Dobry wieczór

Jesteś nowy/a na forum? Tutaj możesz się z nami przywitać i siebie nam przedstawić.
Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: Talitha » 2023-07-26, 12:20

Arek pisze: 2023-07-24, 15:27 Ja tak tylko wstawię, że na jedność Kościoła wpływa fakt posłuszeństwa wobec Papieża. Wiem, że wszyscy to wiedzą, ale czasem warto się zastanowić co piszemy. Bo jeśli negujemy ten fakt to świadomie wpływamy na podziały w Kościele. Mądrość wynika z posłuszeństwa.
Kościół Katolicki jest depozytariuszem Prawdy od czasów apostolskich. Każdy wierny wyposażony został w sensus fidelium, na mocy którego może przyglądać się, co dzieje się z Matką-Kościół. Intencją nie jest wytykanie błędów, czy szukanie sensacji. Z miłości do Kościoła człowiek pragnie rozeznawać, cały czas jednak uznając papieża za papieża - to nie musi się wykluczać.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: sądzony » 2023-07-26, 12:56

Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-26, 12:17 Podoba mi się, choć trochę mi "brzęczy" utożsamienie Boga z rozumem Boga.
Czyżbyś chciał mnie uprzedzić ;)

Dodano po 6 minutach 32 sekundach:
Talitha pisze: 2023-07-26, 12:05 Byt Boga jest tożsamy z rozumem Boga, jest jednością niepodzieloną, tym samym tylko Bóg może powiedzieć o sobie, że jest Prawdą a Prawda nierozłącznie łączy się z rozumem (zob.też Fides et Ratio). Byt Boga poznany jest w całości przez rozum Boga (Duch Św. przenika głębokości Boga samego). Zatem małżeństwo (ale również kapłaństwo) jest prawdziwe bo trwa w rozumie Boga przed założeniem świata. Zanim powstały galaktyki Bóg myśli (czas teraźniejszy) o Tobie, a Bóg jest ponad czasem, więc jesteś w umyśle Boga w wieczności, która nie ma początku ani końca.
A gdzie Miłość?

Dodano po 5 minutach 32 sekundach:
Talitha pisze: 2023-07-26, 12:05 Zatem małżeństwo (ale również kapłaństwo) jest prawdziwe bo trwa w rozumie Boga przed założeniem świata. Zanim powstały galaktyki Bóg myśli (czas teraźniejszy) o Tobie, a Bóg jest ponad czasem, więc jesteś w umyśle Boga w wieczności, która nie ma początku ani końca.
To chyba się odnosi do wszystkiego, a nie jedynie do małżeństwa?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: Talitha » 2023-07-26, 13:11

Czym innym zatem miałby być byt Boga a czym innym Jego rozum? W Bogu nie ma takich podziałów. Bóg jest wszystkim jednym i tym samym, spójnym i niepodzielnym dlatego jest Prawdą.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: sądzony » 2023-07-26, 13:17

Talitha pisze: 2023-07-26, 13:11 Czym innym zatem miałby być byt Boga a czym innym Jego rozum?
W Bogu nie ma takich podziałów. Bóg jest wszystkim jednym i tym samym, spójnym i niepodzielnym dlatego jest Prawdą.
Wydaje mi się, że jedynym, a może inaczej, najbliższym (choć i tak dalekim) co możemy o Nim powiedzieć to, to, że jest Miłością.
Oczywiście Miłość jest Prawdą i oczywiście w Bogu nie ma podziałów.
Ale nazywać Go Bytem, który ma Rozum to dla mnie uczłowieczanie. A po co? Ano po to, by spróbować Go zrozumieć, pojąć (czytaj posiąść) co oczywiście wydaje mi się nie jest możliwe.
Ostatnio zmieniony 2023-07-26, 13:17 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Dobry wieczór

Post autor: Dezerter » 2023-07-26, 13:26

sądzony pisze: 2023-07-24, 10:16 A ja chciałem powtórzyć swoje pytanie:
sądzony pisze: 2023-07-24, 08:10 Gdyby nawet, hipotetycznie, działo się tam coś b. strasznego cóż wtedy wymaga ode mnie wiara katolicka?
Mam odejść z Kościoła?
Kościół to ja i ty i cała forumowa wspólnota wierzących z Jezusem jako głową, więc dokąd pójdziesz ;) B-)
To tak trochę żartobliwie
Już bywały czasy w historii, że zdrowa nauka chrześcijańska przechowała się w prostym ludzie (czasy arianizmu w IV wieku) a biskupi wrócili do ortodoksji po czasie, oczywiście byli i tacy co nie musieli.
A co możemy zrobić konkretnie ?
- iść do proboszcza na rozmowę z protestem
- iść, lub pisać do biskupa
- używać dostępnych środków przekazu do wyrażenia swego sprzeciwu i argumentów za ortodoksją i po chrześcijańsku błądzących pouczyć
- trwać w życiu codziennym w ortodoksji

Dodano po 6 minutach 55 sekundach:
Arek pisze: 2023-07-24, 15:27 Ja tak tylko wstawię, że na jedność Kościoła wpływa fakt posłuszeństwa wobec Papieża. Wiem, że wszyscy to wiedzą, ale czasem warto się zastanowić co piszemy. Bo jeśli negujemy ten fakt to świadomie wpływamy na podziały w Kościele. Mądrość wynika z posłuszeństwa.
Pozwól, że całkowicie nie zgodzę się z twoją wypowiedzią
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Dobry wieczór

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-26, 14:02

Talitha pisze: 2023-07-26, 13:11 Czym innym zatem miałby być byt Boga a czym innym Jego rozum? W Bogu nie ma takich podziałów. Bóg jest wszystkim jednym i tym samym, spójnym i niepodzielnym dlatego jest Prawdą.
Owszem, ale w takim razie pisanie o rozumie jest redukcjonizmem.

