Edom i wiara Edomitów Nazara

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Andy72 » 2023-06-09, 17:31

Edom pisze: 2023-06-09, 15:58 Ostatnim prezydentem USA z haplogrupą E1b1b (Ezawa) był Barak Obama, nowy prezydent, Donald Trump, jest z haplogrupy E1b1a (Izraela).
Biorąc pod uwagę że Barack Obama był najgorszym prezydentem USA, swymi działaniami doprowadzając do islamizacji świata
natomiast Trump był bardzo dobrym prezydentem, przeciwnikiem aborcji
to wynikało by z tego że to Izrael ma błogosławieństwo, nie Ezaw
:))
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-09, 17:51

konserwa pisze: 2023-06-09, 17:09 Imie jakub oznacza ( w Starym testamencie ) "niech Bog ochrania", " ten, ktorego Bog chroni" ...
Edomie, jakie to teksty cytujesz?
Biblię Warszawsko - Praską

„36. Na to rzekł Ezaw: Czyż na darmo

dano mu imię Jakub, to znaczy: oszust?

Podszedł mnie już dwa razy:

pozbawił mnie prawa pierworodztwa,

a teraz zabrał także błogo- sławieństwo, które było przeznaczone dla mnie.

Potem zapytał: Czy nie zachowałeś i dla mnie błogosławieństwa?”

http://biblioteka.kijowski.pl/biblia/pd ... pdf#page32

Dodano po 11 minutach 28 sekundach:
Andy72 pisze: 2023-06-09, 17:31
Edom pisze: 2023-06-09, 15:58 Ostatnim prezydentem USA z haplogrupą E1b1b (Ezawa) był Barak Obama, nowy prezydent, Donald Trump, jest z haplogrupy E1b1a (Izraela).
Biorąc pod uwagę że Barack Obama był najgorszym prezydentem USA, swymi działaniami doprowadzając do islamizacji świata
natomiast Trump był bardzo dobrym prezydentem, przeciwnikiem aborcji
to wynikało by z tego że to Izrael ma błogosławieństwo, nie Ezaw
:))
Obamę nazwał bym raczej najbardziej nieudolnym prezydentem, ale zazwyczaj chciał dobrze, nawet
odmówił on Netaniachohwi występu w Amerykańskim Senacie, którą to odmowę Netaniachu zignorował, I został z owacjami przyjęty przez 'amerykańskich' senatorów.

Jeśli chodzi o Trampa to obiecał on Żydom odbudowę Świątyni Salomona - Synagogę Szatana, co spowoduje wojnę z Islamem, ponieważ na miejscu antycznej Świątyni Salomona Bizantyjczycy zbudowali Islamistą Meczet który trzeba będzie wpierw wyburzyć.

Czy wiesz jaka jest różnica pomiędzy Świątynią Salomona a Świątynią Boga - zwaną też Świątynią Heroda?
Ostatnio zmieniony 2023-06-09, 18:04 przez Edom, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Andy72 » 2023-06-09, 18:08

Żydzi zamierzają odbudować Trzecią Świątynię, Druga została zburzona w 70 ne
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15002
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4220 times
Been thanked: 2960 times
Kontakt:

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Dezerter » 2023-06-09, 22:13

