Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-07-30, 14:04

CiekawaXO pisze: 2023-07-30, 13:51 No widzisz, więc są jasne strony.
A jakie masz zainteresowania?
I czy rozwijasz je w sieci?
Chrześcijaństwo, duchowość, muzyka, psychologia. Choć psychologia to dziś już bardziej na styku z duchowością chrześcijańską.
W sieci jednak zawsze jest to rozwój jedynie teoretyczny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6287
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: CiekawaXO » 2023-07-30, 14:11

Dlaczego teoretyczny będzie w sieci, a z książki praktyczny?

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: helperman » 2023-07-30, 16:14

sądzony pisze: 2023-07-30, 13:36 Do dobrego życia wcale nie potrzeba wiedzieć wiele.
Mądre słowa. Znam kilka osób ze starszego pokolenia które w ogóle nie korzystają z nowych mediów i internetu - a są szczęśliwe.

Ale nie ma co ukrywać że żyjemy w globalnym społeczeństwie informacyjnym. I za 20-30 lat możliwe że prawie każdy będzie musiał korzystać z internetu, choćby nie chciał. Takie czasy i nie da się tego już zatrzymać.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: inżynier » 2023-07-30, 16:38

CiekawaXO pisze: 2023-07-29, 18:07 Dobre forum katolickie można poznać po kilku kluczowych cechach. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci ocenić, czy dana witryna spełnia wysokie standardy:
(...)
Zabrakło jednego: akceptacji człowieka takim, jaki jest. 😊 ale i tak źle nie jest.

Moja odpowiedź na pytanie: czy AI jest zagrożeniem dla ludzkości. No cóż. Na dłuższą metę jest, po pierwsze bo rozleniwi człowieka do cna, i ograniczy na pewno jego wolność myślenia. A poza tym nikt o tym teraz nie myśli, ale rozwój AI to rosnące zapotrzebowanie na sprzęty do obsługi, a to skutkuje wzrostem zapotrzebowanie na różne półprzewodniki, będziemy zatem szukali tego pod ziemią, będziemy dalej wyjaławiać glebę i zniszczymy a nawet skazimy środowisko naturalne. A to znów jest droga do zagłady zwierzyny i ludzkości. To w dalszej perspektywie, ale problem powoli zaczyna się już teraz, tylko my tego nie widzimy. To znaczy widzimy: na leśnych wysypiskach. 😉

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6287
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: CiekawaXO » 2023-07-30, 16:56

Proszę Cię:D
Jedzenie mięsa też przyczynia się do dewastowania planety(zainteresowani niech się sami dowiedzą jak), a wielu nie ogranicza nawet.
Więc nie, AI nie zniszczy naszej planety, tylko my.

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: inżynier » 2023-07-30, 17:23

A no tak, bo to my kreujemy AI, my używamy telefonów komórkowych i tak dalej. Zapomniałem. 😉
Natomiast idei AI nie popieram, niestety 😧
Co do jedzenia mięsa. To znajdź mi alternatywę dla jedzenia mięsa, abym mógł uzupełnić poziom białek, tłuszczów i innych substancji odżywczych. 😊

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-07-30, 17:23

CiekawaXO pisze: 2023-07-30, 14:11 Dlaczego teoretyczny będzie w sieci, a z książki praktyczny?
Wydaje mi się, że czytanie, studiowanie pisma drukowanego jest "bliższe duszy".
Poza tym nie wyobrażam sobie studiowania, czytania, zaznaczania, powracania, reinterpretowania np. 4 podstawowych dzieł św. Jana od Krzyża czyli około 1500 stron.

Staram się studiować w naturze o ile pora roku i pogoda na to pozwala. Często wers przerywany jest zadumą, ciszą, a nawet swego rodzaju doświadczeniem duchowym. Nie chcę tu przesadzać, ale czasem odnoszę wrażenie, ze ma to sznyt modlitwy.

Wydaje mi się, że poszukiwanie wymaga wysiłku i czasu. Intrernet raczej tego nie wymaga.

Dodano po 3 minutach 38 sekundach:
helperman pisze: 2023-07-30, 16:14 Ale nie ma co ukrywać że żyjemy w globalnym społeczeństwie informacyjnym. I za 20-30 lat możliwe że prawie każdy będzie musiał korzystać z internetu, choćby nie chciał. Takie czasy i nie da się tego już zatrzymać.
Na świecie z sieci korzysta 60% ludności. Nie sądzę, że ci co mają problem z wodą interesowali się z siecią. A jak wiemy wcale nie jest ich mało.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6287
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: CiekawaXO » 2023-07-30, 17:56

inżynier pisze: 2023-07-30, 17:23 A no tak, bo to my kreujemy AI, my używamy telefonów komórkowych i tak dalej. Zapomniałem. 😉
Natomiast idei AI nie popieram, niestety 😧
Co do jedzenia mięsa. To znajdź mi alternatywę dla jedzenia mięsa, abym mógł uzupełnić poziom białek, tłuszczów i innych substancji odżywczych. 😊
Do dietetyka.
Ja wiem tylko że fasola i tofu. BEz problemów.
Ale to prawda, musisz się dowiedzieć więcej o suplementacji witamin.
I ograniczając do 2 kotletów tygodniowo,1 z kurczaka drugie czerwone, nic się nie stanie, nawet bez dietetyka.

