Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

ODPOWIEDZ
Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 59 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Przeemek » 2023-08-25, 15:19

CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 14:25 A ty masz podobne oskarżenia wobec niego: nie masz argumentów, nie umiesz mnie intelektualnie podniecić, liczyłem na coś więcej a tu filozofia itd itp.
To jest spłycenie i karykatura moich odczuć, wątpliwości i szczerego roszczarowania. Ja nie skrytykowałem jego braku argumentów z braku podniecenia i fantazji o swojej racji, tylko rzeczywiście nie podał nic co by podważało(lub naświetlało coś innego) protestantyzm jaki znam - a co w najmniejszych drobiazgach wyaraziłem i uzasadniłem w poprzednim długim poście, w odpowiedzi do Konserwy.

Twój osąd nie odwołuje się do żadnego mojego argumentu jaki podałem w ramach uzasadnienia post(nawet dwa) wcześniej, tylko odwołujesz się do emocji, nie odzwierciedlając całości treści mojej wypowiedzi, wyciagasz z kontekstu...do tego nie możesz wiedzieć jakie ja mam doświadczenie i jakie ma Konserwa z protestantyzmem, by właściwie ocenić moją uwagę i całą sytuację.
Dlatego moje oskarżenia nie są podobne......
CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 14:25 Lepiej podejść do wymogów wobec rozmówcy tak, jak ja do ciebie: nie liczę na nic nowego, i nie dostaję nic nowego :D
Mniej rozczarowań.
Gdybym nie liczył na nic nowego lub jakąkolwiek konstruktywną rozmowę i krytykę. To w ogóle bym nie dyskutował. Kto podejmuje rozmowę nie oczekując nic w zamian? To tak jakbym prowadził monolog, albo w ogóle nie obchodziło by mnie co ma adwersarz do powiedzenia.......
Dziwne podejście... ja tego tak nie widzę, wtedy rozmowa po prostu nie ma sensu.
CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 14:25 Biblie skreślił-chyba skreślił w niej dowolność interpretacji chciałeś napisać. Dla katolika jest Biblia i Tradycja, a nie tylko Biblia-zapomniałeś albo wyrzucasz, jedno z dwóch.
Znowu wyciagasz z kontekstu. Napisałem dokładnie "z czego skreślił", a Ty zero na ten temat? Po prostu "w bok", stworzyłaś własny kontekst mojej wypowiedzi..... I tu się pojawia potrzeba zacytowania, bo wbrew twoim błędnym wnioskom, już dawno założyłem, że " Dla katolika jest Biblia i Tradycja" i po to zacytowałem Katechizm? Widziałaś ile razy cytowałem? Czy to nie świadczy, że odwołuję się też i do Tradycji? Po to pytałem o naukę Kościoła? Widzisz jak spłycasz całą moją argumentację? Wyciągasz z niej tylko pod swoją tezę..... Widzisz teraz potrzebę cytowania nauki Kościoła?

Do prawdy nie rozumiem sensu twojej "obrony" wpisów pana Konserwy? Jeżeli uważasz tak jak on, to chętnie porozmawiam z tobą, ale proszę o odwoływanie się do każdego słowa w zdaniach które napisałem - czyli do właściwego kontekstu moich wypowiedzi....
CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 14:25 Niedouczenie: wszyscy się uczymy. Czemu traktujesz to jako zarzut?
Bo określenie "niedouczony" w kontekście dyskusji, zwłaszcza między dwiema osobami, które traktują siebie jako równych dyskutantów - a tak jest zawsze na forum z założenia i wymogu regulaminowego, jest to zawsze pejoratywne określenie. Konserwa wyraźnie zasugerował brak wiedzy lub niewystarczające przygotowanie do dyskusji. Czasem takie określenie ułatwia niechęć pisania merytorycznie i jednocześnie użyte jest w kontekście inwektywy. Bo w ten obraźliwy sposób użył takiego określenia żeby spróbować umniejszyć moje argumenty poprzez podważenie moich kompetencji w temacie, zamiast konstruktywnie odnieść się do prezentowanych przez mnie argumentów.

