Inteligencja

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Inteligencja

Post autor: Arek » 2023-08-20, 07:40

Ostatnio zastanawiałem się nad tym słowem. I zdałem sobie sprawę, że ludzie wymieniając pozytywne cechy często mówią o inteligencji. Ale przecież szatan jest inteligentny i wykorzystuje ją do niecnych celów. Człowiek inteligentny może także wykorzystać pewnego rodzaju spryt za sprawą złego ducha i być bardziej przebiegły od innych ludzi, by wykorzystać drugiego człowieka w celu osiągania korzyści tj. poprzez nadużycia może okraść, okłamać, czy zyskać przychylność innych do swoich celów. Czy nie warto kierować się bardziej sercem niż inteligencją. A może ktoś może jej nie mieć lub nie chcieć się nią posługiwać? W każdym bądź razie coś mi nie pasuje z tą inteligencją. Może się mylę.

Dodano po 3 minutach 34 sekundach:
Ano jeszcze znalazłem coś takiego:
Ludzie inteligentni częściej są ateistami? Badania to potwierdzają.
Dodano po 1 minucie 11 sekundach:
Oczywiście nie wiążę osoby ateisty z przekrętami tylko z tematem inteligencji.

Dodano po 1 minucie 45 sekundach:
Katolik wysoce inteligentny też może w dużym stopniu dopuścić się nadużyć.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1422
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Inteligencja

Post autor: AdamS. » 2023-08-20, 10:29

Arek pisze: 2023-08-20, 07:46 Człowiek inteligentny może także wykorzystać pewnego rodzaju spryt za sprawą złego ducha i być bardziej przebiegły od innych ludzi, by wykorzystać drugiego człowieka w celu osiągania korzyści tj. poprzez nadużycia może okraść, okłamać, czy zyskać przychylność innych do swoich celów. Czy nie warto kierować się bardziej sercem niż inteligencją. A może ktoś może jej nie mieć lub nie chcieć się nią posługiwać?
Inteligencja jest mieczem obosiecznym, a mądrość to umiejętność posługiwania się nim w sposób właściwy. Inteligencja jest rodzajem przyrodzonej zdolności, więc nie stanowi żadnej zasługi. Kiedy człowiek uważa inaczej, popada w pychę - stąd tak często ludzie epatujący inteligencją, obnoszą się również z odrzuceniem Boga. Człowiek prawdziwie mądry nigdy nie będzie się chciał się wywyższać tym rodzajem sprawności - jednak też nie będzie jej odrzucał, wiedząc, że jest darem, który powinien być dobrze spożytkowany.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Inteligencja

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 10:46

Arek pisze: 2023-08-20, 07:46 Czy nie warto kierować się bardziej sercem niż inteligencją.
Co to znaczy kierować się sercem? Co przez to rozumiesz?

Czy osoba kierująca się sercem nie będzie popełniać złych rzeczy?Albo czy serce zawsze podpowiada nam dobro?

Biblia mówi nam co innego o ludzkim sercu:

Jr17:9 Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne
i niepoprawne - któż je zgłębi?

Na przykład ludzie którzy zdradzają męża czy żonę mówią że kierują się sercem.

Homoseksualiści współżyjący ze sobą też powiedzą że kierują się sercem w tym co robią.

Dawid jak współżył z Batszebą a potem zabił jej męża Uriasza też kierował się sercem tyle tylko że było to serce nieczyste.

Dlatego modli się w psalmie 51:12 Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!

Jeśli ktoś będzie się kierował swoim nieczystym sercem to może to przynieść wiele zła.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Inteligencja

Post autor: Arek » 2023-08-20, 11:08

Albertus pisze: 2023-08-20, 10:46
Arek pisze: 2023-08-20, 07:46 Czy nie warto kierować się bardziej sercem niż inteligencją.
Co to znaczy kierować się sercem? Co przez to rozumiesz?

Czy osoba kierująca się sercem nie będzie popełniać złych rzeczy?Albo czy serce zawsze podpowiada nam dobro?

Biblia mówi nam co innego o ludzkim sercu:

Jr17:9 Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne
i niepoprawne - któż je zgłębi?

Na przykład ludzie którzy zdradzają męża czy żonę mówią że kierują się sercem.

Homoseksualiści współżyjący ze sobą też powiedzą że kierują się sercem w tym co robią.

Dawid jak współżył z Batszebą a potem zabił jej męża Uriasza też kierował się sercem tyle tylko że było to serce nieczyste.

