wenedami a później mówiono na nich Wandalowie. Inna grupa Celtów mieszając się ze Skandynawami dała początek tworzeniu się plemion germańskich (R1b1b2, I2b, I1a i R1a1a, E1b1b, G2a, J1 i J2).

Jak można nazwać i określić ówczesną ludność zamieszkującą tereny dzisiejszej Polski?. Kim byli i za kogo się uważali, oraz za kogo uważali ich sąsiednie germańskie i sarmackie plemiona?

Nie byli oni już czystymi  Ariami ani nawet Ario-Skandynawami a mieszaniną Ario- Celto- Skandynawami o proporcjach powiedzmy takich: Ariowie (R1a1a7-40%), Skandynawowie-Nordowie (I1a-10%, I2b-1%, R1a1a-5%)oraz Celtowie (R1b1b2-20%, R1a1a-4%, I2a-4%,

E1b1b-4%,  

G2a-2%,  J1 i J2- 2%).

Tak powstał przedsłowiański lud zwany Wenedami-Wandalami. Nie można go zaliczyć do grupy germańskiej, choć za taką mógł uchodzić. Prawdopodobnie język mieli ario-celtycki ale na pewno nie germański. Języki  germańskie mają w swoim zasobie bardzo dużą ilość semityzmów. Przez kilkaset lat żyli sobie na obrzeżach Grecji i Rzymu i gdyby nie najazd Hunów w IV wieku n.e. dzisiaj Polacy byliby oryginalnym narodem europejskim, cywilizacyjnie nie różniącym się od Niemców, Francuzów czy Włochów.
Nie byłoby Słowian i Słowiańszczyzny i tego podziału na wschodnią i zachodnia Europę. Niestety, Hunowie i Chrześcijanie  nadali nam cechy  azjatycko-bliskowschodnie i Polacy dzisiaj stoją okrakiem między Zachodem i Wschodem. Hunowie stworzyli agresywnych Wikingów, Niemców, Anglików, Polaków, Rosjan i kocioł bałkański a także nieobliczalną Ukrainę i zaściankową Litwę oraz  Białoruś.



(...) [Na katolickim forum powołujesz się na stronę, która jest jawnie antykatolicka. Żadna w tym wartość merytoryczna. Druga sprawa - to nie jest miejsce, na publikowanie treści sprzecznych z wiarą - M]

E1b1b; The Y-DNA Haplogroup of Edom, not of Israel

http://machpelahcave.website/e1b1b-dna-edom/

Dodano po 59 minutach 49 sekundach:
Albertus pisze: 2023-06-09, 09:08 Takie proste pytania do Edoma.

Z tego co rozumiem to uważasz że błogosławieństwo od Boga Ojca jednak było i działało tylko że nie przeszło na Jakuba który usiłował je ukraść ale mu się nie udało.

Jeśli tak to dlaczego Izaak obdarzony tym błogosławieństwem miał tylko dwóch synów którzy się wzajemnie nie lubili a nawet nienawidzili i nie miał żadnych innych dzieci a jego żona miała bardzo trudny poród, starszy z jego synów wziął sobie Kanaanejki za żony co było przedmiotem zgryzoty jego ojca a młodszy syn okazał się oszustem który oszukał swego brata a ten oszukany w związku z tym planował zabicie młodszego?
Dlaczego też Izaak musiał opuścić swój kraj w którym mieszkał z powodu głodu jaki tam panował i przenieść się do kraju Filistynów gdzie jego zona była narażona na seksualne zapędy tamtejszego króla?
Poza tym to dlaczego Izaak stracił wzrok i przez kilkadziesiąt lat swego życia był ślepcem tak że ni poznawał swoich synów?

Czy tak wygląda to prawdziwe błogosławieństwo od Boga Ojca?

Chrześcijańska odpowiedź jest - TAK!

Oczywiście że tak ponieważ prawdziwe błogosławieństwo Boże nie skupia się na tym co doczesne ale na tym co ostateczne i wieczne.

