Kosmetyki

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Kosmetyki

Post autor: Viridiana » 2023-08-12, 12:43

Nie mamy chyba na forum ogólnego tematu kosmetycznego, a ja akurat szukam porad, więc go zakładam. Możemy tu poruszać różne kwestie dotyczące spraw kosmetycznych, ale ja na początek mogę wrzucić od siebie coś na rozpoczęcie rozmowy:
1) Co robicie z "nieudanymi" kosmetykami? Mam póki co dwie prawie pełne tubki kremu pod oczy, oba były nieudanym zakupem, bo mnie uczulają, jeden bardzo mocno, drugi odrobinę (a kurczę, ten mocno uczulający jest niby hipoalergiczny i ma 98% naturalnych składników). Pierwszy kupiłam rok temu, więc termin PAO (z tego piktogramu ze słoiczkiem i cyfrą, jakby ktoś nie wiedział) minął. Drugi też może być trochę po terminie (choć oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nie trzeba pewnie tych terminów trzymać się tak sztywno). Co z tym zrobić? Wyrzucić żal, zależy mi na tym, żeby być ekologiczną osobą. Gdybym była bardziej ogarnięta, pewnie bym bardziej pamiętała o tym, by zaproponować go siostrze, ale teraz ten pierwszy już jest chyba na to "za stary".
Pytanie dodatkowe do tego punktu to oczywiście prośba o ewentualne polecenia sprawdzonych kremów tego typu - najchętniej przyjmuję je od ludzi, którzy też są takimi "wrażliwcami" jak ja. :)
2) Czy znacie jakieś dobre źródła wiedzy w zakresie tego, jak dobierać kosmetyki? W gąszczu tych wszystkich produktów można się pogubić, szczególnie, że firmom najbardziej opłaca się budowanie obrazu pielęgnacji, która do zadbania o skórę wymaga mnóstwa różnych kosmetyków i każdy jest od czegoś innego. Źródła internetowe też nie tak łatwo znaleźć, bo wiele materiałów w tym zakresie jest tworzonych przez influencerki, które przez różne współprace dostają produkty w prezencie oraz, jak podejrzewam, nieraz mogą sobie pozwolić na poświęcenie większej ilości pieniędzy na te rzeczy, więc niekoniecznie będą skupiać się na tym, na czym mi zależy - czyli na dążeniu do minimalizmu, bo przecież nie chcę wydawać co miesiąc miliona monet. Moja nieznajomość sensownych miejsc do szukania informacji w tym zakresie jest też dla mnie niekomfortowa o tyle, że jeżeli już coś kupuję, fajnie by było, żeby to nie był zupełny szajs.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6453
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 890 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Kosmetyki

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-12, 13:40

Tylko Iwostin, albo La roche Posay, zależnie od tego jakie wymagania ma twoja skóra.
Ale tanie nie są. Iwostin jest dużo tańszy, i dostepne tylko w aptekach.
Te ci mogę polecić z czystym sumieniem.
Podobnie podkłady.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Kosmetyki

Post autor: Lwica » 2023-08-12, 13:58

Kwestia czy masz skórę wrażliwą czy naruszoną barierę hydro-lipidową? Wtedy nawet woda może podrażniać... Ja tak mialam i kilka lat myślałam, że mama wrażliwą skórę.
Co do naturalnych kosmetyków, to one właśnie są/mogą być bardziej drażniące.
Edit: nie napisałaś czy używasz filtrów UV (UVA+UVB) bo jak jesteś wrażliwiec, to filtry raczej wypada włączyć co dzień, cały rok, ale przynajmniej od maja do września, jak jest większe nasłonecznienie, ale lepiej te mineralne filtry, a nie chemiczne. Minus taki, że są bardziej problematyczne zazwyczaj.

Na szybko z polecanych kanałów na YT, to Pani Ania - to jest kosmetolog, działa w gabinecie z 20 lat, a swój ma już dobre kilka lat. Pracuje z ludźmi czyli nie tylko ma suchą wiedzę kosmetologa, ale obserwuje skóry innych, wyprowadza z chorób skóry, sama wyszła z kilku. I baaaaardzo podoba mi się to, że rozumie, że człowiek jest całym organizmem, jak np znajdziesz na jej kanale filmy o trądziku czy ŁZS, tam zawsze podkreśla, że cały styl życia czy dieta ma znaczenie aby nie było nawrotów.
Tu mówi akurat jak dobiera i testuje kosmetyki. I odpowiada na komentarze ludzi.
Ale warto przejrzeć jej kanał serio. Minus, że filmy ma bardzo długie. Ale sama forma podania dla mnie idealna.