Widzę, że Edom przyjąłeś strategie nie odpowiadania na pytania , przeciągania i spamowania swoimi idiologicznymi wynurzeniami pełnymi niedomówień, pomówień, błędów, półprawd i niesprawdzonych informacji.
Zmuszasz mnie więc, żebym ja z pamięci i niedokładnie jasno wyłozył forumowiczów w co tak naprawdę wierzysz
Izrael i Jedyny Bóg Izraela JHWH jest zwodzicielem a nie Bogiem Najwyższym, czyli znanym z Biblii Diabłem, który poprzez zwiedzenie Jakuba/Izraela wprowadził na świat oszustwo zwodząc przez wieki Lud Boży i tworząc większość ksiąg Biblii. W Jerozolimie w Świątyni oddawany był kult Satanowi Zwodzicielowi a nie Bogu Jedynemu Najwyższemu. Przypominam, że w tej Świątyni ofiary składał Jezus i jego Rodzice, Apostołowie, Paweł się oczyszczał, pękła zasłona, która symbolizowała wyjście Boga do ludzi i nasz bezpośredni dostęp do Boga jaki miał dotychczas najwyższy kapłan. Ale to nie koniec Edomici dyskredytują co najmniej połowę NT jako zwiedzenie szatana.
Wobec takich faktów chyba rozumiecie czemu kazałem mu pisać w dziale Inne religie, bo miałem nadzieję, że sam ujawni i tym samym zdyskredytuje swoje poglądy
naiwnie wierzyłem, że pełna gęba frazesów o Prawdzie coś znaczy i stanie w Prawdzie, ale woli kluczyć i judzić, choć lepszym słowem by było edomić :p
Edom jest antysemitą i to takim religijno ideologicznym
I kilka jawnych głupot, które napisał i nieprawd:
Judaizm pochodzi od Mojżesza Prawodawcy żyda z żydowskich rodziców, którzy byli w niewoli Egipskiej, jego siostra żydówka Miriam i brat Jozue żyd pierwszy arcykapłan, Mojżesz otrzymał Przymierze i przykazania na świętej górze Synaj od Boga Jedynego JHWH

Chrześcijaństwo pochodzi nie od edomity, a Jeszua Mesjaha oczekiwanego i zapowiedzianego potomka Dawida Lwa z Plemienia Judy, który nauczał nie w edomie a w Judzie , Galilei, Samarii i powołał sobie 12 apostołów i 13 Pawła żydów pobożnych i praktykujących, którzy nieśli Ewangelię o zbawieniu najpierw do żydów i do diaspory żydowskiej jako do Narodu wybranego a później do narodów/pogan

Islam nie powstał w Edomie tylko na półwyspie arabskim wśród arabskich plemion, a za swojego protoplastę uważają pierworodnego Abrahama Ismaela, który nic nie ma wspólnego z Ezawem i edomitami, którzy już zresztą od 2100 lat nie istnieją bo zbratali się z potomkami Izraela/Jakuba i na nowo tworzą wspólną rodzinę i wyznają wspólną religię judaizm i wiarę w Jedynego Boga - Boga Abrahama Izaaka i Jakuba i Ezawa
Ok. 163 p.n.e. terytorium Edomu zostało podbite przez Judę Machabeusza, władcę żydowskiego. Ostatecznie ok. 125 p.n.e. podbił Edomitów Jan Hirkan I, który zmusił ich do przyjęcia religii żydowskiej. Od tej pory Edomici stanowili część narodu żydowskiego.

Idumejczyk Antypater był doradcą króla Jana Hirkana II i ojcem Heroda Wielkiego, króla Judei. Za Heroda Wielkiego Idumea była rządzona przez gubernatorów, wśród których byli jego brat Józef i szwagier Kostobar I. Po śmierci Heroda Wielkiego Idumea została prowincją rzymską, po powstaniu żydowskim włączoną przez Tytusa do prowincji Judea. Następnie Rzymianie przyłączyli ją do prowincji Palestyna. Chociaż Idumejczycy przestali być odrębnym ludem, nazwa geograficzna „Idumea” przetrwała aż do czasów św. Hieronima.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Idumea
więc sami widzicie, że to co pisze Edom to jakieś marzenia, czy majaczenia ezoteryczno-gnostyczno-spiskowe

kolejna bzdura i chyba kłamstwo to to, że Hieronim zamiescił w swojej pierwszej Biblii Ewangelię Marka po aramejsku, czy hebrajsku czy grecku nie będę nawet sprawdzał, bo szkoda czasu na głupoty - napisał po łacinie
i mógłbym dalej tak punk po punkcie wykazywać błędy i przekłamania
ale szkoda mojego i waszego czasu na bajania edomity

