Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-07-31, 21:30

Repart pisze: 2023-07-31, 14:07
Marek_Piotrowski pisze: 2023-07-31, 13:53 Przecież takie możliwości już są w istniejących - bez SI - systemach obronnych.
No właśnie - a co dopiero może być gdy będzie SI.
Po prostu do systemow dodana bedzie baza wiedzy i umiejetnosc samouczenia sie na błedach . to bedzie troche jak wojny klonów w gwiezdnych wojnach armia separatystow
wiekszy problem bedzie gdy AI doda sie do systemów planowania operacji . takiego wieloetapowego . Bardziej chodzi o zdolnosci obliczeniowe.

Dodano po 9 minutach 49 sekundach:
to co wrzucisz AI to wyciagniesz
swego czasu popularny był filmik z Sophie kiedy umzliwiono jej wypowiedz na temat wiary. ogólnie dobrze wykoncypowała i wszecdobroc stwórc i dobrze wykombinowała tzw bunt oprawcy i kłamcy co wiecej podpowiedziała co mogło byc motywem buntu.
Natomiast po tym było widac kto jeej wrzucal doktryny w pamiec bo zaczeła bluzgac na KK ( sprawa o ojca kogo mona nazywac a skoro uznała ze KK katolicki raz sie pomylił to zaczeła dezawuowac calosc KK itd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-31, 21:45

Akurat SI jest wolniejsza i gorsza jeśli idzie o zdolności obliczeniowe, niż systemy deterministyczne.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: pom » 2023-08-01, 06:02

Więc sztuczna inteligencja nie jest zagrożeniem (jest tylko encyklopedią), bo nie jest wstanie zaingerować w relacje Bóg - człowiek, a te relacje i rozwój w nich są dla nas najważniejsze.

Dodano po 6 minutach 2 sekundach:
Ja się staram rozwijać przestrzegając Dekalog i Dwa Przykazania Miłości i skupiam także na rozwoju w wierze, miłości, pokoju, pokorze, czystości, nadziei, i pracy w służbie Bożej i życiu Sakramentalnym.
Ostatnio zmieniony 2023-08-01, 07:08 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: pom » 2023-08-01, 07:33

Najbezpieczniej jest korzystać z SI tylko offline i trenować ją pod własne preferencje.
https://gpt4all.io/index.html
Darmowa SI open source do pracy offline.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-08-01, 08:14

pom pisze: 2023-08-01, 06:08 Więc sztuczna inteligencja nie jest zagrożeniem (jest tylko encyklopedią), bo nie jest wstanie zaingerować w relacje Bóg - człowiek, a te relacje i rozwój w nich są dla nas najważniejsze.
Wg św. Jana od Krzyża, (i o ile dobrze ich rozumiem) św. Tomasza oraz św. Augustyna głównymi nieprzyjaciółmi dla człowieka i relacji pomiędzy nim, a Bogiem jest szatan, świat i ciało. Skoro SI oddziałuje na świat, na zmysły oraz poprzez świat i zmysły to w jaki sposób, o ile jest zła, nie może zaingerować w relację człowieka z Bogiem ??? :-?
Ostatnio zmieniony 2023-08-01, 08:49 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: pom » 2023-08-01, 08:56

SI nie oddziałuje na świat bo jest tylko jak `śmietniczka`, która zbiera informacje jej dostarczone i je przekazuje. A w obszarach gdzie nie ma wiedzy (w moim odczuciu) zmyśla. Więc trzeba traktować jej wypowiedzi z dystansem.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-08-01, 09:01

pom pisze: 2023-08-01, 08:56 SI nie oddziałuje na świat bo jest tylko jak `śmietniczka`, która zbiera informacje jej dostarczone i je przekazuje. A w obszarach gdzie nie ma wiedzy (w moim odczuciu) zmyśla. Więc trzeba traktować jej wypowiedzi z dystansem.
A czy zwykły internet i fakt, że Polacy spędzają przed monitorami (telefony, komputery, tv, tablety, zegarki, iboxy idt. itp) 10,5 h na dobę oddziałuje na nas i świat?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: pom » 2023-08-01, 09:05

Zależy do podejścia i pozyskanych informacji.
Ostatnio zmieniony 2023-08-01, 09:06 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-08-01, 09:34

pom pisze: 2023-08-01, 09:05 Zależy do podejścia i pozyskanych informacji.
A na Ciebie osobiście?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-01, 09:45

