Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Ważna sprawa dla chrześcijan
ODPOWIEDZ
Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Drwal » 2023-07-06, 23:24

Na moim osiedlu lefebryści założyli kaplicę. Niedawno dopiero o tym się dowiedziałem, gdyż Biskup ostrzegał przed nimi.
https://www.eostroleka.pl/biskup-janusz ... 02446.html

Jako ciekawski człowiek zgłębiłem temat.
Nie spodobały im się zasady Bodajże drugiego soboru watykańskiego, że zmienił się sposób odprawiania Mszy Świętej przodem do wiernych i zmieniono język łaciński na narodowy. Biskup mojej diecezji napisał, że ich kapłani nie działają w imieniu kościoła, a co za tym idzie nie mogą głosić słowa Bożego , udzielają nieważne rozgrzeszenia, sprawowana przez nich Msza Święta jest ważna, jednak pozostaje niegodziwą. Nie mają oni mandatu Kościoła.
Czytałem, że podobno ksiądz z tego bractwa powiedział, że lepiej jest nie iść w ogóle na Mszę Świętą niż iść na Mszę Świętą posoborową.

Ja się z Biskupem zgadzam, bo oni według mnie robią taką "samowolkę", Biskup jest pasterzem naszej diecezji i on jest osobą od zarządania takimi rzeczami, przecież Jezus ustanowił Kościół i Papieża i mówił, że co zwiąże na Ziemi będzie związane w Niebie, a co rozwiąże na Ziemii będzie rozwiązane w Niebie (Mt 16,19) Papież jest pasterzem całego Kościoła, ma Biskupów jako swoich przedstawicieli, więc Biskup ma prawo do czegoś takiego, zresztą wiele Biskupów przed nimi przestrzega, a uczestniczenie w ich nabożeństwach jest grzechem.
Uważam, że Lefebryści bardziej umiłowali bardziej formę od treści, dbają chyba aby Kobiety miały chustę na głowach i kobiety i mężczyźni siedzieli w oddzielnych rzędach a jakby zapomnieli o jedności z Kościołem.
Do Jezusa czepiali się Faryzeusze, że jego uczniowie nie myją rąk, a jedzą, a taki był zwyczaj, a Jezus powiedział, że trzeba najpierw o ważniejsze rzeczy zatroszczyć.
Nie potępiam tradycji i Mszy Trydenckiej, ale uważam, że powinna być jedność z Kościołem, jest to według mnie podstawa.
Chciałbym w jakimś komentarzu na ich stronie na Facebooku napisać swoje zdanie, tak jak tu napisałem, ale nie wiem czy byłoby to dobre, czy by mnie nie zagięli, bo mogę przecież czegoś nie wiedzieć.

A co wy myślicie na ten temat? Jestem ciekawy.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Andej » 2023-07-07, 09:14

Drwal pisze: 2023-07-06, 23:24 (1) Czytałem, że podobno ksiądz z tego bractwa powiedział, że lepiej jest nie iść w ogóle na Mszę Świętą niż iść na Mszę Świętą posoborową.

(2) Uważam, że Lefebryści bardziej umiłowali bardziej formę od treści,

(3) Nie potępiam tradycji i Mszy Trydenckiej, ale uważam, że powinna być jedność z Kościołem, jest to według mnie podstawa.
Temat kilkakrotnie wałkowany na Forum.
ad. 1. Takie jest ich oficjalne stanowisko. Uważam, że zdecydowanie błędne i szkodliwe. Świadczy o totalnym zacietrzewieniu.
ad. 2. Słuszne spostrzeżenie. Acz dość powierzchowne.
ad. 3. Bo nie ma powodu, aby potępiać. Ekskomunika została zdjęta. Jest pewna łączność z Kościołem. Oni sa częścią Kościoła Katolickiego, ale z obu stron zauważalna nieufność i niechęć - choć zauważam ja jedynie w komunikatach medialnych. Natomiast w życiu, w kontaktach z ludźmi, nie zauważyłem żadnych utrudnień, czy niechęci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: AdamS. » 2023-07-07, 10:01

