Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszystko?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6401
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 725 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-19, 13:17

A to nie wiem w jakiej formie.
Wydaje mi się że jeżeli oddać sprawiedliwość tym grupom i ich nie deprecjonować całkowicie, warto pisać bez oskarżeń typu: ale sekta, albo oni są od szatana itd.
Po prostu masz jakiś dowód, że coś jest nie tak, i wklejasz, po co mapki?
I jeśli chcesz się dobrze czuć, nie jako oskarżający, to zadaj pytania które ci się narzucają.
Pytać czy coś jest odpowiednie, dobre, czy nie jest odchyłem, każdy może.
I wtedy robisz to po to, aby przedyskutować temat, a nie że kogoś oskarżać.
A dyskutować mamy prawo i jest ono święte.
Ja tak to widzę.

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszystko?
Jest tu temat o Marcinie Zielińskim-o konkretnej osobie.
Nie widzę problemu, aby był o konkretnej wspólnocie.

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: Warsik333 » 2023-08-19, 14:18

Ok, jak wrócę z weekendu, założę temat "Zjawiska 'Toronto Blessing' w katolickich wspólnotach charyzmatycznych".

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5483
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 872 times
Been thanked: 1438 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: abi » 2023-08-19, 14:42

może mówmy blessingowanie zamiast blablanie
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: konserwa » 2023-08-19, 15:02

O ile wiem w prawidlowym poslugiwaniu sie jezykiem polskim wyrzucanie z siebie niezrozumialych dzwiekow okresla sie:
- wariat/ka
- szaleniec
- niespelna rozumu
- pleciuga
- pleplanie
- blablanie ( tu juz jest wplyw anglosaski )

Blessingowanie to tyczy modlenia sie bez sensu albo cos z blogoslawieniem szalencow
itd.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 783
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 89 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: pom » 2023-08-19, 16:00

Ale określonych słów, niewyuczonych, wypowiadanych w stanie łaski Uświęcającej, wypowiadanych podczas modlitwy do Boga bym nie lekceważył.
Ostatnio zmieniony 2023-08-19, 16:03 przez pom, łącznie zmieniany 2 razy.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: Andej » 2023-08-19, 17:15

CiekawaXO pisze: 2023-08-19, 11:59 MArcin Zieliński działa DALEKO od ciebie?
Bo chyba tuż za płotem.
Za płotem jest las. I sąsiad, który wyjechał. Nie mam pojęcia gdzie działa Zieliński, ani kim on jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6401
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 725 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-19, 17:21

A to zmienia postać rzeczy.
Serio nic nie słyszałeś?
Tu na forum i w tym wątku też, o nim pisaliśmy.

Dodano po 14 minutach 6 sekundach:
pom pisze: 2023-08-19, 16:00 Ale określonych słów, niewyuczonych, wypowiadanych w stanie łaski Uświęcającej, wypowiadanych podczas modlitwy do Boga bym nie lekceważył.
Tu w ogóle, w tym wątku, nie chodzi o lekceważenie.
Gdybyśmy to lekceważyli, to byśmy nie pisali, tylko machnęli ręką.
Ale zdroworozsądkowy człowiek, którego umysł wymaga porządku w sprawach charyzmatów, pomocy od Kościoła co się z czym je i o co w ogóle chodzi, widzi różne "cuda", jak wspomniany deszcz pod zadaszeniem, taki człowiek chce rozeznania.
Jak w przypadku Objawień: iść w to, czy nie?
Ja jestem za cudami, bo one są ważne i jak mówi nauka Kościoła po Soborze Watykańskim II, Odnowa jest częścią Kościoła, a nie marginesem.
Ale ja chce jasnej odpowiedzi, i sądzę że mogę tego wymagać, ujednolicenia nauki o charyzmatach, a nie pojawiają się nowości i wszystko, absolutnie wszystko jest od Ducha Świętego.
I charyzmatycy-gwiazdy-do likwidacji.Zero skupienia na jednej osobie, na dwóch czy trzech, robienie z tego biznesu.
Mamy sukcesje apostolską, i wystarczy.
Czemu mamy płacić Zielińskiemu za to, że on posługuje? Bo załozył fundację, żeby mu ludzie wpłacali żeby mógł posługiwać.
Niech idzie do roboty, a posługuje u siebie w diecezji w weekendy. Razem z innymi, nie jako scpecjalny gość.
Po co robić z charyzmatyków gwiazdy?
Na tym polega Odnowa?

