Zajęcia informatyczne

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Zajęcia informatyczne

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 08:38

Zastanawiam się nad tym, żeby uczyć ludzi programowania i innych okołoinformatycznych zagadnień. Wydaje mi się, że to dobry sposób na zwiększenie czyichś kompetencji zawodowych. A także może na to, żeby ktoś mógł dowiedzieć się czegoś ciekawego i nie być cyfrowo wykluczonym, jak to się mówi.

Zastanawiam się tylko, jak to ogarnąć i jak zorganizować. Wydawało mi się, że optymalnie byłoby, gdyby można było spotkać się na żywo, w jakiejś salce parafialnej, czy czymś takim. Dobrze byłoby, aby to działo się pod skrzydłami Kościoła. Chciałbym, aby zajęcia były bezpłatne. Domyślam się jednak, że zajęcia na terenie parafii to dla niej jakiś tam koszt. Choćby prąd. Dlatego alternatywą byłyby spotkania online. W dzisiejszej dobie nawet to może mieć większy sens - praca w IT często jest pracą zdalną. Eliminuje też szereg problemów - z miejscem, z kosztami, z dojazdem itd.

Czy ktoś ma jeszcze jakieś pomysły, jak coś takiego mogłoby działać? Co byłoby przydatne, na co zwrócić uwagę? Piszę dość na szybko, pomysł zrodził mi się pod wpływem pewnej naszej forumowiczki, która zarzuca chrześcijanom brak działań na rzecz dobra. :)
~Krzysztof

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: faraon » 2023-06-19, 09:31

Nie wiem czy to bylo by wszystkim potrzebne, chyba jedynie mlodszym, bo np. ja choc zrobilem kilka leveli i nawet mam swiadectwa, to nie uzywajac tego na codzien, dosc szybko sie zapomina, a w polaczeniu z ciaglym rozwojem technologii IT takie szkolenia maja krotkotrwaly efekt, bo po 2-3 latach sa nieaktualne, tak samo oprogramowania sa coraz to nowsze i do kazdego potrzebne by bylo szkolenie. Jedynie ci ktorzy zawodowo zajmuja sie IT maja mozliwosc byc na biezaco ze zmieniajacymi sie systemami.
Moglbym nawet wysunac teze ze IT zniewala ludzi, bo z jednej strony ciagle sie zmienia, a z drugiej nie uwzglednia szkolen wszystkich ktorych dotyczy, a obecnie wiekszosc systemow zwlaszcza rzadowych poprzez IT stala sie odczlowieczona.
Jak chcesz cos zalatwic, a nie masz kompa, czy scanera, lub drukarki, to nic nie zalatwisz, a nawet jak masz juz cos zalatwione, to nie przedluzysz tego waznosci.
Mysle ze to nie jest problem w tym ze za malo szkolenia ludzi w IT, tylko problem ze zbyt szerokim wprowadzaniem IT i odczlowieczaniem systemow.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 09:46

Szkolenia w IT dają szanse zawodowe. Taki mamy świat. Jak chcesz go zmienić? ;)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: sądzony » 2023-06-19, 09:49

Myślę, że to super pomysł. Ja myślałem kiedyś o nauce podstaw gry na gitarze i ewentualnie korepetycji z zakresu do liceum. Wydaje mi się to również ważne pod względem relacji międzyludzkich. Kiedyś uczyłem matmy młodszego kuzyna, a kilka lat temu programu AutoCad ponad 60-letniego Pana Stefana. Miło to wspominam.

