Nagłe wątpliwości przed ślubem

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: konserwa » 2023-08-17, 08:59

Arletto - czy moglabys rozwinac mysl? Wydaje mi sie, ze zawarta zostala w tej wypowiedzi celna uwaga, ale ja osobiscie nie do konca potrafie sobie naswiatlic w glowie praktycznego aspektu i dzialania w danym kierunku.
Mam nadzieje, ze nie namotalem, piszac te moje przemyslenie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6445
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-17, 09:29

Symulacja polega na tym, że potwierdzasz zgodę na małżeństwo, mówisz podczas przysięgi "tak", ale tak naprawdę nie chcesz tego małżeństwa, albo nie chcesz małżeństwa z tą wybraną osobą.
Zewnętrznie chcesz, ale wewnętrznie nie chcesz.
Wtedy może być nieważnie zawarte.
Ostatnio zmieniony 2023-08-17, 09:46 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-17, 09:32

Wg mnie powinnaś zrezygnować ze ślubu za dużo was różni. Potem będą tylko kłopoty

Awatar użytkownika
Meduza
Początkujący
Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 7 paź 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 4 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Meduza » 2023-08-17, 10:30

lambda pisze: 2023-08-17, 09:32 Wg mnie powinnaś zrezygnować ze ślubu za dużo was różni. Potem będą tylko kłopoty
Ok. Tak zrobię! :-bd
A tak poważnie, to na jakie różnice wynikające z tego co napisałam najbardziej zwrócił*ś uwagę?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Andej » 2023-08-17, 11:14

Jeszcze się zastanów. Teraz uciekasz. Jak daleko uciekniesz? Jak długo będziesz uciekać? Aż wpadniesz na białego konia niosącego księcia? Ideału nigdy nie znajdziesz. Zawsze będziesz mieć jakieś wspomnienia.
Czy bierzesz pod uwagę to, że może jest to ucieczka z deszczu pod rynnę?
Czy całe życie masz zamiar uciekać? Nie zadajesz sobie sprawy, jakie ro męczące.
Ani z tego, że jest ktoś, przed kim nie uciekniesz. Nie uciekniesz przed samą sobą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-17, 11:29

1. Np to że jesteś z dysfunkcyjnej rodziny więc braki miłości z dzieciństwa mogą powodować że jej szukasz "za wszelką cene" będąc w związku z kimś kto Ci nie pasuje

2.wiara kiepska jak piszesz u Twojego narzeczonego. Mężczyzna jako głową rodizny powinien rodizne prowadzić do Boga a letni katolik tego nie zrobi. Już sama stwierdzasz że nie wzrastasz z nim duchowo więc w małżeństwie nie będzie lepiej a moze byc gozej

3. Niedogadanie w kwestii mieszkania, to będzie was różnic i któreś będzie musiało godzić się na coś co mu nie odpowiada (tutaj bym widziała Twoja wade) bo skoro nie mam perspektywy tam to widocznie bezsensu jesteś do swojej rodzinnej miejscowości przywiązana, powinnaś słuchać jego w tym względzie

Wg mnie to duże różnice i będzie wam to utrudniać wspólne życie.porozmawiaj z narzeczonym o swoich watpliwosciach jeśli uda wam się dojść do porozumienia i dobrze wam się będzie rozwiązywać konflikty to myślę że ślub można wziąć ale jeśli nie, trudno będzie się wam rozmawiać a próba rozmowy do niczego nie doprowadzi w takich kluczowych kwestiach to wg mnie lepiej się rozstać.

Wybór właściwej osoby nie jest ucieczka, tylko decyzja na całe życie a na swiece dość już rozwodów. Więc lepiej się jak najbardziej dopasować.

Awatar użytkownika
Meduza
Początkujący
Początkujący
Posty: 53
Rejestracja: 7 paź 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 4 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Meduza » 2023-08-17, 13:04

lambda pisze: 2023-08-17, 11:29 1. Np to że jesteś z dysfunkcyjnej rodziny więc braki miłości z dzieciństwa mogą powodować że jej szukasz "za wszelką cene" będąc w związku z kimś kto Ci nie pasuje

2.wiara kiepska jak piszesz u Twojego narzeczonego. Mężczyzna jako głową rodizny powinien rodizne prowadzić do Boga a letni katolik tego nie zrobi. Już sama stwierdzasz że nie wzrastasz z nim duchowo więc w małżeństwie nie będzie lepiej a moze byc gozej

3. Niedogadanie w kwestii mieszkania, to będzie was różnic i któreś będzie musiało godzić się na coś co mu nie odpowiada (tutaj bym widziała Twoja wade) bo skoro nie mam perspektywy tam to widocznie bezsensu jesteś do swojej rodzinnej miejscowości przywiązana, powinnaś słuchać jego w tym względzie

Wg mnie to duże różnice i będzie wam to utrudniać wspólne życie.porozmawiaj z narzeczonym o swoich watpliwosciach jeśli uda wam się dojść do porozumienia i dobrze wam się będzie rozwiązywać konflikty to myślę że ślub można wziąć ale jeśli nie, trudno będzie się wam rozmawiać a próba rozmowy do niczego nie doprowadzi w takich kluczowych kwestiach to wg mnie lepiej się rozstać.

