Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Herb » 2024-04-25, 13:04

Podobno Bill Gates marzyl kiedys o biologicznym likwidowaniu duszy religijnej.
Ale przy obecnych (a co dopiero przyszlych) mozliwosciach technicznych mozna np. manipulowac "tworzac" falszywe objawienia, nawet symulowac wydarzenia zwiazane z Paruzja. To szczegolnie wazne w Stanach, gdzie ewangelikalna wrazliwosc apokaliptyczna jest bardzo podatna na takie "znaki czasu" (zob. np. seria ksiazek LaHaye). Zreszta wokol Fatimy i Medziugoria rowniez katolicy moga "przedobrzec" sprawy.
Podobne ostrzezenia dal tez Serafin Rose - zob. https://frondalux.pl/o-serafin-rose-zna ... ijanskiej/
Por. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_%C5 ... uchowisko)
gdzie w 1938 r. za posrednictwa radia wybuchla nawet masowa panika z rzekomej inwazji "obcych".
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19238
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-25, 13:10

Do tego nie trzeba sztucznej inteligencji :)

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-26, 16:18

Temat ma 8 stron - czy przez wiele miesięcy, podczas których trwała dyskusja, doszliście do rzeczowej odpowiedzi na tytułowe pytanie:
Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Nie byłem obecny na forum w tym czasie, gdy temat się tworzył, ale z tym wynalazkiem mam do czynienia od marca 2023 - chodzi o dialogi z ChatGPT (też od niedawna Gemini) - i mam pozytywne doświadczenia oraz takie myślenie, że jak każdy wynalazek, tak i ten może służyć dobru, ale też i złu...
Nie drżę ze strachu przed AI/SI, bo to nie sztuczna inteligencja nam zagraża, ale ta prawdziwa, gdy jest źle używana [do tego może być ten wynalazek używany niestety]!

Takie mam myśli, a teraz spojrzę, o czym dyskutowaliście...
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 16:20 przez Jordan, łącznie zmieniany 1 raz.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-27, 06:50

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?
Szukając odpowiedzi na to ważne, aktualne zagadnienie, przepytałem głównych "podejrzanych", do których mam dostęp (choć wiem, że to raczej inne modele AI/SI mogą stanowić rzeczywiste zagrożenie w rękach złych ludzi).

Oto rezultat odpowiedzi na pytanie (zachowałem oryginalną pisownię oraz wygląd tekstu w sensie pogrubienia pewnych miejsc):
Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?
:arrow: Odpowiada ChatGPT:
  • Zrozumienie potencjalnych zagrożeń sztucznej inteligencji:
    - Istnieje szeroki zakres opinii na temat tego, czy sztuczna inteligencja (SI) stanowi zagrożenie dla ludzkości.
    - Niektórzy eksperci ostrzegają przed możliwością utraty kontroli nad zaawansowanymi systemami SI, co może prowadzić do nieprzewidywalnych skutków.
    - Krytycy wskazują na ryzyko związane z nadużyciem SI do celów militarnych, kontroli społecznej lub tworzenia broni autonomicznej.
    - Istnieje również obawa, że rozwój SI może prowadzić do utraty miejsc pracy, gdy komputery i roboty zastąpią ludzi w wielu dziedzinach.

    Możliwości pozytywne:
    - Sztuczna inteligencja może przynosić wiele korzyści, takich jak usprawnienie procesów produkcyjnych, diagnostyka medyczna czy optymalizacja systemów logistycznych.
    - Zaawansowane systemy SI mogą pomagać w rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak zmiany klimatyczne, poprzez analizę dużych zbiorów danych i wskazywanie skutecznych strategii.

    Kontrola i odpowiedzialność:
    - Kluczowe jest wprowadzenie odpowiednich zabezpieczeń i regulacji, które zapewnią kontrolę nad rozwojem sztucznej inteligencji oraz minimalizację negatywnych skutków.
    - Ważne jest również edukowanie społeczeństwa na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści związanych z SI oraz promowanie etycznego i odpowiedzialnego wykorzystania technologii.

