Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
IMAK
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: IMAK » 2023-07-13, 21:17

Jest taka sytuacja
Zakładając konto na pewnej platformie podałem zawyżony wiek, ponieważ nie wiedziałem od ilu lat jest ten serwis (tak wiem to był grzech, ale o tym za chwilę). Oczywiście już spełniałem wymóg wieku, ale za późno to sprawdziłem.
Kilka dni temu uświadomiłem sobie, ze żyję w kłamstwie i zmieniłem datę urodzenia. Niestety jakiś bot zauważył zmianę i dla bezpieczeństwa mnie zablokował (prawdopodobnie osoby poniżej 18 lat potrzebują przy rejestracji dodatkowej zgody rodzica).
oczywiście odwołuję się od kary, ale czytałem że niezbyt są te odwołania skuteczne.
Moje pytanie brzmi: czy gdybym założył drugie konto byłby to grzech? Z jednej strony regulamin mówi iż zablokowana osoba nie może mieć drugiego konta. Z drugiej chyba każdy stwierdzi, ze blok był niesłuszny

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: konserwa » 2023-07-13, 21:28

W ogole nie zakladaj konta na jakiejkolwiek podejrzanej platformie.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: Kacper1298 » 2023-07-13, 21:34

Jesteś skrupulantem?

Dodano po 1 minucie :
Jeśli tak to pytaj księdza, a jeśli masz z tym problem duży to olej ta platformę i tyle, ważna jest dla Ciebie?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

IMAK
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: IMAK » 2023-07-13, 21:39

@konserwa to nie jest podejrzana platforma

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: konserwa » 2023-07-13, 22:00

A jednak cos jest nie tak.

IMAK
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: IMAK » 2023-07-13, 22:02

@Kacper1298 Tak jestem skrupulantem
Wiadomo że jak nie będę miał tam konta to nic się nie stanie, ale fakt, akurat była dla mnie dosyć ważna (nie podoba mi się to określenie, ale chyba rozumiem o co Ci chodzi)

Dodano po 1 minucie 8 sekundach:
@konserwa Chyba się nie rozumiemy
Ostatnio zmieniony 2023-07-13, 22:03 przez IMAK, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: konserwa » 2023-07-13, 23:01

Moze tak byc IMAK.

IMAK
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Pytanie numer 2

Post autor: IMAK » 2023-08-24, 21:42

Szczęść Boże. Mam 2 pytania.
1. Czy podawanie fałszywej daty urodzenia, żeby założyć gdzieś konto to grzech? Z jednej strony jeśli te strony nie wpływają na demoralizację to trudno mówić o czymś złym, z drugiej jeśli dobrze rozumiem KKK, to każde kłamstwo jest grzechem. Jak to jest?
2. Coś jest grzechem i najchętniej bym tego nie popełniał, ale niestety nie mam możliwości nie popełniania tego grzechu. Czy w takiej sytuacji mam grzech?
Gdyby ktoś pytał o skrupuły: dalej je mam, ale od niedawna są dużo mniejsze i rzadsze.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytanie numer 2

Post autor: Viridiana » 2023-08-28, 09:12

IMAK pisze: 2023-08-24, 21:42 Szczęść Boże. Mam 2 pytania.
1. Czy podawanie fałszywej daty urodzenia, żeby założyć gdzieś konto to grzech? Z jednej strony jeśli te strony nie wpływają na demoralizację to trudno mówić o czymś złym, z drugiej jeśli dobrze rozumiem KKK, to każde kłamstwo jest grzechem. Jak to jest?
2. Coś jest grzechem i najchętniej bym tego nie popełniał, ale niestety nie mam możliwości nie popełniania tego grzechu. Czy w takiej sytuacji mam grzech?
Gdyby ktoś pytał o skrupuły: dalej je mam, ale od niedawna są dużo mniejsze i rzadsze.
Pytania (dla mnie) są na tyle ogólne, że ciężko na nie odpowiedzieć. Jeżeli nie chcesz ich publicznie doprecyzowywać, być może to jest moment na poszukanie księdza, który by Ci na nie odpowiedział prywatnie.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2562
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Pytanie numer 2

Post autor: Abstract » 2023-08-28, 10:42

Viridiana pisze: 2023-08-28, 09:12 z drugiej jeśli dobrze rozumiem KKK, to każde kłamstwo jest grzechem. Jak to jest?
Nie każde kłamstwo jest grzechem. Inaczej większość ukrywających się żydów w polskich rodzinach zostałaby wydana jednym pytaniem okupanta.

