Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Quinque » 2023-08-03, 18:24

Jako że Marek płacze iż nikt nie trzyma się tematu który założył. To opiszę sprawę tutaj

Uważam że logiczną konsekwencją przyjmowania ewolucji jest ateizm lub odrzucenie pewnych przymiotów Boga, tradycyjnie zakładanych w chrześcijaństwie. Czyli sprawiedliwości i miłości

O ile nie ma jednoznacznego dowodu na to że człowiek pochodzi od wielu przodków to współcześni genetycy jednoznacznie mówią, że aby wyjaśnić różnorodność wśród ludzi trzeba przyjąć że wszyscy pochodzimy od kilku tysięcy osobników

Teraz tak, jeśli to prawda to:
- człowiek krzyżował się gatunkami od których nie pochodzi współczesny człowiek. Czyli neandertalami czy denisowanymi. A to przykład zoofili
- jeśli Bóg wybrał dwójkę z pierwotnej grupy to grzech dwójki przeszedł na resztę drogą naśladownictwa (czyli pelagianizm) a nie drogą rodzenia
- Bóg ukarał resztę osobników za czyn dwójki, ergo jest niesprawiedliwy
- nie możemy mówić że jesteśmy braćmi. Bo mamy innych przodków
- - Bóg jest odpowiedzialny za grzech jeśli stworzył człowieka za pomocą ewolucji (z grzeszna naturą)

Z punktu widzenia ateisty ciężko się nawrócic na chrześcijaństwo znając te naukowe argumenty. Jeśli ewolucja jest prawdziwa to świadczy to o tym iż ks. Rodzaju nie ma znamion natchnienia

Kosciol Katolicki naucza iż to że pochodzimy od jednej pary jest twierdzeniem kluczowym dla dogmatu o grzechu pierworodnym. Choć monogenizm dogmatem sam w sobie nie jest. Dlatego jedyna forma ewolucji jaką może przyjąć wierny to ta która prowadzi do powstania jednej pary. Dla mnie osobiście niemożliwe jest przyjmować współczesnej TE z jej konsekwencjami dla wiary I księgi Rodzaju. Nie jestem w stanie znieść tych sprzeczności nawet gdybym chciał. Ponieważ kwestia dotyczy sprawy wagi najwyższej i najważniejszej pod słońcem

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Albertus » 2023-08-03, 18:43

To że wszyscy pochodzimy od jednej pary ludzi jest aktualnym stanowiskiem Kościoła.

Poza oczywista Tradycją Kościoła prawda ta jest wyrażona w encyklice Humani Generis.

Jest to aktualnie najwyższy ranga dokument Kościoła omawiający kwestie ewolucjonizmu.

Inne dokumenty są niższej rangi a najczęściej to tylko prywatne opinie albo co najwyżej stanowiska jakichś zgromadzeń.

Nie powinny one mieć dla katolika decydującego znaczenia.

Encyklika ta wcale nie jest przeciwko badaniom naukowym. Jednak jedną z zalecanych w niej postaw wobec odkryć naukowych a przede wobec interpretacji tych odkryć jest ostrożność.

Moim zdaniem jest to niezmiennie aktualne.

Oczywiście obecnie jest w Kościele mnóstwo ludzi którzy mają niestety zupełnie inne podejście.

I ci ludzie są na tyle głośni i ich wpływ jest na tyle silny że niektórzy katolicy wręcz są przekonani że "Kościół zatwierdził ewolucję".

Tak to wolność dociekań naukowych z ograniczeniem do kwestii poligenizmu zamieniono na przekonanie o rzekomym zatwierdzeniu ewolucji przez Kościół w świadomości niektórych katolików i katoliczek.
Ostatnio zmieniony 2023-08-03, 18:49 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Andej » 2023-08-03, 18:58

Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24 Uważam że logiczną konsekwencją przyjmowania ewolucji jest ateizm lub odrzucenie pewnych przymiotów Boga, tradycyjnie zakładanych w chrześcijaństwie. Czyli sprawiedliwości i miłości
Oczywiście, każdy ma prawo uważać. A nawet powinien.

