Wehikuł Czasu

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-04, 12:23

faraon pisze: 2023-09-04, 12:01
Andej pisze: 2023-09-04, 09:01
faraon pisze: 2023-09-04, 00:10 A wielu nie rozumie co to oznacza.
Ośmielam się stwierdzić, że nikt nie zna tajemnicy Trójcy świętej poza Bogiem Ojcem, Synem i Duchem świętym.
Ludzie znają ogólne znaczenie, ale rozumienie przekracza możliwości ludzkiego umysłu. Zatem są dziwię, że nie niewielu i sądzę, że nikt.
Mylisz sie.
Sprawdz w Mt. 11, 25-26
Tak nadzwyczajna skromność, a nawet wręcz uniżenie, bardzo mi imponuje.
Mt 11.25-26 W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Skoro uważasz się za prostaczka, to proszę objaw mi i nam wszystkim tajemnice Trójcy świętej, którą znasz.
Jesteś wyjątkowym szczęściarzem, że akurat Tobie dobry Bóg objawił tę tajemnicę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 180
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 50 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: helperman » 2023-09-04, 12:24

Mogłoby się wydawać że temat który założyła @CiekawaXO jest lekki czy rozrywkowy a okazuje się że doprowadził do napisania bardzo głębokich treści. Do metafizycznych i duchowych głębin. Do tajemnic Bożych.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: faraon » 2023-09-04, 12:28

Andej pisze: 2023-09-04, 12:23
faraon pisze: 2023-09-04, 12:01
Andej pisze: 2023-09-04, 09:01
faraon pisze: 2023-09-04, 00:10 A wielu nie rozumie co to oznacza.
Ośmielam się stwierdzić, że nikt nie zna tajemnicy Trójcy świętej poza Bogiem Ojcem, Synem i Duchem świętym.
Ludzie znają ogólne znaczenie, ale rozumienie przekracza możliwości ludzkiego umysłu. Zatem są dziwię, że nie niewielu i sądzę, że nikt.
Mylisz sie.
Sprawdz w Mt. 11, 25-26
Tak nadzwyczajna skromność, a nawet wręcz uniżenie, bardzo mi imponuje.
Mt 11.25-26 W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: «Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie.
Skoro uważasz się za prostaczka, to proszę objaw mi i nam wszystkim tajemnice Trójcy świętej, którą znasz.
Jesteś wyjątkowym szczęściarzem, że akurat Tobie dobry Bóg objawił tę tajemnicę.
A skad taki wniosek ze napisalem o sobie?
Ze znajomosci Pism? Inni znaja Pisma duzo lepiej ode mnie. ;)
Co do cytatu to glownie chodzilo mi o werset 26. ;)
Mowi on o tym ze tacy ludzie sa, wiec zaprzecza temu co napisales w poprzednim wpisie do ktorego sie odnioslem.

Dodano po 7 minutach 19 sekundach:
Ale moze cos w tym jest. Bede musial sie zastanowic czy cos wiem na ten temat.
Ostatnio zmieniony 2023-09-04, 12:36 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6449
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-04, 22:05

@gakowalski
Czemu zatem KK nigdy, żadni teologowie, nie napisali że to miałby być Jezus?
I czemu piszesz, że Jezus miał ciało przed wcieleniem?
Skąd to wiesz i jaki ma to sens?
Czemu Jezus miałby się objawiać ludziom w ST, skoro się objawił jako człowiek w Nowym?
Po co taki pokaz przedpremierowy?
I przed Górą Tabor kto by wiedział, kim jest Jezus?
Uczniowie też do pewnego momentu pewni nie byli.
Ostatnio zmieniony 2023-09-04, 22:09 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

gakowalski
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 lip 2023
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 26 times
Been thanked: 36 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: gakowalski » 2023-09-05, 00:21

CiekawaXO pisze: 2023-09-04, 22:05 @gakowalski
Czemu zatem KK nigdy, żadni teologowie, nie napisali że to miałby być Jezus?
Nie znam pism wszystkich teologów, ale teraz włączyłem Google i zajęło mi całe 30 sekund odnalezienie, że o tej sprawie potężnie rozwodził się św. Justyn w tzw. dialogu z Tryfonem. Sam jestem zaskoczony, że tego nie znałem. Myślę, że będziesz bardzo zaskoczona treścią ich rozmowy jeżeli znajdziesz czas się wczytać. Przekład na język polski jest tutaj, interesujące rzeczy są w rozdziale 56 i kolejnych. Ja jestem bardzo zaskoczony tym co tam się dzieje.

