Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba

Post autor: Arek » 2023-08-07, 15:56

Andej pisze: 2023-08-07, 15:19 Zakładam, że to drążenie ma celu popularyzację tych poglądów, a nie sprzeczanie się dla samego sprzeczania.
Nie podkreślę, ale odeślę do wątku Dekalog. Tam możemy przedyskutować po kolei poszczególne poglądy.
@Andej ja czy Ty mamy poglądy, bo nie jesteśmy obiektywni. Bóg nie ma poglądów, bo widzi sprawy takimi jakie są. Ja się mogę mylić i Ty też, Bóg się nie myli, więc nie potrzebuje mieć poglądów bo zna pełną Prawdę. Wiem, że może to być niezrozumiałe ale wynika to z naszego rozeznania. Nie musimy tego rozumieć ale powinniśmy wypełniać Jego prawo. Ufać, że to co nam objawił jest Prawdą i Życiem. Ja tylko ten wątek zapoczątkowałem, aby zweryfikować moje rozumienie tego zagadnienia. Marek rozumie temat podobnie jak ja, ale to nie ma większego dla nas znaczenia, bo w naszej wierze nie o to chodzi. To tylko dodatkowy element rozeznania. Oczywiście możemy tutaj też popełnić błąd z braku pełnego rozeznania, ale to jest naturalne w ludzkim pryzmacie rozumu.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba

Post autor: Andej » 2023-08-07, 21:12

Nie można ludzkiego poglądu odnosić do poglądu Boga. Skoro wyraził, czego oczekuje i nie oczkuje, to znaczy, że tak uważa. Że ma taki pogląd. Absolutny, prawdziwy, niepodważalny.
Możesz te poglądy nazwać wytycznymi.
PWN: pogląd «sąd o czymś oparty na przeświadczeniu o prawdziwości lub fałszywości czegoś»
W przypadku Boga, jest to stwierdzenie zawsze i wyłącznie prawdziwe.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba

Post autor: Dezerter » 2023-08-07, 21:52

Arek pisze: 2023-08-06, 05:44 (...)

Chcę tutaj nawiązać to ważnego tematu zniekształcenia obrazu Boga wg subiektywnych naszych poglądów. Na ile zdołaliśmy puścić wodze fantazji, a ile jest w nas prawdziwego obrazu Boga. Mówiąc obrazu nie mam na myśli portretu tylko takiego, który przybliża nam Kościół Katolicki.
Są jednak problemy w poznaniu Boga o , których juz kiedyś pisałem za ks. Strzelczykiem
Poznajemy w sposób mocno ograniczony,
bo taka jest przepaść/odległość/różnica pomiędzy nami a Bogiem
To co już jednak uda nam się poznać np takiemu Ratzingerowi, czy Janowi od Krzyża to
staramy się wyrazić
a tu znów ograniczenie języka stworzonego jednak do wyrażania tego świat materialnego, który
znów trzecie ograniczenie, bo poznajemy tylko częściowo i niedoskonale.
Ale jeśli już takiemu Ratzingerowi uda się coś po trzykroć ograniczonego wyrazić i opisać,
to jeszcze nie znaczy, że nam czyli np mi i Sądzonemu pojawi się w głowach to samo, #-o
a nawet nie mamy pewności czy ... pojawi się to co chciał wyrazić Ratzinger o Bogu
czyli mamy 4 stopień ograniczoności
dlatego
43 Mówiąc w ten sposób o Bogu, nasz język ujawnia wprawdzie swój ludzki charakter, ale w istocie odnosi się do samego Boga, chociaż nie może Go wyrazić w Jego nieskończonej prostocie. Trzeba bowiem pamiętać, że "gdy wskazujemy na podobieństwo między Stwórcą i stworzeniem, to zawsze niepodobieństwo między nimi jest jeszcze większe" 17, i że "mówiąc o Bogu, nie możemy określić, kim On jest, ale wyłącznie kim nie jest i jakie miejsce zajmują inne byty w stosunku do Niego" 18.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba

Post autor: Dezerter » 2023-08-07, 23:16

więcej tu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”