Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-18, 14:26

Dziwię się niektórym poglądom. Czy nie można patrzyć na kobietę bez pożądliwości, nawet wtedy, gdy podziwia się kibic, piersi czy biodra?
Wg SJP pożądliwość, to ogół cech wyrażających pożądanie, silne pragnienie kogoś lub czegoś, a dawniej także: zachłanność. Jeśli patrzę na kobietę, podziwiając jej piękno, ale wcale nie pragnę zbliżyć się do niej, ani z nią obcować, to nie ma miejsca pożądliwość.
Pożądliwość jest złem nie tylko w sferze chęci zaspokajanie pragnień seksualnych. To samo dotyczy jedzenia czy posiadania. Jeśli pożądam tego co widzę, zaczynam (choćby tylko myślowo, w wyobraźni) kombinować, jak to zdobyć. Jednak nie mając takich pragnień, nie widzę w spoglądaniu żadnego pożądania.
Widząc kobietę, nie mam zamiaru jej posiąść. Widząc wspaniałe auto, ani trochę nie pragnę go posiadać. Co nie znaczy, że nie mogę się przyglądać, kontemplować ze względów czysto estetycznych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-18, 17:15

Andej pisze: 2023-06-18, 14:26 Dziwię się niektórym poglądom. Czy nie można patrzyć na kobietę bez pożądliwości, nawet wtedy, gdy podziwia się kibic, piersi czy biodra?
Wg SJP pożądliwość, to ogół cech wyrażających pożądanie, silne pragnienie kogoś lub czegoś, a dawniej także: zachłanność. Jeśli patrzę na kobietę, podziwiając jej piękno, ale wcale nie pragnę zbliżyć się do niej, ani z nią obcować, to nie ma miejsca pożądliwość.
Pożądliwość jest złem nie tylko w sferze chęci zaspokajanie pragnień seksualnych. To samo dotyczy jedzenia czy posiadania. Jeśli pożądam tego co widzę, zaczynam (choćby tylko myślowo, w wyobraźni) kombinować, jak to zdobyć. Jednak nie mając takich pragnień, nie widzę w spoglądaniu żadnego pożądania.
Widząc kobietę, nie mam zamiaru jej posiąść. Widząc wspaniałe auto, ani trochę nie pragnę go posiadać. Co nie znaczy, że nie mogę się przyglądać, kontemplować ze względów czysto estetycznych.
Czyli jesli widzisz kobietę i chcesz, ja mieć, abyście byli para to grzech?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-18, 18:23

Może nie grzech, a glupota. Chcesz być parą z kimś kogo nie znasz?Bo ma ładną buzię czy co tam cie urzekło?
Chyba że akurat znasz. To już inna sytuacja.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-18, 18:39

Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 17:15Czyli jesli widzisz kobietę i chcesz, ja mieć, abyście byli para to grzech?
Jeśli tylko chciałbyś ją poznać, to uważam, że nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-18, 19:33

Dezerter pisze: 2023-06-18, 13:54
Kacper1298 pisze: 2023-06-16, 13:42 Witam, czy oglądając mecz na którym są cheerleaderki i są skąpo ubrane, a ktoś na nie patrzy bez snucia fantazji myśli podniecenia itp poprostu patrzy to ma grzech?
Ks. Dyrektor moralista pouczył mnie, więc przekazuję wszystkim, że nie mamy prawa mówić co jest a co nie jest grzechem
możemy i powinniśmy mówić co jest złem a co dobrem
Czy oglądanie takich meczy na których kobiety są uprzedmiatowanie za ich zgodą to grzech, nawet jeśli się na nie, nie patrze i odwracam wzrok? Skoro ja nie mam wpływu na to, a mecze chce oglądnąć
czy cheerleaderki są traktowane przedmiotowo?, chyba nie, a jeśli to w wersji bardzo light
Czy ZAWSZE przy nim występuje podniecenie?
Na pewno nie, a odpowiedziałem wcześniej jak ja to rozumiem
Czy także popatrzenie się na np. Piersi czy nogi to już uprzedmiotowienie?
Moim zdaniem tak
Czy patrzenie na piersi kobiety jest grzechem? Np. Gdy ktoś beż powodu patrzy sobie na piersi kobiety, tylko po to, aby sobie popatrzeć, ale nie snuje fantazji myśli nie ma podniecenia tylko patrzy, aby popatrzeć to popelnia grzech nawet jeśli z kobietą w myślach nie wspolzyje?
Piersi każdego normalnego mężczyznę fascynują i interesują (przepraszam z góry tych, którzy poczuli się urażeni)
jest to normalne i naturalne, napatrz się, poznaj budowę, dotknij jeśli musisz, bo się nie uwolnisz od tej męskiej ciekawości
ale po znaniu koniec
i czekaj cierpliwie na swoją żonę
Czy takie ciągle patrzenie na kobietę ładna dla kogoś, napawanie się jej widokiem to grzech?
Ciągłe patrzenie nie jest fajne, to jest takie gapienie się i jest słabe
ORAZ TAKIE WAZNE PYTANIE: CZY POPROSTU ZOBACZENIE KOBIETY SKAPO UBRANEJ TO GRZECH?
A jak jest definicja grzechu
i czy "zobaczenie" ją spełnia czy nie? odpowiedz proszę nam pełnymi zdaniami.


