Wehikuł Czasu

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-07, 10:21

To był (jest) Jezus, ale nie jako człowiek, który narodził się z Maryi. II Osoba to ta sama osoba co Jezus, z tym, że Jezus-Człowiek został osadzony w czasie.
Ale wydaje mi się, że nie warto kontynuować tego, albowiem są to niuanse trudno zrozumiałe.
Osobiście uważam, że posługując się kolokwializmami można mieszać pojęcia. To zaczyna mieć znaczenie dopiero od pewnego poziomu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: faraon » 2023-09-07, 10:21

CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 10:13 Pierwsze słyszę że II osoba Boska to nie JEzus. Czym zatem była ta osoba boska przez Jezusem?
A kim byl Eliasz i kim byl Jan Chrzciciel skoro Jezus wyraznie mowil ze Jan to Eliasz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-07, 10:22

Bardziej łopatologicznie wytłumaczył to
faraon pisze: 2023-09-07, 10:18 W ST ludzie nie znali Jezusa to nawet nie moze byc mowy o poznawaniu Go gdziekolwiek jako Jezusa.
Poza tym nawet jak sie pokazal po zmartwychwstaniu nie poznali go ci ktorzy Go znali za zycia, a to znaczy ze wygladal innaczej niz w ludzkim ciele.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 10:25

CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 10:13 Pierwsze słyszę że II osoba Boska to nie JEzus. Czym zatem była ta osoba boska przez Jezusem?
II Osobą Boską właśnie. W momencie Wcielenia powstała zupełnie nowa istota - II Osoba Boska z przyjętą naturą ludzką. Nadano Jej imię "Jezus".
Przed Wcieleniem II Osoba Boska nie miała imienia, podobnie jak Bóg Ojciec i Duch Święty.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: sądzony » 2023-09-07, 10:26

Andej pisze: 2023-09-07, 10:21 To był (jest) Jezus, ale nie jako człowiek, który narodził się z Maryi. II Osoba to ta sama osoba co Jezus, z tym, że Jezus-Człowiek został osadzony w czasie.
Ale wydaje mi się, że nie warto kontynuować tego, albowiem są to niuanse trudno zrozumiałe.
Osobiście uważam, że posługując się kolokwializmami można mieszać pojęcia. To zaczyna mieć znaczenie dopiero od pewnego poziomu.
Dlaczego niezrozumiałe. Syn Boży to II osoba. Jezus Chrystus to Człowieczy Syn Boży. Bóg w Człowieku.

Dodano po 43 sekundach:
faraon pisze: 2023-09-07, 10:21
CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 10:13 Pierwsze słyszę że II osoba Boska to nie JEzus. Czym zatem była ta osoba boska przez Jezusem?
A kim byl Eliasz i kim byl Jan Chrzciciel skoro Jezus wyraznie mowil ze Jan to Eliasz.
A zacytuj?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 10:29

Mi się też wydaje że JEzus istniał od zawsze, i że był Jezusem, tyle że bez ciała.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: sądzony » 2023-09-07, 10:33

CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 10:29 Mi się też wydaje że JEzus istniał od zawsze, i że był Jezusem, tyle że bez ciała.
Metaforycznie, symbolicznie można tak powiedzieć.
Podobnie jak, że Jezus wciąż żyje.
I to prawda.
Adam stanowił zaczyn Chrystusa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-07, 10:34

Z tego wynika, że trzeba pozostać na poziomie potocznego rozumienia, bez wchodzenia w istotę.
Sądzę, że głębsze zrozumienie przyjdzie z czasem. Natenczas nie warto kruszyć kopii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 10:37

Dla mnie 3 osoby Boskie to to samo i nie ma problemu:P

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 10:37

faraon pisze: 2023-09-07, 10:21 A kim byl Eliasz i kim byl Jan Chrzciciel skoro Jezus wyraznie mowil ze Jan to Eliasz.
Hasło: typologia biblijna https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/typol ... 90550.html

W sensie dosłownym św. Jan nie jest Eliaszem:
"Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie!"/J 1,19-21/

W sensie typicznym – wysłańca – jak najbardziej:
"On jest tym, o którym napisano: Oto Ja posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. A od czasu Jana Chrzciciela aż dotąd królestwo niebieskie doznaje gwałtu i ludzie gwałtowni zdobywają je. Wszyscy bowiem Prorocy i Prawo prorokowali aż do Jana. A jeśli chcecie przyjąć, to on jest Eliaszem, który ma przyjść."/Mt 11,10-14/

"Wtedy zapytali Go uczniowie: Czemu więc uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz? On odparł: Eliasz istotnie przyjdzie i naprawi wszystko. Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy będzie od nich cierpiał. Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu."/Mt 17,10-13/

Czyli idzie w mocy "jak Eliasz":
"Będzie bowiem wielki w oczach Pana; wina i sycery pić nie będzie i już w łonie matki napełniony będzie Duchem świętym. Wielu spośród synów Izraela nawróci do Pana, Boga ich; on sam pójdzie przed Nim w duchu i mocy Eliasza, żeby serca ojców nakłonić ku dzieciom, a nieposłusznych - do usposobienia sprawiedliwych, by przygotować Panu lud doskonały."/Łk 1,15-17/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: sądzony » 2023-09-07, 10:38