Dodano po 33 minutach 2 sekundach:
Ponieważ Edom już wystarczająco przedstawił swoją wymyśloną wiarę, by każdy mógł sobie wyrobić jednoznaczną opinię o tych wymysłach to zamykam jutro wątek - czas na podsumowania
Dalsze pisanie w takiej formie przez Edoma będzie traktowane jako łamanie Regulaminu
Regulamin Forum
§ 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.
§ 4
Każdy uczestnik ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Ale nikt nie ma prawa do indoktrynacji (tj. systematyczne lub natarczywe wpajanie jakichś idei, doktryn względnie przekonań), ani szerzenia propagandy sprzecznej z głównymi założeniami Forum.


Edomie więc koniec Indoktrynacji i szerzenia tego zwiedzenia, przyznam, że groźnego dlatego pozwoliłem ci pisać, by móc go obnażyć i pokazać forumowiczom w co ty naprawdę wierzysz.
przyznaję i doceniam, że jesteś bardzo dobrym manipulatorem, jesteś dobrze przygotowany i potrafisz nieźle uzasadniać swoje poglądy
tym bardziej szkoda, że poświęcasz swój talent i czas na szerzenie tego zwiedzenia, które ani ciebie ani innych do Boga i do zbawienia nie doprowadzi. Apeluję nawróć się bracie i zawróć z drogi przeciwnika i uwodziciela, walczysz z Bogiem a to musi się skończyć tragicznie
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-10, 00:14

Dezerter pisze: 2023-06-09, 22:46 Widzę, że Edom przyjąłeś strategie nie odpowiadania na pytania , przeciągania i spamowania swoimi idiologicznymi wynurzeniami pełnymi niedomówień, pomówień, błędów, półprawd i niesprawdzonych informacji.
Zmuszasz mnie więc, żebym ja z pamięci i niedokładnie jasno wyłozył forumowiczów w co tak naprawdę wierzysz
Izrael i Jedyny Bóg Izraela JHWH jest zwodzicielem a nie Bogiem Najwyższym, czyli znanym z Biblii Diabłem, który poprzez zwiedzenie Jakuba/Izraela wprowadził na świat oszustwo zwodząc przez wieki Lud Boży i tworząc większość ksiąg Biblii. W Jerozolimie w Świątyni oddawany był kult Satanowi Zwodzicielowi a nie Bogu Jedynemu Najwyższemu. Przypominam, że w tej Świątyni ofiary składał Jezus i jego Rodzice, Apostołowie, Paweł się oczyszczał, pękła zasłona, która symbolizowała wyjście Boga do ludzi i nasz bezpośredni dostęp do Boga jaki miał dotychczas najwyższy kapłan. Ale to nie koniec Edomici dyskredytują co najmniej połowę NT jako zwiedzenie szatana.
Wobec takich faktów chyba rozumiecie czemu kazałem mu pisać w dziale Inne religie, bo miałem nadzieję, że sam ujawni i tym samym zdyskredytuje swoje poglądy
naiwnie wierzyłem, że pełna gęba frazesów o Prawdzie coś znaczy i stanie w Prawdzie, ale woli kluczyć i judzić, choć lepszym słowem by było edomić :p
Edom jest antysemitą i to takim religijno ideologicznym
I kilka jawnych głupot, które napisał i nieprawd:
Judaizm pochodzi od Mojżesza Prawodawcy żyda z żydowskich rodziców, którzy byli w niewoli Egipskiej, jego siostra żydówka Miriam i brat Jozue żyd pierwszy arcykapłan, Mojżesz otrzymał Przymierze i przykazania na świętej górze Synaj od Boga Jedynego JHWH

Chrześcijaństwo pochodzi nie od edomity, a Jeszua Mesjaha oczekiwanego i zapowiedzianego potomka Dawida Lwa z Plemienia Judy, który nauczał nie w edomie a w Judzie , Galilei, Samarii i powołał sobie 12 apostołów i 13 Pawła żydów pobożnych i praktykujących, którzy nieśli Ewangelię o zbawieniu najpierw do żydów i do diaspory żydowskiej jako do Narodu wybranego a później do narodów/pogan

