Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Ważna sprawa dla chrześcijan
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Andej » 2023-07-17, 21:33

Na marginesie "dyskusji" o jednolitości rytu skojarzył mi się dokument dotyczący jednolitości modlitw.
Modlitwy w języku polskim ujednolicone przez Konferencję Episkopatu Polski
Niniejszy dokument zawiera tekst jednolity modlitw ujednoliconych uchwałą nr 26/386/2020 KEP oraz 28/386/2020 z dn. 28.08.2020.

Z jednej strony porządek. Ale czy to ma znaczenie dla naszego Stwórcy? Osobiście wątpię. Więcej nawet, myślę że nie formuły przez kogoś opracowane, ale autentyczne relacje.
Wyobrażam sobie sytuację, gdy syn zwraca się do taty: tato, ojcze, Franku, kochany itd. Czy kochający ojciec będzie się obrażał, za to, że kochane i kochające dziecko zwraca się w taki czy inny sposób?
Uważam, że ścisły formalizm zabija ducha. A przywiązywanie większej wago do formy, niż do treści jest błędem. I to kardynalnym.
Znowu skojarzenie. Kiedyś ino po łacnie. I na wiele sposobów ograniczono rolę języków narodowych. Czy lepiej prowadziło to do Boga? Czy Bóg najlepiej zna łacinę i tylko w tym języku rozumie nasze modlitwy?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 21:47

konserwa pisze: 2023-07-17, 21:15 PÜs: tak czy owak lud Bozy zdecyduje ( pod natchnieniem Ducha Swietego ) , a nie sztucznie napompowywana jednostronna teologia.
Co to jest "sztucznie napompowywana jednostronna teologia"? Mas zna myśli nauki Bractwa?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-17, 21:55

Nie. Mam na mysli biezace modernistyczne dziwactwa.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 22:25

konserwa pisze: 2023-07-17, 21:55 Nie. Mam na mysli biezace modernistyczne dziwactwa.
To szkoda, że widzisz tylko problem jednego marginesu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-17, 22:38

Oczywiscie, tak dziala kazdy z nas. Jeden margines i drugi margines. Nikt z nas nie stoi po srodku, wbrew deklaracjom.
Jeden margines ciagnie sie kilka wiekow ( co najmniej ), a drugi uzurpuje sobie prawo bycia tym jedynym.
pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-17, 23:26

konserwa pisze: 2023-07-17, 22:38 Oczywiscie, tak dziala kazdy z nas. Jeden margines i drugi margines. Nikt z nas nie stoi po srodku, wbrew deklaracjom.
Wygodna teza, ale nieprawdziwa.
Mnie pseudotradycjonaliści wyzywają od modernistów, a pseudocharyzmatycy od tradsów. Póki tak jest wiem, ze jestem w samym centrum Kościoła.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-17, 23:28

Nie. Ale dobrze miec mile wspomnienia. ja tez taki jestem.

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Drwal » 2023-07-18, 00:38

@konserwa
Problem u Lefebrystów jest taki, że oni sa schizmatykami, bo każda Msza jest przyjściem Jezusa na Ziemię niezależnie czy ksiadz jest tyłem, czy przodem do ludzi, a oni nie uznaja nowej Mszy Świętej. Jak chca odprawiać Mszę Trydencka to niech odprawiaja, ale jedność z Kościołem i uznawanie każdej Mszy i starej i nowej to podstawa.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-18, 08:52

Nie, to ni jest podstawa. Ale byloby dobrze, gdyby i jedni i drudzy nawzajem mmogli bez przeszkod odprawiac Najswietsza Ofiare ( bo tymjest Msza sw: , a nie tylko przyjsciem Jezusa na ziemie ) w rytach katolickich, ktore sa wazne.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Andej » 2023-07-18, 08:59

Zastanawiam się dlaczego tak często pojawiają się oskarżenia. Na dodatek dotyczące całej społeczności, choć sformułowane na podstawie wypowiedzi jednej osoby. Dlaczego ocena jednej wypowiedzi przeradza się w krytykę całej grupy?
Przecież, gdy jedna osoba palnie głupotę, to nie świadczy to wcale o wszystkich, z którymi ten ktoś się identyfikuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-18, 09:05

