"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-08, 11:53

Konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd we Wspólnocie Przymierza Rodzin "Mamre" - zaznaczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Zapowiedział także zmianę sposobu pełnienia w niej funkcji i sprawowania przez Kościoła nadzoru nad tym dziełem.

W wydanym w poniedziałek liście do diecezjan, metropolita częstochowski abp Wacław Depo poinformował, że zakończyła się wizytacja Wspólnoty Przymierza Rodzin "Mamre", zarządzona w styczniu 2022 r. w związku z niepokojącymi sygnałami o nieprawidłowościach w jej funkcjonowaniu i zarządzaniu.

"Pierwszym etapem realizacji wniosków wizytacyjnych jest uporządkowanie formy prawnej funkcjonowania Wspólnoty. Kolejnymi będzie zmiana sposobu pełnienia w niej funkcji, sprawowania nadzoru i troski Kościoła o to dzieło" - zapowiedział metropolita częstochowski.

Podkreślił, że "konieczne będzie także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd". "Mogę zagwarantować, że sprawy te nie będą zbagatelizowane" - napisał abp Depo.

Biskup przeprasza tych, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą"

Zastrzegł, że "podziękowania dla dotychczasowego moderatora Wspólnoty, wbrew temu, jak to niektórzy mogli odebrać, nie są w żadnej mierze odrzuceniem zastrzeżeń czy zaprzeczeniem skargom tych, którzy doznali krzywdy, ale uczciwym uznaniem, że dokonało się przez jego posługę także wiele dobra, a Wspólnota przeżywała pod jego kierownictwem ogromny rozwój".

W imieniu Kościoła, abp Depo przeprosił wszystkich, którzy "zostali zranieni przez ludzi związanych ze Wspólnotą".

"Moje przeprosiny zapewne nie zdołają ukoić bólu, ale mimo wszystko proszę o wybaczanie wszelkich błędów i niedopatrzeń, które na pewno nie wynikały ze złej woli, ale raczej ze zbytniego zaufania i wiary w ludzką dobroć i odpowiedzialność. Sytuacja związana ze Wspólnotą jest bez wątpienia gorzką lekcją dla mnie i chyba dla całego Kościoła, by jeszcze baczniej czuwać nad działaniem grup i wspólnot kościelnych" - stwierdził abp Depo.
więcej tutaj:
https://deon.pl/kosciol/nieprawidlowosc ... je,2575904

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Warsik333 » 2023-08-08, 16:07

Jak zwykle charyzmatycy (2 tys), jak zwykle "cudownosci" i jak zwykle : Przepraszamy pokrzywdzonych. Mam nadzieję, że wzorem innych krajów, wkrótce pojawią się pierwsze pozwy sądowe za szkody związane z "udziałem w wynaturzonych praktykach religijnych" pod przewodnictwem KK. Jak polecą miliony to wtedy biskupi ruszą grube tyłki i pospiesza z wizytacjami odlotowych wspólnot charyzmatycznych.

Dodano po 8 minutach 45 sekundach:
" show - ocenia Paweł.

Wybierał osoby, nad którymi odmawiał modlitwy o uwolnienie od złego ducha, a te często miały zmieniać się w egzorcyzmy. - Nie pytał o zgodę. Po prostu wyhaczał sobie kogoś z tłumu, bo mówił, że Duch Święty mu podpowiada, do kogo ma podejść. Czasem tylko kazał złapać się za rękę, przytulał do siebie i się modlił. Ale jak zaczynała się tzw. manifestacja złego ducha, czyli wierny krzyczał lub charczał, to Moderator wołał: "Dajcie mi wodę święconą!", "Dajcie oleje!". I lał tę wodę po człowieku albo namaszczał olejami - mówi.

- Podczas tego show ludzie byli poniżani. Oblewani wodą, smarowani olejami po brzuchu i plecach. Pamiętam odgłos mokrego ciała walącego o posadzkę. Bo wierny często tam lądował po tym, jak zaczynał się wić, trząść i charczeć. Wtedy ksiądz klękał przy nim, przykładał stułę do jego czoła, modlił się na głos, po czym dmuchał w twarz. To miało być tchnienie Ducha Świętego. Magia! Jeśli trafił się ktoś silniejszy, to było mocowanie się. Ksiądz miał do pomocy chłopaczków, którzy przytrzymywali "opętanego" i szarpali się z nim. Trwało to nieraz godzinami. Później tę zmaltretowaną, często wycieńczoną osobę porzucano - dopowiada Michał.