Drwal pisze: 2023-07-06, 23:24 A co wy myślicie na ten temat? Jestem ciekawy.
Jeśli miałbym wyrazić jednym słowem swoje zdanie, zamieściłbym je w słowie SMUTEK. Smutno mi z powodu tak wielkiego zacietrzewienia, które dla zewnętrznej formy gotowe jest poświęcić nie tylko jedność, ale całą Ewangelię Chrystusową. Bo przecież jeśli wczytamy się w nią, to wszelkie wątpliwości od razu zostają rozwiane - Panu naszemu nigdzie nie chodziło o utrzymanie jakiejś formy kultu - przeciwnie, to właśnie kult miał wyrażać przede wszystkim MIŁOŚĆ - do Boga i do drugiego człowieka. Jeśli samą istotę kultu postawimy na szczycie naszych wartości, wchodzimy w wysublimowaną formę bałwochwalstwa.

Błąd tkwi też w innym miejscu - polega on na przekonaniu, że Duch Święty działał tylko w przeszłości, której musimy się kurczowo trzymać. Jest to więc brak wiary w Boga, który wciąż jest między nami obecny. A św. Paweł pisał: "Jeżeli zaś postępowaniem waszym kieruje Duch Święty, to już nie znajdujecie się w niewoli prawa" (Ga 5,18). Niewolą prawa w tym przypadku jest przywiązanie do określonych form celebracji. Ufam jednak, że w młodych ludziach nastąpi przezwyciężenie tego rozłamu, bo oni potrafią w sposób bardzo świeży odczytywać powiew Ducha.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Morkej » 2023-07-07, 16:25

Drwal pisze: 2023-07-06, 23:24 Nie spodobały im się zasady Bodajże drugiego soboru watykańskiego, że zmienił się sposób odprawiania Mszy Świętej przodem do wiernych i zmieniono język łaciński na narodowy.
Jest też wiele innych rzeczy, które im się nie podobają. I warto podkreślić, że nie chodzi im tutaj tylko o kwestie estetyki, bo używają tutaj trochę głębszej argumentacji.
Jako że jesteś ciekawski, to możesz sobie jako wstęp przeczytać ich taki artykuł o Mszy: https://sspx.org/en/must-catholics-attend-new-mass
Drwal pisze: 2023-07-06, 23:24 Biskup mojej diecezji napisał, że (...) udzielają nieważne rozgrzeszenia
To chyba nie jest prawda. Papież Franciszek wydał zgodę na przyjmowanie sakramentu spowiedzi, a co za tym idzie - rozgrzeszenie udzielane wiernym jest ważne.

"W Roku Jubileuszu zgodziłem się, aby wierni z różnych powodów uczęszczający do kościołów, w których odprawiają kapłani Bractwa Świętego Piusa X, mogli ważnie i zgodnie z prawem otrzymać sakramentalne odpuszczenie grzechów (por. tamże). Dla duszpasterskiego dobra tych wiernych i ufając w dobrą wolę ich kapłanów, aby można było odzyskać, z Bożą pomocą, pełną jedność w Kościele katolickim, mocą mojej własnej decyzji postanawiam przedłużyć tę możliwość poza okres jubileuszowy, aż do wydania nowych postanowień w tej sprawie, aby nikomu nigdy nie zabrakło sakramentalnego znaku pojednania poprzez przebaczenie Kościoła". https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski ... cja,416951
Drwal pisze: 2023-07-06, 23:24 Czytałem, że podobno ksiądz z tego bractwa powiedział, że lepiej jest nie iść w ogóle na Mszę Świętą niż iść na Mszę Świętą posoborową.
W rozumieniu Bractwa jest to dość złożony temat. Nie jest zero jedynkowy, że jak pójdziesz na posoborową, to od razu dopuszczasz się czegoś niewłaściwego. Jest to kwestia indywidualnego sumienia. Tu masz na przykład rozłożenie przez kogoś na konkretne czynniki, które mogą przybliżyć ogląd sytuacji: https://www.traditioninaction.org/Quest ... 62_NOM.htm
AdamS. pisze: 2023-07-07, 10:01 Błąd tkwi też w innym miejscu - polega on na przekonaniu, że Duch Święty działał tylko w przeszłości
Nie spotkałem się z takim stanowiskiem, że "tylko". Czy mógłbyś Adamie przybliżyć to przekonanie? Bo jak rozumiem mówimy tutaj o Bractwie, które przejawia takie podejście.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: AdamS. » 2023-07-08, 10:39