Wracając do Twojego pomysłu. Koszt prądu? Laptop 40-200W=~120Wx2=~250W + 4x7W(żarówka)=~30W, to w sumie 0,3kWh na godzinną lekcję. Z opłatami dodatkowymi policz 3PLN/kWh. Koszt to złotówka. :)
(chyba, że coś pomyliłem)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: Andej » 2023-06-19, 09:52

krz30 pisze: 2023-06-19, 08:38 Zastanawiam się nad tym, żeby uczyć ludzi programowania i innych okołoinformatycznych zagadnień.
Wydaje mi się, że jest spore zapotrzebowanie (choć często nieuświadomione lub pełne obaw) na naukę obsługi urządzeń elektronicznych i poruszanie się w sieci dla osób starszych.
Wydaje mi się, że szkolenia IT dla starszych, to ewidentna strata czasu. Ale nauka obsługi smartfonu, ajfonu, kompa, skanera, drukarki, jak też posługiwanie się pakietem Office byłaby czymś przydatnym. Bo sa to narzędzia, których używa się na bieżąco.
Ja wielokroć miałem problemy. Niektóre udało się rozwiązać. Inne pozostały. Na przykład chciałem nauczyć się robić strony. Na potrzeby parafii. Miał być w diecezji kurs, ale wybuchła pandemia. I temat umarł. Generalnie, jest sporo różnych inicjatyw w tym zakresie, ale sa one na najniższym z możliwych poziomów. A prowadzący nie chcą lu nie potrafią odnosić się do indywidualnych potrzeb.

Sądzę, że większość proboszczów chętnie przyjmie pod swój dach takie inicjatywy. Bo nawet bez poruszania zagadnień religijnych jest to przybliżaniem ludzi do Kościoła. Jak też tworzeniem wspólnot parafialnych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: Morkej » 2023-06-19, 09:53

krz30 pisze: 2023-06-19, 09:46 Szkolenia w IT dają szanse zawodowe.
Owszem, ale z drugiej strony obawiam się takiego podejścia, jak ma to miejsce obecnie ze studiami - idź na studia, a będziesz dobrze zarabiał. I później może przyjść wielkie rozczarowanie. Z informatyką podobnie - trzeba mieć do tego konkretną zajawkę i specyficzne cechy charakteru, bo w innym wypadku dość szybko może przyjść wypalenie zawodowe.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: faraon » 2023-06-19, 09:57

krz30 pisze: 2023-06-19, 09:46 Szkolenia w IT dają szanse zawodowe. Taki mamy świat. Jak chcesz go zmienić? ;)
nie chce zmieniac, tylko zwrocic uwage na to co sie dzieje.
To nie samo IT jest winne, tylko ci ktorzy je wprowadzaja tam gdzie nikomu niepotrzebne i przez to odczlowieczaja systemy, nawet systemy sluzby zdrowia czy pomocy spolecznej, nie wspominajac o wszelkich innych dziedzinach zycia spoleczenstw. To juz po prostu staje sie chore, jak zaraza, gorsza od czarnej ospy czy kowida.
Wez chocby pod uwage sytuacje bezdomnych, nie masz adresu, to nie masz konta bankowego, nie masz konta, to nie dostaniesz zapomogi, itd. itp.
Dodaj do tego brak komputera, scanera, drukarki i internetu, to nie masz nawet szansy zlozyc jakiegokolwiek wniosku o zapomoge, bo np. w UK wszystko jest prowadzone online, nie ma papierkowej formy. Poza tym jakis bzdurny program decyduje o tym czy ktos dostanie pomoc, czy nie.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 09:59

Andej pisze: 2023-06-19, 09:52 Wydaje mi się, że jest spore zapotrzebowanie (choć często nieuświadomione lub pełne obaw) na naukę obsługi urządzeń elektronicznych i poruszanie się w sieci dla osób starszych.
Wydaje mi się, że szkolenia IT dla starszych, to ewidentna strata czasu. Ale nauka obsługi smartfonu, ajfonu, kompa, skanera, drukarki, jak też posługiwanie się pakietem Office byłaby czymś przydatnym. Bo sa to narzędzia, których używa się na bieżąco.
Ja wielokroć miałem problemy. Niektóre udało się rozwiązać. Inne pozostały. Na przykład chciałem nauczyć się robić strony. Na potrzeby parafii. Miał być w diecezji kurs, ale wybuchła pandemia. I temat umarł. Generalnie, jest sporo różnych inicjatyw w tym zakresie, ale sa one na najniższym z możliwych poziomów. A prowadzący nie chcą lu nie potrafią odnosić się do indywidualnych potrzeb.