I nie uwalnia automatycznie człowieka od doczesnych utrapień,problemów, cierpienia, upadków, chorób, ataków i śmierci.

To proste jak budowa cepa.

I kolejne pytanie - skoro ty najwyraźniej jednak wierzysz w to błogosławieństwo działające w doczesności i zapewniające jego posiadaczowi doczesną pomyślność i dobrobyt to kto to błogosławieństwo faktycznie otrzymał( bo z tego co zrozumiałem uważasz że Jakubowi nie udało się go ukraść), kim są jego potomkowie i jakie były i są ich losy?

O potomkach Ezawa, książętach i królach jacy się z niego wywodzili czytamy Albertusie w Księdze Rodzaju 36.
O Wierze potomków Ezawa najwięcej dowiadujemy się z Księgi Hioba, który sam był prawnukiem Ezawa i był on też drugim królem Edomu.

Naukę o Bogu Edomu poznajemy z Księgi Hioba, gdyż Elifaz to Pierworodny syn Ezawa, i przez to przenosiciel Przymierza jakie Bóg zawarł z Abrahamem (Rodzaju 12), a Sefo w Księdze Hioba to syn Elifaza.


Chciałbym tu jednak zwrócić uwagę na popularne oskarżenia Ezawa że chciał on niby zamordować swego brata Jakuba, Sprawdziłem kiedyś to oskarżenie, i okazało się ono wierutnym kłamstwem.
Pisałem o tym kiedyś na innym forum więc pozwolę sobie wkleić tu moją wypowiedź.

Pozdrawiam

—————
FAKTY są potwierdzeniem PRAWDY, a OPINIE które nie są oparte na FAKTACH, to zwykłe KŁAMSTWA.

Nie zwracając uwagi na FAKTY, ludzie PIJĄ KŁAMSTWA jak WODĘ.

Dowodem na to nich będzie inny przykład z Biblii, fałszywie posądzający Ezawa / Edoma - Patryjarchę Esseńczyków / Idumejczyków, o 'wypatrywanie okazji' aby zabić swojego bliźniaczego brata Jakuba - przyszłego Izraela i Patryjarchę Izraelitów.
(Rodzaju 27:41) Jednakże Ezaw żywił wrogość do Jakuba z powodu błogosławieństwa, którym go pobłogosławił jego ojciec, i mawiał Ezaw w swym sercu:

Zbliżają się dni żałoby po moim ojcu. Potem zabiję Jakuba, mego brata
Czy ludzie potrafią dziś odróżnić PRAWDĘ od KŁAMSTWA - zdrowe logiczne myślenie oparte na FAKTACH, od błędu logiczno-językowego opartego na OPINIACH?

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Błędy_logiczno-językowe

Wielu ludzi podaje argumenty ubliżające zdrowej logice, nie zdając sobie sprawy z tego że ich opinia oparta jest na bardzo ubogim "rozumowaniu" - logicznym myśleniu.

Chcąc poprawić zdolność do logicznej oceny rzeczywistości, aby nie wyglądać jak moron, czy nie było by warto spędzić trochę czasu na ostrożną ocenę tego co "postanowił" EZAW, zanim oskarży się go o próbę BRATOBÓJSTWA i NIENAWIŚĆ w stosunku do swego bliźniaczego BRATA?

Spójrzmy jeszcze raz na to co Ezaw FAKTYCZNIE W BIBLII POWIEDZIAŁ:
" (41) Przetoż nienawidził Ezaw Jakóba dla błogosławieństwa, którem mu błogosławił ojciec jego;

i mówił Ezaw w sercu swem:

Przybliżają się dni żałoby ojca mego, a zabiję Jakóba, brata mego. (42) I oznajmiono Rebece słowa Ezawa, syna jej starszego, która posławszy, wezwała Jakóba, syna swego młodszego, i rzekła do niego: Oto Ezaw, brat twój, cieszy się tem, iż cię zabije. (43) Przetoż teraz, synu mój, usłuchaj głosu mego, a wstawszy, uciecz do Labana, brata mego, do Haranu,
(44) I pomieszkaj z nim przez jaki czas, aż ucichnie gniew brata twego, (45) Aż się odwróci zapalczywość brata twego od ciebie, i zapomni tego, coś mu uczynił; potem ja poślę, a wezmę stamtąd; bo czemuż mam was obydwóch postradać jednego dnia? ...