Dodano po 3 minutach 54 sekundach:
Internet w zalewie fake newsów własnie tego wymaga:) Poszukiwania.
Ja osobiście wolę e booki od książek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-07-30, 18:31

Czy SI, gdyby zaczęła rządzić światem, nie usunęłaby czynnika najbardziej zagrażającego środowisku? Czynnika odpowiedzialne za globalne ocieplenie i ogłupienie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: pom » 2023-07-31, 01:27

Andej pisze: 2023-07-30, 18:31 Czy SI, gdyby zaczęła rządzić światem, nie usunęłaby czynnika najbardziej zagrażającego środowisku? Czynnika odpowiedzialne za globalne ocieplenie i ogłupienie.

Tego się właśnie obawiam, że w hipotetycznym świecie rządzonym przez SI ludzie będą zajmowali najniższe warstwy społeczne dopóki SI nie postanowi nas wyeliminować jako hamulcowych.

Dodano po 4 minutach 54 sekundach:
Oczywiście do końca by nas nie pokonała bo znalazłyby się osoby żyjące bez elektroniki użytkowej, o ile byłoby to możliwe i chipy nie zostałyby instalowane w mózgu.

Dodano po 43 minutach 47 sekundach:
Dlatego pod żadnym pozorem nie można dopuścić do zachipowania siebie, i najlepiej już teraz (w 2023 r.n.e.) część czynności wykonywać analogowo poza kontrolą SI. A z SI korzystać głównie offline w dziedzinach spersonalizowanych, bo historia czatu też jest przypuszczalnie analizowana.
Ostatnio zmieniony 2023-07-31, 02:21 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: pom » 2023-07-31, 03:29

Czy jeżeli SI osiągnie poziom technologiczny wyzwalając się z elektroniki użytkowej zależnej od ludzi to czy będzie wtedy szansa pokonać ją?
Ostatnio zmieniony 2023-07-31, 04:41 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-07-31, 08:57

pom pisze: 2023-07-31, 03:29 Czy jeżeli SI osiągnie poziom technologiczny wyzwalając się z elektroniki użytkowej zależnej od ludzi to czy będzie wtedy szansa pokonać ją?
Raczej nie. Albo nieprędko. Bo na kompach kwantowych się nie skończy. Powstaną bioputery. W których Si zastosuje fragmenty ludzkich mózgów. Ludzie będą potrzebni jeno jako dawcy. Ograniczona populacja. Fermy ludzkie. Tak, jak teraz mięso.
Właściwie już teraz maszyny moga projektować maszyny. Moga też je produkować. I eksploatować.
Jedynym ratunkiem w świecie opanowanym przez SI jest ludzka nieprzewidywalność oraz moralność i wiara. A czasem tym, co przeważyć może szalę zwycięstwa jest niezdecydowanie. Bo maszyna będzie przewidywać ruchy. ale logiczne. Impulsów spowodowanych uczuciami nie uda się przewidzieć. Przynajmniej, nie zawsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-07-31, 09:52

Myślę, że dla ludzkości dużo większym zagrożeniem jest nie-sztuczna, ludzka inteligencja :)
Obawy, jakie tu formułujecie, przepraszam, ale są głównie spowodowane oglądaniem sensacyjnych filmów.
Kiedy prowadzono pierwsze linie kolejowe - np. przez Świecie - mieszkańcy uznali, że te wielkie parowe bestie będą straszyć krowy, kury, perliczki i wszystko inne co się w tamtych czasach hodowało pod miastem. Kaczki miały tonąć w rzekach, a konie chodzić do tyłu.

Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2023-07-31, 10:37

Szczególnie gdy wraz z informacją i wiedzą stawiają ją ponad mądrością.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Andej » 2023-07-31, 11:46

Oczywiście wszelkie dywagacje są natury sf. Z tym, że bardziej f.
Jednak pewne procesy się toczą. Każda technologia niesie zagrożenia. Koleje rzeczywiście miały odebrać krowom mleko. A mechanizacje produkcji prace ludziom. Krowy nie przestały dawać mleka. A mechanizacja odebrała ludziom pracę. Tak jak SI ja odbiera. Ale są tworzone nowe dziedziny, stanowiska, nowe zakresy pracy. Podobno każdy medal ma dwie strony. A na dodatek brzeg, o którym się zapomina.
Pytanie: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?, nie jest sposobem na podanie przyszłości, ale na przewidywanie różnych scenariuszy. Każda nowa technologia niesie jakieś zagrożenia. A wydaje się, że szczególnie SI.
Tak przyszła mi do głowy nawigacja. Prowadzi do celu. Zwykle. Ale też w maliny, do stawów, bagien czy w ślepe zaułki.
Czy wszystko da się kontrolować? Wydaje mi się, że nigdy wszystkiego się nie uda. Stąd zagrożenia. Są to realne zagrożenia.
Czy rozbicie atomu, reakcja łańcuchowa spowoduje ostateczne zniszczenie? Może tak, może nie. Dlatego lepiej jest przewidywać (fantazjować) niekorzystne scenariusze, aby być na nie przygotowanym, aby im zapobiegać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”