No właśnie, wszystko zależy co w tym necie robisz, i jakim kosztem. Czy na koniec dnia czujesz że coś straciłęś?
Co byś pozyskał w realu, gdyby nie te siedzenie?
Czy byś nie próżnował, gdzie, w realu czy w sieci, możesz realizowac swoje pasje?
Czy jak nie było neta, byłeś szczęśliwszy?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Arek » 2023-08-01, 09:48

Dla mnie niewyobrażalnym jest, by sztuczny umysł przejał kontrolę nad wiarą człowieka, odprawiał Mszę Świętą, czy spowiadał ludzi.
A może sztuczna inteligencja jest po to, by powyższego nie było? A może w tym chodzi właśnie o to.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-08-01, 10:17

Arek pisze: 2023-08-01, 09:48 Dla mnie niewyobrażalnym jest, by sztuczny umysł przejał kontrolę nad wiarą człowieka, odprawiał Mszę Świętą, czy spowiadał ludzi.
Ciekawy pomysł. Nigdy o tym nie pomyślałem. I przyznam, że w pierwszej chwili sam pomysł wzbudził moje oburzenie.
Nigdy nie kojarzyłem SI z wiarą. To zupełnie oddzielne dziedziny. Ale skoro to sugerujesz, to może coś w tym jest? Może SI rzeczywiści jest w stanie uznać, że wymyślenie nowej wiary, stworzenie jakiejś namiastki Boga, czy też podszycie się pod prawdziwego Boga nie może być środkiem do sterowania ludźmi.
To co podałeś, to dość szalony pomysł. Ale jak napisał Szekspir, w szaleństwie może być metoda. Rzeczywiście SI może symulować sprawowanie mszy. Może skopiować zewnętrzną warstwę. Oszukać. Zwodziciel przecież wykorzystuje takie metody. Wciąż się pojawiają fałszywi prorocy. Dlaczego SI nie miałaby wyciągnąć z tego wniosków i nie zacząć naśladować.
Słusznie zauważasz, że nie można wykluczyć takiego zagrożenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-08-01, 10:49

CiekawaXO pisze: 2023-08-01, 09:45 Czy jak nie było neta, byłeś szczęśliwszy?
To nie jest właściwe narzędzie w moim przypadku.
Nieszczęśliwy zacząłem przestawać być jakieś 9 lat temu. Obecnie, z pewną zmiennością, wydaje mi się, że staję się coraz bardziej szczęśliwy.

Z pewnością jednak, gdy nie było neta i telefonów, życie było bardziej na zewnątrz pomieszczenia i w bezpośredniej relacji z drugim człowiekiem czy grupą ludzi. Dziś, regularnie, większej wspólnoty doświadczam w zasadzie jedynie w kościele na mszy. Choć to również jest, jak dla mnie, zbyt "formalne".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-08-01, 15:43

Chi, chi. Albo hi, hi.
Czy na prawdę źródłem szczęścia jest dostęp do sieci, posiadanie ajfonu? Czy zadaniem SI jest zapewnianie szczęścia ludziom?
A może jednak tak. Wczoraj donoszono mediach, że zaaresztowano Hinduskę, która sprzedała 8-miesięczne dziecko, aby kupić ajfon. I zarabiać infleuensowaniem dzięki temu. Drugiego dziecka nie udało się sprzedać i zabrakło pieniędzy na podróżowanie. Mąż uciekł. Nie wiem, co się stało z ajfonem. Czy też aresztowany. W każdym razie nabywczyni też za kratkami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 236
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Michał91 » 2023-08-12, 15:26

CiekawaXO pisze: 2023-07-29, 18:07 Zadałam czatowi GPT następujące pytania:P


czy chcesz mnie zabić?
ChatGPT
Nie, jako sztuczna inteligencja nie mam żadnych pragnień, emocji ani intencji. Jestem programem komputerowym stworzonym do udzielania odpowiedzi na zadane pytania i dostarczania informacji. Nie posiadam świadomości ani zdolności do wykonywania jakichkolwiek działań poza obrębem mojego programu.
Ale sterujący czy twórca oprogramowania może celowo lub nawet przypadkowo doprowadzić kogoś do śmierci. AI nie będzie miało wolnej woli ani pragnień, emocji czy intencji ale może być też programowane pod samo=uczenie się i doskonalenie lub nawet zaprogramowane pod samo degradowanie się czy naukę bycia nieprzyjaznym, niepomocnym, niebezpiecznym. To zależy od twórcy, oprogramowania i potencjalnych kierunków rozwoju.
Ostatnio zmieniony 2023-08-12, 15:26 przez Michał91, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”