https://dlibra.kul.pl/dlibra/publicatio ... 88/content

Jest już późno i tego nie sprawdzałem, ale podobno św. Ireneusz w dziele "Przeciw Herezjom" miał też pisać coś za tym, że Jezus przemawiał do Mojżesza. Google tez twierdzi, że wcześni chrześcijanie mieli wierzyć jakoby kapłan Melchizedek był w rzeczywistości Jezusem. MYślę, że gdybym miał więcej czasu, to może bym wygrzebał tego więcej. I podejrzewam, że skoro Ojcowie Kościoła i pierwsi chrześcijanie mieli takie różne poglądy, to są teologowie, którzy się nad tym pochylali.
CiekawaXO pisze: 2023-09-04, 22:05 @gakowalski
I czemu piszesz, że Jezus miał ciało przed wcieleniem?
Wcale tak nie napisałem. Napisałem dokładnie odwrotnie, aż się zacytuję:
Otóż on tam się nie pojawił przed Wcieleniem (bo przecież nie miałby ciała), ale po. Tak jak hipotetyczny ja mógłbym użyć wehikułu czasu, aby się tam pojawić przed swoimi narodzinami. Jeżeli rozpatrujemy wszystko w kontekście "wędrówek w czasie", to rzeczy nie muszą dziać się w zwykłej kolejności. Czasami skutek poprzedzi przyczynę.
CiekawaXO pisze: 2023-09-04, 22:05 Skąd to wiesz i jaki ma to sens?
Również się zacytuję, ponieważ to wyjaśniałem. Skąd to wiem:
Kiedyś bardzo interesowałem się poglądami chrześcijan z Azji, dawnych potomków Asyryjskiego Kościoła Wschodu. I tam spotkałem się z taką hipotezą, że "Panem" w tej scenie miał byś dosłownie... Jezus Chrystus.
A jaki to ma sens? Właśnie na to ściśle odpowiedziałem wcześniej:
Z perspektywy "podróżnika w czasie" można zapytać, czy tak jak my tutaj na forum nie zastanawiamy się "gdzie byś się cofnęła w czasie gdybyś mogła" to czy Jezus nie uznał za w jakiś sposób interesujące zobaczyć na własne oczy co się działo w Sodomie i Gomorze. W sumie w Nowym Testamencie odwoływał się czasami do tych miast i zarazem z NT wiemy, że Jezus mógł czegoś nie wiedzieć i chcieć się "po ludzku" dowiedzieć.
CiekawaXO pisze: 2023-09-04, 22:05 Czemu Jezus miałby się objawiać ludziom w ST, skoro się objawił jako człowiek w Nowym?
Nie ma żadnego konfliktu ani sprzeczności w tym. W jednej strony pytałaś wcześniej czemu Jezus miałby się pojawić incognito a teraz pytasz czemu miałby objawić się ludziom. Nie za bardzo rozumiem czego oczekujesz od Jezusa w takim razie - aby się na siłę objawiał i anonsował przed każdym, czy aby był ukryty przed wszystkimi spoza NT? Mogę się domyślać, że koncepcja Jezusa podróżującego w czasie jest dla Ciebie trudna, bo jakoś zaburza koncepcję pewnego porządku wydarzeń, porządku przyczyn, skutków, konsekwencji itp. JEDNAKŻE ten wątek na forum jest poświęcony hipotetycznej podróży w czasie a podróże w czasie są źródłem licznych paradoksów. Z drugiej strony, owi wschodni chrześcijanie, którzy mnie zapoznali z tą hipotezą, powiedzieli: "na początku było Słowo".

Tak jak wspomniałem, w świecie bez wehikułów czasu możesz np. zignorować problem takich wersetów Biblii w których Bóg pojawia się w ludzkim ciele albo próbować konstruować koncepcje takie jak judaistyczny anioł Metatron.
CiekawaXO pisze: 2023-09-04, 22:05 Po co taki pokaz przedpremierowy?
I przed Górą Tabor kto by wiedział, kim jest Jezus?
Żaden pokaz. Abraham mógł nie mieć zielonego pojęcia o tym jaka konkretnie historia wiąże się z jego gościem, która wydarzy się za kilka tysięcy lat, ale wiedział, że rozmawia z Bogiem. Skąd wiedział? Nie wiem, ale wynika to wprost z wersetów biblijnych. W Starym Testamencie ludzie nie musieli wiedzieć nic więcej, no bo po co?