Andej pisze: 2023-09-07, 10:34 Z tego wynika, że trzeba pozostać na poziomie potocznego rozumienia, bez wchodzenia w istotę.
Sądzę, że głębsze zrozumienie przyjdzie z czasem. Natenczas nie warto kruszyć kopii.
Zgadzam się.
Wydaje mi się, że subtelny dysonans poznawczy na poziomie tego co dotyka spraw duchowych czy wręcz mistycznych może być pozytywny i służyć głębszej, pozarozumowej integracji tajemnicy.
:-\
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6283
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: CiekawaXO » 2023-09-07, 11:01

Ale ciekawe czy Bóg ma jakąś człekokształtną formę... No musi mieć, bo na jego obraz i podobieństwo, jak mniemam też fizycznie...
Ostatnio zmieniony 2023-09-07, 11:02 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Andej » 2023-09-07, 11:09

Niesmaczny żart. Albo przedszkole.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

gakowalski
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 lip 2023
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 26 times
Been thanked: 36 times

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: gakowalski » 2023-09-07, 11:10

CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 08:50 @gakowalski sprawdzilam, i chrystofania odnosi się tylko do ukazania Jezusa po zmartwychwstaniu, a nie przed. Jeśli Bóg ubiera ludzką skórę w ST, to to jest teofania.
No ok, ja używałem tego terminu nie w jakimś ścisłym znaczeniu, ale z drugiej strony jeżeli sprawdzisz sobie w Google publikacje dotyczące chrystofanii w Starym Testamencie to znajdziesz bardzo, bardzo dużo publikacji na ten temat. Niektórzy się spierają czy to była teofania czy chrystofania, ale np. publikacje anglojęzyczne bardzo mocno preferują tutaj "christophany".

CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 08:50 Co do tego że Jezus wyglądał jak Jezus z NT-to nie sądzę. Czemu miałby się trzymać tamtej formy?
Gdy rozmawiał z Żydami, że widział Abrahama, to było to przed Zmartwychwstaniem. Jezus dopiero po Zmartwychwstaniu był tak przemieniony, że ludzie go nie poznawali od razu.
Marek_Piotrowski pisze: 2023-09-07, 09:39
CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 08:50 Co do tego że Jezus wyglądał jak Jezus z NT-to nie sądzę. Czemu miałby się trzymać tamtej formy?
Andej pisze: 2023-09-07, 09:23 2, Nie oświadczył, że spotkał fizyczne. Ale stwierdził, że JEST, tak jak Ojciec JEST. Nie wymieniał wszystkich, których poprzedził, bo mowa była o Abrahamie. Równie dobrze mógł powiedzieć: Zanim *** stał się, Ja jestem. Gdzie w miejsce *** można wpisać dowolną osobę, począwszy od Adama.
3. Nieuprawniony wniosek, że spotkał jako Jezus. Spotkał jako Bóg, Trójca święta.
Słusznie.
Wydaje się też, że jest też pewne nieporozumienie: Jezus nie mógł spotkać Abrahama, bo w czasach Abrahama istota zwana Jezus (a więc II Osoba Trójcy wcielona w ludzkie ciało) po prostu nie istniała (zaczęła istnieć w momencie poczęcia po Zwiastowaniu).
Jeśli Jezus mówi o tym, że "był" (a właściwie, co ważne, "jest") zanim Abraham był, to mówi o sobie jako o II Osobie Boskiej.
Panie Marku, w tym wątku właśnie świadomie rozważamy taką hipotezę, że Jezus mógł spotkać Abrahama, gdyby miał możność "podróży w czasie". To jest taka gra myślowa, którą toczymy - nie że ja twierdzę, że tak naprawdę było. No więc hipotetycznie gdyby Jezus mógł użyć wehikułu czasu, to by mógł narodzić się co prawda w czasach NT, ale cofnąć się do ST zobaczyć Abrahama. I później móc wypominać Żydom to i owo.
CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 09:47 Ale mógł się ukazywać bez ciała, a wybrać sobie dowolny wizerunek.
Gakowskiemu chyba chodziło o zabawę czasem, że mógł się cofać gdzie chciał jak już był Wcielony.
Ale już ci teologowie o których wspomina, nie wiem czy też dopuszczają tę zabawę, czy raczej ukazywanie się bez Wcielenia.
Wskazany przeze mnie św. Justyn wyraźnie wskazuje Tryfonowi, że Bóg odwiedzający Abrahama pod dębami Mamre był fizycznie obecny.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Wehikuł Czasu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-09-07, 11:12

CiekawaXO pisze: 2023-09-07, 11:01 Ale ciekawe czy Bóg ma jakąś człekokształtną formę... No musi mieć, bo na jego obraz i podobieństwo, jak mniemam też fizycznie...
Chrystus ma ciało. A podobieństwo oczywiście nie ma nic wspolnego z podobieństwem fizycznym.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”