Jan Bosko

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniastarshine
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 11 lip 2023
Lokalizacja: Olsztyn
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 19 times
Been thanked: 3 times

Jan Bosko

Post autor: aniastarshine » 2023-07-12, 09:01

Jeden z moich ulubionych świętych, ale ja od salezjanów, to może i jestem wypaczona ;)

"Daj mi duszę, resztę zabierz" -

Lubię też cytat "Smutny święty, to żaden święty!" :)

Jan Bosko pochodził z Turynu we Włoszech. Był przede wszystkim bardzo uzdolnionym pedagogiem i wychowawcą biednej i trudnej młodzieży, przede wszystkim chłopców.

Sam pochodził z biedoty, imał się różnych zawodów i miał różne problemy, ale postanowił nieść światło tam, gdzie bywało najciemniej.

Był wychowawcą Dominika Savio.

Rozumiał, że modlitwa nie jest wystarczająca, stąd oratoria i inne formy wspomagające wychowanie młodzieży.

Cudownie rozmnożył komunikanty i kasztany jadalne :)

Był założycielem zgromadzenia salezjanów i współzałożycielem zgromadzenia sióstr salezjanek.

Duchowość salezjańska to przede wszystkim łagodność i pogoda ducha, skupienie się na pracy i zorientowanie na dostrzeganie Pana Boga w codzienności, bez uciekania się do niczego nadzwyczajnego.

Bardzo ważna jest w tym wszystkim Matka Boża.

Jan Bosko znany był także z działalności misyjnej. Do dzisiaj jest to bardzo ważne dla salezjanów.

Miewał także różne straszne wizje.

Jak bardzo go znacie? Darzycie sympatią?
Ostatnio zmieniony 2023-07-12, 09:20 przez aniastarshine, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Jan Bosko

Post autor: Repart » 2023-07-12, 09:14

Hej @aniastarshine :)

Don Bosco jest mi bardzo dobrze znany :) za młodości często uczestniczyłem w życiu salezjanów. Po dziś dzień mam kontakt z kilkoma księżmi. Pamiętam wspólne wyjazdy, akcje, pielgrzymki. Bardzo miło wspominam te czasy. Odwiedziłem nawet dom, w którym mieszkał Janek. Uwielbiam jego cytaty, np: "Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy" albo "Szatan boi się ludzi radosnych."

Awatar użytkownika
aniastarshine
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 11 lip 2023
Lokalizacja: Olsztyn
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 19 times
Been thanked: 3 times

Re: Jan Bosko

Post autor: aniastarshine » 2023-07-12, 11:05

Mi się podoba w nim to, że to wszystko nie było z żadnego przymusu. Taki ksiądz, który jest z człowiekiem, a nie jest tylko urzędnikiem. Który nie boi się tych "brudnych", odrzuconych.

Przypomniało mi się. Gdzieś kiedyś czytałam, że bodajże dwa razy chciano go zabić. Był niewygodny. Nie wiem, ile w tym prawdy, ale ciekawe.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”