Poza tym, czy po takim wstępie: " falsze , przekrety, manipulacje" można oczekiwać po słowie "niedouczony" jakiś nie pejoratywny wydźwięk?
CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 14:25 Jak ci wykazał że jesteś niedouczony, to się doucz-to rozwijajace, choć niemiłe.
No właśnie nie wskazał mi w czym mam się dokładnie douczyć, bo conajmniej jest tuzin kwestii w których się nie zgadzamy, nie widzisz tego? Rzucił kilka obraźliwych terminów w eter, na dowidzenia.....

Czy ty się ze mnie nabijasz, podejmując taką dyksuję?
Zobacz w jaką Ty wściekłość lub frustrację wpadasz, kiedy proszą ciebie o podanie źródeł..... To boję się pomyśleć jakbyś zareagowała, gdybym powiedział ci, że "jesteś niedouczoną manipulantką, która roznosi fałsz po forum i wszystko przekręca".... ot tak, bez uzasadnienia, na dowidzenia..... Normalne to?

Widzę, że mierzysz wszystko własną miarą, a wiesz, że ludzie nie tylko różnią się światopoglądem......i dlatego jest regulamin forum, jakieś normy i zasady, żeby wszyscy mogli się dostosować, bo nigdy nie jest tak, że każdego trzeba zadowolić. To użytkownik musi iść na kompromis lub się dostosować.
CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 14:25 Ja mam dużo braków, w zasadzie większość to braki, w teologii, antropologii, ale się uczę.
Ja też posiadam braki, nikt nie jest wszechwiedzący lub nieomylny. Dlatego kwestie w których się wypowiadam, staram się posiadać wiedzę "up-to-date".
Ostatnio zmieniony 2023-08-25, 15:22 przez Przeemek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6514
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-25, 15:27

greg77 pisze: 2023-08-25, 15:03
CiekawaXO pisze: 2023-08-25, 09:36 Rozmowa z protestantem o różnicach jest BEZCELOWA, BEZSENSOWNA, NUDNA.
Jeżeli jakąkolwiek rozmowę sprowadzisz do tzw."rywalizacji na argumenty" to uwierz mi każda rozmowa z biegiem czasu stanie się bezcelowa,bezsensowna oraz nudna.Sprowadza się do ciągłego odbijania piłeczki przez przeciwne strony,najczęściej aż do momentu gdy jednej ze stron się znudzi i przestanie odpowiadać,wtedy drug "święci" trumf że wygrała w debacie.Zapewne nieraz się o tym przekonałaś.Jest to tym bardziej widoczne w sprawach które dla obu stron są ważne.Nie ma się też czemu dziwić że w sprawie teorii ewolucji dyskusje są aż tak burzliwe,gdyż chodzi tu o obronę przez obie strony światopoglądu na którym budują swoje życie duchowe.Jeżeli dla jednego sprawa ewolucji w życiu duchowym nie odgrywa większej roli to oczywiście jego sprawa i może sobie przyjąć za pewnik że opis stworzenia w KR to tylko metafora,jednak dla drugiego jest to wręcz opoka na której buduje sens swojej wiary w Boga.Jeżeli w tą sprawę "wplątała" się jeszcze nauka ze swoimi hipotezami,to nie dziw się że taki człowiek "do ostatniego tchu" będzie bronił swojego stanowiska.A ponieważ nauka w żaden empiryczny sposób nie wykazała że jeden gatunek za pomocą doboru naturalnego i mutacji przechodzi w zupełnie inny,tak więc jest tylko hipotezą równie dobrą jak ta która zawarta jest w Biblii.A ponieważ jestem chrześcijaninem który wierzy w to że w Biblii zawarte jest prawda,tak więc wydaje mi się oczywiste że bardziej skłaniam się ku temu co zapisane w KR (jestem zwolennikiem tzw.mikroewolucji,makroewolucja na dzień dzisiejszy dla mnie jest mocno naciągana). Reasumując jeżeli w dyskusji będziemy z "otwartym rozumem" chcieć zrozumieć argumenty adwersarza,a nie na siłę "przepchnąć" swoje argumenty,wtedy na pewno rozmowa nie będzie nudna,bezcelowa czy bezsensowna,nawet gdy będziesz rozmawiać z "płaskoziemcami". I tak na zakończenie,tak jestem kreacjonistą który nie wierzy w teorię tzw.makroewolucji,i mam to gdzieś że ludzie "oświeceni" ze świata nauki zaliczą mnie do "ciemnogrodu".
No dokładnie, a tak tu została sprowadzona rozmowa o ewolucji. Więc jest to tylko odbijanie piłeczki.

