Inteligencja

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Inteligencja

Post autor: faraon » 2023-08-22, 14:41

sądzony pisze: 2023-08-22, 14:07
faraon pisze: 2023-08-22, 13:48 Inteligencja i wyksztalcenie najczesciej przeszkadza czlowiekowi w zrozumieniu Prawd Bozych, bo wtedy czlowiek szuka ich na zbyt wysokim poziomie wiedzy, a Prawdy Boze sa proste.
Coś w tym jest.
Osobiście odnoszę jednak wrażenie, choć może błądzę, że osoby inteligentne mają często problemy relacyjne. Wiara to relacja z Bogiem, relacja ze wspólnotą oraz rytuały i sakramenty. Nawet wierzące inteligentne osoby chcą wiarę "pojąć". Jakby rozwiązać jakieś równanie. Oczywiście nie wszyscy.

Osoby inteligentne identyfikują się bardzo często z umysłem, rozumem, myśleniem, a to nie dopuszcza istnienia Ducha.
Wlasnie to niedopuszczanie Ducha, spowodowalo obecny stan Kosciola, gdy nauki przyrodnicze zaczely stanowic o Nauczaniu Kosciola.
To tak jak z tym powiedzeniem ze wszyscy twierdza ze cos jest niemozliwe do zrobienia, az przyszedl ktos kto o tym nie wiedzial i to zrobil. ;)
Najczesciej to wlasnie wiedza jest tym co blokuje czlowieka przed zrozumieniem Prawd Wiary.
Jezus wyraznie mowil ze "gdybyscie mieli Wiare jak ziarnko gorczycy, to powiedzieli byscie gorze by rzucila sie w morze i tak by sie stalo.
Jednak majac spora wiedze z fizyki, nie bedziesz w stanie tak mocno uwierzyc, bo bedziesz uwazal ze to niemozliwe, a tym samym zaprzeczysz Slowu Jezusa. Dlatego tez Jezus mowil ze musimy wierzyc tak jak dzieci, bo one nie maja umyslu i Wiary blokowanej wiedza przyrodnicza.
Musze dodac ze wlasnie to bylo spora czescia Nauki przez te 3.5 roku widzen. Malo tego, po kilku zdarzeniach balem sie cokolwiek zlego pomyslec, by sie nie stalo. Nadal sie boje, choc chcialbym dobrze, ale nie mam pewnosci czy to co mysle jest rzeczywiscie dobre.
Ostatnio zmieniony 2023-08-22, 15:04 przez faraon, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Inteligencja

Post autor: Andej » 2023-08-22, 17:44

faraon pisze: 2023-08-22, 14:41 Osoby inteligentne identyfikują się bardzo często z umysłem, rozumem, myśleniem, a to nie dopuszcza istnienia Ducha.
Niedawno gdzieś czytałem, że większość geniuszy była samotnikami. Potrzebowali samotności, aby tworzyć swoje dzieła. I bardzo dużo czasu poświęcali na swoje prace, zamiast na spotkanie towarzyskie, zabawy czy rozrywki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Inteligencja

Post autor: faraon » 2023-08-22, 17:46

Andej, pomieszales cytaty sadzonego z moimi.

ODPOWIEDZ