(Ks. Rodzaju 27:1-46, Biblia Gdańska)

____________
____________

"(41) Dlatego znienawidził Ezaw Jakuba z powodu błogosławieństwa, którym go pobłogosławił ojciec,

i taki powziął Ezaw zamiar:

Zbliżają się dni żałoby po ojcu moim. Wtedy zabiję brata mego Jakuba. (42) Rebece doniesiono słowa Ezawa, starszego jej syna. Wtedy ona kazała przywołać Jakuba, młodszego syna, i rzekła do niego: Brat twój, Ezaw, chce zemścić się na tobie i zabić cię. (43) Posłuchaj więc, synu mój, głosu mego, wstań i uciekaj do Haranu, do Labana, brata mego. (44) Zamieszkaj u niego przez jakiś czas, aż przejdzie złość brata twego, (45) a gdy przeminie gniew brata twego przeciwko tobie i zapomni o tym, coś mu uczynił, dam ci znać i sprowadzę cię stamtąd. Czemu jednego dnia miałabym was obu utracić?"

(Ks. Rodzaju 27:1-46, Biblia Warszawska)
I dla zainteresowanych jeszcze raz cały Rozdział 27 z Biblii WP.
__________________________________
(1) Kiedy Izaak zestarzał się i poblakły jego oczy, tak że już niczego nie mógł zobaczyć, wezwał do siebie starszego syna, Ezawa, i powiedział: Synu mój! A on odpowiedział: Oto ja! (2) Wtedy Izaak rzekł: Widzisz, zestarzałem się już. Nie wiem, kiedy umrę. (3) Weź teraz swoje przybory myśliwskie, swój kołczan i łuk, idź w pole i staraj się upolować coś dla mnie. (4) Potem przygotuj mi posiłek wedle mojego upodobania, żebym ci mógł pobłogosławić, zanim umrę.

(5) Rebeka podsłuchała rozmowę Izaaka z jego synem Ezawem. Kiedy Ezaw wyszedł w pole, aby coś upolować, (6) powiedziała do swego syna Jakuba: Słyszałam, jak ojciec twój, Izaak, prosił twego brata, Ezawa, (7) żeby mu coś upolował i przygotował z tego smaczny posiłek, za co miał jeszcze przed śmiercią obdarzyć go szczególnym błogosławieństwem od Jahwe. (8) I dodała: Słuchaj teraz uważnie, synu mój, co ci powiem. (9) Idź do najbliższej trzody i przynieś mi stamtąd dwa dorodne koźlątka. Sporządzę z nich smaczną potrawę dla twego ojca, taką jaką lubi, (10) a ty zaniesiesz mu ją i uzyskasz w ten sposób, zanim umrze, jego błogosławieństwo. (11) Wtedy Jakub odpowiedział swojej matce, Rebece: Ale przecież mój brat, Ezaw, jest cały pokryty włosami, a moja skóra jest gładka.

(12) Jeśli dotknie mnie mój ojciec [choćby przypadkiem], pomyśli, że drwię sobie z niego, i w ten sposób mogę ściągnąć na siebie przekleństwo zamiast otrzymać jego błogosławieństwo.

(13) Lecz matka odpowiedziała: Wtedy niech owo przekleństwo spadnie na mnie. Posłuchaj mnie tylko i idź, i przynieś mi te koźlęta. (14) Poszedł więc i przyniósł je matce, która przygotowała z nich smaczną potrawę, zgodnie z upodobaniami ojca. (15) Potem Rebeka wzięła ubranie Ezawa, swego starszego syna, najlepsze, jakie miała w domu, i kazała Jakubowi się w nie przyodziać, (16) skórą koźląt zaś sama owinęła jego ręce i nie owłosioną szyję. (17) Dała wreszcie Jakubowi przygotowaną przez siebie smaczną potrawę i chleb.