Morkej pisze: 2023-07-07, 16:25
AdamS. pisze: 2023-07-07, 10:01 Błąd tkwi też w innym miejscu - polega on na przekonaniu, że Duch Święty działał tylko w przeszłości
Nie spotkałem się z takim stanowiskiem, że "tylko". Czy mógłbyś Adamie przybliżyć to przekonanie? Bo jak rozumiem mówimy tutaj o Bractwie, które przejawia takie podejście.
To nie jest teza artykułowana przez Bractwo. To moja osobista próba identyfikacji problemu lefebrystów i szeroko pojętego tradycjonalizmu fundamentalistycznego. Samo słowo "fundamentalizm" nie odwołuje się do fundamentu jako ważnej opoki, na której wznoszona jest konstrukcja domu, ale postuluje redukcję drzewa do samego korzenia. Według takiego myślenia nie jest ważne to, w czym aktualne się rozwijamy i do czego dążymy - istnieje tylko kurczowe trzymanie się przeszłości jako ostoi wszelkiej wartości. Po co drzewu pień, gałęzie i owoce, skoro istnieje dobrze umocowany korzeń? Wiem, że to nieco karykaturalne widzenie fundamentalizmu, ale chyba ujmujące istotę problemu.

I właśnie w takim kontekście widzę stosunek owego Bractwa do obecności Ducha Świętego. Wszystko, co jest otwarte na Jego działanie tu i teraz, staje się co najmniej podejrzane. A przecież Jezus sam o sobie nie mówił, że jest Drogą - co jednoznacznie kieruje naszą myśl w stronę jakiejś dynamiki życia duchowego, a nie trwania na jednym głazie - choćby on wydawał się najstabilniejszy.
Ostatnio zmieniony 2023-07-08, 10:43 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-08, 11:41

Przepraszam - ale bzdury tutaj napisales. Jeszcze raz przepraszam. Bractwo po prostu staje na stanowisku ciaglosci calego nauczania Kosciola, a nie tylko posoborowego - a w nauczaniu przedsoborowym Charyzmaty sa wazna czescia nauczanai . przeciwnie do modnego obecine charyzmanizmu.
Wedlug katolickiej nauki - prawdziwe charyzmaty nie daza do egocentryzmu charymatycznego - falszywe to dazenie do wywyzszenia siebie , a takze do spedow w stylu ( na kanwie katolickiej ) Marcina Zielinskiego.
Prawdziwy charyzmat ( bardzo czesty) bywa w ukryciu, falszywy sam sie reklamuje, gdyz reklama stanowi o jego mocy, a nie Duch Swiety.

Zreszta, akurat to pisze z autopsji - jako byly charyzmaniak, i jako obecnie tradycjonalista ( mozna rzec - charyzmatyczny).

Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-08, 20:33

Niestety, Bractwo w praktyce (nie w deklaracjach!) uważa najwyraźniej, że tradycja jest tylko pomiędzy Soborem Trydenckim a Soborem Watykańskim II. To co wcześniej, to "archeologizm" a co poźniej - "modernizm".