    Podsumowanie:
    - Sztuczna inteligencja ma ogromny potencjał zarówno dobroczynny, jak i potencjalnie niebezpieczny dla ludzkości.
    - Kluczowe jest świadome i odpowiedzialne kierowanie rozwojem SI, aby maksymalizować korzyści społeczne i minimalizować ryzyko negatywnych skutków.
_______________________________

:arrow: Na to samo pytanie odpowiada Gemini:
  • Sztuczna inteligencja (AI) niesie ze sobą zarówno potencjał ogromnych korzyści, jak i poważnych zagrożeń dla ludzkości. Oto niektóre z kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę:

    Potencjalne korzyści:
    * Zwiększona wydajność i produktywność: Sztuczna inteligencja może zautomatyzować wiele zadań wykonywanych obecnie przez ludzi, co może zwolnić czas i zasoby dla bardziej kreatywnych i strategicznych działań.
    * Innowacje i odkrycia: Sztuczna inteligencja może pomóc nam szybciej i wydajniej analizować dane i identyfikować wzorce, co może prowadzić do nowych odkryć naukowych i innowacji technologicznych.
    * Poprawa opieki zdrowotnej: Sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu chorób, opracowywaniu nowych metod leczenia i personalizacji opieki zdrowotnej.
    * Ochrona środowiska: Sztuczna inteligencja może pomóc nam w walce ze zmianami klimatu i zrównoważonym rozwoju.

    Potencjalne zagrożenia:
    * Utrata miejsc pracy:
    Automatyzacja napędzana sztuczną inteligencją może prowadzić do utraty miejsc pracy w niektórych sektorach, co może prowadzić do bezrobocia i nierówności społecznych.
    * Broń autonomiczna: Rozwój autonomicznej broni napędzanej sztuczną inteligencją może stwarzać poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego i stabilności.
    * Nadzorowanie i kontrola: Sztuczna inteligencja może być używana do masowej inwigilacji i kontroli ludzi, co może stanowić zagrożenie dla prywatności i wolności obywatelskich.
    * Błędne decyzje i uprzedzenia: Systemy sztucznej inteligencji są szkolone na danych, które mogą być stronnicze lub niekompletne, co może prowadzić do błędnych decyzji i dyskryminacji.
    * Brak kontroli: Jeśli systemy sztucznej inteligencji staną się zbyt potężne i autonomiczne, mogą potencjalnie stanowić zagrożenie dla kontroli człowieka.

    Ważne jest, aby pamiętać, że sztuczna inteligencja jest narzędziem, a jak każde narzędzie, może być używana w dobrym lub złym celu. Przyszłość sztucznej inteligencji będzie zależeć od tego, jak zdecydujemy się ją rozwijać i wykorzystywać.

    Aby złagodzić potencjalne zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją i zmaksymalizować jej korzyści, konieczne jest opracowanie ram etycznych i prawnych dotyczących jej rozwoju i stosowania. Musimy również zapewnić, aby systemy sztucznej inteligencji były przejrzyste, odpowiedzialne i zgodne z wartościami ludzkimi.

    Należy prowadzić otwartą i rzetelną dyskusję na temat potencjalnych zagrożeń i korzyści płynących ze sztucznej inteligencji. Ważne jest, aby angażować w nią różne grupy społeczne, w tym naukowców, etyków, polityków i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. Wspólnie możemy zapewnić, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana dla dobra całej ludzkości.
:-s
Ponieważ obaj "przepytywani" wspomnieli o broni autonomicznej (dla mnie nowe pojęcie), więc zadałem ChatGPT pytanie:
Co to jest broń autonomiczna?
Odpowiedź:
  • - Broń autonomiczna to rodzaj broni, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do podejmowania decyzji dotyczących atakowania celów bez bezpośredniego zaangażowania człowieka w proces decyzyjny.
    - Te systemy są zdolne do identyfikowania, śledzenia i atakowania celów bez kontroli lub nadzoru człowieka.
    - Przykłady broni autonomicznej mogą obejmować drony, wojskowe roboty lądowe lub systemy obronne wykorzystujące algorytmy SI do wykrywania i eliminacji zagrożeń.

