Choroby

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Choroby

Post autor: Arek » 2023-08-20, 07:16

Czy mogę być w błędzie jeśli powiem, że każda pochodzi od złego? Opieram swój wniosek na podstawie wielu faktów. Pierwszym są pierwsi rodzice, którzy przed grzechem nie wiedzieli co to jest choroba. Chrystus uzdrawiał, a nawet wskrzeszał, czyli czynił dobro. Choroby robią się z lęków, grzesznego życia np. nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, wpływ ma zatrucie gleby, powietrza. Dogadzanie sobie czyli używki też mają negatywny skutek w nadmiarze, alkoholizm, nikotynizm, uzależnienia od narkotyków itp. Jeśli człowiek ma się źle czy to psychicznie lub fizycznie to zawsze to pochodzi o złego ducha, bo Bóg jest dobry i w momencie stworzenia człowieka nie było chorób. Aczkolwiek tylko On potrafi ze złego uczynić dobro tylko dla tego, że nas kocha. Mam wewnętrzne przekonanie, że tak jest. Czy mogę się mylić?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Choroby

Post autor: AdamS. » 2023-08-20, 10:40

Arek pisze: 2023-08-20, 07:16 Chrystus uzdrawiał, a nawet wskrzeszał, czyli czynił dobro. Choroby robią się z lęków, grzesznego życia np. nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, wpływ ma zatrucie gleby, powietrza.
Myślę, że w takim podejściu kryje się wielkie niebezpieczeństwo. Choroba i śmierć jest dziełem złego, ale nie ma tu prostego przełożenia - zgrzeszyłem, więc choruję. Harmonia stworzenia została naruszona wraz z wyborem przez człowieka grzechu - i tylko w tym ogólnym sensie można mówić, że cierpienie stało się jego pochodną. Doszukiwanie się u cierpiącego człowieka osobistych powodów cierpienia w jego grzechu staje się w istocie grzechem tego, który tak twierdzi.

Jezus uzdrawia, bo pragnął dla każdego dobra. Jednak każdemu uzdrowieniu ciała towarzyszyło uzdrowienie duszy - bo głównym dobrem jest dobro duchowe. Uzdrowienie ciała jest tylko przejawem lub zaproszeniem do wejścia w łaskę uzdrowienia duchowego. Gdyby cierpienie nie było wpisane w plan zbawienia, Bóg nie pozwoliłby, żeby ktokolwiek cierpiał - a zwłaszcza, by cierpienie dotykało osoby niewinne. Czy męka naszego Pana miałaby wtedy jakikolwiek sens?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Choroby

Post autor: sądzony » 2023-08-20, 10:46

Ja staram się patrzyć w ten sposób:
"«Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże. (...)" J 9,2
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Choroby

Post autor: Arek » 2023-08-20, 11:05

sądzony pisze: 2023-08-20, 10:46 Ja staram się patrzyć w ten sposób:
"«Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże. (...)" J 9,2
Ale sama choroba pochodzi od złego, czyli inicjatorem choroby jest szatan. Czy to jest prawda?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Choroby

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 11:11

Arek pisze: 2023-08-20, 07:16 Czy mogę być w błędzie jeśli powiem, że każda pochodzi od złego?
Tylko w tym sensie że jest to skutek grzechu pierworodnego który pojawił się przy współudziale diabła a nie że za każdą chorobą kryje się jakieś bezpośrednie działanie diabła.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Choroby

Post autor: sądzony » 2023-08-20, 11:18

Arek pisze: 2023-08-20, 11:05 Ale sama choroba pochodzi od złego, czyli inicjatorem choroby jest szatan. Czy to jest prawda?
Zło pochodzi od złego, ale, wydaje mi się, że z Bożą pomocą, nawet zło może pomóc dobru.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Choroby

Post autor: Andej » 2023-08-20, 11:20

Arek pisze: 2023-08-20, 07:16 Czy mogę być w błędzie jeśli powiem, że każda pochodzi od złego?
Nie tylko możesz być w błędzie, a w jesteś, jeśli w to wierzysz.
Łk 13.4 4 Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam1 i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy?
J 9.1-3 przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: «Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże.
Tak wierzyli Żydzi. I wielu do tej pory tak sadzi, że zdrowie, pieniądze, powodzenie czy władza są nagrodą od Boga za jakieś zasługi. Mt 6.2 ... Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. A jeśli tak, to nie otrzymają już drugiej w niebie.
Ostatnio zmieniony 2023-08-20, 11:21 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Choroby

Post autor: Arek » 2023-08-20, 11:25

Andej pisze: 2023-08-20, 11:20
Arek pisze: 2023-08-20, 07:16 Czy mogę być w błędzie jeśli powiem, że każda pochodzi od złego?
Nie tylko możesz być w błędzie, a w jesteś, jeśli w to wierzysz.
Łk 13.4 4 Albo myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam1 i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy?
J 9.1-3 przechodząc obok ujrzał pewnego człowieka, niewidomego od urodzenia. Uczniowie Jego zadali Mu pytanie: «Rabbi, kto zgrzeszył, że się urodził niewidomym - on czy jego rodzice?» Jezus odpowiedział: «Ani on nie zgrzeszył, ani rodzice jego, ale [stało się tak], aby się na nim objawiły sprawy Boże.
Tak wierzyli Żydzi. I wielu do tej pory tak sadzi, że zdrowie, pieniądze, powodzenie czy władza są nagrodą od Boga za jakieś zasługi. Mt 6.2 ... Zaprawdę, powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. A jeśli tak, to nie otrzymają już drugiej w niebie.
Chyba mnie nie rozumiecie. Ja nie o tym czy ktoś zasłużył czy nie zasłużył na chorobę. Ale, że sama choroba to wymysł szatana.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Choroby

