Pytania do Księgi Rodzaju

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1945
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 271 times

Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Andy72 » 2023-06-25, 10:22

Co powiemy, gdy dziecko zapyta:
- czy najpierw byli jaskiniowcy czy Adam i Ewa?
Mogą być i podobne pytania:
A czy byli najpierw małpoludy czy Adam i Ewa?

Czy odpowiedź to: najpierw małpy, małpoludy, potem Adam i Ewa, potem jaskiniowcy?
A może „są dwie prawdy, naukowa i religijna”
czy też rozkładamy bezradnie ręce i nie wiem?

O Adamie i Ewie jest nie tylko w Księdze Rodzaju, ale i w listach (np dzisiejsze czytanie)

(Rz 5,12-15)
Przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli... Bo i przed Prawem grzech był na świecie, grzechu się jednak nie poczytuje, gdy nie ma Prawa. A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem Tego, który miał przyjść. Ale nie tak samo ma się rzecz z przestępstwem jak z darem łaski. Jeżeli bowiem przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich śmierć, to o ileż obficiej spłynęła na nich wszystkich łaska i dar Boży, łaskawie udzielony przez jednego Człowieka, Jezusa Chrystusa.

Czy upieramy się mimo wszystko że przed grzechem śmierć istniała, bo tak mówi nauka?
Ale w takim razie równie dobrze można by zaprzeczyć zmartwychwstaniu Jezusa, bo biologia uczy że zmarli nie zmartwychwstają ;)
Ostatnio zmieniony 2023-06-25, 10:24 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13847
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2031 times
Been thanked: 2213 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: sądzony » 2023-06-25, 10:32

Andy72 pisze: 2023-06-25, 10:22 Co powiemy, gdy dziecko zapyta:
- czy najpierw byli jaskiniowcy czy Adam i Ewa?
Mogą być i podobne pytania:
A czy byli najpierw małpoludy czy Adam i Ewa?
:)

Ja odpowiadam tak:
Córko ja wierzę, że było tak, tak i tak. Ale są ludzie i pewnie z nimi się spotkasz, którzy wierzą tak, tak i tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Andej » 2023-06-25, 13:14

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19170
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-26, 09:23

Andy72 pisze: 2023-06-25, 10:22 A może „są dwie prawdy, naukowa i religijna”
Nie tyle dwie prawdy, co twierdzenia religijne i naukowe zajmują się innymi aspektami stworzenia.
Andy72 pisze:czy też rozkładamy bezradnie ręce i nie wiem?
W dużej części rozkładamy ręce, ale na szczęście coraz wężej, bo wiemy coraz więcej i lepiej. Prawdą jest, że teologia nieco "zaspała" - właściwie poważne i twórcze rozważania na ten temat były od roku I do wieku V (św. Augustyn), później dłuuuugo nic i dopiero ostatnio teolodzy nad tym ślęczą.

Zapraszam:
Ostatnio zmieniony 2023-06-26, 09:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1945
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Andy72 » 2023-06-27, 15:26

Tylko by jedynym połączeniem nauki i wiarą nie zostało przejęcie samej nauki a Księga Rodzaju nie miała nic do powiedzenia.
Mam hipotezę:
na początku Bóg stworzył świat oraz Adama i Ewę. Pierwsi rodzice zgrzeszyli i wtedy zmieniła się cała fizyka Wszechświata na dużo mniej dla nas korzystną - symboliczne wygnanie z raju i ziemia rodząca cierń. Przemiana ta spowodowała zmianę historii na miliony lat krwawej ewolucji i na pojawienia się człowieka "w sposób naturalny" zamiast stworzenia go przez Boga. Pojawili się także inni ludzie - historia z Kainem.
Jak mówił ks. Prof. Heller
Ja się najlepiej modlę wtedy, gdy pracuję nad matematyką. Dlatego że matematyka to absolut, jedyny obszar ludzkiej działalności, który nie został dotknięty grzechem pierworodnym. W matematyce wszystko jest tak, jak powinno być. Nie może być inaczej.
Ostatnio zmieniony 2023-06-27, 15:29 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5422
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 862 times
Been thanked: 1420 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: abi » 2023-06-27, 15:44

lajk dla ksiedza profesora hellera
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6053
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Albertus » 2023-06-27, 16:06