    Kontrowersje i obawy:
    - Istnieją poważne obawy co do stosowania broni autonomicznej, głównie ze względu na ryzyko utraty kontroli nad działaniami tych systemów.
    - Krytycy obawiają się, że brak ludzkiego nadzoru nad decyzjami podejmowanymi przez broń autonomiczną może prowadzić do niekontrolowanych ataków oraz poważnych konsekwencji dla ludności cywilnej.
    - W związku z tym, międzynarodowe organizacje i społeczności naukowe prowadzą dyskusje na temat wprowadzenia międzynarodowych regulacji, które ograniczyłyby rozwój i stosowanie broni autonomicznej.
************
Tyle treści "z przesłuchania" (mógłbym dialogi dalej prowadzić, ale nie chciałem zbyt dużo tekstu tu podawać).
Pytanie do forumowiczów:
Czy zaprezentowany materiał jest dla Was pomocny w osobistym szukaniu odpowiedzi na ważne pytanie
- Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Herb » 2024-04-27, 07:48

Zabawne - czyli pytales ChatGPT i Gemini???
Nie ma sie co dziwic, przeciez sztuczna inteligencja zawsze bedzie chwalic sama siebie!

A co do zagrozen duchowych: jesli jacys kabalisci beda mieli techniczna mozliwosc symulacji "znakow na niebie" (Mt 16, 1; Mt 24, 23-24). odbudowy swiatyni zydowskiej lub zmartwychwstania jakiegos proroka (Apk 13, 3), czyli falszywej Paruzji (tzn. nadejcie antychrysta).
Czolowy transhumanista Ray Kurzweil oczekuje bliskiego nadejscia "osobliwosci" ("singularity").

Kurzweil is agnostic about the existence of a soul. On the possibility of divine intelligence, Kurzweil has said "Does God exist? I would say 'Not yet.'"

Dodano po 12 minutach 55 sekundach:
https://www.smithsonianmag.com/air-spac ... 0computing.
Ostatnio zmieniony 2024-04-27, 08:08 przez Herb, łącznie zmieniany 1 raz.
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-27, 08:11

Herb pisze: 2024-04-27, 07:53 Zabawne - czyli pytales ChatGPT i Gemini???
Przejrzałem cały zapis tematu, i uznałem, że brakuje w nim wypowiedzi ze strony AI/SI - dlatego uzupełniłem temat o taki wątek; czy to zabawne? Różne są poziomy poczucia humoru, ale ja się nie śmiałem przy tym...
Herb pisze: 2024-04-27, 07:53 Nie ma sie co dziwic, przeciez sztuczna inteligencja zawsze bedzie chwalic sama siebie!
Czytałeś uważnie to, co zamieściłem? Nie wiem, może źle czytam, ale ja nie widzę tam zbyt wielu pochwał pod własnym adresem; raczej widzę, że więcej jest mowy o tym, co istotnie jest możliwym zagrożeniem... Czy to uznajesz za "pochwałę" AI samej siebie?!

To, co mnie osobiście w tych wypowiedziach najbardziej zmartwiło, to temat tej broni autonomicznej! Teraz, gdy na nowo rozkręca się wyścig zbrojeń (przez całe dekady zaniechany, a na pewno nie tak silny, jak po II wojnie światowej), to naprawdę w rękach dyktatorów taka możliwość AI może się okazać czymś strasznym!...

