W czym w sumie jest problem?

Ważna sprawa dla chrześcijan
ArtFunky
Bywalec
Bywalec
Posty: 166
Rejestracja: 7 mar 2020
Wyznanie: Agnostyk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

W czym w sumie jest problem?

Post autor: ArtFunky » 2023-06-29, 22:07

Wyrwałem sobie takie fajne teksty z NT jak:

Mt 18:20 Albowiem gdzie są dwaj lub trzej zgromadzeni w imię moje, tam jestem pośród nich.
oraz
Mk 9:39 Odpowiedział mu Jan: Nauczycielu! Widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi za nami, jak wypędzał w twoim imieniu demony, i zabranialiśmy mu, bo nie chodził za nami. Ale Jezus rzekł: Nie zabraniajcie mu, ponieważ nie ma takiego, kto by dokonywał cudów w imieniu moim i mógł zaraz potem źle o mnie mówić.
no i jak się patrzy na wspólnoty sześcijańskie to:

a) gromadzą się w imię Jezusa - zatem On jest pośród nich
b) wypędzają demony w imię Jezusa, zatem są po Jego stronie - po co to ingerować i zabraniać, przecież jest to ok.

Zatem, czy jest sens przekonywać się wzajemnie, dyskutować, czy nawracać kto ma bardziej mojszą rację, skoro w sumie wszelkie takie działania z punktu widzenia Jezusa są ok?

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: AdamS. » 2023-06-30, 11:12

ArtFunky pisze: 2023-06-29, 22:07 Zatem, czy jest sens przekonywać się wzajemnie, dyskutować, czy nawracać kto ma bardziej mojszą rację, skoro w sumie wszelkie takie działania z punktu widzenia Jezusa są ok?
Podobne mam odczucia, że czasem tracimy siły i czas na wyważanie otwartych drzwi, próbując nawracać tych, którzy trwają w Chrystusie (problem z pozakonfesyjnym dostrzeganiem Jezusa dotyczy nie tylko katolików, częściej nawet protestantów czy prawosławnych - ale licytowanie się, kto w czym jest "lepszy" też nie ma najmniejszego sensu). Myślę, że powoli dojrzewamy do sytuacji, w której widzieć będziemy tylko uczniów Jezusa i tych, którzy Go odrzucają. Kto wie - być może obecny kryzys chrześcijaństwa instytucjonalnego jest dla nas taką szansą, aby tę wielowiekową historię podziałów ostatecznie przezwyciężyć?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-30, 11:30

Problem jest w tym:
Mt 24:24 BT5 "Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych."

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: krystian.zawistowski » 2023-07-01, 08:59

@ArtFunky ja w sumie nie wiem czemu w powyższym paragrafie (Mt 24) pisze, że będą dziać się "wielkie znaki i cuda",
bo jak na razie to główny dzisiaj spór jest o przyniesione z USA sekty wytwarzające rzekome cuda, na których autentyczność nie ma dowodów do tej pory (co nie przeszkadza obiecywać schorowanym ludziom uzdrowień).

Co do protestantów i ekumenizmu, to gdyby to byli tacy protestanci jak Euler czy Bach, to nie byłoby sensu się ich czepiać, bo oni żyli i myśleli o wierze dość podobnie jak my. Ale to nie uogólnia się na na religie o zapędach gnostyckich i modernistycznych, gdzie problemy i różnice są dużo głębsze.
Ostatnio zmieniony 2023-07-01, 09:09 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 5 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Andej » 2023-07-01, 09:13

ArtFunky pisze: 2023-06-29, 22:07Zatem, czy jest sens przekonywać się wzajemnie, dyskutować, czy nawracać kto ma bardziej mojszą rację, skoro w sumie wszelkie takie działania z punktu widzenia Jezusa są ok?
A co jest celem? Religia taka czy siaka? Czy zbawienie?
Czy Bóg po to stworzył człowieka, aby ten oddawał Mu chwałę? Czy po to, aby dążył do zbawienia?
Czy Bóg żąda od nas oddawania Mu czci, czy postepowania z Jego wolą wyrażoną najpierw w Dekalogu, a później w przykazaniach miłości?

