Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: VanHezz » 2024-04-06, 10:57

Zgoda, mówi to Jezus do Lenczewskiej, no ale z myślą, że będą to czytali ludzie w przyszłości i inspirowali się.
A Ga 20 chyba nie stoi w sprzeczności z tym, żeby podejmować decyzje, rozwijać się, snuć plany - oczywiście w zgodzie z wolą Bogą, którą trzeba ciągle rozważać. Więc to "I masz nie podejmować samodzielnie niczego" troche jest takie blokujące, bo sugeruje że powinniśmy do każdej najmniejszej decyzji otrzymać jasną wkazówkę od Boga, bo inaczej nie pójdziemy dalej.
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-06, 11:48

sądzony pisze: 2024-04-06, 10:51
VanHezz pisze: 2024-04-06, 10:35 Co sądzicie o tym fragmencie z pism Alicji Lenczewskiej:

"Najdoskonalsze ogołocenie się, o którym mówię w Ewangelii, polega na wyzbyciu się ambicji bycia kimś i decydowania o czymś. Musisz stać się niczym, aby być wszystkim we Mnie i przeze Mnie. I masz nie podejmować samodzielnie niczego, abym Ja w tobie i przez ciebie mógł czynić wszystko."
Myślę, że:
  • nie należy czytać objawień prywatnych jak Ewangelii
  • Powyższe można chyba rozumieć nie jako zachętę do bierności, ale jako radę uzgadniania swoich działań z Bogiem (pytanie "czy to jest zgodne z wolą Bożą?") i wówczas będzie OK

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15017
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4230 times
Been thanked: 2964 times
Kontakt:

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: Dezerter » 2024-04-06, 12:28

VanHezz pisze: 2024-04-06, 10:57 Zgoda, mówi to Jezus do Lenczewskiej, no ale z myślą, że będą to czytali ludzie w przyszłości i inspirowali się.
A Ga 20 chyba nie stoi w sprzeczności z tym, żeby podejmować decyzje, rozwijać się, snuć plany - oczywiście w zgodzie z wolą Bogą, którą trzeba ciągle rozważać. Więc to "I masz nie podejmować samodzielnie niczego" troche jest takie blokujące, bo sugeruje że powinniśmy do każdej najmniejszej decyzji otrzymać jasną wkazówkę od Boga, bo inaczej nie pójdziemy dalej.
Ja mam taka sentencję, którą się kieruję:
Postępuj tak jak by wszystko zależało od ciebie
Módl się tak jak by wszystko zależało od Boga

Ja szczególnie jakoś "nie rozeznaje", tak jak to robi np Mikołaj Kapusta
Jak mam jakieś wewnętrzne przekonanie do działań w sferze duchowej, to działam, a życie pokaże czy Bóg to działanie pobłogosławił (obfite owoce nie współmierne do mojego działania), czy nie i szybko uschnie.
Inna moja zasada (nie wiem czy dobra?, więc nie polecam, ale ja tak mam)
Nie zawracam Bogu głowy pierdołami, bo wiele ważniejszych spraw na głowie :)
Ostatnio zmieniony 2024-04-06, 12:29 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
VanHezz
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 18 kwie 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 23 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: VanHezz » 2024-04-06, 12:34

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-06, 11:48 Powyższe można chyba rozumieć nie jako zachętę do bierności, ale jako radę uzgadniania swoich działań z Bogiem (pytanie "czy to jest zgodne z wolą Bożą?") i wówczas będzie OK
Myślę podobnie. Przy czym ten tekst został mi podesłany przez pewną osobe jako zarzut do mnie, że lubię się uczyć, rozwijać i że często podchodzę sceptycznie do pewnych kwestii musząc je zweryfikować - przy czym oczywiście nie robię żadnej z tych rzeczy z pychą i ślepą pogonią za nauką i poznaniem. Raczej zachowuję balans i próbuję rozeznawać wolę Boga. Wszystko na spokojnie.

Toteż taki wydźwięk dla mnie nabrał ten tekst... jakby nie można było założyć firmy, wybudować domu, zostać doktorem habilitowanym itp. ... bo przecież mamy wyzbyć się ambicji i nie podejmować decyzji. Ale przecież każdy z nas dostał talenty po to, by je pomnażać, i raczej nie chodzi tylko o te duchowe "talenty". Według mnie można mieć pewne plany i ambicje, ale z zachowaniem pokory i woli Bożej (albo przynajmniej próby jej rozeznania) i wiedząc że nic nie należy do nas ostatecznie.