Ja z przekonaniem uważam, że całkowicie nielogicznym jest uznawanie, że konsekwencją przyjęcia ewolucji jest ateizm lub odrzucenie pewnych przymiotów Boga. Nie ma ku temu żadnych podstaw, co zresztą zostało wykazane w kilku dyskusjach.
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24
Teraz tak, jeśli to prawda to:
- człowiek krzyżował się gatunkami od których nie pochodzi współczesny człowiek. Czyli neandertalami czy denisowanymi. A to przykład zoofili
Jeśli tak, to co? Czy na tym etapie rozwoju można to nazywać zoofilią, jeśli różnice biologiczne były minimalne. Poza tym, skąd założenie, że tak było? Nie mam podstaw.
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24
Teraz tak, jeśli to prawda to:
- jeśli Bóg wybrał dwójkę z pierwotnej grupy to grzech dwójki przeszedł na resztę drogą naśladownictwa (czyli pelagianizm) a nie drogą rodzenia
Brak logiki. N=Brak podstaw do takiego rozumowania.
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24
Teraz tak, jeśli to prawda to:
- Bóg ukarał resztę osobników za czyn dwójki, ergo jest niesprawiedliwy
To konsekwencja, skutek, ale nie kara.
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24
Teraz tak, jeśli to prawda to:
- nie możemy mówić że jesteśmy braćmi. Bo mamy innych przodków
Może i nie możecie. Ja mogę. Po pochodzę od ludzi stworzonych przez Boga. Poza tym, jako dla chrześcijanina wszyscy ludzie są dla mnie siostrami i braćmi.
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24
Teraz tak, jeśli to prawda to:
- - Bóg jest odpowiedzialny za grzech jeśli stworzył człowieka za pomocą ewolucji (z grzeszna naturą)
Nie wiem, czy bardziej kuriozalne, bezsensowne czy heretyckie. Totalny bak podstaw do takiego twierdzenia.

Zastanawiam się, czy rozważają te kwestie nie można posługiwać się logiką, rozumem i wiarą? Przepraszam, nie chcę urazić, ale te pomysły to są po prostu brednie. Sądzę, że nawet logiczny ateista nie wymyśliłby takich bzdur.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Quinque » 2023-08-03, 19:38

Andej pisze: Ja z przekonaniem uważam, że całkowicie nielogicznym jest uznawanie, że konsekwencją przyjęcia ewolucji jest ateizm lub odrzucenie pewnych przymiotów Boga
Przedstawiłem je
pisze:Poza tym, skąd założenie, że tak było? Nie mam podstaw
Stąd że człowiek posiada dna nenadertali czy denisowan
pisze:To konsekwencja, skutek, ale nie kara
Konsekwencją czego? Skutek grzechu otrzymują osoby które go nie popełniły
pisze:Nie wiem, czy bardziej kuriozalne, bezsensowne czy heretyckie. Totalny bak podstaw do takiego twierdzenia
Chyba napisałem że jeśli ewolucja jest prawdziwa to tak jest. Np. skłonności do egoizmu

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Albertus » 2023-08-03, 19:43

Quinque pisze: 2023-08-03, 19:38
pisze:Poza tym, skąd założenie, że tak było? Nie mam podstaw
Stąd że człowiek posiada dna nenadertali czy denisowan
Tylko skąd pogląd że neandertalczycy i denisowianie nie byli ludźmi i nie pochodzili do Adama I Ewy?

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 712
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Quinque » 2023-08-03, 20:52

Mieli powstać 400 tyś lat temu. Nie jak my 250 tyś

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Andej » 2023-08-03, 21:10

Trudno dyskutować z kimś, kto żyje we własnym świecie. Na dodatek zabetonowanym.
Można dyskutować z faktami, ale czy ma to sens? Fakty i tak pozostaną faktami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: greg77 » 2023-08-03, 22:35

Andej pisze: 2023-08-03, 21:10 Trudno dyskutować z kimś, kto żyje we własnym świecie. Na dodatek zabetonowanym.
Można dyskutować z faktami, ale czy ma to sens? Fakty i tak pozostaną faktami.
Gdzieś wyczytałem że dawniej dyskusja polegała przede wszystkim na wymianie poglądów, a nie na przekonaniu adwersarza do swoich racji.

