Przeznaczenie

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4454
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-06-26, 14:22

Zuben Ninja pisze: 2023-06-26, 14:09 Czyli przeznaczenie istnieje tylko i wyłącznie w kwestii przeznaczenia każdego człowieka do zbawienia jako ostatecznego celu jego istnienia?
Powołanie, a nie przeznaczenie. Bo przeznaczenie zakłada determinizm, a powołanie podlega wolnej woli, jest powiązane z naszą odpowiedzią na nie, a więc wyborem.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
13_beaches
Początkujący
Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 25 cze 2023
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: 13_beaches » 2023-06-26, 14:23

Zuben Ninja pisze: 2023-06-26, 14:09 Czyli przeznaczenie istnieje tylko i wyłącznie w kwestii przeznaczenia każdego człowieka do zbawienia jako ostatecznego celu jego istnienia?
Nie wydaje mi się. Przeznaczeniem może być na przykład wstąpienie do zakonu, czy też poznanie jakiejś ważnej osoby w naszym życiu. Bóg na każdego z nas ma plan, zsyła na nas dobre i te niekoniecznie dobre rzeczy, ludzi, wydarzenia. Myślę, że każda rzecz jaka się dzieje w naszym życiu jest za sprawą przeznaczenia, tego bożego.

W przypadku zbawienia mamy "możliwość" sobie przeszkodzić, więc nie uważałabym tego za przeznaczenie, ponieważ z reguły przeznaczeniem nazywamy coś, co po prostu miało się stać, niezależnie od okoliczności. Nasze zbawienie zależy tylko i wyłącznie od nas. :D

zdrogi
Bywalec
Bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 4 lut 2019
Been thanked: 18 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: zdrogi » 2023-06-26, 23:11

W przypadku zbawienia mamy "możliwość" sobie przeszkodzić, więc nie uważałabym tego za przeznaczenie, ponieważ z reguły przeznaczeniem nazywamy coś, co po prostu miało się stać, niezależnie od okoliczności. Nasze zbawienie zależy tylko i wyłącznie od nas.
A kto decyduje o tym czymś co po prostu ma się stać niezależnie od okoliczności.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: sądzony » 2023-06-27, 07:51

zdrogi pisze: 2023-06-26, 23:11 A kto decyduje o tym czymś co po prostu ma się stać niezależnie od okoliczności.
Przeznaczenie wymaga wiary. Wiary w nie wiadomo co. W naturę, w kod duszy, we wszystkość, w nicość, w przypadek, w pełnię, w genetykę, w traumę ...

"Gdy jednak spodobało się Temu, który wybrał mnie jeszcze w łonie matki mojej i powołał łaską swoją, aby objawić Syna swego we mnie, bym Ewangelię o Nim głosił poganom, natychmiast, nie radząc się ciała i krwi (...)" Ga 1,15-16

Jak wiemy Paweł przez blisko 30 lat raczej nie wypełniał powołania. :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Zuben Ninja » 2023-06-28, 15:43

@Marek_Piotrowski - możesz jeszcze odpowiedzieć na to pytanie?
Zuben Ninja pisze: 2023-06-26, 14:09 Czyli przeznaczenie istnieje tylko i wyłącznie w kwestii przeznaczenia każdego człowieka do zbawienia jako ostatecznego celu jego istnienia?
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Przeznaczenie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-28, 16:10

Nie. Gdyby to było przeznaczenie, wszyscy byliby zbawieni. Istnieje powołanie do zbawienia.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Przeznaczenie

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-28, 16:14

https://sjp.pwn.pl/slowniki/przeznaczenie.html
przeznaczenie
1. «praktyczny cel, do którego coś jest przeznaczone, zakwalifikowane, któremu dana rzecz służy»
2. «powołanie, posłannictwo»
3. «nieunikniona przyszłość, nieuchronna konieczność nadejścia, stania się czegoś»

słowo w języku polskim jest niejednoznaczne. Jeśli przyjąć je w rozumieniu pkt 1 i 2 - można by powiedzieć że jesteśmy przeznaczeni do zbawienia - bo to jest nasz cel, i nasze powołanie
ale jeśli rozumieć jak przedstawia pkt 3 - to już nie, bo nie jest to nieunikniona przyszłość, każdy może odrzucić swoje powołanie
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Zuben Ninja » 2023-08-19, 21:17