Również Paweł twierdzi, że wielokrotnie był przy egzorcyzmach, podczas których dociskano człowieka do ziemi. - Czasem sam ksiądz przygniatał go ciałem, a niekiedy jego porządkowi. Jeden siedział człowiekowi na kolanach, dwaj pozostali trzymali go za barki. Bywało, że ksiądz zwracał się do demona i kazał mu przejść pod ołtarzem. Jedna dziewczyna później stwierdziła, że było to dla niej megaupokorzenie, bo wstydziła się swojej nadwagi, a na oczach wszystkich musiała targać się pod ołtarzem - relacjonuje były członek "Mamre".

Moi rozmówcy są zgodni, że ksiądz egzorcyzmował również niepełnoletnich gimnazjalistów, którzy zjeżdżali się z całej Polski razem ze swoimi katechetami. Wysypywali się z autokarów przed katedrą, po czym brali udział w spektaklu "wielkiego Moderatora". - Bywali i młodsi. Kiedyś widziałam, jak pomocnicy księdza Włodzimierza próbowali doprowadzić ok. 12-letnie dziecko do tabernakulum. Mocno się szarpało, przewracało i wykręcało. W którymś momencie poszła mu piana z buzi. Nie wiem dlaczego. Może przez to, że ktoś popełnił gwałt na woli tego dziecka - opowiada Justyna, która w "Mamre" była trzy lata.

Z kolei Natalia, czwarta osoba z grona moich rozmówców, przypomina sobie, że w pewnym momencie we wspólnocie została wprowadzona zasada, iż niepełnoletni mogą podchodzić do egzorcyzmów tylko za zgodą rodzica. - Ale to była martwa reguła. Bo jak się ktoś zaczynał manifestować, to ksiądz nie prosił go o pokazanie dowodu osobistego, tylko zaczynał egzorcyzm - twierdzi.

- Pamiętam, jak na modlitwie było ze 100 osób, a ksiądz kazał chłopakowi wić się jak wąż przez cały kościół. Później miał wpełznąć pod ołtarz. W końcu klękać bez końca i kłaniać się Jezusowi w najświętszym sakramencie. Biedak był cały zlany wodą święconą. Oczywiście ksiądz twierdził, że prowadzi dialog z diabłem, a nie z danym człowiekiem. Ale według mnie posuwał się w tym wszystkim do przemocy, bo nie miał uszanowania dla konkretnej osoby. Zdarzała się też przemoc psychiczna, jak w przypadku kobiety, z której demonami seksu ksiądz się rozprawiał na głos, przy wszystkich - ocenia Michał.

Zdaniem Natalii egzorcyzmy Moderatora były "jednym wielkim nadużyciem". - Niewolenie ludzi i lanie na nich wiader wody w zimnej katedrze było uwłaczające. Ale ksiądz Włodzimierz się tym napawał. Karmił się widokiem człowieka, który tarzał się i wił po podłodze. Gdy egzorcyzm się kończył, człowiek był zazwyczaj porzucany, zostawiany samemu sobie. Nikt mu nie dawał wsparcia. Moderator już nie miał na to czasu, bo to nie wchodziło do jego show. Znam osoby, które po takich egzorcyzmach miały myśli samobójcze, a nawet próbowały targnąć się na swoje życie. Nie były pytane o zgodę na wypędzanie demona, nie miały świadomości, co ich czeka, a potem nie radziły sobie z tym, czego doświadczyły - zaznacza była członkini "Mamre".