Islam nie powstał w Edomie tylko na półwyspie arabskim wśród arabskich plemion, a za swojego protoplastę uważają pierworodnego Abrahama Ismaela, który nic nie ma wspólnego z Ezawem i edomitami, którzy już zresztą od 2100 lat nie istnieją bo zbratali się z potomkami Izraela/Jakuba i na nowo tworzą wspólną rodzinę i wyznają wspólną religię judaizm i wiarę w Jedynego Boga - Boga Abrahama Izaaka i Jakuba i Ezawa
Ok. 163 p.n.e. terytorium Edomu zostało podbite przez Judę Machabeusza, władcę żydowskiego. Ostatecznie ok. 125 p.n.e. podbił Edomitów Jan Hirkan I, który zmusił ich do przyjęcia religii żydowskiej. Od tej pory Edomici stanowili część narodu żydowskiego.

Idumejczyk Antypater był doradcą króla Jana Hirkana II i ojcem Heroda Wielkiego, króla Judei. Za Heroda Wielkiego Idumea była rządzona przez gubernatorów, wśród których byli jego brat Józef i szwagier Kostobar I. Po śmierci Heroda Wielkiego Idumea została prowincją rzymską, po powstaniu żydowskim włączoną przez Tytusa do prowincji Judea. Następnie Rzymianie przyłączyli ją do prowincji Palestyna. Chociaż Idumejczycy przestali być odrębnym ludem, nazwa geograficzna „Idumea” przetrwała aż do czasów św. Hieronima.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Idumea
więc sami widzicie, że to co pisze Edom to jakieś marzenia, czy majaczenia ezoteryczno-gnostyczno-spiskowe

kolejna bzdura i chyba kłamstwo to to, że Hieronim zamiescił w swojej pierwszej Biblii Ewangelię Marka po aramejsku, czy hebrajsku czy grecku nie będę nawet sprawdzał, bo szkoda czasu na głupoty - napisał po łacinie
i mógłbym dalej tak punk po punkcie wykazywać błędy i przekłamania
ale szkoda mojego i waszego czasu na bajania edomity

Dodano po 33 minutach 2 sekundach:
Ponieważ Edom już wystarczająco przedstawił swoją wymyśloną wiarę, by każdy mógł sobie wyrobić jednoznaczną opinię o tych wymysłach to zamykam jutro wątek - czas na podsumowania
Dalsze pisanie w takiej formie przez Edoma będzie traktowane jako łamanie Regulaminu
Regulamin Forum
§ 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.
§ 4
Każdy uczestnik ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Ale nikt nie ma prawa do indoktrynacji (tj. systematyczne lub natarczywe wpajanie jakichś idei, doktryn względnie przekonań), ani szerzenia propagandy sprzecznej z głównymi założeniami Forum.


Edomie więc koniec Indoktrynacji i szerzenia tego zwiedzenia, przyznam, że groźnego dlatego pozwoliłem ci pisać, by móc go obnażyć i pokazać forumowiczom w co ty naprawdę wierzysz.
przyznaję i doceniam, że jesteś bardzo dobrym manipulatorem, jesteś dobrze przygotowany i potrafisz nieźle uzasadniać swoje poglądy
tym bardziej szkoda, że poświęcasz swój talent i czas na szerzenie tego zwiedzenia, które ani ciebie ani innych do Boga i do zbawienia nie doprowadzi. Apeluję nawróć się bracie i zawróć z drogi przeciwnika i uwodziciela, walczysz z Bogiem a to musi się skończyć tragicznie
Czy czytałeś Dezerterze 'Testament Hioba'.
Ciekawym jest początkowy fragment który wyjaśnia nam dlaczego Hiob był tak testowany.