(18) Przyszedłszy do swego ojca, Jakub powiedział: Ojcze mój! A on rzekł: Słucham. Któryś ty jest, mój synu? (19) Jakub odpowiedział: Ja jestem Ezaw, twój pierworodny. Zrobiłem tak, jak mi kazałeś. Podnieś się, spożyj potrawę, którą ci przygotowałem z tego, co upolowałem, a potem daj mi swoje błogosławieństwo. (20) Wtedy Izaak powiedział do swego syna: Jak się to stało, że tak szybko coś upolowałeś? A on odparł: Jahwe, twój Bóg, to sprawił. (21) Rzekł więc Izaak do Jakuba: Podejdź tu bliżej! Chcę cię dotknąć, mój synu, by się przekonać, czy ty rzeczywiście jesteś moim synem Ezawem, czy nie. (22) Zbliżył się Jakub do swego ojca Izaaka, który dotknąwszy go, powiedział: Głos jest, co prawda, głosem Jakuba, ale ręce są rękami Ezawa. (23) I nie rozpoznał go, bo ręce Jakuba były pokryte włosem, tak jak ręce Ezawa. Przeto dał mu swe błogosławieństwo.

(24) Ale jeszcze przedtem zapytał: Czy ty rzeczywiście jesteś synem moim Ezawem? A Jakub odpowiedział: Tak! Jestem nim. (25) Rzekł więc Izaak: Podaj mi to, co przygotowałeś do zjedzenia z upolowanej zwierzyny; posilę się, a potem udzielę ci błogosławieństwa. Jakub podał potrawę, którą Izaak spożył; potem dał mu napić się wina. (26) A teraz - powiedział ojciec, Izaak - podejdź tu bliżej, synu mój, i pocałuj mnie. (27) Jakub podszedł więc i ucałował go.

Izaak rozpoznał zapach jego szat i dał mu swe błogosławieństwo, mówiąc: Oto woń mojego syna, jak zapach pola błogosławionego przez Jahwe. (28) Niech Bóg zsyła ci rosę z nieba, a z ziemi darzy do sytości zbożem i obfitością moszczu winnego! (29) Niechaj ci służą ludy, niech ci pokłon oddają narody. Panem bądź dla twoich braci, a synowie twojej matki niech cię czcią otaczają. Niech będzie przeklęty każdy, kto by ci złorzeczył, a błogosławiony każdy, kto ci będzie błogosławił.

(30) Zaledwie Izaak wypowiedział ostatnie słowa swego błogosławieństwa, a Jakub odszedł od swego ojca - wrócił z polowania brat Jakuba, Ezaw. (31) I on też przygotował smaczny posiłek, przyniósł ojcu i powiedział: Ojcze mój, podnieś się i posil się tym, co upolował twój syn, a potem udziel mi swego błogosławieństwa. (32) Wtedy zapytał go jego ojciec, Izaak: Kto ty jesteś? A on odpowiedział: Ja jestem Ezaw, twój syn pierworodny. (33) Na to aż zadrżał Izaak z przerażenia i zapytał: A kim był ten, który przyniósł mi już potrawę z tego, co upolował? Najadłem się już do syta, zanim ty przyszedłeś, i dałem mu swoje błogosławieństwo. I to błogosławieństwo już przy nim pozostanie. (34) Gdy to usłyszał Ezaw, rozgoryczony do głębi zawołał głośno do ojca: Ojcze, daj i mnie twoje błogosławieństwo! (35) Lecz ojciec odpowiedział: Twój brat wkradł się podstępnie i zabrał już błogosławieństwo przeznaczone dla ciebie. (36) Na to rzekł Ezaw: Czyż na darmo dano mu imię Jakub, to znaczy: oszust? Podszedł mnie już dwa razy: pozbawił mnie prawa pierworodztwa, a teraz zabrał także błogosławieństwo, które było przeznaczone dla mnie. Potem zapytał: Czy nie zachowałeś i dla mnie błogosławieństwa? (37) Na to rzekł Izaak do Ezawa: Uczyniłem go już panem nad tobą, a wszyscy jego bracia mają mu służyć. Zapewniłem mu także obfitość ziarna i moszczu winnego. Cóż mogę jeszcze uczynić dla ciebie, mój synu? (38) Odpowiedział Ezaw: Ojcze, czyżbyś miał tylko jedno błogosławieństwo? Pobłogosław także i mnie, ojcze! To powiedziawszy Ezaw wybuchnął głośnym płaczem.