Dodano po 2 minutach 17 sekundach:
Abstract pisze: 2023-08-25, 15:12 @greg77 Wszystko oprócz Boga pochodzi z nicości. Całe stworzenie ma wspólną bazę, tzn bazę w postaci braku 😉. Gdy przypadek przeciwstawia się Bogu może to rodzić szereg problemów.
Czy Bóg może posługiwać się ewolucją?
Przypadek przeciwstawia się Bogu?
Czy jak mi spadnie kanapka, to Bóg tak chciał, czy spadłą przypadkowo?
I czy to sprzeciwia się istnieniu Boga?
O kurde, dalej w niego wierzę, więc chyba nie.
Czy jak jest tsunami, to jest przypadkowe, czy Bóg je robi i zabija ludzi?

Dodano po 9 minutach 15 sekundach:
@Przeemek już któryś raz mówię, cały czas gadka na argumenty, bez odrobiny polotu, chwili wytchnienia, wołania NON STOP o argumenty, a jak się je podaje to dla ciebie nie argumenty, potrafią zmęczyć.
Po prostu zamęczyłeś rozmówcę. Ja w gadce o ewolucji już ciebie nie czytałam nawet, bo cały czas to samo, jak dzień świstaka. Nie byłą to rozwijająca dyskusja.
Raz ci napisałam czym jest ewolucja, naukowa, odrzuciłeś to że to nie jest definicja, i dałeś jakąś inną i dopisałeś coś tam jeszcze. Podczas gdy to była definicja naukowa i jedyna. Taki przykład.
Dlatego rozmówcy już na ciebie machają ręką.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1450
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 567 times
Been thanked: 814 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: AdamS. » 2023-08-25, 15:49

faraon pisze: 2023-08-25, 14:31 A moze i grzesznosc homoseksualizmu to tez metafora i trzeba by przemyslec, bo moze seks homoseksualny nie jest grzechem? ;)
Cos ostatnimi czasy bardzo duzo sie metafor porobilo w Biblii. ;) Niemal cale stala sie metafora.
Nie mieszaj kwestii moralnych z wyobrażeniami czysto ontologicznymi (bytowymi), do których należy stworzenie świata.

Niestety muszę tu podziękować i zakończyć rozmowę, bo takie dywagacje są bezowocne i tylko ośmieszają chrześcijan. Życzę dobrego dnia, obfitującego w głębszą refleksję - w miejsce walki o przeforsowanie własnych wizji.
Ostatnio zmieniony 2023-08-25, 15:53 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2589
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 420 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Abstract » 2023-08-25, 15:54

@CiekawaXO zanim wystawisz więcej pazury (do twoich wywodów wrócimy) sama sobie odpowiedz, czym jest przypadek? Skąd się bierze? Czy przypadek ma ładunek moralny? Jest zły ponieważ jest sferą niczyją, poza Bogiem?
Mamy wolę Bożą, dopust Boży w ramach naszej wolności. W jakich ramach znajduję się przypadek? Jeśli jest dopustem to czyjej woli wbrew woli Boga?
Ostatnio zmieniony 2023-08-25, 15:59 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6514
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-25, 15:56

Przecież mam schowane, wcale nie wystawiam.
Najpierw wolałabym abyś ty mi odpowiedział, czy przypadkowe tsunami wynikające z sił natury, jest zaplanowane przez Boga.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2589
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 420 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Abstract » 2023-08-25, 16:00