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
Dezerter pisze: 2024-04-06, 12:28 Ja mam taka sentencję, którą się kieruję:
Postępuj tak jak by wszystko zależało od ciebie
Módl się tak jak by wszystko zależało od Boga

Ja szczególnie jakoś "nie rozeznaje", tak jak to robi np Mikołaj Kapusta
Jak mam jakieś wewnętrzne przekonanie do działań w sferze duchowej, to działam, a życie pokaże czy Bóg to działanie pobłogosławił (obfite owoce nie współmierne do mojego działania), czy nie i szybko uschnie.
Inna moja zasada (nie wiem czy dobra?, więc nie polecam, ale ja tak mam)
Nie zawracam Bogu głowy pierdołami, bo wiele ważniejszych spraw na głowie :)
No i to mi się podoba! :)

ps. aczkolwiek .. Mikołaj Kapusta skrupulatnie wszystko rozeznaje? Jakoś nie zwróciłem uwagi.
Przekujcie lemiesze wasze na miecze,
a sierpy wasze na oszczepy;
kto słaby, niech powie: «Jestem bohaterem».

Jl 4, 10

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: sądzony » 2024-04-06, 14:09

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-06, 11:48
sądzony pisze: 2024-04-06, 10:51
VanHezz pisze: 2024-04-06, 10:35 Co sądzicie o tym fragmencie z pism Alicji Lenczewskiej:

"Najdoskonalsze ogołocenie się, o którym mówię w Ewangelii, polega na wyzbyciu się ambicji bycia kimś i decydowania o czymś. Musisz stać się niczym, aby być wszystkim we Mnie i przeze Mnie. I masz nie podejmować samodzielnie niczego, abym Ja w tobie i przez ciebie mógł czynić wszystko."
Myślę, że:
  • nie należy czytać objawień prywatnych jak Ewangelii
  • Powyższe można chyba rozumieć nie jako zachętę do bierności, ale jako radę uzgadniania swoich działań z Bogiem (pytanie "czy to jest zgodne z wolą Bożą?") i wówczas będzie OK
O co Ci tu chodzi z tym cytowaniem Marku?
:-?

Dodano po 5 minutach 55 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-06, 11:48 Myślę, że:
  • nie należy czytać objawień prywatnych jak Ewangelii
Uważam i wierzę, że całe życie, świat, rzeczywistość można jednak przez Ewangelię odczytywać.

Dodano po 11 minutach 28 sekundach:
VanHezz pisze: 2024-04-06, 12:36 Myślę podobnie. Przy czym ten tekst został mi podesłany przez pewną osobe jako zarzut do mnie, że lubię się uczyć, rozwijać i że często podchodzę sceptycznie do pewnych kwestii musząc je zweryfikować - przy czym oczywiście nie robię żadnej z tych rzeczy z pychą i ślepą pogonią za nauką i poznaniem. Raczej zachowuję balans i próbuję rozeznawać wolę Boga. Wszystko na spokojnie.

Toteż taki wydźwięk dla mnie nabrał ten tekst... jakby nie można było założyć firmy, wybudować domu, zostać doktorem habilitowanym itp. ... bo przecież mamy wyzbyć się ambicji i nie podejmować decyzji. Ale przecież każdy z nas dostał talenty po to, by je pomnażać, i raczej nie chodzi tylko o te duchowe "talenty". Według mnie można mieć pewne plany i ambicje, ale z zachowaniem pokory i woli Bożej (albo przynajmniej próby jej rozeznania) i wiedząc że nic nie należy do nas ostatecznie.
"Choć nadal prowadzę życie w ciele, jednak obecne życie moje jest życiem wiary w Syna Bożego(…)."
Chodzi tylko i wyłącznie o priorytety i duchową ubogość.

Bo to nie do końca chodzi o to, że Bóg ma być na pierwszym miejscu, a zatem modlitwa, modlitwa, modlitwa, a później reszta - żona, dziecko, praca, rozwój. Raczej rzecz w tym, by Bóg był na pierwszym miejscu we wszystkim co robisz.
Hmmm ... choć to może i trudniejsze, bo całe życie ma być wtedy modlitwą ;)

Rozwijaj talenty, buduj domy, realizuj plany wszystko na Chwałę Bożą i w zgodzie z Nim.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-06, 14:29

Świadectwo-Dziennik Duchowy-Alicja Lenczewska
168 pt. 15 VIII 86, g. 6:20

-
Ojcze mój, jak Ty możesz znosić moją nędzę i głupotę? Tyle niepotrzeb¬

nych słów, także i o sobie.