(39) Wtedy wypowiedział Izaak te słowa: Ziemia, na której zamieszkasz, nie będzie żyzna, nie będzie na nią spadać rosa z nieba. (40) Będziesz żył z miecza, służąc twemu bratu, ale dojdzie do tego, że się otrząśniesz i uwolnisz twoją szyję od jego jarzma.

(41) Tak więc zapłonął Ezaw nienawiścią do Jakuba z powodu błogosławieństwa, którego ich ojciec udzielił Jakubowi.

W końcu Ezaw postanowił,

że gdy nadejdą dni żałoby po śmierci ojca, zabije swego brata, Jakuba.

(42) Kiedy doniesiono Rebece o tym, co postanowił jej starszy syn, Ezaw, kazała przywołać Jakuba, swego młodszego syna, i tak mu powiedziała: Twój brat, Ezaw, chce się zemścić na tobie i pozbawić cię życia.

(43) Posłuchaj więc mnie teraz uważnie, mój synu! Przygotuj się szybko do drogi i ucieknij do mojego brata Labana, który mieszka w Charanie. (44) Pozostań tam przez jakiś czas, aż się trochę uspokoi brat twój w swoim gniewie. (45) Kiedy już ochłonie brat twój z gniewu na ciebie i zapomni [o krzywdzie], którą mu wyrządziłeś, wtedy znów sprowadzę cię stamtąd. Czemuż miałabym utracić was obydwu jednego dnia?"

(Ks. Rodzaju 27:1-46, Biblia Warszawsko-Praska)
Internetowa Biblia 2000 v3.41 ˆ 1994-2001
_____________________________________________
Mamy tu trzy wersje mówiące o reakcji Ezawa:

"i mówił Ezaw w sercu swem: Przybliżają się dni żałoby ojca mego, a zabiję Jakóba, brata mego. (42) I oznajmiono Rebece słowa Ezawa, syna jej starszego, ..." - Biblia Gdańska

"i taki powziął Ezaw zamiar: Zbliżają się dni żałoby po ojcu moim. Wtedy zabiję brata mego Jakuba. (42) Rebece doniesiono słowa Ezawa, starszego jej syna. " - Biblia Warszawska.

"W końcu Ezaw postanowił, że gdy nadejdą dni żałoby po śmierci ojca, zabije swego brata, Jakuba. (42) Kiedy doniesiono Rebece o tym, co postanowił jej starszy syn, Ezaw, ..." Biblia WP

Czy załważyłeś wit FAKTYCZNĄ reakcję Ezawa na to co zrobił Jakub?
Czy załważyłeś co POWIEDZIAŁ Ezaw?

FAKTEM jest że Ezaw "przygotował smaczny posiłek, przyniósł ojcu i powiedział:
Ojcze mój, podnieś się i posil się tym, co upolował twój syn, a potem udziel mi swego błogosławieństwa."
To jest FAKT, ponieważ Ezaw "przygotował posiłek", "przyniósł" i "powiedział".

"(32) Wtedy zapytał go jego ojciec, Izaak: Kto ty jesteś? A on odpowiedział: Ja jestem Ezaw, twój syn pierworodny."
To jest FAKT, ponieważ Ezaw "odpowiedział": Ja jestem Ezaw, twój syn pierworodny."