@CiekawaXO dopisałem do poprzedniego wpisu. Zauważ że atakujesz nie mając nic w zamian.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6514
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-25, 16:01

ło matko i córko, przecież pytam, i liczę na odpowiedź. A nie chcesz nie odpowiadaj.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: greg77 » 2023-08-25, 16:08

Abstract pisze: 2023-08-25, 15:12 @greg77 Wszystko oprócz Boga pochodzi z nicości. Całe stworzenie ma wspólną bazę, tzn bazę w postaci braku 😉. Gdy przypadek przeciwstawia się Bogu może to rodzić szereg problemów.
Czy Bóg może posługiwać się ewolucją?
O kurczę, mocne słowa :).Żeby znów nie było niejasności jak w przypadku teorii ewolucji, byłbym wdzięczny gdybyś mi podał mi jasną definicję nicości.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6514
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-25, 16:11

Ja też chcę :D :D :D :D :D

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 698
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 59 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Przeemek » 2023-08-25, 16:19

Abstract pisze: 2023-08-25, 15:12 Czy Bóg może posługiwać się ewolucją?
Bóg nie posługiwał się ewolucją, nie posługiwał się też przypadkiem, na którym opiera się ewolucja.


Biblia wskazuje:
- "(38) Bóg zaś daje mu ciało, jakie chce, a każdemu z ziaren właściwe jemu ciało. (39) Nie każde ciało jest jednakowe, ale inne jest ciało ludzi, a inne ciało zwierząt, inne ryb, a inne ptaków. (40) Są też ciała niebieskie i ciała ziemskie, lecz inna jest chwała ciał niebieskich, a inna ziemskich. (41) Inna chwała słońca, inna chwała księżyca, a inna chwała gwiazd. Gwiazda bowiem od gwiazdy różni się jasnością. " (1Kor15). Bóg od razu dokonał rozróżnienia przy stworzeniu. Skoro "ale inne jest ciało ludzi, a inne ciało zwierząt, inne ryb, a inne ptaków." - to one nie mogły wyewoluować z jakiegoś wspólnego "ciała". Co też potwierdza opis stworzenia.

- (3) Przez wiarę rozumiemy, że światy zostały ukształtowane słowem Boga, tak że to, co widzimy, nie powstało z tego, co widzialne."(Hbr3)

- (4) A on im odpowiedział: Nie czytaliście, że ten, który stworzył ich na początku, uczynił ich mężczyzną i kobietą? (Mt3)



Kilka prawd Biblijnych a cechy ewolucji:
- Ewolucjonizm jest niezgodny z wszechmocą Boga, ponieważ zdolny jest On stworzyć Wszechświat w jednej chwili i nie musi rozciągać tego procesu na miliardy lat.

- Jeśli Bóg istnieje odwiecznie, to dlaczego procesy ewolucyjne trwają zaledwie kilka miliardów lat i nie zostały uruchomione odwiecznie?

- Jeśli człowiek na Jego obraz był celem procesu ewolucyjnego, to z pewnością nie czekałby On aż do końca czasu geologicznego ze stworzeniem osobowości. Żaden kontakt osobowy nie był możliwy ze skałami i morzami, czy nawet z dinozaurami.

- Ewolucjonizm jest niezgodny z wszechwiedzą Boga, bo dane kopalne pełne są zjawisk wymierania, niedopasowania czy kiepskiego planowania. Bóg nie tworzy karykatur, Bóg tworzy "dobre" rzeczy tylko. Istotą ewolucji jest przypadkowość mutacji.

- Ewolucjonizm jest niezgodny z kochającą naturą Boga, ponieważ skamieniałości świadczą o istnieniu wrogości, chorób, głodu, walki o istnienie i gwałtownej śmierci. Do tego akceptowanym mechanizmem ewolucji jest nadmierna populacja i dobór naturalny przez eksterminację słabych i niedopasowanych.

- Ewolucjonizm jest niezgodny z celem Boga, jakim było stworzenie i odkupienie człowieka, a świat miał być miejscem dla człwieka - jest niepojęte, by Bóg tracił miliardy lat na bezcelowe ewolucyjne błąkanie się przed osiągnięciem właściwego celu.