Zachęcam do przeczytania

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-10, 06:45

Andy72 pisze: 2023-06-09, 18:08 Żydzi zamierzają odbudować Trzecią Świątynię, Druga została zburzona w 70 ne
Herod Wielki był człowiekiem o niesamowitej wizji, tolerancji i dążeniach do zachowania pokoju w swoim królestwie, co zresztą osiągnął podczas swojej ponad czterdziestoletniej kariery jako Król Wielkiej Idumei, i Żydów.

http://en.wikipedia.org/wiki/Herod_the_Great

Herod pozwolił aby na terenie Świątyni Boga, którą zbudował, Żydzi zbudowali sobie swoją świątynię, nawet pozwolił im aby sami ją budowali, co nie było dobrym pomysłem gdyż zawaliła się ona zanim budowę zakończono.

Kiedy Chrystus rzekł: "Weźcie to stąd, a z domu mego Ojca nie róbcie targowiska!" (Jan 2, 13-25), nie znajdował się On w żydowskiej świątyni Salomona, ale w Świątyni Boga, zbudowanej przez Heroda Wielkiego. Znajdował się On w Korcie Narodów, Goimów jak to nas Żydzi nazywają, a nie w żydowskiej Świątyni Salomona która była tylko dodatkiem do Nazarejskiej Świątyni Boga.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-06-10, 06:50 przez Edom, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Andy72 » 2023-06-10, 07:59

Edom pisze: 2023-06-10, 00:14 Czy czytałeś Dezerterze 'Testament Hioba'.
Ciekawym jest początkowy fragment który wyjaśnia nam dlaczego Hiob był tak testowany.

Zachęcam do przeczytania
https://pl.wikipedia.org/wiki/Testament_Hioba
Dzieło rozpoczyna się od prologu (rozdział 1), w którym Hiob przedstawia się jako Jobab, Edomita. Złożony chorobą zwołuje potomstwo, zrodzone z drugiego małżeństwa z Diną, córką Jakuba, by opowiedzieć swoje dzieje i rozdysponować majątek. Znaczna część księgi stanowi jego historię życia. Księga podkreśla jego niebywałą hojność wobec ubogich (rozdziały 9 – 15), nazywając go także "królem całego Egiptu" (28,7). Chcąc poznać prawdziwego Boga i oddawać mu cześć niszczy świątynię bożków (2 – 5). Szatan, za pozwoleniem Boga, wywiera na nim zemstę, rujnując jego majątek (6 – 8; 16 – 17), zabijając jego dzieci (18 – 19) i wreszcie dotykając jego samego zarazą (20). Wśród tych doświadczeń wsparciem jest dla niego jego pierwsza żona, Sitis, która ciężką pracą zarabiała a utrzymanie swoje i męża (21 – 26).
Ale Hioba ...nigdy nie było.
Księga Hioba jest księgą mądrościową, nie historyczną.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-10, 09:16

Andy72 pisze: 2023-06-10, 07:59
Edom pisze: 2023-06-10, 00:14 Czy czytałeś Dezerterze 'Testament Hioba'.
Ciekawym jest początkowy fragment który wyjaśnia nam dlaczego Hiob był tak testowany.

Zachęcam do przeczytania
https://pl.wikipedia.org/wiki/Testament_Hioba
Dzieło rozpoczyna się od prologu (rozdział 1), w którym Hiob przedstawia się jako Jobab, Edomita. Złożony chorobą zwołuje potomstwo, zrodzone z drugiego małżeństwa z Diną, córką Jakuba, by opowiedzieć swoje dzieje i rozdysponować majątek. Znaczna część księgi stanowi jego historię życia. Księga podkreśla jego niebywałą hojność wobec ubogich (rozdziały 9 – 15), nazywając go także "królem całego Egiptu" (28,7). Chcąc poznać prawdziwego Boga i oddawać mu cześć niszczy świątynię bożków (2 – 5). Szatan, za pozwoleniem Boga, wywiera na nim zemstę, rujnując jego majątek (6 – 8; 16 – 17), zabijając jego dzieci (18 – 19) i wreszcie dotykając jego samego zarazą (20). Wśród tych doświadczeń wsparciem jest dla niego jego pierwsza żona, Sitis, która ciężką pracą zarabiała a utrzymanie swoje i męża (21 – 26).
Ale Hioba ...nigdy nie było.
Księga Hioba jest księgą mądrościową, nie historyczną.
Osobiście nie widzę powodów wątpić w samo istnienie Hioba.(Nie jestem pewien ale jest chyba uznany za świętego w Kościele Katolickim).

