Współcześni Templariusze

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-18, 20:30

Była obroną, nie o tym piszę.
Napisałeś "idea chrześcijaństwa", a ja tylko odpisałam, że nie zabiłabym dla idei.

Ale nie odpowiedziałeś na pytanie : Czemu jesteś za wysłaniem wojsk do Jerozolimy, a na Ukrainę już nie?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: Albertus » 2023-06-18, 20:34

CiekawaXO pisze: 2023-06-18, 20:22 No tak, własnego Państwa. Ale Jerozolima nie byla naszym państwem. Obrona niewinnych cywili :zawsze.
Tylko w myśl tej zasady, powinieneś jechać na Ukrainę i bronić tam chrześcijan. W średniowieczu to popierałeś, a teraz nagle że przede wszystkim bronić własnego Państwa. Skąd ta niekonsekwencja?
Ależ żadna niekonsekwencja. Rycerze z Niemiec, Anglii i Francji mogli i byli w stanie wyruszyć z krucjatą bo ich kraje nie były bezpośrednio zagrożone a poza tym byli wystarczająco silni aby coś takiego zrobić.

Poza tym to ja wcale nie napisałem że nie trzeba będzie bronić Ukrainy tylko że trzeba to robić w zależności od okoliczności i od możliwości.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-18, 20:36

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-18, 20:27
CiekawaXO pisze: 2023-06-18, 19:08 Ale to chyba chodziło nie o ludność, a Prawo do Jerozolimy. A Jerozolima jest czyjaś, w sensie, Kościoła?
Nie, nie chodziło o "prawo do Jerozolimy".
Celem wypraw była obrona Ziemi Świętej, a w dalszej perspektywie – Europy przed najeźdźcą, były reakcją na realne zagrożenie i bezpośrednią napaść na imperium bizantyjskie; Europa udzieliła pomocy wojskowej napadniętemu Bizancjum. Trzeba dodać, że nastąpiły po kilku stuleciach od rozpoczęcia ekspansji tureckiej.
Zapraszam do artykułu, który umieściłem tu http://analizy.biz/marek1962/krucjaty.pdf
Tak, jeśli chodzi o dłuższą perspektywę, jak najbardziej, bronić się. Bronić pielgrzymów? Jak najbardziej.
Mam problem z czymś innym :załóżmy, że rodzi się u nas, nie wiem, jakiś prorok, dam mu na imię : Mumbek. I ściągają tu ludzie, którzy w niego wierzą, że jest Bogiem, chcą się tu osiedlać, z kompletnie innej kultury, uznając że mają prawo do tej ziemi, bo Mumbek jest ich, i wprowadzają obcą kulturę... Wypierając moją...
Też bym się wkurzyła. A wy nie? Możliwe, że potraktowałabym ich jako najeźdźcę.

Dodano po 1 minucie 23 sekundach:
@Albertus napisałeś że bronić przede wszystkim swojego kraju. Jerozolima nie byla twoim krajem. Ale to już mamy uzgodnione, że bronili ludzi.

Mała edycja :napisałam że bronienie pielgrzymów jest uzasadnione. ALE:mają zabijać moich rodaków, bo chcą mieć pielgrzymki?
Ostatnio zmieniony 2023-06-18, 20:40 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: faraon » 2023-06-18, 21:57

Ciekawa, nie bardzo rozumie dlaczego utozsamiasz dawnych ludzi z dzisiejszymi i dawne poglady z dzisiejszymi.
To takie dziwne zycie historia, zamiast dniem dzisiejszym.
kojazy sie to z jakas zawzietoscia i pamietliwoscia, ktora zmusza do zemsty czy wymaga zemsty.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: Dezerter » 2023-06-18, 22:58

A mi się w kolejnym wątku kojarzy z offtopem
Ciekawa dostaje dzisiaj złoty medal za robienie offtopów na całym forum i .... ostatnie ostrzeżenie słowne jak jeszcze w jednym wątku zobaczę offtop, czynny , czyli ciągle kontynuowany i będziesz to ty Ciekawa, to dostajesz ostrzeżenie już nie słowne!
temat brzmi
WSPÓŁCZEŚNI templariusze,
ogłaszam koniec krucjaty ;)
Ostatnio zmieniony 2023-06-19, 19:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

gakowalski
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 lip 2023
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 26 times
Been thanked: 36 times

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: gakowalski » 2023-09-03, 10:45

Dezerter pisze: 2023-06-18, 12:44 Poznałem współczesnego Templariusza, twierdzi, że są jedynym prawowitym Zakonem Templariuszy i mają na to papiery
warto dodać, że w Polsce są od 15 lat
https://polscy.templariusze.org.pl/?page_id=76
a tak się prezentują byście ich nie przeoczyli na uroczystościach
https://polscy.templariusze.org.pl/?page_id=2
Też poznałem jednego człowieka, który do nich dołączył kilka lat temu i pnie się wzwyż po strukturach. To jest bardzo specyficzny człowiek, trudno mi jest osobiście określić stosunek do niego, bo widzę w nim skrajności - zdolność do wielkiego dobra i wielkiego zła. Większość ludzi, których znam i którzy go spotkali, jest do niego BARDZO wrogo nastawiona z powodu tego jak ich traktował, chociaż on sam chyba czuł się głosem sprawiedliwości. Tym nie mniej gdy dowiedziałem się o tym, że jest także wśród templariuszy, to moja pierwsza myśl była taka, że w takim razie pewnie to jest jakiś biznesowy klub obliczony na władzę i koneksje... Wiem, to jest bardzo anegdotyczne i mówi niejasno o jednej osobie a nie o całym zakonie, ale jeżeli on tam jest kilka lat i jeszcze idzie do góry, to ja mam spore wątpliwości co do tego o co tam może chodzić.

Tak czy inaczej, ogólnie byłbym zainteresowany sprawdzeniem tych ich "papierów" oraz ustaleniem co to we współczesnych realiach znaczy, że ktoś jest templariuszem, ze istnieje "jedyny prawowity zakon".

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Współcześni Templariusze

Post autor: konserwa » 2023-09-04, 18:59

O templariuszach wiem, ze w USA istnieje kilka "zakonow templariuszy" -kazdy ma papiery, ze zostal zarejestrowany w urzedzie do spraw religii, i kazdy twierdzi, ze jest tym autentycznym.
Wiem za to, ze Zakon Najwietszej Maryi Panny z Gory Karmel Domu Niemieckiego czyli krzyzacy istnieje do tej pory i prowadzi dzialalnosc przede wszystkim charytatywna i misyjna.
Dom generalny jest chyba w Wiedniu, papiez Jan Pawel II kilka razy goscil oficjalnie Wielkiego Mistrza u siebie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”