- Ewolucjonizm teistyczny niezgodny jest z koncepcją zbawienia z łaski, teologią ewolucjonizmu jest walka o przetrwanie w świecie fizycznym, która doskonale pasuje do humanistycznej teorii zbawienia za uczynki.

- Teistyczni ewolucjoniści muszą interpretować proch, który w biblijnym opisie stworzenia posłużył do ukształtowania Adama, jako poprzednio istniejące organizmy. Jednak słowo "proch" (aphar) występuje nie tylko w Księdze Rodzaju 2:7, ale także w 3:19 (w proch się obrócisz). Jeśli słowo to w Rodz. 2:7 reprezentuje poprzednio istniejący organizm, to czy może to samo znaczyć w Rodz. 3:19? Byłoby to niedorzeczne, bo wymagałoby, by człowiek w momencie śmierci przekształcał się w zwierzęta.

- Słowa przetłumaczone jako "istota żywa" w Księdze Rodzaju 2:7 (i stał się człowiek istotą żywą) (nephesh chayah), były wcześniej użyte do oznaczenia innych organizmów, jakie Bóg uczynił (Rodz. 1:20, 21, 24). Gdyby człowiek pochodził od wcześniej istniejących organizmów zwierzęcych, to tekst w Rodz. 2:7 nie mógłby stwierdzać, że człowiek stał się istotą żywą dopiero wtedy, gdy Bóg go ukształtował i tchnął w niego tchnienie życia.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6514
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-25, 16:31

- Ewolucjonizm jest niezgodny z wszechwiedzą Boga, bo dane kopalne pełne są zjawisk wymierania, niedopasowania czy kiepskiego planowania. Bóg nie tworzy karykatur, Bóg tworzy "dobre" rzeczy tylko. Istotą ewolucji jest przypadkowość mutacji.
Jakie to zjawiska?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2589
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 420 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Abstract » 2023-08-25, 17:20

@greg77 chodzi o Creatio ex nihilo
https://pl.wikipedia.org/wiki/Creatio_ex_nihilo
Aby Bóg mógł stworzyć wszechświat niebędący Nim samym i istniejący poza Nim samym, najpierw musiał uczynić „przestrzeń” (metafizyczną) poza sobą, aby powołać do istnienia życie i wszystko co nas otacza.

@Przeemek operujesz pojęciem przypadek na potrzeby dyskusji? Czy uznajesz istnienie przypadku?

