Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Aga1986
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 25 mar 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 74 times
Been thanked: 39 times

Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Aga1986 » 2023-06-14, 18:49

Czy po śmierci dowiemy się wszystkiego co było przed nami w życiu ukryte a bardzo chcieliśmy wiedzieć? Czy poznamy wszystkie tajemnice i rzeczy których nie udało nam się odkryć w życiu? Chodzi mi o sprawy typu jakie ktoś miał zamiary wobec nas a nie okazywał tego, co o nas myślały niektóre osoby, albo jakieś fakty o członkach rodziny a także inni o nas się dowiedzą oraz rzeczy bardziej banalne np od kogo dostałam anonimową walentynkę ( od paru lat nie wiem kto i się już w życiu chyba nie dowiem), dlaczego Bóg postawił mi na drodze tą osobę a nie inną, dlaczego akurat w takiej pracy itp. oraz inne rzeczy które nas interesowały? Czy takie sprawy wyjdą na jaw?
Ostatnio zmieniony 2023-06-14, 19:35 przez Aga1986, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andy72 » 2023-06-14, 18:58

Tak, niestety wyjdzie także wszystko co bardzo chcieliśmy ukrywać przed innymi...
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andej » 2023-06-14, 20:48

Aga1986 pisze: 2023-06-14, 18:49 Czy po śmierci dowiemy się wszystkiego co było przed nami w życiu ukryte a bardzo chcieliśmy wiedzieć?
Nie sądzę. Ale, przede wszystkim, zupełnie nie będzie to nas interesować. te wszystkie ziemskie problemy zostaną zapomniane w czyśćcu, jak sadzę. Dopiero wolni od nich osiągniemy niebo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andy72 » 2023-06-14, 20:52

To po co nasze życie/? Wreszcie okaże się że to wszystko miało sens
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: sądzony » 2023-06-14, 21:00

Aga1986 pisze: 2023-06-14, 18:49 Czy po śmierci dowiemy się wszystkiego co było przed nami w życiu ukryte a bardzo chcieliśmy wiedzieć? Czy poznamy wszystkie tajemnice i rzeczy których nie udało nam się odkryć w życiu? Chodzi mi o sprawy typu jakie ktoś miał zamiary wobec nas a nie okazywał tego, co o nas myślały niektóre osoby, albo jakieś fakty o członkach rodziny a także inni o nas się dowiedzą oraz rzeczy bardziej banalne np od kogo dostałam anonimową walentynkę ( od paru lat nie wiem kto i się już w życiu chyba nie dowiem), dlaczego Bóg postawił mi na drodze tą osobę a nie inną, dlaczego akurat w takiej pracy itp. oraz inne rzeczy które nas interesowały? Czy takie sprawy wyjdą na jaw?
Wydaje mi się, że będziesz miała dostęp do tych wszystkich tajemnic ale nic nie będą Cię obchodziły, bo będziesz w Bogu Poznawała Tajemnicę Prawdziwej Miłości :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andy72 » 2023-06-14, 21:03

Bóg stworzył świat na Swą chwałę. Na Sądzie Ostatecznym okaże się jak wielkie to dzieło - świat.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: sądzony » 2023-06-14, 21:08

Andy72 pisze: 2023-06-14, 21:03 Bóg stworzył świat na Swą chwałę.
Że z pychy? :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andy72 » 2023-06-14, 21:10

jaki to związek ma z pychą??
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: sądzony » 2023-06-14, 21:14

Andy72 pisze: 2023-06-14, 21:10 jaki to związek ma z pychą??
Więc nie rozumiem pojęcia "swą chwałę" - co to oznacza?
Bo ja odczytałem to w sposób: "Bóg stworzył świat by być chwalonym".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Albertus » 2023-06-14, 21:20

sądzony pisze: 2023-06-14, 21:14
Andy72 pisze: 2023-06-14, 21:10 jaki to związek ma z pychą??
Więc nie rozumiem pojęcia "swą chwałę" - co to oznacza?
Bo ja odczytałem to w sposób: "Bóg stworzył świat by być chwalonym".
Nie rozumiesz. To prawdopodobnie skutek nie czytania Biblii.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andy72 » 2023-06-14, 21:22

św. Ignacy Loyola pisze:
a) Człowiek po to jest stworzony,aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją.
b) Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony.
c) Z tego wynika, że człowiek ma korzystać z nich w całej tej mierze, w jakiej mu one pomagają do jego celu, a znów w całej tej mierze winien się od nich uwalniać, w jakiej mu są przeszkodą do tegoż celu.