Po dokładnym przemyśleniu tematu stwierdzam, że przeznaczenie jednak istnieje i podam kilka przykładów:

1) Śmierć ciała - śmierć ciała musi nastąpić a więc jest to nasze przeznaczenie. Co prawda nie wiemy jaką konkretną śmiercią umrzemy ale jesteśmy pewni, że i tak umrzemy więc śmierć ciała jest naszym przeznaczeniem.
2) Sąd szczegółowy - wiemy, że po śmierci nas nie ominie więc musi być naszym przeznaczeniem.
3) Sąd ostateczny - tak samo jak sąd szczegółowy nas nie ominie więc jest naszym przeznaczeniem.
Ostatnio zmieniony 2023-08-19, 21:21 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Andej » 2023-08-19, 21:40

Przeznaczeniem jest zbawienie. Chyba, że się je odrzuci.
A droga do zbawienie rzeczywiście jest przez śmierć i sąd. Chyba, że ktoś zostanie wniebowzięty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Zuben Ninja » 2023-08-19, 21:45

Andej pisze: 2023-08-19, 21:40 Przeznaczeniem jest zbawienie. Chyba, że się je odrzuci.
Ale zbawienie nie jest pewne, więc nie może być przeznaczeniem. Przeznaczenie to coś co zawsze się stanie i mamy 100% pewności, że się odbędzie.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Andej » 2023-08-19, 21:48

Według PWN przeznaczenie to:
1. «praktyczny cel, do którego coś jest przeznaczone, zakwalifikowane, któremu dana rzecz służy»
2. «powołanie, posłannictwo»
3. «nieunikniona przyszłość, nieuchronna konieczność nadejścia, stania się czegoś».
Przeznaczenie to nie fatum. Bóg, wierzę w to, stworzył nas do zbawienia. Wszystkich. Niestety niektórzy to odrzucają. Przeznaczeniem jest zbawienie. Nie nieuniknione, ale wybrane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zuben Ninja
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 390
Rejestracja: 18 wrz 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 39 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Zuben Ninja » 2023-08-19, 21:52

Andej pisze: 2023-08-19, 21:48 Według PWN przeznaczenie to:
3. «nieunikniona przyszłość, nieuchronna konieczność nadejścia, stania się czegoś».
Zgodnie z tą definicją zbawienie nie jest naszą nieuniknioną przyszłością a więc nie może być naszym przeznaczeniem a co najwyżej naszym powołaniem.
Ostatnio zmieniony 2023-08-19, 21:53 przez Zuben Ninja, łącznie zmieniany 1 raz.
"Przyjdą takie czasy, że ludzie będą szaleni i gdy zobaczą kogoś przy zdrowych zmysłach, powstaną przeciw niemu mówiąc: Jesteś szalony, bo nie jesteś do nas podobny" - św. Antoni Pustelnik

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Andej » 2023-08-19, 22:12

Jesteśmy przeznaczeni do zbawienia. Ale niektórzy świadomie to odrzucają.
Przeznaczenie to nie fatum.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Arek » 2023-08-19, 22:37

Po ludzku przeznaczenie to plan Pana Boga by nas zbawić. Nic nie dzieje się bez interwencji Boga. Nie ma ślepego losu, ani farta, ani przypadku czy zbiegu okoliczności. To wszystko to zamysł Boży, by nas zbliżyć do siebie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Przeznaczenie

Post autor: Paweł » 2023-08-19, 23:29

Jestem przeznaczony do Zbawienia. Cała reszta jest tylko tykaniem zegara. O:-)
a kto inaczej myśli, niech lepiej przemyśli, bo nic lepszego nie wymyśli

ODPOWIEDZ