Dodano po 31 minutach 4 sekundach:
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19
- Ewolucjonizm jest niezgodny z wszechmocą Boga, ponieważ zdolny jest On stworzyć Wszechświat w jednej chwili i nie musi rozciągać tego procesu na miliardy lat.
dla Boga to nieistotne, Bóg nie czeka. Jak wyjaśnisz istnienie tak ogromnego wszechświata względem ziemi, czemu ma służyć ta skala?
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Jeśli Bóg istnieje odwiecznie, to dlaczego procesy ewolucyjne trwają zaledwie kilka miliardów lat i nie zostały uruchomione odwiecznie?
Procesy ewolucyjne wszechświata trwają od wyłonienia się czasu oraz innych praw fizyki, obecnie uznajemy teorie BB jako jedną z najbardziej prawdopodobnych, chociaż nie możemy skreślać przez to innych.
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Jeśli człowiek na Jego obraz był celem procesu ewolucyjnego, to z pewnością nie czekałby On aż do końca czasu geologicznego ze stworzeniem osobowości. Żaden kontakt osobowy nie był możliwy ze skałami i morzami, czy nawet z dinozaurami.
Znowu umieszczasz Boga w czasie. Bóg nie czeka! Dla Boga czasoprzestrzeń jest strukturą, widzi ją jednocześnie. Każdy moment na osi czasu.
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Ewolucjonizm jest niezgodny z wszechwiedzą Boga, bo dane kopalne pełne są zjawisk wymierania, niedopasowania czy kiepskiego planowania. Bóg nie tworzy karykatur, Bóg tworzy "dobre" rzeczy tylko. Istotą ewolucji jest przypadkowość mutacji.
Przeemek twoja ocena ewolucyjnego dzieła Boga jest argumentem do niewiary w ewolucję, zgodziłbym się z tobą jeśli widziałbyś oczami Boga, wszystko, każdą przyczynę i skutek jako całość. Widziałbyś strukturę naszej woli wpisaną w dzieje świata, koszt zła jakie nas otacza jako dopust Boży w ramach daru.
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Ewolucjonizm jest niezgodny z kochającą naturą Boga, ponieważ skamieniałości świadczą o istnieniu wrogości, chorób, głodu, walki o istnienie i gwałtownej śmierci. Do tego akceptowanym mechanizmem ewolucji jest nadmierna populacja i dobór naturalny przez eksterminację słabych i niedopasowanych.
Wszechświat od początku kieruje się tymi samymi prawami fizyki, rozproszeniem energii, rosnącą entropią. Jeśli chciałbyś materializować raj musisz założyć że istniała autonomia gdzie niektóre prawa nie działały destrukcyjnie. np Grawitacja się przydawała Adamowi i Ewie.
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Ewolucjonizm jest niezgodny z celem Boga, jakim było stworzenie i odkupienie człowieka, a świat miał być miejscem dla człwieka - jest niepojęte, by Bóg tracił miliardy lat na bezcelowe ewolucyjne błąkanie się przed osiągnięciem właściwego celu.
Znowu ciągle powtarzany ten sam błąd. Bóg jest poza czasem, a jeśli nie jest to kto stworzył czas który determinuje Boga?
Czy widziałeś cytat z wpisu wyżej gdzie cytowałem Hellera? Nawet jeśli mamy dwóch obserwatorów w czasoprzestrzeni.
ks. Heller pisze: Klasycznym przykładem tego rodzaju „względności historii” jest proces grawitacyjnego zapadania się (kolapsu) gwiazdy. Gdy odpowiednio masywna gwiazda wyczerpie zapasy jądrowego paliwa, zaczyna kurczyć się pod wpływem własnego pola grawitacyjnego. Według teorii względności taka zapadająca się gwiazda ma dwie zasadniczo różne historie, pierwsza z nich jest opisywana przez obserwatora, który – przebywając na powierzchni gwiazdy – zapada się razem z nią. Obserwator ten stwierdzi, że gwiazda zapada się coraz szybciej. W pewnym momencie przekroczy ona pewną granicę (zwaną przez fizyków „horyzontem zdarzeń”), spoza której już nie ma odwrotu. W skończonym czasie gwiazda osiągnie osobliwość, skurczy się – teoretycznie rzecz biorąc – do zera. Oczywiście zanim to nastąpi, współzapadający się obserwator zostanie zmiażdżony przez siły przypływowe, rosnące do nieskończoności. To jest jedna historia. Zupełnie inaczej ten sam proces opisze obserwator „zewnętrzny”, który nie bierze udziału w procesie kolapsu. Załóżmy, że obserwator współzapadający się co godzinę wysyła sygnał radiowy swojemu „zewnętrznemu koledze”. Obserwator zewnętrzny na podstawie sygnałów stwierdzi, że jego kolega porusza się coraz wolniej (radiowe sygnały będą przybywać coraz rzadziej) i to w ten sposób, że wprawdzie zbliża się coraz bardziej do horyzontu zdarzeń, ale nigdy go nie przekroczy. A więc w opisie obserwatora zewnętrznego proces zapadania się będzie trwać nieskończenie długo.
Mamy więc dwie różne historie tego samego procesu; historie różniące się tak ważną charakterystyką, jaką jest czas ich trwania. Jedna historia, czasowo skończona, urywa się nagle w osobliwości; druga historia trwa nieskończenie długo.
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Ewolucjonizm teistyczny niezgodny jest z koncepcją zbawienia z łaski, teologią ewolucjonizmu jest walka o przetrwanie w świecie fizycznym, która doskonale pasuje do humanistycznej teorii zbawienia za uczynki.
- Teistyczni ewolucjoniści muszą interpretować proch, który w biblijnym opisie stworzenia posłużył do ukształtowania Adama, jako poprzednio istniejące organizmy. Jednak słowo "proch" (aphar) występuje nie tylko w Księdze Rodzaju 2:7, ale także w 3:19 (w proch się obrócisz). Jeśli słowo to w Rodz. 2:7 reprezentuje poprzednio istniejący organizm, to czy może to samo znaczyć w Rodz. 3:19? Byłoby to niedorzeczne, bo wymagałoby, by człowiek w momencie śmierci przekształcał się w zwierzęta.
Zbawienie zależy od naszego zrozumienia że jedynie dobro jest słusznym wyborem, że człowiek swoim wyborami wybiera swoje Stwórce, że samo nasze pochodzenie sprawia że odrzucając Stwórcę odrzucamy siebie. Ze słowem proch jedna wielka manipulacja, sam przyznałeś że uznajesz tu i ówdzie alegorie.
Przeemek pisze: 2023-08-25, 16:19 - Słowa przetłumaczone jako "istota żywa" w Księdze Rodzaju 2:7 (i stał się człowiek istotą żywą) (nephesh chayah), były wcześniej użyte do oznaczenia innych organizmów, jakie Bóg uczynił (Rodz. 1:20, 21, 24). Gdyby człowiek pochodził od wcześniej istniejących organizmów zwierzęcych, to tekst w Rodz. 2:7 nie mógłby stwierdzać, że człowiek stał się istotą żywą dopiero wtedy, gdy Bóg go ukształtował i tchnął w niego tchnienie życia.
Dlaczego nie. Jeśli otrzymał w pewnym momencie na ewolucyjnej drodze duszę co dało mu status człowieka to jak najbardziej. Nie było człowieka = nie było istoty żywej pt człowiek.
Ostatnio zmieniony 2023-08-25, 17:57 przez Abstract, łącznie zmieniany 4 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 718
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Quinque » 2023-08-25, 18:59