"(34) Gdy to usłyszał Ezaw, rozgoryczony do głębi zawołał głośno do ojca: Ojcze, daj i mnie twoje błogosławieństwo!
Następny FAKT, ponieważ Ezaw "zawołał głośno".

(35) Lecz ojciec odpowiedział: Twój brat wkradł się podstępnie i zabrał już błogosławieństwo przeznaczone dla ciebie. ..."
(36) Na to rzekł Ezaw: Czyż na darmo dano mu imię Jakub, to znaczy: oszust? Podszedł mnie już dwa razy: pozbawił mnie prawa pierworodztwa, a teraz zabrał także błogosławieństwo, które było przeznaczone dla mnie."
Też FAKT: "ojciec odpowiedział", "Na to rzekł Ezaw"

Ale tu zaczyna się problem z logiką, ponieważ "błogosławieństwo" jest duchowe i pochodzi od Boga, a Bóg który jest wszechwidzacym nie błogosławi oszustom.

W dodatku, w "duchu" ślepy Izaak błogosławił duchowym błogosławieństwem Ezawa, więc nie ma znaczenia kto przed Izaakiem klęczał, ponieważ Izaak prosił Boga o błogosławieństwo dla Ezawa, a Bóg nie ma problemu ze wzrokiem i potrafił odróżnić Ezawa od Jakuba.

Nie ma też żadnych wątpliwości że to "błogosławieństwo" było sprawą przyszłości, więc pomimo że Izaak, Rebeka, Jakub i Ezaw byli przekonani że Jakub otrzymał błogosławieństwo, to była to tylko ich OPINIA, ponieważ aby przekonać się czy Jakub FAKTYcznie był w przyszłości błogosławiony należało choć trochę poczekać.

I FAKTEM jest że Jakub NIE był błogosławiony, i FAKTEM jest że Ezaw był, i dowody na to są w Biblii, w Księdze Rodzaju i nie tylko.


"Potem (Ezaw) zapytał: Czy nie zachowałeś i dla mnie błogosławieństwa?
(37) Na to rzekł Izaak do Ezawa: Uczyniłem go już panem nad tobą, a wszyscy jego bracia mają mu służyć. Zapewniłem mu także obfitość ziarna i moszczu winnego. Cóż mogę jeszcze uczynić dla ciebie, mój synu?
(38) Odpowiedział Ezaw: Ojcze, czyżbyś miał tylko jedno błogosławieństwo? Pobłogosław także i mnie, ojcze! To powiedziawszy Ezaw wybuchnął głośnym płaczem."

FAKTEM jest że Izaak był trochę podstażały, ślepy i zdezorientowany, nie tylko nie był w stanie odróżnić Ezawa od Jakuba, ale i nie był na tyle świadomy żeby sobie zdać sprawę z tego że tylko Bóg może zagwarantować Błogosławieństwo na przyszłość.


Ale biorąc teraz pod uwagę to co "POWIEDZIAŁ" Ezaw o planie zabójstwa JAKUBA, i co zostało DONIESIONE jego matce, to FAKTEM jest że EZAW NIC TAKIEGO NIE POWIEDZIAŁ.

Sprawdziłem dodatkowo kilkanaście anglojęzycznych wersji Biblii, zajrzałem nawet do apokryfów, i żadna z nich nie mówi aby SŁOWA o rzekomych PLANACH BRATOBÓJSTWA WYSZŁY OD EZAWA.


Czyż nie jest to zastanawiające że, jak czytamy w Biblii: "MÓWIŁ Ezaw SERCU SWEM ... I oznajmiono Rebece SŁOWA Ezawa"

Pomyśl wit, że wszystko o czym POMYŚLISZ w swojej głowie będzie DONIESIONE twojej żonie. Jak myślisz, kto będzie tym DONOSICIELEM?

Osobiście myślę że w przypadku Rebeki, tym donosicielem był ten sam który namówił ją do oszukania starego i ślepego Izaaka. Jak nazywamy takiego kuriera ???

Zwodziciel / Szatan?

