Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Gojandek » 2023-06-16, 19:33

To jest częsty argument od ateistów i mnie zastanawia, jakbyście na to odpowiedzieli?

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1925
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Andy72 » 2023-06-16, 19:37

Na Boga Jahwe wskazuje Chrystus , który zmartwychwstał.
Dowodem zmartwychwstania jest całun
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6016
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Albertus » 2023-06-16, 20:04

Gojandek pisze: 2023-06-16, 19:33 To jest częsty argument od ateistów i mnie zastanawia, jakbyście na to odpowiedzieli?
A co ten argument miałby dawać ateistom?

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Gojandek » 2023-06-16, 20:53

Albertus pisze: 2023-06-16, 20:04
Gojandek pisze: 2023-06-16, 19:33 To jest częsty argument od ateistów i mnie zastanawia, jakbyście na to odpowiedzieli?
A co ten argument miałby dawać ateistom?
Jeżeli ateista postanowiłby cię ,,zaatakować", to warto znać wiarę i odpowiedzieć, dyskutować. Prowadzenie dyskusji jest bardzo rozwijające.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6016
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Albertus » 2023-06-16, 21:17

Gojandek pisze: 2023-06-16, 20:53
Albertus pisze: 2023-06-16, 20:04
Gojandek pisze: 2023-06-16, 19:33 To jest częsty argument od ateistów i mnie zastanawia, jakbyście na to odpowiedzieli?
A co ten argument miałby dawać ateistom?
Jeżeli ateista postanowiłby cię ,,zaatakować", to warto znać wiarę i odpowiedzieć, dyskutować. Prowadzenie dyskusji jest bardzo rozwijające.
Zgadza się.

Tylko że akurat ten argument nie wydaje się jakoś przydatny ateistom.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Andej » 2023-06-16, 21:25

Prowadzenie dyskusji z ateistą jest stratą czasu. Niemal zawsze. Równie dobrze można udowadniać, że woda jest mokra, komuś, kto wierzy, że jest sucha. Przypowieść o łazarzu i bogaczu jednoznacznie wyjaśnia, że rozmowa z ateistą nie ma sensu. Nie warto rzucać pereł przez wieprze.
Natomiast warto jest rozmawiać z szukającym. Albo z wątpiącym. Czyli z tym, kto jest otwarty na na to, w co wierzy rozmówca.
Głową muru się nie przebije. Szkoda głowy.

Poza tym, jakie znaczenie dla ateisty ma fakt istnienia Boga? Jedynie taki, aby z Nim walczyć.

Niewierzącemu nigdy i nikt nie udowodni, że Bóg jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: krystian.zawistowski » 2023-06-17, 08:20

@Gojandek ja osobiście bym odpowiedział wskazując to, o czym napisałem tutaj (w sekcji 1.2).
viewtopic.php?p=332062#p332062

Scholastyczna teologia odkryła fundamentalne zasady, którymi rządzi się świat, od których to zaczęła się fizyka i na których pracujemy po dziś dzień.
Innym moim argumentem jest Cud Słońca w Fatimie i parę podobnych cudów (książka na ten temat https://stuff.kzaw.pl/entry2.html).

Można zapewne znaleźć inne na Polona.pl masz "Apologetykę Podręczną" ks Bartynowskiego i "Obronę Wiary Katolickiej" Św. bp Pelczara
Ostatnio zmieniony 2023-06-17, 08:20 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Gojandek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 338
Rejestracja: 6 gru 2022
Lokalizacja: Księżyc
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 140 times
Been thanked: 23 times

Re: Jeżeli mielibyśmy udowodnić, że Bóg istnieje, to dlaczego miałby to być akurat Bóg Jahwe, a nie jakiś inny?

Post autor: Gojandek » 2023-06-22, 20:43

krystian.zawistowski pisze: 2023-06-17, 08:20 @Gojandek ja osobiście bym odpowiedział wskazując to, o czym napisałem tutaj (w sekcji 1.2).
viewtopic.php?p=332062#p332062

Scholastyczna teologia odkryła fundamentalne zasady, którymi rządzi się świat, od których to zaczęła się fizyka i na których pracujemy po dziś dzień.
Innym moim argumentem jest Cud Słońca w Fatimie i parę podobnych cudów (książka na ten temat https://stuff.kzaw.pl/entry2.html).

Można zapewne znaleźć inne na Polona.pl masz "Apologetykę Podręczną" ks Bartynowskiego i "Obronę Wiary Katolickiej" Św. bp Pelczara
Nie wiedziałem, że istnieje takie coś, jak scholastyczna teologia, jednak to, co pisałeś w linku pierwszym jest dla mnie zbyt trudne. W ogóle nie siedzę w temacie fizyki, mało z niej rozumiem.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”