"Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-09, 07:15

Paweł pisze: 2023-08-08, 23:44 A gdzież tam... Z ciebie jestem dumny! Z takiego oportunisty całe piekło jest dumne. Pięknie żeś utrącił nosa Depo, że on taki zbyt nieśmiały. TY to jesteś CEZAR, dzielisz i rządzisz. Normalnie jak Marek coś powie to klenkajcie narody!
Jak wyżej. Szkoda komentować.

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Warsik333 » 2023-08-09, 22:47

Znacie tą Panią? Polecacie? Hmm mówi raczej sensownie.. Co ciekawe, wspólnota tej Pani była na mojej liście do odwiedzenia, ale chyba odpuszczę :)


Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-10, 10:14


Tutaj komentarz zaktualizowany, który pojawił się już po liście abpa, do wiernych. Generalnie pani już nie ma zastrzeżeń do tego listu, bo znalazły się przeprosiny skierowane do pokrzywdzonych, a wyważona jego forma (dla niektórych zbyt ugrzeczniona) to wyraz odpowiedzialności abpa i troski o osoby związane z tą wspólnotą, by nie odłączyły się od Kościoła (np. jak to miało miejsce w przypadku ks. Galusa, czy ks. Natanka).
ps.
osobiście uważam, że recenzowanie działań biskupów jest takie trochę niesmaczne, no ale ta "terlikowszczyzna" rozpleniła się bardzo i jeden przez drugiego prześcigają się w pomysłach, co biskup powinien zrobić, co zrobił dobrze, co zrobił źle etc.
No, niespecjalnie mi się to podoba.
Ostatnio zmieniony 2023-08-10, 10:19 przez Paweł, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-10, 10:29

Niestety, recenzjowanie jest pokłosiem tego, że biskupi nas w paru sprawach zawiedli. Wolę to, niż stan poprzedni, choć i to oczywiście nie jest zdrowe.

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Warsik333 » 2023-08-10, 13:47

A ja bardzo się cieszę, że klerykalizm w polskim Kościele powoli przemija. Zresztą, to była tylko nasza specyfika, związana z pontyfikatem Jana Pawła II. Na zachodzie nigdy nie było "świętych krów", biskupi podlegali krytyce tak samo jak szeregowi wierni. Moja perspektywa zmieniła się po tym jak otrzymałem w "darze" biskupa Tyrawę, który miał piwnice pełne skomplikowanych urządzeń do leżakowania różnych alkoholi za setki tys. pln. Mówili na niego "czerwony nos" bo nieraz jak przyjmował gości to był w stanie wskazującym, do tego zawsze nieprzyjemny i odpychający.

Wielu dramatów ludzkich można było uniknąć, gdyby nie traktowało się proboszczów (szczególnie na wsiach i małych miejscowościach) jak bogów a księzy jak pół-bogów. Brak kontroli prowadzi do patologii - potwierdzi to każdy chirurg chodzący na terapię AA.

Przypominam, że głównym tytułem biskupa jest "sługa sług bożych" - czas już wyzbyć się naleciałości z poprzednich epok, gdzie praktykowano różne rytuały typu całowanie w pierścień itp. Dlatego podoba mi się czynność mycia nóg bezdomnym przez biskupa - jednak 90% z nich jakoś tego nie robi..
Ostatnio zmieniony 2023-08-10, 13:49 przez Warsik333, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-08-10, 14:06

Z tym Twoim postem zgadzam się w 100%

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Paweł » 2023-08-10, 19:48


Ku refleksji polecam scenę z ok. 1h28min.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-10, 20:47

Nie życzę ci Pawle, żeby, jak ktoś będzie cię mobbingował w pracy, na ostro, i to zgłosisz, zaczęli ci puszczać filmy o fałszywych oskarżeniach.
Albo twojej żonie,albo córce czy matce.
Wierzyć nie musisz, ale negować też nie powinieneś, bo nie wiesz.

Warsik333
Bywalec
Bywalec
Posty: 144
Rejestracja: 18 lip 2023
Has thanked: 27 times
Been thanked: 24 times

Re: "Nieprawidłowości" we wspólnocie "Mamre". Abp Depo przeprasza i zapowiada, że wyciągnie konsekwencje

Post autor: Warsik333 » 2023-08-10, 20:56

Dlatego krytyka musi wypływać z miłości, a nie z tego że można komuś przywalić i poczuć się lepiej

Dodano po 18 minutach 45 sekundach:
Poza tym trzeba rozgraniczyć prywatne słabości duchownych np. do używek czy płatnej "milosci" od decyzji, które mają wpływ na dobro innych. Te pierwsze to nie moja sprawa, każdy z czymś walczy, mogę co najwyżej modlić się za takiego kapłana. Jeśli natomiast przenosi pedofia-recydywiste do innej parafii i pozwala dalej pracować z dziećmi - wtedy Twoje milczenie podlega pod grzech ciężki. Myślę, że o. Pio zgodziłby się że mną w tej kwestii.

Dodano po 11 minutach 13 sekundach:
Inna sprawa to, czy chlejących biskup może w ogóle podejmować jakieś dobre decyzję? Czy jak wsiada pod wpływem alkoholu do samochodu i jest potencjalnym zabójca to mam myśleć o pokorze czy dzwonić na policję?

Dodano po 14 minutach 22 sekundach:
PS. Paweł, a tak na marginesie - naprawdę dużo czasu zajęło mi wyleczenie się z nawyku, aby to co mówią świeci KK traktować jako prawdę objawiona. Dotarło to do mnie wtedy, gdy zauważyłem sprzeczności w tym co napisał jeden swiety a tym co drugi, czasem pisali zupełnie przeciwstawne do siebie tezy, strzelam - swieta mistyczka widziala piekło puste, 100 lat później kolejna - przepełnione.. Świeci są drogowskazem, ale ostatecznie decyzję podejmuje Twoje sumienie w parze z rozumem.
Ostatnio zmieniony 2023-08-10, 21:32 przez Warsik333, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