Dodano po 9 minutach 19 sekundach:
@CiekawaXO sprawdziłem też teraz na szybko w Google Scholar jest mnóstwo akademickich publikacji dotyczących tzw. chrystofanii w Starym Testamencie. Innymi słowy, jeżeli chcieć rozwijać tę hipotezę o "Jezusie wędrującym w czasie" to jest sporo materiału, który można by w to całkiem logicznie wpleść.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: faraon » 2023-09-05, 00:46

Biorac pod uwage ponadczasowosc Boga i Nieba, to cokolwiek, czy ktokolwiek kto jest poza czasem, moze do tej strefy czasu wejsc i wyjsc w kazdym czasie.
Dlatego tez mamy w ST ze Jezus przyszed wypelnic Pisma, a nie zmieniac.
To wypelnienie oznacza Objawienie Pelnej tresci Pism, czyli ich wypelnienie w czasie, konkretnym czasie.
Dlatego mamy take w Pismach o uwolnieniu dusz z otchlani, bo skoro Pisma-Objawienie nie bylo wypelnione przed Smiercia Jezusa, to caly zapis nie mogl w pelni byc "egzekwowany"- " pelnoprawny".
Jest to tez jednoznaczne z tym ze Jezus byl, jest i bedzie, ale na ziemi pojawil sie w czasie, konkretnym dla nas czasie.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: faraon » 2023-09-05, 03:22

Kiedys jez pisalem o rozmowie na temat Trojcy Sw z pewnym muzulmaninem.
Zapytal mnie o wyjasnienie jak to rozumiec, wiec odpowiedzialem ze Bog czlowiekowi sie objawil w trzech postaciach-formach. Mozna tez powiedziec ze objawil sie czlowiekowi na trzy sposoby.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-05, 08:42

faraon pisze: 2023-09-05, 03:22 Zapytal mnie o wyjasnienie jak to rozumiec, wiec odpowiedzialem ze Bog czlowiekowi sie objawil w trzech postaciach-formach. Mozna tez powiedziec ze objawil sie czlowiekowi na trzy sposoby.
Pomysł dobry, ale katolicy wierzą, że Trójca święta to TRZY OSOBY, a nie trzy emanacje jednej Osoby. Ani też trzy formy jednej osoby.
A tak mimochodem, to Bóg objawił się człowiekowi na znacznie więcej niż trzy sposoby.
Ale skoro muslimowi to wystarczyło...

A wehikuł czasu, jak widać z dyskusji (albo "dyskusji") rzeczywiście istnieje. Bo jak widać zapętlił się z czasem w czasie. I to na niewielkiej olbrzymiej przestrzeni. Zatem kręćmy ten młynek dalej. Może i z tego ziarna mąka będzie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-05, 08:43

faraon pisze: 2023-09-05, 03:22 Kiedys jez pisalem o rozmowie na temat Trojcy Sw z pewnym muzulmaninem.
Zapytal mnie o wyjasnienie jak to rozumiec, wiec odpowiedzialem ze Bog czlowiekowi sie objawil w trzech postaciach-formach. Mozna tez powiedziec ze objawil sie czlowiekowi na trzy sposoby.
Wybacz, ale to formalna herezja. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sabelianizm

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1437
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 563 times
Been thanked: 801 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: AdamS. » 2023-09-05, 09:41

CiekawaXO pisze: 2023-07-28, 20:26 Czy jeśli technologia by nam to gwarantowała, chcielibyście cofnąć się do jakiegoś miejsca w dziejach planety?
Wczoraj obejrzałem „Powtórzenia” (2010) - jest obecny na CDA, polecam. Film dwuwarstwowy, bo można się tu zatrzymać na warstwie pierwszej i mamy klasykę SF z motywem pętli czasu. Ale ciekawie zaczyna się dopiero wtedy, gdy się przebijemy do warstwy drugiej. Docieramy do zastanawiającej koncepcji czyśćca, w której człowiek zostaje sam na sam ze swą wolnością, pozbawioną jakiejkolwiek odpowiedzialności i obecności Boga. Można tu nawet zaryzykować twierdzenie, że w czyśćcu Bóg powierzył Szatanowi czas, człowieka obdarowując pełnią wolności. Czy zderzenie tej wolności z nieograniczonym czasem prowadzi do wyzwolenia czy zniewolenia?...