Dodano po 29 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-07-26, 13:33
Arek pisze: 2023-07-24, 15:27 Ja tak tylko wstawię, że na jedność Kościoła wpływa fakt posłuszeństwa wobec Papieża. Wiem, że wszyscy to wiedzą, ale czasem warto się zastanowić co piszemy. Bo jeśli negujemy ten fakt to świadomie wpływamy na podziały w Kościele. Mądrość wynika z posłuszeństwa.
Pozwól, że całkowicie nie zgodzę się z twoją wypowiedzią
A ja się zgodzę, ale nie całkowicie :)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: Arek » 2023-07-26, 14:10

Dezerter pisze: 2023-07-26, 13:33
sądzony pisze: 2023-07-24, 10:16 A ja chciałem powtórzyć swoje pytanie:
sądzony pisze: 2023-07-24, 08:10 Gdyby nawet, hipotetycznie, działo się tam coś b. strasznego cóż wtedy wymaga ode mnie wiara katolicka?
Mam odejść z Kościoła?
Kościół to ja i ty i cała forumowa wspólnota wierzących z Jezusem jako głową, więc dokąd pójdziesz ;) B-)
To tak trochę żartobliwie
Już bywały czasy w historii, że zdrowa nauka chrześcijańska przechowała się w prostym ludzie (czasy arianizmu w IV wieku) a biskupi wrócili do ortodoksji po czasie, oczywiście byli i tacy co nie musieli.
A co możemy zrobić konkretnie ?
- iść do proboszcza na rozmowę z protestem
- iść, lub pisać do biskupa
- używać dostępnych środków przekazu do wyrażenia swego sprzeciwu i argumentów za ortodoksją i po chrześcijańsku błądzących pouczyć
- trwać w życiu codziennym w ortodoksji

Dodano po 6 minutach 55 sekundach:
Arek pisze: 2023-07-24, 15:27 Ja tak tylko wstawię, że na jedność Kościoła wpływa fakt posłuszeństwa wobec Papieża. Wiem, że wszyscy to wiedzą, ale czasem warto się zastanowić co piszemy. Bo jeśli negujemy ten fakt to świadomie wpływamy na podziały w Kościele. Mądrość wynika z posłuszeństwa.
Pozwól, że całkowicie nie zgodzę się z twoją wypowiedzią
@Dezerter masz taką możliwość. Ja wybieram jednak posłuszeństwo.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: Talitha » 2023-07-26, 16:07

[/quote]
Pozwól, że całkowicie nie zgodzę się z twoją wypowiedzią
[/quote]

Rozwiń myśl.

Talitha
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 11 cze 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: Talitha » 2023-07-26, 17:55

sądzony pisze: 2023-07-26, 13:17
Talitha pisze: 2023-07-26, 13:11 Czym innym zatem miałby być byt Boga a czym innym Jego rozum?
W Bogu nie ma takich podziałów. Bóg jest wszystkim jednym i tym samym, spójnym i niepodzielnym dlatego jest Prawdą.
Wydaje mi się, że jedynym, a może inaczej, najbliższym (choć i tak dalekim) co możemy o Nim powiedzieć to, to, że jest Miłością.
Oczywiście Miłość jest Prawdą i oczywiście w Bogu nie ma podziałów.
Ale nazywać Go Bytem, który ma Rozum to dla mnie uczłowieczanie. A po co? Ano po to, by spróbować Go zrozumieć, pojąć (czytaj posiąść) co oczywiście wydaje mi się nie jest możliwe.

Nie dla posiadania Boga kontemplujemy o Bogu.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Dobry wieczór

Post autor: Dezerter » 2023-07-26, 18:47

W tym wątku mogę tylko życzyć Wam dobry wieczór
jak chcecie poważnej dyskusji, to przenieśmy ją do poważnego, albo nowego wątku
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Dobry wieczór

Post autor: sądzony » 2023-07-26, 21:21

Talitha pisze: 2023-07-26, 17:55 Nie dla posiadania Boga kontemplujemy o Bogu.
Skoro "kontemplujemy" piszesz o kontemplacji myślnej...

"Wiara bowiem zaciemnia i opróżnia rozum ze wszelkiego naturalnego pojmowania i tym samym przygotowuje go do złączenia się z Mądrością Bożą."
"Jedynie miłość jest tym czynnikiem, który jednoczy i łączy duszę z Bogiem."
"Tak więc drogą, wśród teologii mistycznej i ukrytej miłości, oddala się dusza od wszystkiego, wychodzi z siebie samej, a wznosi się do Boga."

św. Jan od Krzyża

... ja raczej o łasce i miłości wynikającej z doświadczenia modlitwy niedyskursywnej.
Może się mylę ale moim zdaniem Bogu bliżej nam w miłości niż poprzez rozum.

Rozważanie Boga nie jest niczym złym.
Na końcu jednak tej drogi jest integracja Tajemnicy w wierze, która dominuje rozum, nadziei, która dominuje pamięć oraz miłości wypełniającej wolę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