Natomiast "Testament Hioba " jest apokryfem i trudno uznawać za prawdę wszystko co tam napisano.

Tylko że istnienie Hioba w żaden sposób nie potwierdza wywodów Edoma.

Poza tym dla ludzi którzy znają prawdziwą Ewangelię wywody te nie mają praktycznie żadnego znaczenia. Tyle tylko że mogą kogoś od prawdziwej Ewangelii odciągać i odwodzić jeśli ktoś nie jest utwierdzony w Prawdzie.

Edom po prostu odrzuca prawdziwą Ewangelię i głosi inną.Mam nadzieję że się to kiedyś może zmienić ale raczej jeszcze nie teraz.
Ostatnio zmieniony 2023-06-10, 09:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: konserwa » 2023-06-10, 09:53

A czy Edomie czytales Lenina? tam jest wskazanie, ze Bog przeszkadza w dojsciu do prawdziwej wiary w kolektywizm.

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-10, 12:25

Andy72 pisze: 2023-06-10, 07:59
Edom pisze: 2023-06-10, 00:14 Czy czytałeś Dezerterze 'Testament Hioba'.
Ciekawym jest początkowy fragment który wyjaśnia nam dlaczego Hiob był tak testowany.

Zachęcam do przeczytania
https://pl.wikipedia.org/wiki/Testament_Hioba
Dzieło rozpoczyna się od prologu (rozdział 1), w którym Hiob przedstawia się jako Jobab, Edomita. Złożony chorobą zwołuje potomstwo, zrodzone z drugiego małżeństwa z Diną, córką Jakuba, by opowiedzieć swoje dzieje i rozdysponować majątek. Znaczna część księgi stanowi jego historię życia. Księga podkreśla jego niebywałą hojność wobec ubogich (rozdziały 9 – 15), nazywając go także "królem całego Egiptu" (28,7). Chcąc poznać prawdziwego Boga i oddawać mu cześć niszczy świątynię bożków (2 – 5). Szatan, za pozwoleniem Boga, wywiera na nim zemstę, rujnując jego majątek (6 – 8; 16 – 17), zabijając jego dzieci (18 – 19) i wreszcie dotykając jego samego zarazą (20). Wśród tych doświadczeń wsparciem jest dla niego jego pierwsza żona, Sitis, która ciężką pracą zarabiała a utrzymanie swoje i męża (21 – 26).
Ale Hioba ...nigdy nie było.
Księga Hioba jest księgą mądrościową, nie historyczną.
Andy, Księga Hioba jest księgą najbliższą czasowo Przymierzu, jakie Bóg zawarł z Abrahamem - najbliższą do źródła - początków naszej religii opartej na Biblii.

Jeśli ta księga zostaje poddana literackiej analizie to staje się oczywistym że nie jest ona historycznym dokumentem, ale przypowieścią opartą na życiu człowieka dobrze znanego z historii. Z pewnością Hiob jest osobą historyczną; miejsca i postacie które zauważamy w Księdze Hioba są historyczne a nie zmyślone.

W przeszłości bibliści nie wątpili w istnienie Hioba, i była ogólna zgoda że Mojżesz lub sam Hiob byli autorami tegoż ARCYDZIEŁA; jednak w ostatnich latach pojawił się nurt wśród biblistów uważający biblijnego Hioba za postać zmyśloną. Dzisiejsi teologowie / hebraiści zaprzeczają zdrowej logice po to aby zrobić Księgi Hioba wymyśloną przypowieść, a z Hioba wyimaginowanego osobnika.