A Ciekawa widzę o mnie fantazjuje - oj nieładnie :ymblushing: [-x
Może inaczej, czy patrzenie się dlugo na kobietę skąpo ubrana jest grzechem?


@Dezerter

Jeszcze w kwestii gapienie się.
Jeśli ktoś właśnie ciągle patrzy się na kobietę i napawa się jej widokiem to jest to grzech?
Ostatnio zmieniony 2023-06-18, 19:34 przez Kacper1298, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-18, 19:51

Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 19:33 Może inaczej, czy patrzenie się dlugo na kobietę skąpo ubrana jest grzechem?
To zależy od celu patrzenia, oraz od reakcji tejże kobiety.
Jeśli czynisz to świadomie, bo fajnie czuć jakieś podniecenie, to wydaje mi się to być grzechem. A także wtedy, gdy sprawiasz tej osobie dyskomfort.
Jeżeli jednak przyglądasz się bez pożądania, a kobieta jest z tego powodu zadowolona (w końcu po to tak się ubierają, aby przyciągać wzrok), to raczej nie ma grzechu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-18, 19:54

Andej pisze: 2023-06-18, 19:51
Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 19:33 Może inaczej, czy patrzenie się dlugo na kobietę skąpo ubrana jest grzechem?
To zależy od celu patrzenia, oraz od reakcji tejże kobiety.
Jeśli czynisz to świadomie, bo fajnie czuć jakieś podniecenie, to wydaje mi się to być grzechem. A także wtedy, gdy sprawiasz tej osobie dyskomfort.
Jeżeli jednak przyglądasz się bez pożądania, a kobieta jest z tego powodu zadowolona (w końcu po to tak się ubierają, aby przyciągać wzrok), to raczej nie ma grzechu.
A czyste patrzenie przez które pojawia się napięcie seksulane jest grzechem?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-18, 19:57

Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 19:54A czyste patrzenie przez które pojawia się napięcie seksulane jest grzechem?
Jeśli jest to celem patrzenia, to niestety, tak.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-18, 20:02

Andej pisze: 2023-06-18, 19:57
Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 19:54A czyste patrzenie przez które pojawia się napięcie seksulane jest grzechem?
Jeśli jest to celem patrzenia, to niestety, tak.
A można się z napięcia wyspowiadać jako z podniecenia? Bo to tak jakby to samo? Co nie?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-19, 09:27

Piersi każdego normalnego mężczyznę fascynują i interesują (przepraszam z góry tych, którzy poczuli się urażeni)
jest to normalne i naturalne, napatrz się, poznaj budowę, dotknij jeśli musisz, bo się nie uwolnisz od tej męskiej ciekawości
ale po znaniu koniec
i czekaj cierpliwie na swoją żonę
@Dezerter kogo ma dotknąć i na kogo napatrzeć, zanim żona wróci?
Ostatnio zmieniony 2023-06-19, 10:15 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Andej » 2023-06-19, 09:30

Można. Podniecenie jest rodzajem napięcia. Ale samo podniecenie czy napięcie nie jest czymś złym. To fizjologiczna reakcja.
problemem jest świadome doprowadzanie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: sądzony » 2023-06-19, 09:56

Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 19:54 A czyste patrzenie przez które pojawia się napięcie seksulane jest grzechem?
Czyste patrzenie pochodzi z ducha, z serca i jest miłością. Jeżeli jego wynikiem jest podniecenie wydaje mi się, że nie jest czyste :)
Nie sądzę jednak, by z próby czystego spojrzenia, próby kontemplacji piękna, która nieświadomie przerodziła się w erekcję należało się spowiadać.

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 20:02 A można się z napięcia wyspowiadać jako z podniecenia? Bo to tak jakby to samo? Co nie?
A spowiadasz się z podniecenia czy napięcia towarzyszącemu podróży, oczekiwaniu, czy odpakowywaniu prezentu?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 10:13

sądzony pisze: 2023-06-19, 09:58
Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 19:54 A czyste patrzenie przez które pojawia się napięcie seksulane jest grzechem?
Czyste patrzenie pochodzi z ducha, z serca i jest miłością. Jeżeli jego wynikiem jest podniecenie wydaje mi się, że nie jest czyste :)
Nie sądzę jednak, by z próby czystego spojrzenia, próby kontemplacji piękna, która nieświadomie przerodziła się w erekcję należało się spowiadać.

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
Kacper1298 pisze: 2023-06-18, 20:02 A można się z napięcia wyspowiadać jako z podniecenia? Bo to tak jakby to samo? Co nie?
A spowiadasz się z podniecenia czy napięcia towarzyszącemu podróży, oczekiwaniu, czy odpakowywaniu prezentu?

Nie rozumie, wytłumaczysz?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: sądzony » 2023-06-19, 10:15

Czego konkretnie nie rozumiesz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Co to znaczy "Pożądliwie patrzeć"

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-19, 10:28

sądzony pisze: 2023-06-19, 10:15 Czego konkretnie nie rozumiesz?
"A spowiadasz się z podniecenia czy napięcia towarzyszącemu podróży, oczekiwaniu, czy odpakowywaniu prezentu?"

Tego co konkretnie miałeś na myśli
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

ODPOWIEDZ