Awatar użytkownika
Petro
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 29 cze 2023
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Petro » 2023-08-03, 23:43

Postaram się odpowiedzieć.
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24 - człowiek krzyżował się gatunkami od których nie pochodzi współczesny człowiek. Czyli neandertalami czy denisowanymi. A to przykład zoofili
Neandertalczycy i denisowianie (ci drudzy wprawdzie rzadziej) bywają niekiedy rozpatrywani jako podgatunki Homo sapiens - tak że sprawa nie jest do końca jasna.
Neanderthals (/niˈændərˌtɑːl, neɪ-, -ˌθɑːl/;[7] Homo neanderthalensis or H. sapiens neanderthalensis), also written as Neandertals, are an extinct species or subspecies of archaic humans who lived in Eurasia until about 40,000 years ago.
(https://en.wikipedia.org/wiki/Neanderthal - dostęp z dn. 3.08.2023)
Denisovans may represent a new species of Homo or an archaic subspecies of Homo sapiens (modern humans), but there are too few fossils to erect a proper taxon. Proactively proposed species names for Denisovans are H. denisova[2] or H. altaiensis.[3]
(https://en.wikipedia.org/wiki/Denisovan - dostęp z dn. 3.08.2023)

A choćby nie byli ludźmi [ *) ], to jak grzech ludzi krzyżujących się z nimi miałby obciążać kogokolwiek poza nimi? Podobnie jakby powiedzieć, że z "Księgi Rodzaju" wynika, że zabity przez Kaina Abel był jego bratem, a to oznacza bratobójstwo. Owszem, oznacza, tylko co z tego?
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24 - jeśli Bóg wybrał dwójkę z pierwotnej grupy to grzech dwójki przeszedł na resztę drogą naśladownictwa (czyli pelagianizm) a nie drogą rodzenia
- Bóg ukarał resztę osobników za czyn dwójki, ergo jest niesprawiedliwy
Jest to problem ogólnie pojętego poligenizmu. Dlatego sługa Boży Pius XII jeszcze w "Humani generis" pisał, że:
Okaże się bowiem całkiem niemożliwe, jakby się dało pogodzić taką teorię z nauką źródeł prawdy Objawionej i dokumentów Kościoła Nauczającego o grzechu pierworodnym, który pochodzi z grzechu rzeczywiście popełnionego przez jednego Adama i przeszczepiany rodzeniem na wszystkich jest zarazem wrodzonym grzechem własnym każdego człowieka (Rz 5, 12 –19, Sobór Trydencki, seria V, kan. 1-4).
("Humani generis", cz. 3, https://biblia.wiara.pl/doc/423146.ENCY ... -GENERIS/7 [dostęp z dn. 21.07.2023 r.])

Jednak zauważę, że przejście grzechu z dwójki ludzi na resztę im współczesnych drogą naśladownictwa nie implikuje, że nie mógłby być on dalej dziedziczony. Innymi słowy taki scenariusz: dwójka ludzi popełnia grzech, następnie reszta, zapatrując się na nich, również go popełnia, a w dalszej kolejności jest on dziedziczony po wszystkich. (Ale nie ukrywam, że ten scenariusz również ma pewne niedociągnięcia, czyli innymi słowy mówiąc: wady.)
Quinque pisze: 2023-08-03, 18:24 - nie możemy mówić że jesteśmy braćmi. Bo mamy innych przodków
Możemy. :ymhug:
https://en.wikipedia.org/wiki/Y-chromosomal_Adam
https://en.wikipedia.org/wiki/Mitochondrial_Eve

[PS: *) Słowa "ludźmi" użyłem tu w znaczeniu potocznym, jako synonim gatunku Homo sapiens, nie w znaczeniu taksonomicznym (jako synonim rodzaju Homo). - edytowałem]
Ostatnio zmieniony 2023-08-04, 00:16 przez Petro, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie." (Dz 10,35; BT)

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Abstract » 2023-08-04, 00:21

@Quinque co znaczy dla ciebie grzeszna natura?
Wolna wola to wybór między dobrem a innym dobrem, złem i złem, dobrem i złem.
To wolna wola pozwala na nadużycie wolności, a nie jakaś grzeszna natura. Wybierasz dobro, czyli Boga, lub zło, a więc brak dobra.
Sama możliwość nie skala natury.
To jest wywód w stylu, możesz podróżować, masz podróżniczą naturę.
Człowiek może czynić zło jak i dobro, sugerując się twoim wnioskiem ma jednocześnie niegrzeszną naturę - bo może czynić dobro i jednocześnie grzeszną naturę bo może czynić zło.
Problemem nie jest ewolucja lecz wszechwiedza, która jak na razie dla mnie sprawia, że raj jest alegorią. Więcej tutaj: viewtopic.php?p=339213#p339213
Ostatnio zmieniony 2023-08-04, 00:36 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: konserwa » 2023-08-04, 00:51