Patrząc na zachowanie Ezawa, w całej Księdze Rodzaju, nie znajdujemy NIC CO BY NAWET WSKAZYWAŁO na to aby Ezaw mógł podjąć BRATOBÓJCZY plan w stosunku do swego umiłowanego, choć niegodziwego brata Jakuba.

Ciekawą wersję tego samego wydarzenia znalazłem w Księdze Jubileuszów.
Księga ta, pochodząca z II wieku p.n.e., zwana również Małą Księgą Rodzaju, znajduje się w etiopijskim kanonie Biblii. Fragmenty jej rękopisów odnaleziono pomiędzy zwojami z nad Morza Martwego. Jest ona bardzo popularna wśród Żydów i Ewangelistów,

http://pl.m.wikipedia.org/wiki/Księga_Jubileuszów

KSIĘGA JUBILEUSZÓW
Rozdział 27

"I słowa Ezawa, jej starszego syna, zostały powiedziane Rebece WE ŚNIE, i Rebeka posłała po Jakuba, jej młodszego syna, i tak do niego powiedziała:

'Zważ na to, Ezaw twój brat zemści się na tobie i zabije cię.
Dlatego, mój synu, posłuchaj mojej rady, zbierz się i ucieknij do Labana, mojego brata, do Haranu, i pobądź z nim kilka dni do czasu kiedy twój brat się uspokoi i nie będzie miał złośći na ciebie, i zapomni o wszystkim co mu uczyniłeś; wtedy ja wyślę po ciebie i sprowadze cię z tamtąd.'

Ale Jakub powiedział: 'Ja się nie boję; jeśli on chce mnie zabić, TO JA ZABIJĘ JEGO.'

Ale ona powiedziała do niego: 'Niech że nie będę pozbawiona dwuch synów w jeden dzień'.

___________________
The Book of Jubilees
[Chapter 27]

And the words of Esau, her elder son, were told to Rebecca in a dream, and Rebecca sent and called Jacob her younger son, and said unto him:
'Behold Esau thy brother will take vengeance on thee so as to kill thee.
Now, therefore, my son, obey my voice, and arise and flee thou to Laban, my brother, to Haran, and tarry with him a few days until thy brother's anger turns away, and he remove his anger from thee, and forget all that thou hast done; then I will send and fetch thee from thence.'
And Jacob said: 'I am not afraid; if he wishes to kill me, I will kill him.'
But she said unto him: 'Let me not be bereft of both my sons on one day.'

http://www.pseudepigrapha.com/jubilees/27.htm
__________________

Kontynuując czytanie Księgi Jubileuszów, lub czytając następną apokryficzną księgę, Testament Dwunastu Patryjarchów, dowiadujemy się że JAKUB / IZRAEL ZAMORDOWAŁ SWEGO BRATA EZAWA, pomimo że nigdy nic nie wskazywało na to, aby Ezaw chciał zabić swojego brata Jakuba, tego niegodziwca którego tak bardzo miłował.

I to jest FAKT wit, który ma potwierdzenie w historii.

Podobnie jest z historją wojen Machabeuszy z Idumeą / Edomem.

"Równocześnie zaczęli występować przeciwko Żydom Idumejczycy, //- NICZYM NIE POTWIERDZONA OPINIA

którzy mieli liczne bardzo korzystnie położone warownie, //- FAKT historyczny

dawali oni schronienie wszystkim wypędzonym z Jerozolimy // - FAKT mówiący o PRZEWINIENIU Edomitów / Idumejcyków, za którą to ZBRODNIĘ Żydzi zaatakowali Idumeę / Edom

i wypatrywali okazji, aby rozpocząć wojnę z Żydami // - niczym nie potwierdzona OPINIA

.
" (Biblia Warszawsko-Praska)


Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 19:02 przez Morkej, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: konserwa » 2023-06-09, 17:09

Imie jakub oznacza ( w Starym testamencie ) "niech Bog ochrania", " ten, ktorego Bog chroni" ...
Edomie, jakie to teksty cytujesz?

Zablokowany

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”