Dlatego modli się w psalmie 51:12 Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!

Jeśli ktoś będzie się kierował swoim nieczystym sercem to może to przynieść wiele zła.
Chodzi mi o serce czyste. Wydaje mi się, że inteligentny ma wydźwięk negatywny ( podobnie jak dyplomatyczny) szukam głębszego uzasadnienia terminu.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Inteligencja

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 11:16

Arek pisze: 2023-08-20, 11:08
Albertus pisze: 2023-08-20, 10:46
Arek pisze: 2023-08-20, 07:46 Czy nie warto kierować się bardziej sercem niż inteligencją.
Co to znaczy kierować się sercem? Co przez to rozumiesz?

Czy osoba kierująca się sercem nie będzie popełniać złych rzeczy?Albo czy serce zawsze podpowiada nam dobro?

Biblia mówi nam co innego o ludzkim sercu:

Jr17:9 Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne
i niepoprawne - któż je zgłębi?

Na przykład ludzie którzy zdradzają męża czy żonę mówią że kierują się sercem.

Homoseksualiści współżyjący ze sobą też powiedzą że kierują się sercem w tym co robią.

Dawid jak współżył z Batszebą a potem zabił jej męża Uriasza też kierował się sercem tyle tylko że było to serce nieczyste.

Dlatego modli się w psalmie 51:12 Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!

Jeśli ktoś będzie się kierował swoim nieczystym sercem to może to przynieść wiele zła.
Chodzi mi o serce czyste. Wydaje mi się, że inteligentny ma wydźwięk negatywny ( podobnie jak dyplomatyczny) szukam głębszego uzasadnienia terminu.
Pytanie tylko kto ma czyste serce i czy na pewno my je mamy i skąd możemy wiedzieć że jest czyste i że powinniśmy się nim kierować?

A dla mnie "inteligentny"nie ma wydźwięku negatywnego tylko pozytywny albo neutralny. Inteligentna osoba o czystym sercu może wykorzystać swoją inteligencję w dobrych celach a osoba o nieczystym sercu w złych.

Czasem jednak inteligencja może powstrzymać przed popełnieniem błędów które serce podpowiada bo umożliwia przewidzenie ich negatywnych skutków.
Ostatnio zmieniony 2023-08-20, 11:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Inteligencja

Post autor: Arek » 2023-08-20, 11:22

Albertus pisze: 2023-08-20, 11:16
Arek pisze: 2023-08-20, 11:08
Albertus pisze: 2023-08-20, 10:46
Arek pisze: 2023-08-20, 07:46 Czy nie warto kierować się bardziej sercem niż inteligencją.
Co to znaczy kierować się sercem? Co przez to rozumiesz?

Czy osoba kierująca się sercem nie będzie popełniać złych rzeczy?Albo czy serce zawsze podpowiada nam dobro?

Biblia mówi nam co innego o ludzkim sercu:

Jr17:9 Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne
i niepoprawne - któż je zgłębi?

Na przykład ludzie którzy zdradzają męża czy żonę mówią że kierują się sercem.

Homoseksualiści współżyjący ze sobą też powiedzą że kierują się sercem w tym co robią.

Dawid jak współżył z Batszebą a potem zabił jej męża Uriasza też kierował się sercem tyle tylko że było to serce nieczyste.

Dlatego modli się w psalmie 51:12 Stwórz, o Boże, we mnie serce czyste
i odnów w mojej piersi ducha niezwyciężonego!

Jeśli ktoś będzie się kierował swoim nieczystym sercem to może to przynieść wiele zła.
Chodzi mi o serce czyste. Wydaje mi się, że inteligentny ma wydźwięk negatywny ( podobnie jak dyplomatyczny) szukam głębszego uzasadnienia terminu.
Pytanie tylko kto ma czyste serce i czy na pewno my jej mamy i skąd możemy wiedzieć że jest czyste i że powinniśmy się nim kierować?

A dale mnie "inteligentny"nie ma wydźwięku negatywnego tylko pozytywny albo neutralny. Inteligentna osoba o czystym sercu może wykorzystać swoją inteligencję w dobrych celach a osoba o nieczystym sercu w złych.

