Ekskomunika

Rozmowa na temat sakramentów Kościoła świętego, poparcie ich Biblią, ich ważność, przystępowanie do nich, itp.
ODPOWIEDZ
Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Ekskomunika

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-13, 11:31

Powiedzcie czy tym zaciągnąłem na siebie ekskomunikę albo grzech, który wybaczy tylko biskup.

Kiedys z kolegami rozmawialiśmy na temat wiary, a dokładniej apostazji i ja tak jakby zachęcałem ich lub Namawiałem do apostazji, aby się jakoś popisać i sam mówiłem, że może kiedyś tak zrobię. Oni odpowiedzieli także, że może kiedyś zrobią, a jeden, że raczej nie ma sensu.

APOSTAZJA to grzech, który odpusci tylko biskup

A Zachęcanie do niej także odposci tylko biskup?

Czytałem że ekskomunikę i grzech zarezerwowany aborcji popełnia: Kobietą, Lekarz I Chłopak jak do niej namawiał/zachęcał

Jeśli Namawiałem do apostazji to także mam ekskomunikę i grzech zarezerwowany biskupowi?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ekskomunika

Post autor: Andej » 2023-07-13, 12:28

Nie sądzę. Uznałbym to raczej za chłopięca głupotę. Ale aby rozwiać wątpliwości, jak zawsze, namawiam do rozmowy ze spowiednikiem. Lepiej jest zrzucić z siebie brzemię grzechu, niż się tym gryźć. Lepiej jest się umyć, niż zastanawiać się, czy jest się brudnym i w jakim stopniu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15053
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4236 times
Been thanked: 2968 times
Kontakt:

Re: Ekskomunika

Post autor: Dezerter » 2023-07-13, 22:34

Kacprze drogi głupim gadaniem biskup się nie zajmuje ;)
Ty za to za dużo zajmujesz się grzechami, szczególnie tymi wydumanymi a za mało radością życia
to nie jest normalne u nastolatka :!: *-:)
Rozważałeś może potrzebę leczenia, albo jakiejś psychoterapii?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Ekskomunika

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-13, 22:43

Dezerter pisze: 2023-07-13, 22:34 Kacprze drogi głupim gadaniem biskup się nie zajmuje ;)
Ty za to za dużo zajmujesz się grzechami, szczególnie tymi wydumanymi a za mało radością życia
to nie jest normalne u nastolatka :!: *-:)
Rozważałeś może potrzebę leczenia, albo jakiejś psychoterapii?
Rozważałem, lecz wstydzę się podjęcia leczenia i powiedzenia o tym komuś
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 646
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 164 times
Been thanked: 164 times

Re: Ekskomunika

Post autor: krz30 » 2023-07-13, 22:49

To nie powinno być powodem do wstydu. :) Trzymam kciuki za Ciebie!
~Krzysztof

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15053
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4236 times
Been thanked: 2968 times
Kontakt:

Re: Ekskomunika

Post autor: Dezerter » 2023-07-14, 07:21

Kacper1298 pisze: 2023-07-13, 22:43
Dezerter pisze: 2023-07-13, 22:34 Kacprze drogi głupim gadaniem biskup się nie zajmuje ;)
Ty za to za dużo zajmujesz się grzechami, szczególnie tymi wydumanymi a za mało radością życia
to nie jest normalne u nastolatka :!: *-:)
Rozważałeś może potrzebę leczenia, albo jakiejś psychoterapii?
Rozważałem, lecz wstydzę się podjęcia leczenia i powiedzenia o tym komuś
Kto poradzi jak to zrobić?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Ekskomunika

Post autor: Viridiana » 2023-07-15, 10:09

Dezerter pisze: 2023-07-14, 07:21
Kacper1298 pisze: 2023-07-13, 22:43 Rozważałem, lecz wstydzę się podjęcia leczenia i powiedzenia o tym komuś
Kto poradzi jak to zrobić?
Cóż, dość istotne jest zastanowienie się nad tym, skąd w ogóle ten wstyd wynika. Dlaczego skorzystanie z pomocy psychologicznej miałoby być wstydliwe?
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Ekskomunika