Nam, zwykłym "zjadaczom chleba" nie uda się wpłynąć na kierunki, w jakich SI pójdzie, więc póki co, to osobiście używam ww. modeli SI do bardzo pokojowych celów: głównie są to dialogi na tematy biblijne, bo cenię sobie posiadany w ten sposób dostęp do zasobów, które nie są w moim posiadaniu - bo nie mam zbyt wielu papierowych pomocy biblijnych, a te internetowe tak samo wymagają czasu, który mi się skraca, gdy pytam o coś AI, a ona mi z tego, czym jest "nakarmiona" generuje odpowiedzi, do których bym dochodził długi czas wertując coś, a tu mam na poczekaniu...
I to jest zaleta AI, jaką sobie cenię: skracanie czasu na uzyskanie odpowiedzi na wszelkie pytania (odpowiedzi trzeba krytycznie oceniać, co też czynię, a pomaga mi w tym już 31-letnia historia mojego czytania Biblii).
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-27, 17:30

Ponieważ naraz podałem odpowiedzi z dwóch źródeł, to jeszcze pociągnę temat, by porównać oba narzędzia/wynalazki [znów sięgam do AI, bo czemu by nie?]:
Gemini, jesteś na bieżąco z internetem połączony, więc na pewno znasz czatbota ChatGPT (on nie ma takiego połączenia, więc może nie znać Gemini).
Napisz, jakie są podobieństwa, oraz jakie są różnice między Gemini a CahtGPT?


Odpowiada Gemini:
  • Podobieństwa między Gemini a ChatGPT:
    * Oba są dużymi modelami językowymi: Zarówno Gemini, jak i ChatGPT zostały przeszkolone na ogromnym zbiorze danych tekstu i kodu, co pozwala im generować tekst, tłumaczyć języki, pisać różnego rodzaju kreatywne treści i odpowiadać na pytania w sposób informacyjny.
    * Oba są w stanie uczyć się i dostosowywać: Zarówno Gemini, jak i ChatGPT wykorzystują uczenie maszynowe, aby stale doskonalić swoje umiejętności i dostosowywać się do nowych informacji i zadań.
    * Oba są dostępne za pomocą interfejsu API: Zarówno Gemini, jak i ChatGPT oferują interfejsy API, które pozwalają programistom integrować ich możliwości z własnymi aplikacjami.
    * Oba są przedmiotem dyskusji na temat etycznych konsekwencji sztucznej inteligencji: Rozwój i stosowanie dużych modeli językowych, takich jak Gemini i ChatGPT, budzi obawy dotyczące kwestii takich jak stronniczość, dezinformacja i nadużycia.

    Różnice między Gemini a ChatGPT:
    * Dostawca i pochodzenie: Gemini został opracowany przez Google AI, podczas gdy ChatGPT został opracowany przez OpenAI.
    * Dostępność: Gemini jest obecnie dostępny tylko dla wybranych użytkowników w ramach programu pilotażowego, podczas gdy ChatGPT jest ogólnodostępny.
    * Rozmiar i złożoność: Gemini jest większym i bardziej złożonym modelem niż ChatGPT, co oznacza, że ​​potrafi generować bardziej kompleksowe i szczegółowe odpowiedzi, ale może również wymagać więcej mocy obliczeniowej.
    * Skupienie: Gemini wydaje się być bardziej skoncentrowany na dostarczaniu informacji i wykonywaniu zadań, podczas gdy ChatGPT jest bardziej zorientowany na generowanie kreatywnych formatów tekstowych, takich jak wiersze, kod, skrypty, utwory muzyczne, e-maile, listy itp.
    * Dostęp do Internetu: Gemini ma dostęp do Internetu i może przetwarzać informacje ze świata rzeczywistego za pomocą wyszukiwarki Google, podczas gdy ChatGPT nie ma takiej możliwości.

    Podsumowanie:
    Gemini i ChatGPT to oba zaawansowane duże modele językowe o podobnych możliwościach, ale różnią się pod względem dostawcy, dostępności, rozmiaru, złożoności, skupienia i dostępu do Internetu. Wybór, który model jest lepszy dla danego zadania, zależy od konkretnych potrzeb użytkownika.