Czy Bogu miłe zwalczanie się różnych teologii, czy szukanie tego co wspólne, tego co łączy?
Czy wspólna owczarnie to mają być koszary, gdzie wszystko równo, sztywno i na rozkaz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-02, 11:07

Bogu miła jest prawda. I w tym sensie tak, miłe jest Mu zwalczanie kłamstwa i fałszu.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: greg77 » 2023-07-05, 13:34

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-02, 11:07 Bogu miła jest prawda. I w tym sensie tak, miłe jest Mu zwalczanie kłamstwa i fałszu.
Moim zdaniem właśnie tu jest "pies pogrzebany" gdyż każda religia twierdzi że to akurat ona ma dostęp do Bożej prawdy,a pozostali się mylą.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-05, 14:07

greg77 pisze: 2023-07-05, 13:34
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-02, 11:07 Bogu miła jest prawda. I w tym sensie tak, miłe jest Mu zwalczanie kłamstwa i fałszu.
Moim zdaniem właśnie tu jest "pies pogrzebany" gdyż każda religia twierdzi że to akurat ona ma dostęp do Bożej prawdy,a pozostali się mylą.
Dobrze, że tak twierdzi - inaczej byłaby to religia cyniczna.
Ale my tu nie mówimy teraz o różnych religiach.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Drwal » 2023-07-06, 22:20

Według mnie to we wszystkich działaniach powinniśmy zachować jedność, a nie podział.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-07, 08:29

Co to miałoby znaczyć w praktyce? Bo truizmy łatwo się rzuca.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-05, 17:45

Zauważyłem, że wszyscy boją się tego ekumenizmu. Protestanci że to wprowadzanie Katolicyzmu do Kościoła. Katolicy, że to Protestantyzowanie Kościoła. Unitarianie też się wyobcowują z tego.
Wszyscy się wszystkich boją.
Niby jest Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan, ale to taki punkt do odhaczenia i sztuka dla sztuki.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-05, 18:45

Ale czemu mam udawać ekumenizm?
Nie lubię jak mnie ktoś nawraca na jakąkolwiek religię/wyznanie/ateizm w sposób jawny, albo uszczypliwy, albo podstępny wchodząc w moje wybory z buciorami.
To działa w dwie strony :jak katolik wbija do protestantów wyzywając od heretykow, i jak protestant wbija do katolików a gada o kanibaliźmie.
I jak rozumiesz ekumenizm?

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-05, 21:00

Uraził Cię ten kanibalizm?
Przecież tamten post jest w 100% katolicki.
Jedzenie ludzi to kanibalizm.
I to nie jest skierowane tylko wobec Katolików bo Pismo Święte jest tak samo Katolickie jak i Unitariańskie. Ja również jem ciało Chrystusa więc jest to również do mnie i do każdego biblijnego człowieka.

Dodano po 4 minutach 3 sekundach:
I wybacz, nie zamierzam przepraszać @CiekawaXO za to że żyję.
To Ty łazisz za mną po wątkach i ciągle mi powtarzasz "nie interesujesz mnie" "nie mam zamiaru słuchać o tobie".
Irytuje mnie ta Twoja uszczypliwość.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-05, 21:05

Tak uraził i dobrze o tym wiesz, że to zarzut protestantów.
Zresztą ja nie wiem jakie ty jesz ciało Jezusa, skoro Jezus jest dla ciebie człowiekiem.
My wierzymy w co innego w tym aspekcie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 858 times
Been thanked: 1413 times

Re: W czym w sumie jest problem?

Post autor: abi » 2023-10-05, 21:12

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-05, 21:04
To Ty łazisz za mną po wątkach i ciągle mi powtarzasz "nie interesujesz mnie" "nie mam zamiaru słuchać o tobie".
jeśli ktoś zauważył że też łażę za nim, niech mi powie
8-|
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