Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: sądzony » 2023-06-19, 10:56

Kacper1298 pisze: 2023-06-19, 10:28 "A spowiadasz się z podniecenia czy napięcia towarzyszącemu podróży, oczekiwaniu, czy odpakowywaniu prezentu?"
Tego co konkretnie miałeś na myśli
Napięcie czy podniecenie nie jest złem o ile pojawia się "samoistnie". Ja nie spowiadam się z pożądliwych myśli, które mimowolnie pojawiają mi się na widok na wpół roznegliżowanych dziewcząt. Taka myśl jest "naturalna". Ważne jednak, by za nią nie iść uwagą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 11:58

Nie ma sensu spowiadać się z reakcji. Podniecenie, ból, smutek to tylko reakcje na coś. Spowiadać się należy z grzechów popełnionych świadomie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 12:39

Andej pisze: 2023-06-19, 11:58 Nie ma sensu spowiadać się z reakcji. Podniecenie, ból, smutek to tylko reakcje na coś. Spowiadać się należy z grzechów popełnionych świadomie.
Czy patrzenie się na kobietę aby zaspokoić sferę seksualna może jakieś Pragnienia można nazwać ZAWSZE pożądliwym patrzeniem?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 12:54

Kacper1298 pisze: 2023-06-19, 12:39Czy patrzenie się na kobietę aby zaspokoić sferę seksualna może jakieś Pragnienia można nazwać ZAWSZE pożądliwym patrzeniem?
Jeśli taki jest cel patrzenia się, to uważam to za pożądliwe spoglądanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 13:02

Andej pisze: 2023-06-19, 12:54
Kacper1298 pisze: 2023-06-19, 12:39Czy patrzenie się na kobietę aby zaspokoić sferę seksualna może jakieś Pragnienia można nazwać ZAWSZE pożądliwym patrzeniem?
Jeśli taki jest cel patrzenia się, to uważam to za pożądliwe spoglądanie.
A czy grzechem jest taka sytuacja?

Jeśli nie chce iść do spowiedzi z grzechem ciężkim w dany dzień tylko odkładam ta spowiedź na później to będzie to grzech?
Nie jest to posiadanie rzeczy ważniejszych od zbawienia?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 13:04

A czy rozsądne jest siedzenie w palącym się domu i zwlekanie z wezwaniem Straży Pożarnej?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 13:07

Andej pisze: 2023-06-19, 13:04 A czy rozsądne jest siedzenie w palącym się domu i zwlekanie z wezwaniem Straży Pożarnej?
Rozsądne nie jest, ale czy taka postawa to grzech?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 13:10

Czy życie w grzechu jest grzechem? W pewnym sensie, tak. Bo jest to świadomy wybór życia z dale od Boga. Wydaje mi się, że można to uznać za grzech.
Ale jednak, w sytuacji, gdy udanie się do natychmiastowej spowiedzi wiązałoby się z wielkim trudem i równocześnie szczerze i głęboko żałuje się czynu, to nie uznawałby tego za grzech.
Jednak tylko spowiednik określi jednoznacznie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 13:16

Andej pisze: 2023-06-19, 13:10 Czy życie w grzechu jest grzechem? W pewnym sensie, tak. Bo jest to świadomy wybór życia z dale od Boga. Wydaje mi się, że można to uznać za grzech.
Ale jednak, w sytuacji, gdy udanie się do natychmiastowej spowiedzi wiązałoby się z wielkim trudem i równocześnie szczerze i głęboko żałuje się czynu, to nie uznawałby tego za grzech.
Jednak tylko spowiednik określi jednoznacznie.
A jeśli ktoś sobie ustala, że do spowiedzi będzie chodził co niedzielę, to nawet jak w poniedziałek zgrzeszy ciężko, a pójdzie w niedzielę (6 dni życia w grzechu) to popelnia ten grzech?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 13:23

Uważam, że zamiast rozpatrywać warianty, możliwości, hipotetyczne przypadki, trzeba wziąć się w garść i wytrzymywać jak najdłużej. Walczyć. Nie ulegać przy pierwszej zachciance.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 13:28

Andej pisze: 2023-06-19, 13:23 Uważam, że zamiast rozpatrywać warianty, możliwości, hipotetyczne przypadki, trzeba wziąć się w garść i wytrzymywać jak najdłużej. Walczyć. Nie ulegać przy pierwszej zachciance.
Jasne, także uważam, że należy się starać, ale założenie że chodzę co niedzielę, a nie po każdym grzechu ciężkim do spowiedzi jest grzechem
Bo niby właśnie żyje w grzechu, ale zakładam sobie, że co niedzielę chodzę, a nie po grzechu ciężkim
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 13:32

Spytaj spowiednika. Za krótki jestem, aby uczciwie odpowiedzieć na tę kwestię.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-03, 00:36

Mam jeszcze pytanie w kwestii uprzedmiatowania kobiet

Jeśli w sporcie ktoś jasno określił, że kobieta jest ubrana tak, aby budować napięcie u meszczyzny to oglądanie sportu gdzie takie cheerleaderki występują jest grzechem? Nawet jeśli nie buduje to u mnie napiecia/podniecenia?


Jeśli w tym sporcie kobiety są w takich strojach co może świadczyć, że mogą być przedmiotowo traktowane to oglądanie sportu jako rozrywki jest grzechem przez to, że oni tak traktują kobiety?

Czy kupienie biletu na mecz na żywo gdzie takie kobiety są jest grzechem? (Teoretycznie wspieram uprzedmiatawianie kobiet kupując bilet), ale czy napewno?


Chodzi mi oto czy:
Oglądanie sportu i kupowanie biletu jest grzechem gdzie:
-Skąpo ubrane kobiety mają budować napięcie
-Są uprzedmiatawiane
Jest grzechem nawet lekkim?

Jeśli mam zamiar tylko obejrzeć wydarzenie sportowe, a z uprzedmiatawianiem się absolutnie nie zgadzam?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: sądzony » 2023-07-03, 11:39

@Kacper1298 We współczesnym świecie większość rzeczy stworzonych przez człowieka jest wymyślana w celu budowania napięcia. Już prawie wszystko nie mówi nam niczego poza: "Musisz mnie mieć. Już. Posiądź mnie. Inaczej będziesz gorszy, niepełnowartościowy."

Gdyby chcieć tego uniknąć musiałbyś zamknąć się w pustelni. Jeżeli jednak tego nie chcesz, nie czujesz powołania, wypada odnaleźć, swego rodzaju pustelnię wewnątrz siebie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Drwal » 2023-07-03, 14:13

Pożądliwe patrzenie to znaczy, że patrzysz na kobietę i dobrowolnie chciałbyś uprawiać z nią stosunek.

Pozostałe przypadki to nie jest grzech bo nie masz nic złego na myśli pomyśl, piersi są piersiami, Bóg nie stworzył ich jako złych, tylko jako dobre, tylko my ludzie źle do tego podchodzimy, co nie oznacza, że można je dowolnie eksponować i "używać" tak, żeby mogły być źródłem tej pożądliwości.
Jakkolwiek by nie było, dziękuj Bogu, że kobiety są takie piękne.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

ODPOWIEDZ