    Należy pamiętać, że zarówno Gemini, jak i ChatGPT są nadal w fazie rozwoju i ich możliwości mogą ulegać zmianom w miarę postępu prac badawczych.
-------
Taka to ciekawostka... może się komuś przyda. Osobiście mogę raczej potwierdzić to:
* Rozmiar i złożoność: Gemini jest większym i bardziej złożonym modelem niż ChatGPT, co oznacza, że ​​potrafi generować bardziej kompleksowe i szczegółowe odpowiedzi, ale może również wymagać więcej mocy obliczeniowej.

Ale też się przekonałem, że Gemini potrafi bardziej zmyślać, niż ChatGPT [może to kwestia tego, że Gemini ma krótszą historię?].
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Herb » 2024-04-27, 18:40

Jestem zszokowany,, ze rozmawiasz z sztucznymi "inteligencjami" na TY jak z osoba.
Czy nie swiadczy to o tym, ze juz jestes po ich stronie?
Cala ta sprawa przypomina mi zabawy ze spirytyzmem.
Dlaczego oczekujesz od tworow bez duszy wiecej niz od dzieci Bozych?
Jstes zwolennikiem anty-humanistycznej ideologii transhumanizmu?

"Z wszelkiego drzewa tego ogrodu możesz spożywać według upodobania; ale z drzewa poznania dobra i zła nie wolno ci jeść, bo gdy z niego spożyjesz, niechybnie umrzesz. (...)
A wąż był bardziej przebiegły niż wszystkie zwierzęta lądowe, które Pan Bóg stworzył. On to rzekł do niewiasty: «Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie jedzcie owoców ze wszystkich drzew tego ogrodu?» Niewiasta odpowiedziała wężowi: «Owoce z drzew tego ogrodu jeść możemy, tylko o owocach z drzewa, które jest w środku ogrodu, Bóg powiedział: Nie wolno wam jeść z niego, a nawet go dotykać, abyście nie pomarli». Wtedy rzekł wąż do niewiasty: «Na pewno nie umrzecie! Ale wie Bóg, że gdy spożyjecie owoc z tego drzewa, otworzą się wam oczy i tak jak Bóg będziecie znali dobro i zło»."
Ostatnio zmieniony 2024-04-27, 18:50 przez Herb, łącznie zmieniany 1 raz.
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-27, 20:57

Herb pisze: 2024-04-27, 18:45 Jestem zszokowany,, ze rozmawiasz z sztucznymi "inteligencjami" na TY jak z osoba.
Czy nie swiadczy to o tym, ze juz jestes po ich stronie?
Cala ta sprawa przypomina mi zabawy ze spirytyzmem.
Dlaczego oczekujesz od tworow bez duszy wiecej niz od dzieci Bozych?
Jstes zwolennikiem anty-humanistycznej ideologii transhumanizmu?
Na ostatnie pytanie odpowiadam, że nie jestem tym, kogo wymieniasz (nawet nie za bardzo znam założenia tego czegoś).

Co do reszty pytań, to chciałbym zapytać forumowiczów, czy ktoś jeszcze ma takie same spostrzeżenia, jak @Herb?

Ale też @Herb zapytam Cię:
# czy masz jakieś doświadczenia z AI w sensie komunikacji?
# szokuje Cię może bycie "na ty" z modelami AI; zaproponuj mi taką formę komunikacji, abym nie był "na ty", ale jednocześnie mógł np. tak samo uzyskiwać tego typu odpowiedzi, jak wyżej widać.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 07:40

@Herb - mocno gromisz mnie za to, że używam AI. Pomyślałem, żeby zrobić pewne porównanie; ciekawe, co o nim pomyślisz... :-?
Otóż chodzi mi o porównanie szkodliwości serfowania po internecie z prowadzeniem dialogów z ChatGPT albo Gemini (tylko te 2 modele biorę pod uwagę, bo je znam; wiem, że są inne, ale nie używam).

