Nagłe wątpliwości przed ślubem

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6480
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-21, 20:19

@sądzony ale adwokaci powołują biegłych którzy oceniają.
I na tej podstawie budują linię obrony albo oskarżenia.
Przeciez PAni Arletta sama nie może decydować co jest osobowością zależną, ale musi wiedzieć co to jest.
Ale sąd orzeka na podstawie faktów, a nie co się wydaje adwokatce.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13910
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-08-21, 20:48

CiekawaXO pisze: 2023-08-21, 20:19 @sądzony ale adwokaci powołują biegłych którzy oceniają.
I na tej podstawie budują linię obrony albo oskarżenia.
Przeciez PAni Arletta sama nie może decydować co jest osobowością zależną, ale musi wiedzieć co to jest.
Ale sąd orzeka na podstawie faktów, a nie co się wydaje adwokatce.
Ja wypowiadam się jako laik interesujący się nieco psychologią.
Jeżeli chodzi o prawo to znam jedynie budowlane i wiem czym ono jest, a czym być powinno.
Wiem również jak można zostać biegłym sądowym w zakresie psychologii.
Nie wydaje mi się, by proces stwierdzenia nieważności zawarcia małżeństwa był diagnozą wsteczną, ale nie wiem bo nigdy mnie to nie interesowało.

Wiązanie jednak potocznego "nieodcięcia pępowiny" z zaburzeniem osobowości jakim jest osobowość zależna jest dla mnie jeszcze bardziej niedorzeczne niż osoby melancholijnej z depresją endogenną.

Oczywiście może czegoś nie rozumiem. Może ktoś potrafi to wyjaśnić. Mogę być w błędzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-08-21, 20:51

CiekawaXO pisze: 2023-08-21, 20:19 @sądzony ale adwokaci powołują biegłych którzy oceniają.
Na podstawie tej wypowiedzi można mniemać, iż jesteś przekonana, że dobrze znasz procedury obowiązujące w Sądach Metropolitarnych.

Dodano po 5 minutach 8 sekundach:
sądzony pisze: 2023-08-21, 20:48 Wiązanie jednak potocznego "nieodcięcia pępowiny" z zaburzeniem osobowości jakim jest osobowość zależna jest dla mnie jeszcze bardziej niedorzeczne niż osoby melancholijnej z depresją endogenną.
Co prawda, to prawda. Nie da się ukryć.

Jednak mamy podstawy do uznawania, że Arletta (dlaczego Pani, czy jest kimś na tyle lepszym od wszystkich forumowiczów?) ma wiedzą z zakresu KPM i to praktyczną. Czy jednak jest biegłym psychologiem, tego nie wiemy.

Dodam jeszcze, że nieodcięcie pępowiny, w szczególnie skrajnym przypadku może być uznane za osobowość zależną. Jednak podany przykład, na pewno tym nie jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6480
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-21, 21:04

No jestem przekonana, bo nie może adwokat wchodzić w rolę psychologa.
Ale w sumie w Kościele wszystko jest możliwe, nie takie ceregiele.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-08-21, 21:14

CiekawaXO pisze: 2023-08-21, 21:04 Ale w sumie w Kościele wszystko jest możliwe, nie takie ceregiele.
Kolejne wkurzające stwierdzenie. Akurat procedura w SM jest bardzo konkretna i sztywna.
Wiem, że są adwokaci nieuczciwi (sądzę, że stanowią margines - osobiście się nie zetknąłem, ale słyszałem o takich przypadkach od uczestników procesów), którzy za kasę podpowiadają stronom, co należy zeznawać. Ale zeznania są zakończone przysięgą na Boga (przed złożeniem zeznań są o tym informowani). Nie wyobrażam sobie, aby osoba prawdziwie wierząca zdobyła się na krzywoprzysięstwo.
W przypadku, który znam najlepiej strony nie korzystały z adwokatów. Dlatego, aby przed oficjalnymi zeznaniami, nikt im niczego nie zasugerował. Może to przesada i dmuchanie na zimne. Ale uważam to za uczciwą postawę. I właściwą.
Co nie znaczy, że korzystanie z pomocy uczciwych adwokatów jest niewłaściwe. Wierzę, że Arletta należy do tych najuczciwszych. Jestem też przekonany, że adwokat na podstawie rozmowy szybciej dokona analizy i wskaże co może być potraktowane jako argument, a co takim nie jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13910
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-08-21, 21:25