Post autor: Andej » 2023-08-20, 11:31

Arek pisze: 2023-08-20, 11:25 Ja nie o tym czy ktoś zasłużył czy nie zasłużył na chorobę. Ale, że sama choroba to wymysł szatana.
Spróbuj samodzielnie dojść do wniosku. Zastanów się, jaki są konsekwencje chorób. W jednym ze cytatów, które podałem, jest jedna z odpowiedzi. W wątku dotyczącym Odnowy są też inne.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Choroby

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 11:40

Arek pisze: 2023-08-20, 11:25 Chyba mnie nie rozumiecie. Ja nie o tym czy ktoś zasłużył czy nie zasłużył na chorobę. Ale, że sama choroba to wymysł szatana.
Weźmy na przykład taką chorobę jak szkorbut https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkorbut na którą kiedyś masowo umierali marynarze a wynikało to po prostu z braku odpowiedniej wiedzy na temat konieczności spożywania produktów zawierających witaminę "c".

Gdzie tutaj widzisz działanie diabła albo jakiś związek z grzechem?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Choroby

Post autor: Arek » 2023-08-20, 12:28

Albertus pisze: 2023-08-20, 11:40
Arek pisze: 2023-08-20, 11:25 Chyba mnie nie rozumiecie. Ja nie o tym czy ktoś zasłużył czy nie zasłużył na chorobę. Ale, że sama choroba to wymysł szatana.
Weźmy na przykład taką chorobę jak szkorbut https://pl.wikipedia.org/wiki/Szkorbut na którą kiedyś masowo umierali marynarze a wynikało to po prostu z braku odpowiedniej wiedzy na temat konieczności spożywania produktów zawierających witaminę "c".

Gdzie tutaj widzisz działanie diabła albo jakiś związek z grzechem?
Inaczej, czy Bóg stworzył choroby?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Choroby

Post autor: Dezerter » 2023-08-20, 12:43

Arek pisze: 2023-08-20, 07:16 Czy mogę być w błędzie jeśli powiem, że każda pochodzi od złego? Opieram swój wniosek na podstawie wielu faktów. Pierwszym są pierwsi rodzice, którzy przed grzechem nie wiedzieli co to jest choroba. Chrystus uzdrawiał, a nawet wskrzeszał, czyli czynił dobro. Choroby robią się z lęków, grzesznego życia np. nieumiarkowania w jedzeniu i piciu, wpływ ma zatrucie gleby, powietrza. Dogadzanie sobie czyli używki też mają negatywny skutek w nadmiarze, alkoholizm, nikotynizm, uzależnienia od narkotyków itp. Jeśli człowiek ma się źle czy to psychicznie lub fizycznie to zawsze to pochodzi o złego ducha, bo Bóg jest dobry i w momencie stworzenia człowieka nie było chorób. Aczkolwiek tylko On potrafi ze złego uczynić dobro tylko dla tego, że nas kocha. Mam wewnętrzne przekonanie, że tak jest. Czy mogę się mylić?
A tężec też ?
A malaria od ugryzienia komara?
A śpiączka afrykańska od muchy tse tse?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Choroby

Post autor: sądzony » 2023-08-20, 13:44

Arek pisze: 2023-08-20, 11:25 Ale, że sama choroba to wymysł szatana.
Nie wiem czy wymysł. Trzeba interpretacji Księgi Rodzaju.
Skoro jednak zło puka do człowieka poprzez świat, ciało lub (rzadko, ale jednak) bezpośrednio szatana, wynika z tego, że szatan może posłużyć się chorobą w podobny sposób jak zdrowiem.
ks. K. Grzywocz pisał, że "Granica pomiędzy zdrowiem, a chorobą jest wewnątrz nas". Zresztą nie tylko on tak to widział.

Wydaje mi się, że choroba jest pokłosiem grzechu pierworodnego. Przed nim, dla człowieka, nie było rozróżnienia pomiędzy pomiędzy zdrowiem, a chorobą. Kobieta (mężowina) była częścią mężczyzny, jego żebrem i tylko razem stanowili całość. Sami w zasadzie nie dostrzegali w sobie różnic, nie widzieli, że są nadzy, inni, lęk nie istniał.

Wydaje mi się, choroba jest konsekwencją.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Choroby

Post autor: Arek » 2023-08-20, 14:21

sądzony pisze: 2023-08-20, 13:44
Arek pisze: 2023-08-20, 11:25 Ale, że sama choroba to wymysł szatana.
Nie wiem czy wymysł. Trzeba interpretacji Księgi Rodzaju.
Skoro jednak zło puka do człowieka poprzez świat, ciało lub (rzadko, ale jednak) bezpośrednio szatana, wynika z tego, że szatan może posłużyć się chorobą w podobny sposób jak zdrowiem.
ks. K. Grzywocz pisał, że "Granica pomiędzy zdrowiem, a chorobą jest wewnątrz nas". Zresztą nie tylko on tak to widział.

Wydaje mi się, że choroba jest pokłosiem grzechu pierworodnego. Przed nim, dla człowieka, nie było rozróżnienia pomiędzy pomiędzy zdrowiem, a chorobą. Kobieta (mężowina) była częścią mężczyzny, jego żebrem i tylko razem stanowili całość. Sami w zasadzie nie dostrzegali w sobie różnic, nie widzieli, że są nadzy, inni, lęk nie istniał.

Wydaje mi się, choroba jest konsekwencją.
Też podobnie to rozeznaję jak piszesz.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