Co jest większe?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Co jest większe?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-02, 17:11

Dlaczego? Który kilometr jest ważniejszy? ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Co jest większe?

Post autor: Andej » 2023-08-02, 18:52

Zwykle tak jest, że po to aby przejechać kilometr X, trzeba najpierw pokonać kilometr X-1. Ale i tak najważniejsze jest dojechanie do kilometra końcowego, do mety.
Celem, metą, jest zbawienie. Drogą postępowanie zgodnie z wolą Bożą. Czyli bezpieczna jazda zgodna z Kodeksem Drogowym, czyli Nauką Chrystusa. Zatem konieczne jest poznawanie tego, co Chrystus mówił. Ale egzamin na prawko obejmuje teorię i praktykę. Tak, że sama znajomość oraz właściwa interpretacja nauki Chrystusa musi być uzupełniona umiejętnością naśladowania Go. Z tego wynika, że nie tylko badanie, rozpoznawanie Jego słów, ale też poznawanie Jego postępowania. Bo pokazał On w praktyce, jakie postępowanie jest spójne z Jego słowami. Znając sens Jego nauki, łatwiej zrozumieć Jego postępowanie, aby móc naśladować. I doskonalić się w tym naśladowaniu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Co jest większe?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-03, 08:40

Miałem na myśli, że przejechanie obu kilometrów jest konieczne, by dojechać do celu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13906
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2037 times
Been thanked: 2224 times

Re: Co jest większe?

Post autor: sądzony » 2023-08-03, 21:56

Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-02, 17:11 Dlaczego? Który kilometr jest ważniejszy? ;)
Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-02, 09:50
sądzony pisze: 2023-08-02, 09:02
Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-02, 00:54 Myślę, że jest błędem przeciwstawianie teologii i życia. Nie ma po temu podstaw.
Zgadza się. Wydaje mi się jednak, że autorowi może chodzić o skupianie się na swego rodzaju wiedzy, która nijak nie przekłada się w czyn.
I nie ważne czy to wiedza teologiczna, znajomość Pisma, mistyki jeżeli jest pozbawiona Miłości będącej wynikiem działania Ducha wydaje się pusta.
Tak może jak najbardziej się zdarzyć. Ale i wtedy chyba pytanie "co jest większe" przypomina pytanie, czy w drodze z Gdyni do Warszawy ważniejsze jest przejechanie sto pierwszego kilometra, czy sto drugiego.
Ten kilometr, w którym przestajesz być jedynie pasażerem, a zaczynasz być narzędziem Bożej Miłości.

Dodano po 3 minutach 30 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-03, 08:40 Miałem na myśli, że przejechanie obu kilometrów jest konieczne, by dojechać do celu.
Chcesz powiedzieć, iż muszę mieć sporą wiedzę teologiczną, znać żywoty świętych, przeczytać 3 razy Biblię i doświadczyć przeżyć mistycznych, chodzić do kościoła, praktykować ascezę, żyć w pustelni ..... itd, itp. by dojechać do celu?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Co jest większe?

Post autor: Andej » 2023-08-03, 22:11

Nie. Wystarczy starać się odczytywać wolę Boga i starać się ją jak najlepiej wypełniać. Wole Boga skierowaną do ludzi i do Ciebie w szczególności. Każdy powinien starać się zrozumieć, czego Bóg oczekuje akurat od niego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Co jest większe?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-04, 10:52

Każdy też powinien znać Prawdę. Inaczej nie wie, dokąd podróżuje... i może nie trafić.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”