Sądzę, że większość proboszczów chętnie przyjmie pod swój dach takie inicjatywy. Bo nawet bez poruszania zagadnień religijnych jest to przybliżaniem ludzi do Kościoła. Jak też tworzeniem wspólnot parafialnych.
Pewnie masz rację. Dla starszych to bez sensu. W sensie jakieś programowanie i inne takie rzeczy. Dla młodszych - jak najbardziej.
Morkej pisze: 2023-06-19, 09:53
krz30 pisze: 2023-06-19, 09:46 Szkolenia w IT dają szanse zawodowe.
Owszem, ale z drugiej strony obawiam się takiego podejścia, jak ma to miejsce obecnie ze studiami - idź na studia, a będziesz dobrze zarabiał. I później może przyjść wielkie rozczarowanie. Z informatyką podobnie - trzeba mieć do tego konkretną zajawkę i specyficzne cechy charakteru, bo w innym wypadku dość szybko może przyjść wypalenie zawodowe.
Oczywiście masz dużo racji. Dlatego moim zadaniem byłoby też uświadamianie potencjalnych zainteresowanych także i w tym aspekcie.

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
faraon pisze: 2023-06-19, 09:57
krz30 pisze: 2023-06-19, 09:46 Szkolenia w IT dają szanse zawodowe. Taki mamy świat. Jak chcesz go zmienić? ;)
nie chce zmieniac, tylko zwrocic uwage na to co sie dzieje.
To nie samo IT jest winne, tylko ci ktorzy je wprowadzaja tam gdzie nikomu niepotrzebne i przez to odczlowieczaja systemy, nawet systemy sluzby zdrowia czy pomocy spolecznej, nie wspominajac o wszelkich innych dziedzinach zycia spoleczenstw. To juz po prostu staje sie chore, jak zaraza, gorsza od czarnej ospy czy kowida.
Wez chocby pod uwage sytuacje bezdomnych, nie masz adresu, to nie masz konta bankowego, nie masz konta, to nie dostaniesz zapomogi, itd. itp.
Dodaj do tego brak komputera, scanera, drukarki i internetu, to nie masz nawet szansy zlozyc jakiegokolwiek wniosku o zapomoge, bo np. w UK wszystko jest prowadzone online, nie ma papierkowej formy. Poza tym jakis bzdurny program decyduje o tym czy ktos dostanie pomoc, czy nie.
To kwestia etycznego podejścia do IT. Myślę, że Kościół ma tu wiele do powiedzenia. Jednak nie wydaje mi się, żeby dało się ten problem zupełnie wyeliminować, lepiej jest się adaptować do zmieniającego się świata.
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: Lwica » 2023-06-19, 10:11

A co konkretnie mogłoby to być, bo IT to pojęcie szerokie.
Zgadzam się z faraonem, że nieużywane ucieka, sama próbowałam stron internetowych (HTML, css, Java s.) i o ile na początku było fajnie, tak później utknęłam - brak oosby do pomocy i wyjaśnienia.
No i tego jest mnóstwo. Później chciałam na kurs JAVA, ale to kwestia była jakoś 10tys zł trwa z ponad pół roku i siedzi się co dzień przynajmniej dwie godziny samemu w domu nad tym (tak Pan tłumaczył na spotkaniu pokazowym, że NIE da się od zera ogarnąć tego żeby podjąć się realnie pracy, bo jest wiedzy mnóstwo).

Także być może żeby były efekty, Twoi podopieczni musieliby siedzieć w domu też nad tym. I jedni załapią, inni nie... Praca w grupie to problem o tyle, że jeśli nie ma nakazu ćwiczenia a domu samodzielnie i nadrobienia materiału (bo już lecimy z nowym za tydzień), to ludzie tego nie zrobią w większości. Takim przymusem jest czasem kasa, zapłacenie za kurs kilka tys i to motywuje co niektórych.
Także raczej podstawy (ale pewnie o tym właśnie myślałeś).

