Definicja ateizmu

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Andej » 2024-02-20, 12:44

A czym jest twierdzenie, że Boga nie ma? Jeśli nie przejawem wiary w taki stan?

Nie, nie wynika. Albo wynika z analogii do twierdzenia o tym, kogo chrześcijanie czczą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: konserwa » 2024-02-20, 13:27

Nie Tomku - definicja katolicyzmu to czczenie Boga w ramach nauki katolickiej ( czyli powszechnej ).
Bradzo przepraszam ... ale douczyc sie musisz i to pilnie w kwestiach swiatopogladowych. A demagogie wyrzuc na smietnik, gdyz wlasnie demagogia zasmieciles sobie umysl.

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-20, 14:14

sądzony pisze: 2024-02-20, 12:30 Wytłumacz, bo dla mnie 1 to rzeczownik, 2 czasownik.
Belief to zarówno rzeczownik jak i czasownik.
Na polski można przetłumaczyć jako wiara lub wierzyć. Ale można też jako przekonanie lub być przekonanym.

Ja mam na wiarę przyjmuje tylko kilka podstawowych kwestii, których nie jestem w stanie w żaden sposób wykazać.
Np. że rzeczywistość istnieje. Że prawa logiki są prawidłowe itp.

Ps. Na temat miłości nie będę się rozpisywał w tym wątku. Jak Cię to interesuje to pisz w odpowiednim.
Ostatnio zmieniony 2024-02-20, 14:15 przez Tomek_T, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 14:15

Tomek_T pisze: 2024-02-20, 14:14 Że prawa logiki są prawidłowe itp.
Czasem się załamują ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-20, 14:21

Andej pisze: 2024-02-20, 12:44 A czym jest twierdzenie, że Boga nie ma? Jeśli nie przejawem wiary w taki stan?
Jeśli ktoś twierdzi, że żaden Bóg nie istnieje, to faktycznie można to nazwać wiarą. Bo tego praktycznie nie da się wykazać. Takie osoby istnieją Iza ateistami. Ale nie wszyscy ateiści tak twierdzą. Większość, w tym ja się body takim twierdzeniem nie podpisze.
Nie, nie wynika. Albo wynika z analogii do twierdzenia o tym, kogo chrześcijanie czczą.
Nie rozumiem do jakiej wprowadzi się tu odnosisz.

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
konserwa pisze: 2024-02-20, 13:27 Nie Tomku - definicja katolicyzmu to czczenie Boga w ramach nauki katolickiej ( czyli powszechnej ).
Bradzo przepraszam ... ale douczyc sie musisz i to pilnie w kwestiach swiatopogladowych. A demagogie wyrzuc na smietnik, gdyz wlasnie demagogia zasmieciles sobie umysl.
No widzisz. Ty nalegasz żebym używał Twojej (Waszej) definicji katolicyzmu. Dlaczego więc nie chcesz używać mojej (naszej) definicji ateizmu?

Z tym czczeniem papieża to tylko argument, wykazujący jak absurdalne jest narzucanie komuś definicji jego poglądów;)

Dodano po 34 sekundach:
sądzony pisze: 2024-02-20, 14:15
Tomek_T pisze: 2024-02-20, 14:14 Że prawa logiki są prawidłowe itp.
Czasem się załamują ;)
Zwłaszcza w twierdzeniach katolików;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 14:31

Tomek_T pisze: 2024-02-20, 14:26
sądzony pisze: 2024-02-20, 14:15
Tomek_T pisze: 2024-02-20, 14:14 Że prawa logiki są prawidłowe itp.
Czasem się załamują ;)
Zwłaszcza w twierdzeniach katolików;)
Sam w nie (prawa) wierzysz jak pisałeś, a zatem ...

Dodano po 3 minutach 1 sekundzie:
Tomek_T pisze: 2024-02-20, 14:14 Ps. Na temat miłości nie będę się rozpisywał w tym wątku. Jak Cię to interesuje to pisz w odpowiednim.
Niekoniecznie. Pewnie i tak nie wiążesz miłości z Bogiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: konserwa » 2024-02-20, 14:57

Bo ja sobie wymysliles, Tomku.
Ateizm jest pewnaym swiatopogladem - a wiec tak jak kazdy swiatopoglad opiera sie na wierze w okreslone aksjomaty.

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-20, 20:04

konserwa pisze: 2024-02-20, 14:57 Bo ja sobie wymysliles, Tomku.
Ateizm jest pewnaym swiatopogladem - a wiec tak jak kazdy swiatopoglad opiera sie na wierze w okreslone aksjomaty.
Nie. Ateizm jest brakiem pewnego wierzenia. Buddyści najczęściej są ateistami. Czy reprezentują ten sam światopogląd co ja?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: konserwa » 2024-02-20, 20:48

Doprawdy jest brakiem pewnego wierzenia? Jakies dowody,argumenty?

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-21, 08:42

Przeczytaj to co już pisałem.
greckie ἄθεος (atheos): przedrostek ἀ- (bez) oraz θεός (theos) Bóg
Ateizm to jest nieteizm. Brak wiary w Boga/bogów.

A dowody? Np definicja na wikipedii?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Ateizm
Ateizm (z gr. ἄθεος „bezbożny” – ἀ- a-, „bez” oraz θεός, theos, „bóg”) – brak wiary w istnienie jednego bądź wielu bogów czy też odrzucający wiarę w stwórcę

W niektórych słownikach i encyklopediach również jest definicja z którą się nie zgadzam. Np na PWN
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/ateizm;3872014.html
Na początku pada definicja wąska a dopiero w rozwinięciu czytamy
"W aspekcie religioznawczym ateizm jest przede wszystkim brakiem religii i religijności ,a zwłaszcza brakiem wiary w Boga osobowego jako stwórcy Kosmosu i człowieka."