Post autor: Tek de Cart » 2023-07-15, 10:17

jak masz popsute zęby to idziesz do dentysty? jak krzywy kręgosłup to do fizoterapeuty? jak grzech to do spowiednika? każda dziedzina która jest zaburzona ma specjalistę który pomaga ją naprostować - więc jeśli masz problemy natury fizycznej => idziesz do lekarza, jak duchowej => idziesz do księdza a jak psychiczno-emocjonalnej => idziesz do terapeuty.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Ekskomunika

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-16, 16:42

Tek de Cart pisze: 2023-07-15, 10:17 jak masz popsute zęby to idziesz do dentysty? jak krzywy kręgosłup to do fizoterapeuty? jak grzech to do spowiednika? każda dziedzina która jest zaburzona ma specjalistę który pomaga ją naprostować - więc jeśli masz problemy natury fizycznej => idziesz do lekarza, jak duchowej => idziesz do księdza a jak psychiczno-emocjonalnej => idziesz do terapeuty.
Co innego iść do kardiologa o powiedziec, że masz duszności, a co innego iść do psychologa I opowiadać o życiu i problemach duchowych, mi ciężko mówić na spowiedzi grzechy za kratka, a co dopiero miałbym jakiejś randomowej osobie opowiadać o swoich problemach i życiu.
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 303
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 157 times

Re: Ekskomunika

Post autor: hektolitr » 2023-07-16, 17:10

Poprzez permanentne rozterki coraz głębiej popadasz w niepewność, która może przeistoczyć się w stany lękowe, zaburzenia obsesyjne, nerwice.
W ten sposób niczego nie zbudujesz. Twoja nieskończoność pytań niczego nie załatwi, nie ustalisz sztywnych reguł. Krzywdzisz samego siebie.
Rodzice wiedzą, z czym się mierzysz? Potrzebujesz solidnego oparcia, rozmowy. Niestety tutaj człowiek reaguje dość irracjonalnie, że idzie po pomoc, gdy sam zauważa swoją beznadzieję, a wtedy tylko pozostaje mozolna praca, aby wrócić do ustawień fabrycznych — bo tak głęboko jesteśmy w coś uwikłani.
Ostatnio zmieniony 2023-07-16, 17:11 przez hektolitr, łącznie zmieniany 2 razy.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Ekskomunika

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-16, 19:08

hektolitr pisze: 2023-07-16, 17:10 Poprzez permanentne rozterki coraz głębiej popadasz w niepewność, która może przeistoczyć się w stany lękowe, zaburzenia obsesyjne, nerwice.
W ten sposób niczego nie zbudujesz. Twoja nieskończoność pytań niczego nie załatwi, nie ustalisz sztywnych reguł. Krzywdzisz samego siebie.
Rodzice wiedzą, z czym się mierzysz? Potrzebujesz solidnego oparcia, rozmowy. Niestety tutaj człowiek reaguje dość irracjonalnie, że idzie po pomoc, gdy sam zauważa swoją beznadzieję, a wtedy tylko pozostaje mozolna praca, aby wrócić do ustawień fabrycznych — bo tak głęboko jesteśmy w coś uwikłani.
Nerwice natręctw już mam, stany lękowe lekkie raczej też, ojciec wie, jaki mam problem. Tylko nie mam jemu odwagi powiedzieć o psychologu, a psychologowi o swoich problemach jeszcze bardziej
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ekskomunika

Post autor: Andej » 2023-07-16, 20:31

Kacper1298 pisze: 2023-07-16, 19:08 a psychologowi o swoich problemach jeszcze bardziej
Psycholog, to lekarz. Obowiązuje go ścisła tajemnica zawodowa.
Ale nie każdy psycholog chce ciągnąć za język. Wtedy trzeba się zmusić. Niestety. Wiem, że to trudne. Ale zwykle, jak już się jest w gabinecie, to język się jakoś rozwiązuje. Najpierw podstawowy problem. A jeśli i to za trudne, to coś łatwiejszego. A potem pójdzie. Odwagi. To jest dla Twojego dobra. Warto spróbować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