Reasumując, nie chciałbym zyskać wolności nad czasem, skoro Bóg posadowił mnie na takiej, a nie innej osi zdarzeń. Wiem, że może ona stać się dla mnie błogosławieństwem lub przekleństwem - ale to już zależy wyłącznie ode mnie, bo w tym zakresie otrzymałem pełną wolność od mojego Stwórcy, za co Mu każdego dnia dziękuję.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: faraon » 2023-09-05, 11:56

Marek_Piotrowski pisze: 2023-09-05, 08:43
faraon pisze: 2023-09-05, 03:22 Kiedys jez pisalem o rozmowie na temat Trojcy Sw z pewnym muzulmaninem.
Zapytal mnie o wyjasnienie jak to rozumiec, wiec odpowiedzialem ze Bog czlowiekowi sie objawil w trzech postaciach-formach. Mozna tez powiedziec ze objawil sie czlowiekowi na trzy sposoby.
Wybacz, ale to formalna herezja. https://pl.wikipedia.org/wiki/Sabelianizm
To z linku to mozeherezja, jednak ja o tym nie pisalem. moze wczytaj sie dokladniej zanim znow jakies bzdury napiszesz.

Dodano po 5 minutach 49 sekundach:
Andej pisze: 2023-09-05, 08:42
faraon pisze: 2023-09-05, 03:22 Zapytal mnie o wyjasnienie jak to rozumiec, wiec odpowiedzialem ze Bog czlowiekowi sie objawil w trzech postaciach-formach. Mozna tez powiedziec ze objawil sie czlowiekowi na trzy sposoby.
Pomysł dobry, ale katolicy wierzą, że Trójca święta to TRZY OSOBY, a nie trzy emanacje jednej Osoby. Ani też trzy formy jednej osoby.
A tak mimochodem, to Bóg objawił się człowiekowi na znacznie więcej niż trzy sposoby.
Ale skoro muslimowi to wystarczyło...

A wehikuł czasu, jak widać z dyskusji (albo "dyskusji") rzeczywiście istnieje. Bo jak widać zapętlił się z czasem w czasie. I to na niewielkiej olbrzymiej przestrzeni. Zatem kręćmy ten młynek dalej. Może i z tego ziarna mąka będzie?
Nie napisalem ze nie byly to 3 osoby. podalem tylko znaczenie. kiedys juz pisalem to samo tylko nieco innymi slowami w zwiazku z innym tematem.
Ostatnio zmieniony 2023-09-05, 12:05 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-05, 16:55

Kolejny przykład forumowicza, który brnie, zamiast się zastanowić nad tym, co napisał.
Parę razy wyjaśniałem, że mogę odnosić się do tego co napisane, a nie do tego, co poeta miał na myśli.
Zapętlenie trwa. Czasem bywa zabawne. Ale z czasem się nudzi. A wehikuł powtarza trasę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: konserwa » 2023-09-05, 17:20

Eureka - jedna czastke H2O tworza 3 atomy ...o.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: faraon » 2023-09-05, 20:12

Andej pisze: 2023-09-05, 16:55 Kolejny przykład forumowicza, który brnie, zamiast się zastanowić nad tym, co napisał.
Parę razy wyjaśniałem, że mogę odnosić się do tego co napisane, a nie do tego, co poeta miał na myśli.
Zapętlenie trwa. Czasem bywa zabawne. Ale z czasem się nudzi. A wehikuł powtarza trasę.
Jesli nie zauwazasz co poeta mial na mysli to znaczy ze nie czytasz ze zrozumieniem.
Wyczytales tam cos czego tam nie ma, czyli nie slowa maja dla ciebie znaczenie, a twoja wyobraznia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-05, 20:26

Bog czlowiekowi sie objawil w trzech postaciach-formach
Jak zwykle @faraon napisał poprawnie, tylko wszyscy którzy zwrócili mu uwagę na błąd złośliwie nie zrozumieli, że trzy formy/postacie w których Bóg się objawił to tak naprawdę nie formy/postacie :)
Nigdy nie czujesz zażenowania, @faraon ?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”