Jednak dokładna, krytyczna analiza Księgi Hioba, archeologiczne wykopaliska i historyczne dokumenty dostępne w dzisiejszych czasach, pozwalają nam zauważyć że Hiob był postacią historyczną, nazwy geograficzne i postacie z Księgi Hioba są historyczne a nie wymyślone dla potrzeby przypowieści.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Andy72 » 2023-06-10, 12:37

Grzegorz Wielki sądził, że pytania o historyczność postaci Hioba i jego dziejów są
drugorzędne: „Zupełnie niepotrzebnie zastanawiamy się, kto tę księgę napisał, skoro prze-
cież wierzymy, że jej autorem jest Duch Święty” (Moralia in Job, praef. 1,2). Snuje jednak
rozważania na ten temat i twierdzi, że Hiob żył w czasach, kiedy w Izraelu rządzili sędziowie,
a więc już po Mojżeszu. Wg Grzegorza Wielkiego autorem księgi jest sam Job (por. Moralia
in Job, praef. 1,3). Znamienne jest, że w tradycji judaistycznej przez długi czas uważano, że
Hiob istniał rzeczywiście. Dopiero w średniowieczu uznano, że ta postać jest fikcyjna, a ce-
lem opowiadania jest ukazanie ogólnego morału. Majmonides powtarzał z innymi rabina-
mi, że „Hiob nie istniał i nie został stworzony
https://repozytorium.umk.pl/bitstream/h ... sequence=1

Dochodzimy do tego, że to jest najstarsza księga Biblii, napisana przed Mojżeszem
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Edom

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Edom » 2023-06-10, 12:53

KIM BYŁ HIOB ?

Nauka klasyczna nie wątpiła w istnienie Hioba; był postrzegany jako postać prawdziwa i potężna.

W Nowym Testamencie św. Jakub (Jak. 5:11) odnosi się do Hioba jako przykładu „cierpliwości”, której nie byłby skłonny okazywać, gdyby Hiob był tylko fikcyjną osobą.

Chrześcijańscy uczeni, tacy jak Tomasz z Akwinu (Expositio), Augustyn z Hippony (Miasto Boże), św. Hieronim czy Mateusz Henryk, nigdy nie wątpili, że Hiob i ci, którzy z nim dyskutowali, byli autentycznymi postaciami historycznymi.

Augustyn z Hippony (ur. 13 listopada 354 – zm. 28 sierpnia 430) był jedną z najważniejszych postaci w rozwoju zachodniego chrześcijaństwa. W katolicyzmie jest świętym i wybitnym Doktorem Kościoła. We wstępie do swojej książki Miasto Boga Etienne Gilson pisze: „ŚW. AUGUSTYN był jedną z tych wielkich postaci, które tak zdominowały swoją epokę, że sama epoka nosi jego imię”.

W tej księdze, Państwo Boże (KSIĘGA XVIII, rozdz. 47) św. Augustyn napisał:

„Albowiem rzeczywiście nie było innego ludu, który byłby specjalnie nazwany ludem Bożym; nie można jednak zaprzeczyć, że byli też ludzie z innych narodów, którzy należeli nie przez ziemską, ale niebiańską społeczność do prawdziwych Izraelitów, obywateli kraju, który jest w górze.

Ponieważ, jeśli temu zaprzeczą, z łatwością będzie można ich ośmieszyć wskazując świętego i cudownego człowieka - Hioba, który nie był ani zrodzonym (Izraelitom), ani prozelitą, to znaczy przybyszem który dołączył do ludu Izraela,

ale będąc Edomitą zrodził się tam i tam też umarł, i jest on tak chwalona przez boską wyrocznię, że żaden człowiek z jego czasów nie może się z nim równać pod względem sprawiedliwości i pobożności.”