Andy72 pisze: 2023-06-27, 15:26 Tylko by jedynym połączeniem nauki i wiarą nie zostało przejęcie samej nauki a Księga Rodzaju nie miała nic do powiedzenia.
Mam hipotezę:
na początku Bóg stworzył świat oraz Adama i Ewę. Pierwsi rodzice zgrzeszyli i wtedy zmieniła się cała fizyka Wszechświata na dużo mniej dla nas korzystną - symboliczne wygnanie z raju i ziemia rodząca cierń. Przemiana ta spowodowała zmianę historii na miliony lat krwawej ewolucji i na pojawienia się człowieka "w sposób naturalny" zamiast stworzenia go przez Boga. Pojawili się także inni ludzie - historia z Kainem.
Dla mnie to całkowicie nieprzekonywujące.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19170
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-27, 16:13

Andy72 pisze: 2023-06-27, 15:26 Tylko by jedynym połączeniem nauki i wiarą nie zostało przejęcie samej nauki a Księga Rodzaju nie miała nic do powiedzenia.
Nie ma połączenia, bo wiara i nauka mówią o czym innym. W dziedzinie sposobu stworzenia kompetentna jest nauka, w dziedzinie teologii stworzenia - wiara.
Mam hipotezę:
na początku Bóg stworzył świat oraz Adama i Ewę. Pierwsi rodzice zgrzeszyli i wtedy zmieniła się cała fizyka Wszechświata na dużo mniej dla nas korzystną - symboliczne wygnanie z raju i ziemia rodząca cierń. Przemiana ta spowodowała zmianę historii na miliony lat krwawej ewolucji i na pojawienia się człowieka "w sposób naturalny" zamiast stworzenia go przez Boga. Pojawili się także inni ludzie - historia z Kainem.
Hipoteza jak każda inna, ale mało wg mnie prawdopodobna.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1945
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 271 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Andy72 » 2023-06-27, 16:27

Dlaczego nieprzekonywujące/nieprawdopodobne?
Przecież Bóg jest wszechmogący, mógłby to zrobić.
Zamiast tego mamy algorytm:
1. popatrz na niezgodności między nauką a Księgą Rodzaju
2. przyjmij wszystko co głosi nauka
3. odrzuć wszystkie niezgodności z Księgi Rodzaju

a przecież
- stworzony świat został określony jako dobry a ostatecznie jako bardzo dobry
- nie było grzechu
- nie było śmierci, o tym jest w Księdze Rodzaju a nawet w Nowym Testamencie w Listach
- nawet nie bez powodu jest to, że zwierzęta żywiły się trawą i po Paruzji również będą
- była tylko jedna para na początku, przez jednego człowieka przyszedł grzech, tak samo jak jeden jest Chrystus

Zamiast tego:
- śmierć, zabijanie się były od zawsze , jedynie na początku grupa ludzi była tak niewinna i nieświadoma, że nie zdawała sobie sprawy ze zła
Jest to olbrzymie umniejszanie stanu początkowego ludzkości, poza tym robienie z Boga potwora, który celowo tworzy krwawą ewolucję.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19170
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-27, 17:22

Zamiast kombinować, lepiej starać się zrozumieć cudowny (ale nie mający nic wspólnego z opisem historycznym) przekaz Księgi Rodzaju.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6053
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 458 times
Been thanked: 921 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Albertus » 2023-06-28, 06:15

Andy72 pisze: 2023-06-27, 15:26 Mam hipotezę:
na początku Bóg stworzył świat oraz Adama i Ewę. Pierwsi rodzice zgrzeszyli i wtedy zmieniła się cała fizyka Wszechświata na dużo mniej dla nas korzystną - symboliczne wygnanie z raju i ziemia rodząca cierń. Przemiana ta spowodowała zmianę historii na miliony lat krwawej ewolucji i na pojawienia się człowieka "w sposób naturalny" zamiast stworzenia go przez Boga. Pojawili się także inni ludzie - historia z Kainem.
A jak w myśl tej hipotezy możemy być genetycznymi potomkami Adama i Ewy?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-28, 07:23

@Andy72 A jak na tej swojej chronologii widzisz dinozaury? W jakim okresie je umiejscowisz?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-28, 09:09

n przecież wiadomo, że jaskiniowcy kamieniami rzucali w dinozaury aż je ubili... ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Pytania do Księgi Rodzaju

Post autor: Andej » 2023-06-28, 09:13

A kamieni wtedy było tak duże, że wyginęły wszystkie.
Przyznaję, że to niezaprzeczalny fakt. I potwierdzony przez jeden z najwyższych autorytetów. Jak też przez czasy obecne. Bo dinozaurów już nie ma, a ludzie są.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”