Ja uważam, że pomysł fajny, sama bym się zapisała :-h
Natomiast kwestia:
Co konkretnie z IT? Jaki przedział wiekowy? Jak to rozłożone w czasie? Przykładowo dwa razy w miesiącu według mnie to nie były czas dla zagadnień tego typu. Chyba, że reszta online, ale jak piszę....to po pierwsze nie masz kontroli, dwa - nie będą a większości ludzie tak współpracować. Ja to znam już z innych zajęć. O ile ja jak się angażuję w darmowe nawet kwestie, to
daję siebie dużo, tak ludzie w większości olewali. Co mnie np wkurzało bo zawsze dostosowuje się poziom grupy zniżając. Czyli jak ktoś nie nadrobił, to do niego trzeba jeszcze dołożyć czas, powtórki, powtarzać itd.

Możesz sobie podejrzeć jakieś plany nauki z innych kursów, płatnych też, jak brnąć z materiałem. Ale wszystko kwestia CO konkretnie by to było.
Teraz też się zastanów czy dasz radę czasowo się przygotować. Chyba, że masz gotowe już schematy/uczyłeś/uczysz, to jest łatwiej napewno.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 10:22

Masz rację @Lwica ... muszę to sobie rozpisać. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-19, 10:25

A czemu pod skrzydłami Kościoła? Ateista nie może przyjść?

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 10:28

Może, ale czy pomodli się na rozpoczęcie o światło Ducha Świętego, aby ta nauka była dla niego z pożytkiem doczesnym i wiecznym? :) Mi zależy, żeby to była inicjatywa bezinteresowna, inspirowana Duchem.
~Krzysztof

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: faraon » 2023-06-19, 10:30

Nie nauczysz starego psa nowych sztuczek.
I nie chodzi tu o adaptacje do zmieniajacego sie swiata, tylko o skierowanie tego zmieniajacego sie swiata na wlasciwe ludzkie tory, by IT nie odczlowieczylo samego czlowieka, bo juz nawet to widac w wielu dziedzinach.
To nie czlowiek ma sie dostosowac do IT, tylko IT do czlowieka, jego czlowieczenstwa.
To nie IT jest istota tego swiata i stworzenia, tylko czlowiek, a IT ma jemu sluzyc a nie czlowiek IT i do niego dostosowywac sie .
Ostatnio zmieniony 2023-06-19, 10:32 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 614
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 150 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: krz30 » 2023-06-19, 10:32

faraon pisze: 2023-06-19, 10:30 Nie nauczysz starego psa nowych sztuczek.
I nie chodzi tu o adaptacje do zmieniajacego sie swiata, tylko o skierowanie tego zmieniajacego sie swiata na wlasciwe ludzkie tory, by IT nie odczlowieczylo samego czlowieka, bo juz nawet to widac w wielu dziedzinach.
To nie czlowiek ma sie dostosowac do IT, tylko IT do czlowieka, jego czlowieczenstwa.
Zgadzam się. Tylko takiej siły sprawczej chyba nie ma nikt z nas. Ale to dobry motyw na modlitwę myślę. :)
~Krzysztof

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Zajęcia informatyczne

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-19, 10:33

krz30 pisze: 2023-06-19, 10:28 Może, ale czy pomodli się na rozpoczęcie o światło Ducha Świętego, aby ta nauka była dla niego z pożytkiem doczesnym i wiecznym? :) Mi zależy, żeby to była inicjatywa bezinteresowna, inspirowana Duchem.
Czyli nie dla wszystkich.

Dodano po 45 sekundach:
Jezus myślisz zaprasza do siebie katolików, czy wszystkich?

Dodano po 29 sekundach:
Bardzo katolickie podejście 🙂

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”