Wybór właściwej osoby nie jest ucieczka, tylko decyzja na całe życie a na swiece dość już rozwodów. Więc lepiej się jak najbardziej dopasować.
1. Akurat na deficyt miłości w dzieciństwie nie narzekałam. Dziękuję za to Bogu. Ale ogółem - ludzie z dysfunkcyjnej rodziny (która niestety mam, nic z tym już nie zrobię) mają prawo założyć własną, spokojną, to nie musi się za nimi ciągnąć. Problemy o czym się już przekonałam w życiu są do przepracowania.

2. Z tym po części się zgodzę. Aczkolwiek czasem zdarzały się w historii nawrócenia ;) nie każdy ma stałą wiarę cały czas. Jeśli tak jest to coś jest nie tak. Podglądy ogółem mamy takie same. Jeśli by tak nie było to bym z nim nie była.
Na początku znajomości zastanawiałam się nad jego wiara i czy to nie będzie jakoś bardzo przeszkadzać, ale akurat trafiłam na jakiś wykład pewnego znanego katolickiego publicysty do kobiet, że nie trzeba się jakoś bardzo trzymać tej myśli że mężczyzna musi być bardzo wierzący. Nie pamiętam tytułu wykładu, a nazwiska nie będę podawać bo myślę że to by mogło tutaj niepotrzebnie wywołać poruszenie #:-s

3. Co do kwestii mieszkania - nie widzę wady w tym że lubię moje miasto. Akurat mamy dość dużą okazję mieszkać tam i co do tego trwają rozmowy. Na razie stanęło na kompromisie który całkiem mi się podoba, ale oczywiście wolałabym tam być na stałe. Nie każdy lubi duże miasta i gnieżdżenie się w blokowiskach np. A dzieci wychowuje się łatwej w mniejszych miastach,uwierz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-17, 13:58

Ad.2 Że swojego doświadczenia Ci mogę powiedzieć że brak wiary u mezczyzny czy jej letniość przeszkadza bardzo, przynajmniej mi, ale jeśli sama jesteś letnia to faktycznie przeszkadzać nie będzie.

Ad.3 nie musisz mi się tłumaczyć ustal z narzeczonym Poprostu.
Z doświadczenia mogę Ci tylko powiedzieć też gdzie się 2 razy przeprowadzałam w ciągu 5 lat ostatnich, że mieszkanie w 2 miejscach jednocześnie jest niewygodne napewno. Więc jak wam się kompromis nie uda powinnaś już wiedzieć czy jesteś w stanie się wyprowadzić.
Dalekie dojazdy do pracy też potrafią być bardzo meczace
Ostatnio zmieniony 2023-08-17, 14:01 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2572
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 414 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Abstract » 2023-08-17, 14:06

Decyzja o małżeństwie zawiera tak dużo niewiadomych że w zasadzie trudno wartościować rady, na pewno zdrowo jest brać je pod uwagę, przyjąć do wiadomości, później przemielić zdroworozsądkowo. Wiele z naszych wypowiedzi to asekuracyjne bronienie drogi którą sami wybraliśmy, lub sytuacji w której się znajdujemy. Zachwianie poczucia stabilnego gruntu pod nogami, poczucia kontroli nad swoim życiem nie jest do końca zdrowe. Strefa komfortu w nas samych powiększa się proporcjonalnie do zauważania błędów w decyzjach lub chęciach podjęcia decyzji przez innych. Gdy zbytnio w siebie wątpimy, przestajemy wyrażać swoje zdanie, a to też ślepa droga.
Ja nadal nie rozumiem idei małżeństwa, wiem do czego jest porównywane, wiem jakiej gimnastyki znaczeń trzeba używać aby obronić niektóre jej aspekty i założenia. Uważam, że podejście do małżeństwa byłoby całkiem inne gdyby okres wychowania dzieci byłby o wiele krótszy. Wówczas ludzie byliby ze sobą ze względu na to że chcą ze sobą być, a nie dlatego że musieli przysięgać aby nie grzeszyć.
Największą rolę w małżeństwie i samotności ma czynnik losowy, przypadek, jest zbytu dużo zmiennych i wariacji dróg abyśmy mogli cokolwiek przewidzieć w przyszłości, później pozostaje nam tylko albo cieszyć się z naszych decyzji ponieważ los był dla nas łaskawy, albo na siłę bronić swojego położenia żeby nie przyznać przed sobą że naprawdę tego nie chcemy, albo popaść w depresje uznając stan faktyczny. Niestety podobne przemyślenia mam odnośnie samotności po rozmowach z ludźmi.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-17, 14:30