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Quinque » 2023-07-08, 21:28

Drwal pisze: Ja się z Biskupem zgadzam, bo oni według mnie robią taką "samowolkę
Być może nie musieliby gdyby papież nie głosił błędnych nauk. Jak np. Niebinlijny sprzeciw wobec kary śmierci (oraz wbrew wielowiekowemu nauczaniu Kościoła)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-08, 21:29

Nie, nie tak. Archeologizm to powrot do niby zrodel, co do ktorych nie wiadomo, co jest zrodlem, a co modnym wymyslem. papieze sie o tym wypowiadlai juz nieraz.
Modernizm - owszem - odrzucajac przedsoborowie i stawiajac tylko na posoborowie jest tendencja wadliwa i nie katolicka.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Quinque » 2023-07-08, 21:52

Nie, modernizm był herezją która w imię postępu i rozwoju próbowała nadać dogmatom nowe znaczenie. Z tym że znaczenie w duchu skrajnie racjonalistycznym i naturalistycznym w stylu Bultmana czy Alferda Loisy. Dlatego św. Pius X nazwał modernizm najgorszą herezją ze wszystkich

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-08, 22:44

I to tez.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Drwal » 2023-07-08, 23:27

W każdym bądź razie każda Msza Święta jest Mszą Świętą.
Jednak pokój jest ważniejszy od sposobu odprawiania tej Mszy bo każda Msza czy trydencka czy nie jest przyjściem Jezusa na Ziemię.
Ten temat nie powinien być "kością niezgody"

Dodano po 42 sekundach:
Quinque pisze: 2023-07-08, 21:28
Drwal pisze: Ja się z Biskupem zgadzam, bo oni według mnie robią taką "samowolkę
Być może nie musieliby gdyby papież nie głosił błędnych nauk. Jak np. Niebinlijny sprzeciw wobec kary śmierci (oraz wbrew wielowiekowemu nauczaniu Kościoła)
Dlaczego sprzeciw wobec kary śmierci jest niebiblijny?
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-08, 23:41

konserwa pisze: 2023-07-08, 21:29 Nie, nie tak. Archeologizm to powrot do niby zrodel, co do ktorych nie wiadomo, co jest zrodlem, a co modnym wymyslem. papieze sie o tym wypowiadlai juz nieraz.
Tyle wiem. Niestety, lefebvresci wykorzystują to pojęcie do negowania wszystkich argumentów patrystycznych, które im się nie podobają.

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
Morkej pisze: 2023-07-07, 16:25
Drwal pisze: 2023-07-06, 23:24 Czytałem, że podobno ksiądz z tego bractwa powiedział, że lepiej jest nie iść w ogóle na Mszę Świętą niż iść na Mszę Świętą posoborową.
W rozumieniu Bractwa jest to dość złożony temat. Nie jest zero jedynkowy, że jak pójdziesz na posoborową, to od razu dopuszczasz się czegoś niewłaściwego. Jest to kwestia indywidualnego sumienia.
Kto opowiada takie rzeczy, jest - nie używam często ani pochopnie tego określenia - współpracownikiem szatana. Niezależnie od intencji.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-09, 07:14

Co do wykorzystywania, to niestety papiez Franciszek czyni podobnie.
I moze na tym zakonczmy.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Morkej » 2023-07-09, 07:40

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-08, 23:42 Kto opowiada takie rzeczy, jest - nie używam często ani pochopnie tego określenia - współpracownikiem szatana. Niezależnie od intencji.
Co do zasady mi też to się nie podoba. Zresztą zdaje się, że nie wszyscy wierni, którzy chodzą do lefebrystów, mają tutaj takie samo zadnie. Spotkałem się z opinią u jednej osoby, która - jak to określiła - nie subskrybuje tego podejścia. Można więc liczyć, że nie każdy u nich przyjmuje tak radykalne stanowisko względem mszy posoborowej.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