"Cała psychologia jest na śmietnik

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-08, 21:03

Nie podoba mi się trochę taka "grzeczność" oświadczeń - no, bo przyznaje się, że "nieprawidłowości" i że "konieczne będzie także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które dopuściły się zaniedbań lub krzywd" a nawet "Mogę zagwarantować, że sprawy te nie będą zbagatelizowane" (abp Depo), ale jednak podziękowania, choć ponoć że "podziękowania dla dotychczasowego moderatora Wspólnoty, wbrew temu, jak to niektórzy mogli odebrać, nie są w żadnej mierze odrzuceniem zastrzeżeń czy zaprzeczeniem skargom tych, którzy doznali krzywdy, ale uczciwym uznaniem, że dokonało się przez jego posługę także wiele dobra, a Wspólnota przeżywała pod jego kierownictwem ogromny rozwój".

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-08, 21:27

Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-08, 21:03 Nie podoba mi się trochę taka "grzeczność"
Lepiej jakby były niegrzeczne?
Z pewnością byłyby wówczas bardziej szczere, ale jak chciałem być tutaj szczery to dostałem od razu 2 ostrzeżenia, tak więc trzymam poziom jak abp Depo [-(

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-08, 21:32

Paweł pisze: 2023-08-08, 21:27
Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-08, 21:03 Nie podoba mi się trochę taka "grzeczność"
Lepiej jakby były niegrzeczne?
Powinny być w myśl "tak tak, nie nie". Bez polityki

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-08, 21:35

no ale bez polityki się nie da. Ja zachowuję się zachowawczo bo jeszcze tu chcę się trochę poprodukować. Abp Depo myśli podobnie. Nie będzie jechał po bandzie, bo go od razu sklasyfikują jako natankowca czy innego woźnickiego.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-08, 21:50

Ks.Natanek dokonał schizmy, nie sprowadzajmy tego do krytyki, jaką (zresztą bez opamiętania) szafuje. O skrajnym odjeździe ks. Woźnickiego nawet szkoda mówić.
A Ty też nie rób z siebie uciśnionego rycerza, to na nikogo tu nie działa.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-08, 22:08

Poprawnie określiłeś rogi, czy też zakres obecnej publicystyki. Tak więc rogi są ustalone, dlaczego abp Depo miałby robić za takie rogi?
No i dlaczego ja miałbym za te rogi robić?
Nie jestem uciśnionym rycerzem, tylko po co mam robić za rogi skoro już one są?
A szczerość nie popłaca...

Dodano po 1 minucie :
kończy się banem

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-08, 22:12

Banem kończy się coś zupełnie innego, co zazwyczaj banowany usiłuje przedstawić jako "szczerość" i "bezkompromisowość".

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Warsik333 » 2023-08-08, 22:16

Pozwy sądowe to jest jedyną drogą do otrzeźwienia.. Jak w USA.
Godzina psychoterapii to 150-300 PLN. Przemnożyć to przez wszystkie osoby, pomnożyć x2 za szkody moralne, powiedzieć na Mszy św., że dzisiejsza zbiórka jest na zranionych w Kościele..

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-08, 22:20

...i kolejny raz wierni zapłacą za czyjeś zaniedbania.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-08, 22:22

Marek_Piotrowski pisze: 2023-08-08, 22:12 zazwyczaj
ja utożsamiam się z tymi "zazwyczajowymi"
zazwyczaj ludzie zachowują się normalnie

Dodano po 31 minutach 27 sekundach:
no i co Barney, czyżbym opisał twą charakterystykę? taki miedzy rogami? taki w głównym nurcie, żeby się zbytnio nie wychylić? niech inni robią za buldożerów, ja sobie będę konsumował...
Ah, spodobała mi się ta twoja droga i idę po niej :ymhug:
Ostatnio zmieniony 2023-08-08, 22:23 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-08, 23:20

Sam sie skomentowałeś, moja riposta jest zbędna. Choć pewnie jesteś z siebie dumny :)

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-08, 23:44

A gdzież tam... Z ciebie jestem dumny! Z takiego oportunisty całe piekło jest dumne. Pięknie żeś utrącił nosa Depo, że on taki zbyt nieśmiały. TY to jesteś CEZAR, dzielisz i rządzisz. Normalnie jak Marek coś powie to klenkajcie narody!

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Warsik333 » 2023-08-09, 02:26

A było tak pięknie


ODPOWIEDZ