Zlo moze byc czynione w konsekwencji braku dobra.
Zlo nie istnieje ... nie jest bytem stworzonym.
Zlo jest wyborem odrzucenia dobra.
To co Quinqe przedstawia to moim zdaniem skrajnosci kalwinsko-pelagiansko-bogomilskie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: sądzony » 2023-08-04, 08:21

konserwa pisze: 2023-08-04, 00:51 Zlo nie istnieje ... nie jest bytem stworzonym.
No tak mawiają, ale co z samym szatanem? Czy jest po prostu wielkim deficytem dobra i miłości, wielką tęsknotą?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: konserwa » 2023-08-04, 08:32

Nie rozumiem tutaj Twego zarzutu, sadzoiny.
Zlo nie jest bytem stworzonym.
Szatan zas jest okresleniem ogolnym . Szatan czyli przeciwnik.
Kazdy, kto sprzeciwia sie Bogu staje sie przeciwnikiem, czyli szatanem. Mam tu na mysli sfery niebianskie.
Osobowo istnieja za to byty/istoty, ktore zbuntowaly sie przeciwko Bogu - przeciwnicy Boga, czyli "szatani/szatanowie".
Sa to jak czytamy, anioly, bedace istotami doskonalymi, ale zbuntowanymi. Znamy imie pierwszego wsrod nich - Lucyfer.
On stal sie szatanem - odwrotnie od innego doskonalego aniola/archaniola - Michala. Archaniol Michal jest obronca/przyjacielem Boga , czyli antyszatanem.

Ps: jest caly obszerny dzial w naukach teologicznych o aniolach - wydaje mi sie, ze jesli nazwiemy to "angeologia", to nakreslimy jedynie czesc nauk teologicznych w tym temacie uprawnionych do wyrazania opinii.

Pozdrawiam.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: Albertus » 2023-08-04, 08:45

Abstract pisze: 2023-08-04, 00:21 @Quinque co znaczy dla ciebie grzeszna natura?
Wolna wola to wybór między dobrem a innym dobrem, złem i złem, dobrem i złem.
To wolna wola pozwala na nadużycie wolności, a nie jakaś grzeszna natura. Wybierasz dobro, czyli Boga, lub zło, a więc brak dobra.
Sama możliwość nie skala natury.
To jest wywód w stylu, możesz podróżować, masz podróżniczą naturę.
Człowiek może czynić zło jak i dobro, sugerując się twoim wnioskiem ma jednocześnie niegrzeszną naturę - bo może czynić dobro i jednocześnie grzeszną naturę bo może czynić zło.
Problemem nie jest ewolucja lecz wszechwiedza, która jak na razie dla mnie sprawia, że raj jest alegorią. Więcej tutaj: viewtopic.php?p=339213#p339213
A co jeszcze jest alegorią w nauczaniu katolickim?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Logiczne konsekwencje przyjmowania ewolucjonizmu

Post autor: sądzony » 2023-08-04, 08:47

konserwa pisze: 2023-08-04, 08:32 Nie rozumiem tutaj Twego zarzutu, sadzoiny.
Zlo nie jest bytem stworzonym.
Szatan zas jest okresleniem ogolnym . Szatan czyli przeciwnik.
Kazdy, kto sprzeciwia sie Bogu staje sie przeciwnikiem, czyli szatanem. Mam tu na mysli sfery niebianskie.
Osobowo istnieja za to byty/istoty, ktore zbuntowaly sie przeciwko Bogu - przeciwnicy Boga, czyli "szatani/szatanowie".
Sa to jak czytamy, anioly, bedace istotami doskonalymi, ale zbuntowanymi. Znamy imie pierwszego wsrod nich - Lucyfer.
On stal sie szatanem - odwrotnie od innego doskonalego aniola/archaniola - Michala. Archaniol Michal jest obronca/przyjacielem Boga , czyli antyszatanem.

Ps: jest caly obszerny dzial w naukach teologicznych o aniolach - wydaje mi sie, ze jesli nazwiemy to "angeologia", to nakreslimy jedynie czesc nauk teologicznych w tym temacie uprawnionych do wyrazania opinii.

Pozdrawiam.
To nie zarzut. Mało wiem o szatanie. Zła bardziej upatruje w sobie.
Ale nieważne to nie temat.
Pozdrawiam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