@Abstract Właśnie że względu na ulomnosc natury ludzkiej woli istnieje malzenstwo, żeby przysięga miłości do końca życia Poprostu powstrzymywała przed odejściem.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2572
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 414 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Abstract » 2023-08-17, 14:51

Lambda jeśli decyzje małżeństwa byłby rozsądne i skierowane na wartości wyższe niż grubość portfela, popęd seksualny, duże piersi, długie nogi, zazdrość innych, wyobrażenia o tym jak zmienisz partnera, wyobrażenia o tym jak partner zmieni ciebie itp itd. I tu nie chodzi o to że widzimy to przed oczami, jesteśmy często tym wszystkim zwodzeni. Widzę duże zróżnicowanie wśród par i tym ile czerpią w związku, dają siebie dla drugiej osoby. Tam gdzie wyobrażenia w znacznym stopniu rozbiegły się ze stanem faktycznym tam pojawiają się coraz częściej rozwody, tam gdzie różnic mniej jest lepiej.
W większości przypadków w decyzjach młodych niedoświadczonych życiem ludzi jest to taka sama loteria jak ze zdrowiem, stanem posiadania, miejscem urodzenia i czasem w jakim przyszło nam żyć.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13893
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2035 times
Been thanked: 2222 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: sądzony » 2023-08-17, 15:24

Abstract pisze: 2023-08-17, 14:51 Lambda jeśli decyzje małżeństwa byłby rozsądne i skierowane na wartości wyższe niż grubość portfela, popęd seksualny, duże piersi, długie nogi, zazdrość innych, wyobrażenia o tym jak zmienisz partnera, wyobrażenia o tym jak partner zmieni ciebie itp itd. I tu nie chodzi o to że widzimy to przed oczami, jesteśmy często tym wszystkim zwodzeni. Widzę duże zróżnicowanie wśród par i tym ile czerpią w związku, dają siebie dla drugiej osoby. Tam gdzie wyobrażenia w znacznym stopniu rozbiegły się ze stanem faktycznym tam pojawiają się coraz częściej rozwody, tam gdzie różnic mniej jest lepiej.
W większości przypadków w decyzjach młodych niedoświadczonych życiem ludzi jest to taka sama loteria jak ze zdrowiem, stanem posiadania, miejscem urodzenia i czasem w jakim przyszło nam żyć.
Czasem mam wrażenie, że chciałbyś, by małżonkowie byli jak św. Paweł ...

"Pragnąłbym, aby wszyscy byli jak i ja, (...) Lecz jeśli nie potrafiliby zapanować nad sobą, niech wstępują w związki małżeńskie! Lepiej jest bowiem żyć w małżeństwie, niż płonąć."


gdyby jednak mieli tę łaskę ... byliby jak św. Paweł :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: lambda » 2023-08-17, 15:45

Abstract pisze: 2023-08-17, 14:51 Lambda jeśli decyzje małżeństwa byłby rozsądne i skierowane na wartości wyższe niż grubość portfela, popęd seksualny, duże piersi, długie nogi, zazdrość innych, wyobrażenia o tym jak zmienisz partnera, wyobrażenia o tym jak partner zmieni ciebie itp itd. I tu nie chodzi o to że widzimy to przed oczami, jesteśmy często tym wszystkim zwodzeni. Widzę duże zróżnicowanie wśród par i tym ile czerpią w związku, dają siebie dla drugiej osoby. Tam gdzie wyobrażenia w znacznym stopniu rozbiegły się ze stanem faktycznym tam pojawiają się coraz częściej rozwody, tam gdzie różnic mniej jest lepiej.
W większości przypadków w decyzjach młodych niedoświadczonych życiem ludzi jest to taka sama loteria jak ze zdrowiem, stanem posiadania, miejscem urodzenia i czasem w jakim przyszło nam żyć.
Loteria bo są zle motywy. Dlatego najlepiej aby Autorka się dobrze zastanowiła.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 85 times
Been thanked: 50 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: Arletta Bolesta » 2023-08-18, 08:35

konserwa pisze: 2023-08-17, 08:59 Arletto - czy moglabys rozwinac mysl? Wydaje mi sie, ze zawarta zostala w tej wypowiedzi celna uwaga, ale ja osobiscie nie do konca potrafie sobie naswiatlic w glowie praktycznego aspektu i dzialania w danym kierunku.
Mam nadzieje, ze nie namotalem, piszac te moje przemyslenie.
Naturalnie powyżej został przybliżony jeden z rodzajów symulacji - całkowita - są też inne; natomiast, pisząc o niezdolności w świetle wątpliwości weźmy pod uwagę chociażby osobowość zależną itp.

Pozdrawiam
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Nagłe wątpliwości przed ślubem

Post autor: konserwa » 2023-08-18, 14:48

A czym sie je taka osobowosc?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”