Witam i kłaniam się wszystkim :)

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
ODPOWIEDZ
Nona@123
Początkujący
Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 22 cze 2023
Been thanked: 5 times

Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Nona@123 » 2023-06-24, 13:50

Miło mi. Co prawda założyłam już wcześniej temat, jeszcze zanim się przedstawiłam, ale mam nadzieję że kolejność nie ma tutaj większego znaczenia.

Na razie jeszcze się tutaj rozglądam, ale tematy i wypowiedzi, z którymi zdażyłam się zapoznać spodobały mi się, więc możliwe że zostanę tu na dłużej.

Jeśli ktoś zechce odpowiedzieć, to mam kilka pytań.

Należycie może do jakiejś wspólnoty czy raczej sami ogarniacie życie katolickie?

Jeśli sami, to czy Wasze otoczenie jest wierzące?

Jeśli jest, to jak/gdzie się poznaliście?

I ostatnie, bardziej prośba - jeśli należycie do wspólnoty, to jakbyście mogli tak w skrócie powiedzieć jak wpłynęła na Wasze życie (może też być dłuższą wypowiedzieć jak ktoś ma ochotę) i czy faktycznie jest dla Was wsparciem w wierze?
Ostatnio zmieniony 2023-06-24, 13:51 przez Nona@123, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1724
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Morkej » 2023-06-24, 14:19

Nam również miło z Twojej obecności :)
Nona@123 pisze: 2023-06-24, 13:50 Należycie może do jakiejś wspólnoty czy raczej sami ogarniacie życie katolickie?
Nie należę, ale w najbliższym czasie zamierzam to zmienić. Zorientuję się jak wygląda to u mnie w parafii i spróbuję się zaangażować. Przy okazji liczę na zdobycie sposobności w poznaniu kolejnych ciekawych osób. A w takich grupach szczególnie najłatwiej o osoby o podobnym światopoglądzie.
Nona@123 pisze: 2023-06-24, 13:50 Jeśli sami, to czy Wasze otoczenie jest wierzące?
Większość osób z mojego otoczenia zdaje się kierować zasadą "Bóg - tak, Kościół - niekoniecznie".
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-25, 13:53

Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Albertus » 2023-06-25, 14:56

Ja należę do wspólnoty neokatechumenalnej.

Dla mnie wspólnota jest bardzo ważna w moim życiu.
To trudna droga ale zachęcam. Ewentualnie też jakaś inna wspólnota.

Nona@123
Początkujący
Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 22 cze 2023
Been thanked: 5 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Nona@123 » 2023-06-25, 21:59

Też zaczęłam myśleć właśnie nad wspólnotą, ale za duży wybór i nie wiem na co się zdecydować i czy w ogóle. Raczej wolałabym najpierw mieć na sobie pelerynę niewitkę i poobserwować, poprzyglądać się z boku, jak to wygląda od środka, żebym mogła bez poczucia winy się wycofać w razie co.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Albertus » 2023-06-25, 22:24

Nona@123 pisze: 2023-06-25, 21:59 Też zaczęłam myśleć właśnie nad wspólnotą, ale za duży wybór i nie wiem na co się zdecydować i czy w ogóle. Raczej wolałabym najpierw mieć na sobie pelerynę niewitkę i poobserwować, poprzyglądać się z boku, jak to wygląda od środka, żebym mogła bez poczucia winy się wycofać w razie co.
Możesz przyjść na Eucharystię do wspólnoty neokatechumenalnej albo do innej wspólnoty zgodnie z zasadami tam panującymi i trochę poobserwować.

Jednak bez wejścia do wspólnoty tak naprawdę niewiele można doświadczyć.

Po wejściu zawsze można zrezygnować tylko potem to trochę szkoda bo się dużo zaangażowania włożyło i nawiązało relacje z ludźmi.Ale tak do pół roku to myślę że nie będziesz mieć żadnego poczucia winy jak się wycofasz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Andej » 2023-06-25, 22:27

Nona@123 pisze: 2023-06-25, 21:59 najpierw mieć na sobie pelerynę niewitkę i poobserwować, poprzyglądać się z boku, jak to wygląda od środka,
Z witką, czy bez witki, trzeba nie obserwować, ale się włączyć. Najlepiej wtedy, gdy ogłaszają, zapraszają nowych. Wtedy jest się w grupie nowicjuszy. W Neo to chyba nawet konieczne, bo są etapy. Dobrze wspominam tę wspólnotę. Znacznie lepiej niż Odnowę. Ale to wszystko zależy od ludzi, animatorów, księży. Wiele nauczyłem się w Neo. Tęsknie, ale w obecnej parafii nie ma. I raczej nie będzie.
Każda wspólnota, w którą się zaangażujesz, stanie się częścią życia. Każda, nawet najsłabsza, co da.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Nona@123
Początkujący
Początkujący
Posty: 36
Rejestracja: 22 cze 2023
Been thanked: 5 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Nona@123 » 2023-06-26, 14:28

No chyba się zdecyduję na tą neokatechumenalną, spróbuję chociaż i zobaczę jak to będzie

Dziękuję za rady

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Witam i kłaniam się wszystkim :)

Post autor: Nenderen » 2023-06-28, 18:48

Cześć, ja w dzieciństwie byłem na rekolekcjach w klasztorze karmelitańskim i było to ciekawe doświadczenie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