Ostatnio zmieniony 2023-08-12, 14:17 przez Lwica, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5535
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 877 times
Been thanked: 1441 times

Re: Kosmetyki

Post autor: abi » 2023-08-12, 14:23

w sumie uzywam tylko retinol krem pharmaceris wiec trudno mi sie madrzyc o kosmetykach
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kosmetyki

Post autor: faraon » 2023-08-12, 14:34

Z tego co wiem to wiekszosc kosmetykow a szczegolnie kremow produkowana jest na bazie lozysk plodowych.
Pewnie obecnie coraz wiecej skladnikow jest wytwarzane chemicznie jako substytuty tych naturalnych pochodzacych z lozysk plodowych.
Wiekszosc tych skladnikow zostala po prostu wyseparowana w analizach chemicznych i testowana pojedynczo lub w roznych zestawach skladnikow, by lepiej poznac ich dzialanie.
Ostatnio zmieniony 2023-08-12, 14:38 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Kosmetyki

Post autor: Lwica » 2023-08-12, 22:38

abi pisze: 2023-08-12, 14:23 w sumie uzywam tylko retinol krem pharmaceris wiec trudno mi sie madrzyc o kosmetykach
Ja od czerwca zrobiłam sobie przerwę od retinAlu(najpierw BasicLab 0,15%, później Bielenda 0,1% krem). Wcześniej właśnie retinOl używałam (uwielbiałam ten od którego zaczęłam budować tolerancję czyli Liqpharm LIQ 0,3%, BasicLab 1% i 2%).
Nie są najtańsze... Niestety jak kosmetyk jest bardzo tani z retinolem/retinalem, to można się zastanawiać czy został on dobrze przebadany pod kątem stabilności. To jest składnik aktywny, który trzeba dość dobrze ukręcić i "opakować" żeby nie stracił stabilności po otwarciu, zresztą podobnie jak witC (najgorzej z kwasem askorbinowym).
U mnie działały napewno. dzięki tym produktom udało mi się przez ok rok nadbudować ładnie skórę żeby moja cera naczyniowa prawie w ogóle już nie reagowała (nie była reaktywna). Wcześniej było słabo, bo wystarczył lekki stres i już twarz różowiała miejscami. A teraz reaktywność spadła naprawdę o ponad połowę ^:)^

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5535
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 877 times
Been thanked: 1441 times

Re: Kosmetyki

Post autor: abi » 2024-01-20, 19:35

tak mnie naszło zapytać co sądzicie o szamponach w kostce
czy również ktoś używa(ł) i ew jak ocenia
DSC_1129.jpg
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Kosmetyki

Post autor: Lwica » 2024-01-20, 20:43

Ja używałam ze dwa, jedno prawdziwie indyjskie i tutaj uwaga na minus: one zostawiają osad na włosach. Jest to bardzo niekomfortowe dla mnie, dlatego niektórzy później płuczą wodą z octem jabłkowym. Drugie od osoby, która tworzyła takie mydełka, dużo ziół, na olejach itd. naprawdę spoko, ale no jakoś mnie drażni ta forma. Głównie dlatego, że trzeba mieć pudełko/mydelniczkę do tego, nie zostawiać wilgotnego, tutaj też zależy od producenta... Bo niektóre pienią się słabo i trzeba je "rozrobić" w dłoniach najpierw.
Natomiast jestem bardzo ciekawa szamponów od Shaushka.

Chociaż przyznaję, że najbardziej lubię klasyczne w butelce.
Kilka lat temu myłam włosy mąką żytnią. I to fajnie wspominam. Bo ABSOLUTNIE nie było widać różnicy. Tylko na początku jest ok, a po dwóch tygodniach jakoś u mnie one zaczęły wyglądać źle. Czytałam, że trzeba przeczekać. I faktycznie jakieś kolejne dwa tygodnie minęły i wszystko wróciło do normy mogłam tylko tej mąki używać.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5535
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 877 times
Been thanked: 1441 times

Re: Kosmetyki

Post autor: abi » 2024-01-20, 20:47

Lwica pisze: 2024-01-20, 20:43
Natomiast jestem bardzo ciekawa szamponów od Shaushka.

i mój właśnie jest taki ;)

Dodano po 3 minutach 42 sekundach:
Screenshot_20240120-204744~2.png
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Lwica
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 24 paź 2022
Has thanked: 86 times
Been thanked: 174 times

Re: Kosmetyki

Post autor: Lwica » 2024-01-20, 21:26

Ooooo proszę, no i jak?

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5535
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 877 times
Been thanked: 1441 times

Re: Kosmetyki

Post autor: abi » 2024-01-20, 21:44

dla mnie jest w sam raz
włosy są bardziej miękkie po nim
chociaż muszę dwa razy namydlić i spłukać
a takim z buteleczki mydlę raz
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

ODPOWIEDZ