Ateizm w szerszym znaczeniu jest brakiem wiary. Definicje zawężające znaczenie do "zaprzeczania", "odrzucania", "wiary w nieistnienie", "twierdzenie że nie istnieje", obejmują tylko część ateizmu. I sprowadzanie w dyskusji ateistów do tej węższej części jest błędem.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Repart » 2024-02-21, 08:56

Trochę nie rozumiem ile można wałkować definicje ateizmu. Poprawiać ją, dopowiadać, wręcz definiować na nowo. Albo się jest ateistą, albo nie. Doszukiwanie się błędów w definicjach świadczyć może o nie pełnym utożsamianiu się do danej przynależności. To podobnie jak niektórzy katolicy deklarują swoją wiarę, jednocześnie krytykując jakieś aspekty swojej doktryny.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: kazik95 » 2024-02-21, 09:11

Repart pisze: 2024-02-21, 08:56 Trochę nie rozumiem ile można wałkować definicje ateizmu. Poprawiać ją, dopowiadać, wręcz definiować na nowo. Albo się jest ateistą, albo nie. Doszukiwanie się błędów w definicjach świadczyć może o nie pełnym utożsamianiu się do danej przynależności. To podobnie jak niektórzy katolicy deklarują swoją wiarę, jednocześnie krytykując jakieś aspekty swojej doktryny.
Bo świat nie jest czarno - biały.
Jest bardzo bardzo kolorowy. Nawet nie tylko tęczowy ale i bardzo kolorowy. ;)
Kolorów i Odcieni w podejściu człowieka do Boga są tysiące a może i miliony, miliardy, biliony...?
Jasne, że dla uproszczenia i tego, żeby w ogóle można o tym rozmawiać to dzielimy je na główne grupy.

Ateizmów jest wiele rodzajów.
Katolicyzmów jest wiele, wiele rodzajów. Nawet na tym forum to widać.
A przecież jak wyjdziemy poza katolicyzm, to rodzajów chrześcijaństwa jest jeszcze bardziej ogromna ilość.

Czasami jak idę sobie ulicą, albo jadę samochodem, to mam taką refleksję:
dlaczego ludzie nie sa ubrani identycznie?
Dlaczego praktycznie każdy ubrany jest inaczej?
Czy nie byłoby łatwiej np. kupować ciuchy czy je reperować gdyby wszystkie były identyczne?

Analogicznie z samochodami.
Dlaczego mamy setki marek?
A w każdej marce dziesiątki modeli?
Czy nie byłoby łatwiej gdyby był tylko np. czerwony fiat panda 1,4 benzyna?

Jest w nas wbudowana jakaś potrzeba różnorodności.
Są miliardy ludzi i miliardy indywidualności.
Bo każdy jest inny.
I to jest piękne :)
Ostatnio zmieniony 2024-02-21, 09:12 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Repart » 2024-02-21, 09:16

No ale tu sprawa jest prosta: albo wierzy się w jakiegoś Boga/bogów albo nie wierzy w żadnego. Albo jesteś teistą albo ateistą.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Andej » 2024-02-21, 09:25

kazik95 pisze: 2024-02-21, 09:11 Są miliardy ludzi i miliardy indywidualności.
Bo każdy jest inny.
I to jest piękne
To prawda. Urawniłowka jest wkurzająco, bezsensowna, niszcząca. Co nie znaczy, że czasem nie ma sensu, np. w chórze.
Ale bez różnic, indywidualności nie byłoby postępu.
kazik95 pisze: 2024-02-21, 09:11 Ateizmów jest wiele rodzajów.
Katolicyzmów jest wiele, wiele rodzajów. Nawet na tym forum to widać.
Ano nie. Ateizm jest zaprzeczeniem Boga. Jest różnorodność wśród ateistów, albowiem są tacy, którzy poświęcają się walce z Bogiem, wiarą i wierzącymi na wszystkich możliwych frontach. Są też tacy, którzy tę walkę toczą wyłącznie wewnętrznie stale przekonując samych siebie, ze maja rację nie wierząc.
Niewiara, czyli brak wiary, to obojętność, to agnostycyzm. Tym jest obojętne, czy ktoś wierzy, czy nie. Czy inni wierzą w istnienie Boga, czy przeciwnie.
A katolicyzm jest jeden. Ino ludzi, którzy uważają się za katolików wielka różnorodność.
Kto na tym Forum jest katolikiem?
Z dyskusji na Forum nie widać różnych katolicyzmów, widać natomiast, komu jest bliżej, a komu dalej do bycia katolikiem. Bycia albo zrozumienia na czym polega bycia katolikiem.

Dodano po 58 sekundach:
Repart pisze: 2024-02-21, 09:16 No ale tu sprawa jest prosta: albo wierzy się w jakiegoś Boga/bogów albo nie wierzy w żadnego. Albo jesteś teistą albo ateistą.
A co z tymi, którym obojętne? Którzy nie potrafią stwierdzić, czy wierzą, czy nie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 266 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Repart » 2024-02-21, 09:31

Andej pisze: 2024-02-21, 09:26
Repart pisze: 2024-02-21, 09:16 No ale tu sprawa jest prosta: albo wierzy się w jakiegoś Boga/bogów albo nie wierzy w żadnego. Albo jesteś teistą albo ateistą.
A co z tymi, którym obojętne? Którzy nie potrafią stwierdzić, czy wierzą, czy nie?
To agnostycy. Sam już na to odpowiedziałeś:
Andej pisze: 2024-02-21, 09:26Niewiara, czyli brak wiary, to obojętność, to agnostycyzm. Tym jest obojętne, czy ktoś wierzy, czy nie. Czy inni wierzą w istnienie Boga, czy przeciwnie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”