Nie znaczy to, że Bóg bez naszych pochwał nie poradziłby sobie, a znaczy że to wielka łaska dla nas chwalić Boga, poznając Jego dzieła.

Pycha to przypisywanie sobie niezasłużonych zasług
Bóg poznaje Siebie i widzi swą wielkość
Niby czym miałby się pysznić Bóg? Chyba że myślimy o karykaturze Boga jako dyktatorze jaką podsuwa szatan
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: sądzony » 2023-06-14, 21:31

Andy72 pisze: 2023-06-14, 21:22 św. Ignacy Loyola pisze:
a) Człowiek po to jest stworzony,aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją.
b) Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony.
c) Z tego wynika, że człowiek ma korzystać z nich w całej tej mierze, w jakiej mu one pomagają do jego celu, a znów w całej tej mierze winien się od nich uwalniać, w jakiej mu są przeszkodą do tegoż celu.

Nie znaczy to, że Bóg bez naszych pochwał nie poradziłby sobie, a znaczy że to wielka łaska dla nas chwalić Boga, poznając Jego dzieła.

Pycha to przypisywanie sobie niezasłużonych zasług
Bóg poznaje Siebie i widzi swą wielkość
Niby czym miałby się pysznić Bóg? Chyba że myślimy o karykaturze Boga jako dyktatorze jaką podsuwa szatan
Możliwe.
Moim zdaniem Bóg stworzył świat i człowieka z, dla i poprzez Miłość.
Wierzę, że Bóg jest tak dobry, że (choć to głupie) nie potrafi nie Miłować i nie obdarzać Miłością, która się z Niego "wylewa".
Człowiek nie tyle jest, by kochać, ale Jest jedynie gdy Miłuje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1928
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andy72 » 2023-06-14, 21:40

Chwała Boża jako cel stworzenia w interpretacji personalistycznej
http://studiagnesnensia.archidiecezja.p ... iewicz.pdf
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: Andej » 2023-06-14, 21:46

Oddawanie chwały Bogu jest wyrazem naszej wdzięczności. Jest naszą potrzebą. Bóg nie stworzył człowieka po to, aby ten Go wychwalał. Bóg nie jest osobą próżną, wymagającą ciągłego uwielbienia. Bóg jest ponad tak małostkowe potrzeby.
To my mamy potrzebę uwielbiania Go.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy po śmierci tajemnice z życia wyjdą na jaw?

Post autor: sądzony » 2023-06-15, 08:08

Andy72 pisze: 2023-06-14, 21:40 Chwała Boża jako cel stworzenia w interpretacji personalistycznej
http://studiagnesnensia.archidiecezja.p ... iewicz.pdf
(...) "Chwała ukazuje się w dwóch aspektach: poznaniu, które jest zwrócone ku prawdzie i w miłości, która realizuje się w świadczeniu dobra." (...)

(...) "Pojęcie chwały nabiera najpełniejszego znaczenia na płaszczyźnie personalnej, w relacji „osoby do osoby”." (...)

(...) "W przypadku istot rozumnych, oddawanie chwały Bogu nie ogranicza się do samego faktu ich zaistnienia, choć jest to istotny aspekt chwały, lecz realizuje się w sposób podmiotowy, tj. osobowy – świadomy, wolny i ożywiony miłością." (...)

(...) "W wewnątrztrynitarnym dialogu miłości zachodzi proces wzajemnego oddawania chwały, gdyż każda z Osób Boskich jest zwrócona całą sobą do Dwóch pozostałych i oddaje Im chwałę. Najgłębsze poznanie i oddanie chwały dokonuje się zatem w relacjach personalnych stanowiących centrum życia Trójjedynego Boga" (...)



Wcale się sobie nie dziwię, że tego nie rozumiem. Ale dzięki. Postaram się nad tym pochylić w wolnej chwili :)

Dodano po 6 minutach 57 sekundach:
Albertus pisze: 2023-06-14, 21:20 Nie rozumiesz. To prawdopodobnie skutek nie czytania Biblii.
Czasownik w zaprzeczeniu "nie czytanie" w takim zestawieniu chyba pisujemy razem: "nieczytanie". Ale może @abi zna się bardziej.

Precyzyjniej to "nieczytanie" Starego Testamentu.

Ale masz rację.
Dziękuję za przypomnienie
:ymhug:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”