konserwa pisze: 2023-07-18, 08:52 Nie, to ni jest podstawa. Ale byloby dobrze, gdyby i jedni i drudzy nawzajem mmogli bez przeszkod odprawiac Najswietsza Ofiare ( bo tymjest Msza sw: , a nie tylko przyjsciem Jezusa na ziemie ) w rytach katolickich, ktore sa wazne.
Mogą. W aktualnym rycie. Nie ma potrzeby wracać do rytów zniesionych - czy to po Soborze Trydenckim, czy teraz.
Minęło 50 lat, to dosyć na vacatio legis wobec ludzi, którzy mieli przyzwyczajenia, trzeba w końcu zrealizować to, o czym pisał Pius V "jest zupełnie stosownym, aby w Kościele był jeden tylko odpowiedni rodzaj psalmodii i jeden jedyny ryt odprawiania Mszy Świętej"
Można by się było ewentualnie zgodzić na przedłużenie czasu przejściowego, gdyby środowisko pseudotradycjonalistów nie wykorzystywało skupienia wokół Tridentiny do mobilizacji do plucia na Sobór Watykański II, papieża i Watykan, nie negowało orzeczeń kanonizacyjnych, nie budowało alternatywnej struktury kościelnej (co jest oczywistym dowodem skłonności rozłamowych).
Zastanawiam się dlaczego tak często pojawiają się oskarżenia. Na dodatek dotyczące całej społeczności, choć sformułowane na podstawie wypowiedzi jednej osoby. Dlaczego ocena jednej wypowiedzi przeradza się w krytykę całej grupy?
Przecież, gdy jedna osoba palnie głupotę, to nie świadczy to wcale o wszystkich, z którymi ten ktoś się identyfikuje.
Niestety, w przypadku Bractwa nie jest to "palnięcie głupstwa przez jedną osobę". Nie tylko dlatego, że wypowiadają się na ten temat władze Bractwa, ale też dlatego, że linia sympatyków jest dokładnie taka, jak owe "głupstwa". Zupełnie bezkrytycznie.
Świetnym przykładem jest przywoływany tu filmik na kanale youtube, w którym ksiądz z Bractwa opowiada jak to lepiej nie iść na Mszę Świętą, niż iść na "NOM". Filmik nadal wisi a nikt z Bractwa nie odniósł się w żaden sposób do tej szatańskiej propagandy.
A potem @konserwa biada, jaki to papież nietolerancyjny...

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: konserwa » 2023-07-18, 09:27

A wiec - jestem innego zdania, poniewaz nikt nie moze ( i nie ma chyba prawa ) w kwestiach kultu wymuszac jakichs postaw, ktore maja pod przymusem mzastapic inne postawy.
Takie mi maslo maslane wyszlo ...
Co do biadania - nie, nie dlatego papiez jest tak nietolerancyjny, ale programowo ... czy istnialo Bractow, czy go nie bylo.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Andej » 2023-07-18, 09:36

Niezupełnie.
Jeśli na oficjalnej stronie jakiejś organizacji znajduje się jakaś informacja (zwłaszcza, gdy trwa to długo) to, są podstawy, aby mnie mać iż informacja ta jest zgodna z profilem.

Uważam, że kwestionowanie czegoś, co ma wielkie znaczenie dla wielkich mas ludzkich, ze względy na formę, jest złem.
Uważam, że kwestionowanie czegoś, co ma wielkie znaczenie dla wielkich mas ludzkich, dlatego, że ktoś zakwestionował jego ulubioną formę, jest złem.

Uważam, że skłócanie między sobą osób wierzących jest złem.
Uważam, że skupianie się na tym co dzieli, zamiast na tym co łączy między sobą wierzących jest złem.

Ale przyznaję, że obecna dyskusja jest dobrym tego obrazem. Choć smutnym.

Tak troszkę filozoficznie: Czy fakt posiadania racji jest usprawiedliwieniem dla arogancji?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-18, 09:41

konserwa pisze: 2023-07-18, 09:27 A wiec - jestem innego zdania, poniewaz nikt nie moze ( i nie ma chyba prawa ) w kwestiach kultu wymuszac jakichs postaw, ktore maja pod przymusem mzastapic inne postawy.
W kwestii liturgii? oczywiście że ma prawo. I dobrym przykładem jest tu Sobór Trydencki i Tridentina.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Bractwo św. Piusa X (lefebryści)

Post autor: Morkej » 2023-07-18, 10:17

Pius V w swojej bulli zawarł: "Ponadto, na mocy treści niniejszego aktu i mocą Naszej Apostolskiej władzy, przyznajemy i uznajemy po wieczne czasy, że dla śpiewania bądź recytowania Mszy św. w jakimkolwiek kościele, bezwzględnie można posługiwać się tym Mszałem, bez jakichkolwiek skrupułów sumienia lub obawy o narażenie się na karę, sąd lub cenzurę, i że można go swobodnie i zgodnie z prawem używać. Żaden biskup, administrator, kanonik, kapelan lub inny ksiądz diecezjalny, lub zakonnik jakiegokolwiek zgromadzenia, jakkolwiek nie byłby tytułowany, nie może być zobowiązany do odprawiania Mszy św. w inny sposób, niż przez Nas polecono. Podobnie nakazujemy i oznajmiamy, iż nikt nie może być nakłaniany bądź zmuszany do zmieniania tego Mszału; a niniejsza Konstytucja nigdy nie może być unieważniona lub zmieniona, ale na zawsze pozostanie ważna, i będzie mieć moc prawną, pomimo wcześniejszych konstytucji lub edyktów zgromadzeń prowincjalnych bądź synodalnych, i pomimo zwyczajów ww. kościołów, ustanowionych bardzo dawnym lub odwiecznym nakazem, zachowując tylko zwyczaje mające ponad 200 lat."

Jak rozumieć te słowa, które zawierają takie podkreślone stwierdzenia? Powinno się je traktować dosłownie? Czy może w owych czasach papieże mieli w zwyczaju używać takich podniosłych sformułowań w swoich dokumentach i nie powinno się je rozumieć w sposób dosłowny?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

ODPOWIEDZ