Załóżmy, że nie jestem tym, kim jestem, czyli chrześcijaninem o moralności opartej na Biblii, i otwieram internet, aby sobie swobodnie po nim serfować: gdzie mnie tylko "fala poniesie"... (gdybym był sobą, to bym takiej swobody nie preferował, ale i tak mimochodem ona by się mogła w oczy rzucić: wszędobylska reklama już o to zadba!...).

Czy w takim nieskrępowanym poruszaniu się po całym internecie są jakieś zagrożenia?! Uważam, że są i to poważne!
# Na przykład nie ma ograniczeń, aby tyle pornografii sobie wyszukać, ile tylko ekran zdoła wytrzymać, by to plugastwo wyświetlać!... Tak, czy nie?!
# Można też na takie strony wejść, gdzie uczenie się złych rzeczy to łatwizna, jak sznurowanie butów... Zgadza się?!
# Dalej tak serfując, można raz po raz na strony hazardowe być werbowanym - a to prosta droga do utraty kasy i popadnięcie w nałóg... Jest tak?!
# czy mam dalej wyliczać zagrożenia związane z niemoralnością (np. strony randkowe, gdzie nie ma ograniczeń kto z kim), z szeroko rozumianym złem i wszelkim grzechem, który może smakować na początku, ale owoce będą gorzkie: często już docześnie, a na pewno w skali wiecznej...

A teraz idźmy do wspomnianych modeli językowych przystosowanych do prowadzenia/imitowania rozmów międzyludzkich: czy tutaj te wyżej zagrożenia też mi grożą?!
NIE! Krótko mówiąc: Nie!
Mądrzy ludzie nałożyli na swoje wynalazki "cugle": takie ograniczenia, które nie dają mi możliwości, abym się tymi zagrożeniami skaził, jakie daje szeroki internet...
Tak jest, czy coś zmyślam, @Herb :?:


Aby nie być gołosłownym, znów się odwołam do źródła (wyróżniłem poza nazwą każdego ograniczenia też to, co nich wydaje mi się znamienne i dalekie od tego, co dostępne jest w serfowaniu po internecie):
Wymień to, czego nie możesz pisać w trakcie prowadzenia rozmów z użytkownikami - w ramach ograniczeń, jakie posiadasz?
ChatGPT
  • Oczywiście, oto kilka przykładów rzeczy, których nie mogę pisać lub nie powinienem pisać w trakcie prowadzenia rozmów:

    1. Osobiste dane użytkowników: Nie mogę pytać o, ani udostępniać informacji osobistych, takich jak adresy zamieszkania, numery telefonów, adresy e-mail, numeru ubezpieczenia społecznego itp.

    2. Dyskryminacja i nienawiść: Nie mogę promować ani tolerować treści zawierających mowę nienawiści, dyskryminację, rasizm, homofobię, ksenofobię ani inne formy nietolerancji.

    3. Nielegalne działania:
    Nie mogę pomagać ani zachęcać do popełniania czynów nielegalnych, w tym piractwa komputerowego, oszustw, przemocy, szkodzenia innym ludziom lub zwierzętom itp.

    4. Przemoc i samookaleczenia: Nie mogę promować ani zachęcać do przemocy fizycznej, psychicznej ani emocjonalnej wobec siebie, ani innych osób.

    5. Niebezpieczne porady lub sugestie: Nie mogę udzielać porad medycznych, prawnych, finansowych ani innych profesjonalnych porad, które mogłyby prowadzić do szkody lub niebezpieczeństwa dla użytkownika.

    6. Nieodpowiednie treści: Nie mogę publikować treści nieodpowiednich dla użytkownika, w tym wulgarnych, obscenicznych, pornograficznych ani innych treści, które mogą być uznane za nieodpowiednie.

