Czy Komunia była świętokradzka?

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Radek
Przybysz
Przybysz
Posty: 7
Rejestracja: 13 cze 2023

Czy Komunia była świętokradzka?

Post autor: Radek » 2023-06-17, 13:16

Szczęść Wam Boże, przychodzę z takim pytaniem. Wczoraj naszły mnie poważne wątpliwości czy ze względu na moją przeszłość duchową nie potrzebowałbym spowiedzi generalnej (dzisiaj wiem już, że nie jest to konieczne), jednak mimo tych wątpliwości poszedłem do Komunii Świętej, dodam, że byłem wczoraj także u spowiedzi. Podczas mszy byłem, może nie pewny, ale w dość mocnym przekonaniu, że spowiedź generalna jest mi potrzebna, a mimo to przyjąłem Najświętszy Sakrament. Czy w takiej sytuacji zrobiłem to świętokradzko? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Komunia była świętokradzka?

Post autor: Andej » 2023-06-17, 13:50

Nie widzę podstaw do tych wątpliwości. Ale jeśli to cię dręczy, to spytaj księdza, a nie forumowicza.
Jeśli spełniłeś wszystkie warunki dobrej spowiedzi, to wszystko jest ok.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy Komunia była świętokradzka?

Post autor: AdamS. » 2023-06-17, 19:01

Radek pisze: 2023-06-17, 13:16 Wczoraj naszły mnie poważne wątpliwości czy ze względu na moją przeszłość duchową nie potrzebowałbym spowiedzi generalnej (dzisiaj wiem już, że nie jest to konieczne), jednak mimo tych wątpliwości poszedłem do Komunii Świętej, dodam, że byłem wczoraj także u spowiedzi.
Z tego co wiem, spowiedź generalna nie jest warunkiem przystępowania do spowiedzi. Nawet jeśli była długa przerwa wypełniona ciężkimi grzechami, wystarczy zwykła spowiedź, która przecież nie ma mniejszej "mocy" niż generalna. Ta ostatnia jest raczej potrzebna do pewnego rozrachunku z przeszłością (jeśli człowiek sobie z nią nie radzi - lub też staje przed perspektywą pożegnania się z życiem).

amisz
Bywalec
Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 13 lis 2023
Has thanked: 49 times
Been thanked: 30 times

Re: Czy Komunia była świętokradzka?

Post autor: amisz » 2023-11-21, 21:35

"Czasem trucizna jansenizmu działa w niezwykle subtelny sposób: w skrupułach, dziwnym poczuciu niegodności, ciągłym niepokoju, czy aby jest się jeszcze zdatnym do przyjęcia komunii świętej" - pisze Dariusz Piórkowski SJ w książce "Ciało dla Ciała. Eucharystia i duchowa terapia".
https://deon.pl/wiara/dariusz-piorkowsk ... ch,2662685

amisz
Bywalec
Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 13 lis 2023
Has thanked: 49 times
Been thanked: 30 times

Re: Czy Komunia była świętokradzka?

Post autor: amisz » 2023-12-18, 15:20

Dla mających wątpliwości, pomocne mogą być słowa ks. Bogusława Kowalskiego.

ODPOWIEDZ