NPNF1-02. Miasto Boże św. Augustyna i doktryna chrześcijańska

http://www.ccel.org/ccel/schaff/npnf102 ... II.47.html

Dodano po 13 minutach 53 sekundach:
W Biblii Eze 14:14 (porównaj Eze. 14:16, 20) mówi o „Hiobie” w połączeniu z „Noem i Danielem”, prawdziwymi osobami.

Septuaginta LXX jest najstarszym tłumaczeniem Starego Testamentu na język grecki i w konsekwencji jest bezcenna dla krytyków w zrozumieniu i poprawianiu tekstu hebrajskiego (Massora).

Septuaginta została przetłumaczona na grekę Konya dla nowo utworzonej biblioteki aleksandryjskiej za panowania króla Ptolemeusza Filadelfusa (285-247 p.n.e.). Najstarszy istniejący rękopis (Kodeks Watykański) powstał w IV wieku naszej ery.

W przekładzie Septuaginty Księgi Hioba jest długa subskrypcja; podobna subskrypcja znajduje się w wersji arabskiej i mówi ona:

Septuaginta, LXX (Hioba CH 42:17)

„17 I Hiob umarł, jako starzec i pełen dni; i jest napisane, że zmartwychwstanie on z tymi, których Pan wskrzesi.

Ten człowiek jest opisany w księdze syryjskiej jako mieszkający w ziemi Ausis, na granicy Idumei i Arabii: a jego imię było wcześniej Jobab;

a wziąwszy żonę Arabkę, spłodził syna imieniem Ennon. A on sam był synem swego ojca Zare, jednego z synów Ezawa i jego matki Bosorry, tak że był piątym po Abrahamie.

A oto królowie, którzy panowali w Edomie, nad którym też on panował: najpierw Balak, syn Beora, a nazwa jego miasta Dennaba;

po Balaku Jobab, zwany Hiobem,

a po nim Asom który był namiestnikiem ziemi Thaeman, a po nim Adad, syn Barada, który zniszczył Madiam na równinie Moabu; a nazwa jego miasta Gettaim.


A jego przyjaciółmi, którzy przybyli do niego, byli: Elifaz z synów Ezawa, król Thaemanitów,

Baldad, władca Sauchaejczyków,

Sofar, król Minejczyków”.


GENEALOGICZNE DRZEWO HIOBA POCZĄWSZY OD ABRAHAMA.


ABRAHAM

HAGAR (żona) (Rdz 16:3) SARAH (żona) (Rdz 17:15)

IZMAEL (syn pierworodny) (Rdz 16:15) IZAAK (syn obiecany) (Rdz 17:19)

Pokolenie I

————

Basemath (córka Izmaela) poślubiła EZAWA (pierworodnego syna Izaaka) (Rdz 36:3)

Pokolenie II
——————

REUL (syn EZAWA i BASEMATH) (Rdz 36:4)

Pokolenie III
——————-
ZERAH (syn REULA) (Rdz 36:13)

Pokolenie IV
——————-
Hiob (syn ZERAH) (Septuaginta-Job42:17d)

Pokolenie – V

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Andy72 » 2023-06-10, 13:12

Czy dawniej ludzie nie byli mądrzejsi? pamiętali kilkanaście pokoleń wstecz.
Czytałem o badaniach , że czaszka człowieka zmniejsza się od czasu 1000pne
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Albertus » 2023-06-10, 14:07

Andy72 pisze: 2023-06-10, 13:12 Czy dawniej ludzie nie byli mądrzejsi? pamiętali kilkanaście pokoleń wstecz.
Czytałem o badaniach , że czaszka człowieka zmniejsza się od czasu 1000pne
I uważasz że rozmiar czaszki i mózgu przekłada się na mądrość?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Edom i wiara Edomitów Nazara

Post autor: Andy72 » 2023-06-10, 14:22

Ale pamiętali swoje drzewa rodowe. W starożytnej jakiś mówca Seneka może inny, pamiętał swe mowy co do słowa.
A dziś tylko oczy w smartfonach.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Zablokowany

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”