Abstract pisze: Dlaczego nie. Jeśli otrzymał w pewnym momencie na ewolucyjnej drodze duszę co dało mu status człowieka to jak najbardziej. Nie było człowieka = nie było istoty żywej pt człowiek
Czy zatem Bóg obdarzył duszą tysiące pierwotnych homo sapiens. Jeśli tak to dlaczego Pismo naucza ze była tylko dwójka?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2589
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 420 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Abstract » 2023-08-25, 19:13

Quinque pisze: 2023-08-25, 18:59
Abstract pisze: Dlaczego nie. Jeśli otrzymał w pewnym momencie na ewolucyjnej drodze duszę co dało mu status człowieka to jak najbardziej. Nie było człowieka = nie było istoty żywej pt człowiek
Czy zatem Bóg obdarzył duszą tysiące pierwotnych homo sapiens. Jeśli tak to dlaczego Pismo naucza ze była tylko dwójka?
viewtopic.php?p=339794&hilit=p339794#p339794
viewtopic.php?p=339213&hilit=p339213#p339213
Ostatnio zmieniony 2023-08-25, 19:16 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 718
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Teoria ewolucji - szatanskie zwiedzenie

Post autor: Quinque » 2023-08-25, 20:48

Abstract pisze: 2023-08-25, 19:13
Quinque pisze: 2023-08-25, 18:59
Abstract pisze: Dlaczego nie. Jeśli otrzymał w pewnym momencie na ewolucyjnej drodze duszę co dało mu status człowieka to jak najbardziej. Nie było człowieka = nie było istoty żywej pt człowiek
Czy zatem Bóg obdarzył duszą tysiące pierwotnych homo sapiens. Jeśli tak to dlaczego Pismo naucza ze była tylko dwójka?
viewtopic.php?p=339794&hilit=p339794#p339794
viewtopic.php?p=339213&hilit=p339213#p339213
Fajnie, ale masz coś do powiedzenia?

ODPOWIEDZ