Chcę usunąć z siebie próżność i pychę, a one ciągle pokazują swe istnienie

w różnych sytuacjach.

Proszę, obciosuj ze mnie wszystko, co nie jest na miarę dziecka Bożego.

f Ciągle cię uczę, ale tępą uczennicą jesteś -
jak każdy z was. Grzeszność

pokoleń tkwi w każdej komórce ludzkiego organizmu. Zmniejszy się

wówczas, gdy będziesz o tym zawsze pamiętać.

Dotyczy to każdego z ludzi. Nie ma lepszych i gorszych.

Każdy do końca życia tu będzie męczył się swoją grzesznością i głupotą.

Im wyraźniej będzie je widział i im bardziej cierpiał z tego powodu -

większa będzie jego świętość.


Temat powinien brzmieć: Alicja Lenczewska-czy BĘDZIE Mistyczką?
Kto orzekł że nią JEST?
JEst zaczęty proces beatyfikacyjny?
Nie znalazłam, może jest.
Ja póki to się nie zaczęło uważam że nią nie jest, nawet jak się zaczęło, (poproszę o żródło),to trzeba doczytać czy Dialogi z Jezusem zostały uznane w jakikolwiek sposób, czy raczej nie zostały wzięte pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym, a jedynie jej "Boże" życie, bo nie zawsze beatyfikacja oznacza przyjęcie całości działalności owej osoby.

Po powyższym cytacie z jej Świadectwa, gdzie Jezus mówi o kimś "tępa" i inne takie kwiatki, nie uważam jej dialogów za prawdziwe.
Ostatnio zmieniony 2024-04-06, 14:33 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: sądzony » 2024-04-06, 15:40

CiekawaXO pisze: 2024-04-06, 14:29 Temat powinien brzmieć: Alicja Lenczewska-czy BĘDZIE Mistyczką?
Kto orzekł że nią JEST?
JEst zaczęty proces beatyfikacyjny?
Nie znalazłam, może jest.
Ja póki to się nie zaczęło uważam że nią nie jest, nawet jak się zaczęło, (poproszę o żródło),to trzeba doczytać czy Dialogi z Jezusem zostały uznane w jakikolwiek sposób, czy raczej nie zostały wzięte pod uwagę w procesie beatyfikacyjnym, a jedynie jej "Boże" życie, bo nie zawsze beatyfikacja oznacza przyjęcie całości działalności owej osoby.

Po powyższym cytacie z jej Świadectwa, gdzie Jezus mówi o kimś "tępa" i inne takie kwiatki, nie uważam jej dialogów za prawdziwe.
Dla jasności: mistyk to nie święty, a święty to nie mistyk.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-06, 15:46

W temacie jest Mistyczka.
Kto decyduje o tym, kto jest Mistykiem?
Ty?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: sądzony » 2024-04-06, 16:18

CiekawaXO pisze: 2024-04-06, 15:46 W temacie jest Mistyczka.
Kto decyduje o tym, kto jest Mistykiem?
Ty?
Owoc.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-06, 16:24

Jaką definicją się posługujesz?
I czyją?
Co to jest mistycyzm i kiedy mamy pewność, że dany człowiek jest Mistykiem?

Jak nie masz czasu albo ochoty na dyskusję, to nie dyskutuj.
Jednosłowne odpowiedzi mnie nie satysfakcjonują.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: sądzony » 2024-04-06, 16:47

CiekawaXO pisze: 2024-04-06, 16:24 Jaką definicją się posługujesz?
I czyją?
Co to jest mistycyzm i kiedy mamy pewność, że dany człowiek jest Mistykiem?
Jak nie masz czasu albo ochoty na dyskusję, to nie dyskutuj.
Jednosłowne odpowiedzi mnie nie satysfakcjonują.
Posługuję się różnymi definicjami (a raczej rozróżnieniami) w zależności od potrzeb wynikających z tego o czym mowa:
mistyka zwyczajna / mistyka nadzwyczajna - Natalia Zimniewicz
mistyka studyjna / mistyka przeżyciowa – Urbański
mistyka obiektywna / mistyka subiektywna - Adrienne von Speyr

Nie potrafię i przypuszczam, że nikt nie potrafi wyjaśnić w prosty sposób czym jest mistyka. Do tego potrzebne jest doświadczenie. Może nie mistyczne, ale z pewnością głęboko duchowe.

Nie wiem. Pewne potwierdzenie daje mam fakt, że gdy podążamy drogą wskazaną przez mistyka zbliżamy się do Boga w doświadczeniu Jego Obecności. Ewentualnie gdy Kościół nazywa danego mistyka mistykiem. Np. św. Jan od Krzyża nazywany jest Doktorem Mistycznym natomiast co do Edyty Stein czyli św. Teresy Benedykty od Krzyża nadal nie do końca chyba wiadomo.