Jeśli chcesz założyć konto i podajesz datę fałszywą ze względu na to że chcesz uzyskać dostęp do treści limitowanej wiekowo przez dany portal to w większości przypadków jest to celowe oszustwo i narażanie się na nieodpowiednie treści.
Jeśli podajesz fałszywy miesiąc i dzień aby zdobyć "marchewkę" którą ktoś oferuje za handel danymi tutaj sprawa jest dyskusyjna, ponieważ do zdobycia marchewki nie jesteś zmuszony. Świadomy użytkownik wie że dokonuje transakcji, twoje dane za np "darmowy" kod do oprogramowania.

Dodano po 1 minucie 46 sekundach:
IMAK pisze: 2023-08-24, 21:42 2. Coś jest grzechem i najchętniej bym tego nie popełniał, ale niestety nie mam możliwości nie popełniania tego grzechu. Czy w takiej sytuacji mam grzech?
Tutaj sprawa prosi się o przykład
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

IMAK
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: IMAK » 2023-08-28, 21:46

Szczęść Boże, moje pytania faktycznie były dosyć ogólne, więc poniżej trochę bardziej szczegółowy opis.
Do pierwszego pytania mam 2 sytuacje
1. Prawdopodobnie przez obecność filmów 18+ aby przejść do pewnej strony trzeba za pierwszym razem zaznaczyć, iż ma się przynajmniej 18 lat i gdybym chciał oglądać te filmy, to byłby to grzech, ale ja na tej stronie oglądam tylko wydarzenia sportowe. Gdyby ktoś pytał: ta strona jest całkowicie legalna.
2. Jest serwis 16+ (coś jak Messenger, ale bardziej rozwinięty) i na pewno jest tam dużo złych grup, ale unikam ich, a najwięcej czasu spędzam na sportowej grupie, gdzie chyba wszyscy (a na pewno zdecydowana większość) piszący to Katolicy, więc chyba nie ma tu zła.
Drugie pytanie:
Ogólnie mam 15 lat i logicznym jest, iż jestem jeszcze uzależniony życiowo od starszych, na dodatek jestem niepełnosprawny, więc „zależność” wzrasta. Przez chorobę nie korzystam ze zwykłych podręczników (tylko wersje komputerowe) i o ile w podstawówce nie było problemów (wersje nauczycielskie, albo szkoła kupowała, a nawet gdyby trzeba było kupić, to wszystkie były dostępne), to w liceum po pierwsze jest problem z dostępnością, a po drugie mama woli poczekać (na to, iż jakiś nauczyciel załatwi, a niestety jakiś kolega wychowawczyni ma dostęp do jakiejś strony z niezbyt legalnymi podręcznikami) i kupić tylko te potrzebne. I jak mam taki podręcznik to nie mam jak nabyć legalną wersję (pomijam pewne wydawnictwo, które nie udostępnia wersji na komputer).

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2562
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 158 times
Been thanked: 412 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: Abstract » 2023-08-28, 22:37

IMAK porozmawiaj z rodzicem, przedstaw swoje intencje. Niech któryś z twoich rodziców założy konto na obojętne jakie dane i później udostępni ci treści wedle uznania. Myślę że będzie to uczciwe, twój rodzic odpowiada za ciebie, zna cię i wie na ile można ci zaufać w twojej determinacji do niezaglądania do nieodpowiednich do wieku treści.
Jeśli będzie cię kusić zaglądać do tych treści zrezygnuj z tych portali/platform.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

IMAK
Przybysz
Przybysz
Posty: 11
Rejestracja: 26 cze 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Czy to grzech i inne podobne pytania by IIMAK

Post autor: IMAK » 2023-08-29, 20:50

Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale oczywiście pytałem się już wcześniej mamy i na obie strony wyraziła zgodę.

ODPOWIEDZ