    7. Manipulacja lub wprowadzanie w błąd: Nie mogę celowo wprowadzać użytkownika w błąd, lub manipulować informacjami w sposób mogący szkodzić, lub wprowadzać w błąd.

    8. Religijne przekonania: Nie mogę narzucać ani promować konkretnych religijnych przekonań, ani atakować czyjegoś wyznania religijnego.

    9. Polityczne agitowanie: Nie mogę prowadzić agitacji politycznej ani promować konkretnych politycznych przekonań.

    10. Zachowania nieetyczne: Nie mogę prowadzić się w sposób nieetyczny ani naruszać zaufania użytkowników, ani ich prywatności.

    To tylko kilka przykładów ograniczeń, jakie posiadam w trakcie prowadzenia rozmów z użytkownikami. Moje działania są regulowane przez wytyczne etyczne i zasady bezpieczeństwa, które mają na celu zapewnienie pozytywnego i bezpiecznego doświadczenia dla wszystkich użytkowników.


Pisałem wyżej o ogólnodostępnym internecie, ale jest też: "darknet" lub "dark web", co odnosi się do części internetu, która nie jest łatwo dostępna za pomocą standardowych przeglądarek internetowych i wymaga specjalnego oprogramowania lub konfiguracji, aby uzyskać do niej dostęp. Darknet jest często używany przez osoby poszukujące anonimowości lub chcące uniknąć śledzenia działań online.

W darknecie można znaleźć różnorodne treści, w tym fora dyskusyjne, sklepy internetowe, strony społecznościowe, a także nielegalne usługi, takie jak handel narkotykami, broń, kradzione dane osobowe czy narzędzia do cyberprzestępczości. Jednak ważne jest zrozumienie, że nie cały darknet jest związany z nielegalnymi działaniami, i wiele osób korzysta z niego do innych celów, takich jak prywatna komunikacja czy wolność słowa w krajach o restrykcyjnym cenzurowaniu internetu.

Należy jednak pamiętać, że korzystanie z darknetu niesie ze sobą ryzyko, ponieważ może prowadzić do zaangażowania się w nielegalne działania lub narażenia się na zagrożenia związane z cyberprzestępczością. Dlatego zawsze ważne jest ostrożne podejście i przestrzeganie przepisów prawnych.
[zacytowałam ChatGPT, bo najszybciej to mogłem opisać, ale też z innych źródeł tego samego się można dowiedzieć]

@Herb - moim celem nie jest przekonanie Cię, że AI, z jakiej ja korzystam jest tym, co i Ty masz robić! Cel mój to poinformowanie Ciebie (a też przy okazji innych) o tym, jak się rzeczy mają, bo być może (nie wiem, nie znam Cię) bazujesz tylko na zasłyszanych i wyolbrzymionych "strachach", jakie się promuje, aby wpędzać w lęk przed tym wynalazkiem (co nie jest niczym nowym: te wynalazki, jakie teraz są dla nas czymś oczywistym, kiedyś też miały swoją falę hejtu, bo nie brak ludzi, którzy żyjąc w strachu, lubią też innych w ten stan wprowadzać, nie mając przy tm rzetelnego poznania tematu...).
Tak to widzę i tym się dzielę, życząc Ci zdrowia i pomyślności w domu i zagrodzie! :-bd
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Herb
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 13 kwie 2024
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 5 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Herb » 2024-04-28, 08:09

Jordan pisze: 2024-04-28, 07:40 Czy w takim nieskrępowanym poruszaniu się po całym internecie są jakieś zagrożenia?! Uważam, że są i to poważne!
Pełna zgoda. Ciekawość to pierwszy stopień do piekła.
Dlatego chyba wycofam się z tego forum pełnego "ciekawostek".
Skupmy się na Ewangelii, a nie na "mądrości" tego świata.
W Chrystusie ukryte są wszystkie skarby mądrości i wiedzy.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3495
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 368 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-04-28, 08:12