Andej pisze: 2023-08-21, 20:56 Dodam jeszcze, że nieodcięcie pępowiny, w szczególnie skrajnym przypadku może być uznane za osobowość zależną. Jednak podany przykład, na pewno tym nie jest.
Nieuniezależnienie się od matki, nadmierne przywiązanie do matki, brak separacji, patologiczne relacje z matką, wiązanie dziecka przez matkę na płaszczyźnie emocjonalnej - wszystko to zamknąć można w pojęciu "niewystarczająco dobrej matki" Donald Winnicott'a lub po prostu "patologicznej miłości". To z kolei może być przyczyną wszelkich zaburzeń. Osobowość zależna nie jest tu niczym szczególnym, a co za tym idzie pod "nieodciętą pępowinę" lub "nigdy nie istniejącą pępowinę" tudzież "pępowinę niewystarczającą" można "wpakować" każde zaburzenie, a nawet niektóre choroby.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6480
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-22, 02:59

@Andej ja nie rozumiem o czym ty piszesz, bo ja o czymś innym, a ty o czymś innym.
Niech tak zostanie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13910
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-08-22, 07:32

Mam takie pytanie. Rozumiem, że o rozwodzie decydują sędziowie. Kto osobowo decyduje, stwierdza nieważność małżeństwa?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-22, 08:15

sądzony pisze: 2023-08-22, 07:32 Mam takie pytanie. Rozumiem, że o rozwodzie decydują sędziowie. Kto osobowo decyduje, stwierdza nieważność małżeństwa?
Sad biskupi

https://www.adwokatkoscielny.pl/jak-fun ... -koscielny
Ostatnio zmieniony 2023-08-22, 08:16 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13910
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-08-22, 08:28

lambda pisze: 2023-08-22, 08:15
sądzony pisze: 2023-08-22, 07:32 Mam takie pytanie. Rozumiem, że o rozwodzie decydują sędziowie. Kto osobowo decyduje, stwierdza nieważność małżeństwa?
Sad biskupi
https://www.adwokatkoscielny.pl/jak-fun ... -koscielny
No ale personalnie kto? Biskup? Kapituła 3 biskupów?

"W ten sposób powstawały trybunały kościelne, na których czele stał zawsze biskup."

Czyli biskup jest "sędzią"
Ostatnio zmieniony 2023-08-22, 08:30 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-08-22, 08:40

CiekawaXO pisze: 2023-08-22, 02:59 @Andej ja nie rozumiem o czym ty piszesz, bo ja o czymś innym, a ty o czymś innym.
Niech tak zostanie.
A ja o tym samym. Ale to jest jak oglądanie jakiegoś budynku z zewnątrz i z wewnątrz. Ty patrzysz na Kościół z zewnątrz, a ja od wewnątrz. Dlatego te same sprawy widzimy inaczej.
Drugą różnica jest to, że Ty wiesz z pewnością, a ja wciąż mam wątpliwości.

Dodano po 4 minutach 43 sekundach:
sądzony pisze: 2023-08-22, 08:28 "W ten sposób powstawały trybunały kościelne, na których czele stał zawsze biskup."
Zwykle tylko tytularnie. Najczęściej deleguje kogoś do uprawiania tej działki.
Należy też wziąć pod uwagę trójpoziomowy system sądów.

Sadzę też, że większość osób jest przekonane, że sądy kościelne działają podobnie jak jest to pokazywane przez Annę Marię Wesołowską. Tymczasem zarówno funkcjonowanie, jak też sam przebieg sprawy jest diametralnie inny. Niewiele jest podobieństw.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-22, 10:30

sądzony pisze: 2023-08-22, 08:28
lambda pisze: 2023-08-22, 08:15
sądzony pisze: 2023-08-22, 07:32 Mam takie pytanie. Rozumiem, że o rozwodzie decydują sędziowie. Kto osobowo decyduje, stwierdza nieważność małżeństwa?
Sad biskupi
https://www.adwokatkoscielny.pl/jak-fun ... -koscielny
No ale personalnie kto? Biskup? Kapituła 3 biskupów?

"W ten sposób powstawały trybunały kościelne, na których czele stał zawsze biskup."

Czyli biskup jest "sędzią"
Jest w linku opisane

Dodano po 50 sekundach:
Andej pisze: 2023-08-22, 08:45

Sadzę też, że większość osób jest przekonane, że sądy kościelne działają podobnie jak jest to pokazywane przez Annę Marię Wesołowską. Tymczasem zarówno funkcjonowanie, jak też sam przebieg sprawy jest diametralnie inny. Niewiele jest podobieństw.
Czyli czym to się różni?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13910
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2224 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-08-22, 11:45

lambda pisze: 2023-08-22, 10:31 Jest w linku opisane
"Pierwszym sędzią w diecezji (przewodniczącym sądu) jest zawsze biskup diecezjalny. Może on wykonywać swoją władzę osobiście, choć prawo obliguje go do wyznaczenia swojego przedstawiciela – wikariusza sądowego (oficjała)."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 85 times
Been thanked: 50 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Arletta Bolesta » 2023-08-22, 12:34

Zwykle 3 Sędziów wydaje wyrok
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6480
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-22, 12:38

Jestem w tym kościele jak i ty Andej, więc patrzę z wewnątrz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”