Na dzień dzisiejszy Odnowa jest dla mnie nie do przyjęcia, chyba że cicha grupka modląca się wspólnie i TYLE.
Będzie cud uzdrowienia, który jest chyba jedynym, poza proroctwem, cudem jakoś zmierzalnym, to się sprawdzi dokumentację medyczną i Chwalmy Pana.
Ale inaczej?
Po co ryzykować fałszywymi cudami? Które zbiorą złe żniwo?

Ale deszcz padający z sufitu?
Może zamiast zarzucać że się śmiejemy z charyzmatów, powiedz mi, co ów deszcz może znaczyć, i jak to się ma do napomnienia Kongregacji Wiary, że nie można działać w sposób teatralny?@pom ?
Ostatnio zmieniony 2023-08-19, 17:38 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: Paweł » 2023-08-19, 18:59

CiekawaXO pisze: 2023-08-19, 17:35 Na dzień dzisiejszy Odnowa jest dla mnie nie do przyjęcia, chyba że cicha grupka modląca się wspólnie i TYLE.
Na dzień dzisiejszy Odnowa jest dla mnie do przyjęcia. Rozpoznaję ich po tym, że podczas modlitwy Pańskiej naśladują kapłana (chodzi o gest rąk).
Jest to wszystko do przyjęcia, do czasu jak zaczną na serio udawać kapłanów. Ale jak na razie jest ok.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6401
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 725 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-19, 19:16

No to mówię, jest do przyjęcia jeśli cuda są, ale normalne, a nie spektalularne jak deszcz z sufitu.
I jeśli jest weryfikacja uzdrowień przez lekarza.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: Paweł » 2023-08-19, 19:38

no tak. w gruncie rzeczy życie jest cudowne samo w sobie, a tzw. "spektakularne cuda" robią za elektrowstrząsy, aby pacjenta przywołać do porządku, że żyje w cudowności

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 783
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 89 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: pom » 2023-08-19, 19:39

@CiekawaXO
Ja nawet w dyskusji jestem słaby. Jestem tutaj i składałem chyba minimum trzy razy świadectwo osobiste i minimum jedno świadectwo o sobie, ale bez skierowania na siebie. Ile mogłem tyle powiedziałem, a i nawet nie wiem, czy nie za dużo. Ja najlepiej czuję się modląc do naszego Boga i w tym się chcę rozwijać z pomocą Bożą. Boję się by w moich świadectwach nie było pychy. Jestem też chyba za szorstki, więc przepraszam za brak ogłady.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6401
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 725 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-19, 19:57

E tam @pom , wcale nie jesteś słaby w dyskusji.
Ale spoko, szanuje że ci tyle wystarczy.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 783
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 89 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: pom » 2023-08-19, 20:13

pom pisze: 2023-08-19, 19:39 @CiekawaXO
Ja nawet w dyskusji jestem słaby. Jestem tutaj i składałem chyba minimum trzy razy świadectwo osobiste i minimum jedno świadectwo o sobie, ale bez skierowania na siebie. Ile mogłem tyle powiedziałem, a i nawet nie wiem, czy nie za dużo. Ja najlepiej czuję się modląc do naszego Boga i w tym się chcę rozwijać z pomocą Bożą. Boję się by w moich świadectwach nie było pychy. Jestem też chyba za szorstki, więc przepraszam za brak ogłady.
Poza odpoczynkiem i snem :)

Dodano po 9 minutach 28 sekundach:
Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszystko?
Doprecyzowując - najlepiej lubię modląc się do naszego Boga modlitwą kontemplacyjną.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: Paweł » 2023-08-19, 20:29

pom pisze: 2023-08-19, 20:22 Doprecyzowując - najlepiej lubię modląc się do naszego Boga modlitwą kontemplacyjną.
o, to polecam do tego poduszkę!
zaczniesz kontemplować własny pępek ^#(^

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6401
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 725 times

Re: Odnowa-katolicka i protestancka-przenikanie-co trzeba wiedzieć?Jak się bronić przed zwiedzeniem-czy akceptować wszys

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-19, 20:53

Pępek?
Nie zrozumiałam.

ODPOWIEDZ