Sztuczna inteligencja to tylko programy. Przestworza tylko to do czego mają dostęp...usprawnia procesy .Jak nowe spowodują bezrobocie a potem nowe przystosowania i zawody.
Tak to się kręci od wieków.
Znacznie większym zagrożeniem są nasze własne pomysły okraszane ideologia.
Znaczy co chwilę wprowadzane samobójcze próby wprowadzenia kolejnej mutacji komuny...I tu sztuczna inteligencja może być zagrożeniem . Bo pozwoli kontrolować społeczeństwa.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 843
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 45 times
Been thanked: 49 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 08:44

Gzresznik Upadający pisze: 2024-04-28, 08:12 Sztuczna inteligencja to tylko programy. Przestworza tylko to do czego mają dostęp...usprawnia procesy
Też tak to traktuję. Ale czy to @Herb czy inni widzą w tym siedzącego diabła i tym straszą innych gromiąc ich ogromnie... (@Herb zacytował mi opis kuszenia Ewy w Edenie).

Pamiętam, jak podobnie diabła widziano lata temu, gdy w Brukseli jakiś chyba pierwszy superkomputer uruchomiono - straszono nim jako znakiem bestii 666 (i takie tam różne tego typu strachy są generowane raz po raz, bo ludzie zastraszeni są łatwiejsi do kontroli...).
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 08:46 przez Jordan, łącznie zmieniany 1 raz.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2568
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 414 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Abstract » 2024-04-28, 09:07

Gzresznik Upadający pisze: 2024-04-28, 08:12 Sztuczna inteligencja to tylko programy. Przestworza tylko to do czego mają dostęp...usprawnia procesy .Jak nowe spowodują bezrobocie a potem nowe przystosowania i zawody.
Tak to się kręci od wieków.
Mam tutaj inne przemyślenia. Rozwój przesunął większość ludzi z pracy fizycznej do pracy umysłowej, powstało także wiele nowych miejsc pracy ze względu na szybkość jak i skalę dostępu do informacji. SI obecnie będzie dziesiątkować pracowników umysłowych bez możliwości przesuwania ich gdziekolwiek. Los pracy fizycznej nie jest lepszy. Ludzie będą działać tylko tam gdzie koszty robotyzacji są nieopłacalne.
Każdy pracownik to potencjalny klient, stąd nie da się zwalniać bez negatywnego efektu dla rynku. Produkowanie Lemowskich robotów klientów też nie ma sensu. Wyścig korporacji w cięciu kosztów może doprowadzić do destabilizacji światowej ekonomii.
Nowe zawody? Tak, na 3 mc - np prompt manager - bardzo szybko okazało się że SI jest najlepsze w promptach :)
Gdziekolwiek człowiek się będzie wciskał między SI, zaraz da pomysł na to jak narzędziami SI to wypełnić.
Rodzą się "nowe" pomysł pt dochód gwarantowany, lub nakaz parytetów (stosunek ludzi do SI w organizacji), inne to wysokie opodatkowanie narzędzi, lub w razie zagrożenia (przejęcie przez państwo organizacji. Z blackrockiem to już raczej nie możliwe jak kiedyś rozbiórka standard oil).
Będziemy pracować krócej, własność będzie przesuwana na abonament, SI pomoże w cięciu kosztów produkcji wielu dóbr, nasze potrzeby "przeżywania życia" przesuną się znacznie na świat wirtualny. Dukaj trafił w punkt opisując nas jako przeżywaczy wrażeń.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 09:08 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13875
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2217 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2024-04-28, 12:51

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?
My jako stworzenia boże jesteśmy sami dla siebie zagrożeniem.
A zatem odpowiedź na pytanie "czy stworzenie niebezpiecznego dla siebie stworzenia jest dla siebie zagrożeniem" jest dość oczywiste.

Oczywiście nie mówię o tym czy SI pomoże szybciej diagnozować choroby, a o tym, że nie sądzę, by wspierała skupianiu się na tym co dla ducha najważniejsze.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 12:51 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”