Co do odpowiedzi jednosłownych często bywają bardzo trafne.
Zresztą mistyka nie lubi słowa, a doświadczenia.
Ostatnio zmieniony 2024-04-06, 16:54 przez sądzony, łącznie zmieniany 2 razy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-06, 16:54

No i rozumiem że to trudne do zdefiniowania, do określenia i sklasyfikowania, więc może tym bardziej powinniśmy cudze doświadczenia mistyczne, kiedy dana osoba nie jest kanonizowana, poddawać w wątpliwość i poddawać krytyce?
Czy taka postawa nie przysłuży się bardziej wierze?
To że coś ma : brak niezgodności z wiarą chrześcijańską", nie oznacza że tak jest w istocie.
Nie daje o nam żadnej gwarancji że to jest prawdziwe, i że zostało należycie i sumiennie przeprowadzone.
Jeśli chodzi o wsparcie autorytetem Kościoła(np.kanonizacja), to już stawia nas bliżej Prawdy, a do Prawdy powinniśmy dążyć, a nie zatrzymywać się na pomniejszych "mistykach".
Tak to widzę.
Ostatnio zmieniony 2024-04-06, 16:55 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 678
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 63 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: marcin » 2024-04-06, 17:09

Mistyka to nie jest cos czego mozna sie nauczyc i tak naprawde to sami mistycy nie wiedza czy sa mistykami, czy nie.
W ogole uczenie sie mistyki to oksymoron. To tak jakby twierdzenie ze ktos uczy sie umierania. Mozna tego doswiadczyc, ale nie nauczyc sie.
Ostatnio zmieniony 2024-04-06, 17:12 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: sądzony » 2024-04-06, 17:15

CiekawaXO pisze: 2024-04-06, 16:54 No i rozumiem że to trudne do zdefiniowania, do określenia i sklasyfikowania, więc może tym bardziej powinniśmy cudze doświadczenia mistyczne, kiedy dana osoba nie jest kanonizowana, poddawać w wątpliwość i poddawać krytyce?
Czy taka postawa nie przysłuży się bardziej wierze?
To że coś ma : brak niezgodności z wiarą chrześcijańską", nie oznacza że tak jest w istocie.
Nie daje o nam żadnej gwarancji że to jest prawdziwe, i że zostało należycie i sumiennie przeprowadzone.
Jeśli chodzi o wsparcie autorytetem Kościoła(np.kanonizacja), to już stawia nas bliżej Prawdy, a do Prawdy powinniśmy dążyć, a nie zatrzymywać się na pomniejszych "mistykach".
Tak to widzę.
Poniekąd. Ale cytat:
"Najdoskonalsze ogołocenie się, o którym mówię w Ewangelii, polega na wyzbyciu się ambicji bycia kimś i decydowania o czymś. Musisz stać się niczym, aby być wszystkim we Mnie i przeze Mnie. I masz nie podejmować samodzielnie niczego, abym Ja w tobie i przez ciebie mógł czynić wszystko."
nie zawiera, moim zdaniem, niczego sprzecznego z Ewangelią, Ojcami Pustyni, Ojcami Kościoła, życiem monastycznym, ascetycznym, hezyhastycznym, eremickim, mistycznym i jest normalnym etapem w rozwoju duchowym.

Wyzbycie się siebie, ambicji, woli osadzonej w świecie zewnętrznym, dążenie do życia w Chrystusie, nieustanna modlitwa jest zachowaniem życia przez jego utratę.

W tym cytacie, moim zdaniem, nie ma niczego nadzwyczajnego.

Dodano po 49 sekundach:
marcin pisze: 2024-04-06, 17:09 Mistyka to nie jest cos czego mozna sie nauczyc i tak naprawde to sami mistycy nie wiedza czy sa mistykami, czy nie.
W ogole uczenie sie mistyki to oksymoron. To tak jakby twierdzenie ze ktos uczy sie umierania. Mozna tego doswiadczyc, ale nie nauczyc sie.
A kto tu rozmawia o "uczeniu się" mistyki?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 678
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 63 times

Re: Mistyczka Alicja Lenczewska "Słowo pouczenia" - co myślicie?

Post autor: marcin » 2024-04-06, 17:18

Po prostu w ten sposob chcialem pokazac ze nie da sie okreslic czym jest mistyka.

ODPOWIEDZ