Czasem jednak inteligencja może powstrzymać przed popełnieniem błędów które serce podpowiada bo umożliwia przewidzenie ich negatywnych skutków.
Kierować się sercem - mieć czyste intencje.
Po części zgadzam się, ale czy inteligencja
.
może powstrzymać przed popełnieniem błędów które serce podpowiada bo umożliwia przewidzenie ich negatywnych skutków.
?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Inteligencja

Post autor: Andej » 2023-08-20, 11:29

Arek pisze: 2023-08-20, 07:46 Człowiek inteligentny może także wykorzystać pewnego rodzaju spryt
Może. Mało inteligentny też może. Bo spryt nie polega na inteligencji.
Człowiek wybitnie inteligentny jest szczególnie przydatny społeczeństwu. Za takich uważam np. JPII czy Benedykta XVI. Ale np. Tomasza Akwińskiego, wszystkich doktorów Kościoła i wielu innych. Znam tylko jedną osobę o IQ uprawniającym do Mensy. Wierzy, przystępuje do sakramentów.

Dziwne pytanie, czy kierować się sercem czy inteligencją? Raczej powinno brzmieć: czy sercem czy rozumem. Albowiem inteligencja jest potrzebna zarówno wtedy, gdy kieruje się sercem, jak i rozumem.
Wracając do pytania: Lepiej jest jeść czy pić? Lepiej mieć dżumę czy cholerę? Albo czy lepiej dostać kopa w prawy czy lewy pośladek?
Inteligentny człowiek kieruje się sercem i rozumem. Inteligentnie korzysta z wiedzy, uczuć i umiejętności. Po prostu inteligentnie je wykorzystuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Inteligencja

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 11:32

Arek pisze: 2023-08-20, 11:22
Kierować się sercem - mieć czyste intencje.
Może ty to tak rozumiesz ale nie jest to rozumienie oparte na Biblii


Po części zgadzam się, ale czy inteligencja
może powstrzymać przed popełnieniem błędów które serce podpowiada bo umożliwia przewidzenie ich negatywnych skutków. ?
No może. Na przykład jak masz 55 lat i zakochałeś się w 20 letniej koleżance z pracy i serce podpowiada ci aby porzucić żonę i związać się z tą koleżanką.

Nawet jak w sercu czujesz ze byłoby to dobre i nie widzisz w tym niczego złego to inteligencja powinna ci podpowiedzieć że zainteresowanie 20 letniej sąsiadki twoja osobą może nie wynikać z czystej miłości ale innych pobudek oraz to że za 15 lat ty będziesz już starym dziadem ( z góry przepraszam osoby w tym wieku) a ona będzie miała 35 lat i jest duże prawdopodobieństwo że cię porzuci po uprzednim oskubaniu albo nawet umieści w jakimś DPS -ie.

:D

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Inteligencja

Post autor: Arek » 2023-08-20, 12:39

Albertus pisze: 2023-08-20, 11:32
Arek pisze: 2023-08-20, 11:22
Kierować się sercem - mieć czyste intencje.
Może ty to tak rozumiesz ale nie jest to rozumienie oparte na Biblii


Po części zgadzam się, ale czy inteligencja
może powstrzymać przed popełnieniem błędów które serce podpowiada bo umożliwia przewidzenie ich negatywnych skutków. ?
No może. Na przykład jak masz 55 lat i zakochałeś się w 20 letniej koleżance z pracy i serce podpowiada ci aby porzucić żonę i związać się z tą koleżanką.

Nawet jak w sercu czujesz ze byłoby to dobre i nie widzisz w tym niczego złego to inteligencja powinna ci podpowiedzieć że zainteresowanie 20 letniej sąsiadki twoja osobą może nie wynikać z czystej miłości ale innych pobudek oraz to że za 15 lat ty będziesz już starym dziadem ( z góry przepraszam osoby w tym wieku) a ona będzie miała 35 lat i jest duże prawdopodobieństwo że cię porzuci po uprzednim oskubaniu albo nawet umieści w jakimś DPS -ie.

:D
To nie serce ale zły podpowiada. I to nie inteligencja, a rozsądek, czyli rozum rozważa konsekwencje co może być dobre, a co złe. Nadal nie widzę roli inteligencji w wyborze między dobrem, a złem. Inteligencja wybierze raczej korzyść dla człowieka i chyba zawsze o zabarwieniu ujemnym.

P.S. Nie ujmowałbym temu, że różnica wieku nie może być objawem czystej miłości. I tego, że tym dziadem jestem albo będę, a Ona babą będzie lub jest :)
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Inteligencja

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 12:45

Arek pisze: 2023-08-20, 12:39 To nie serce ale zły podpowiada. I to nie inteligencja, a rozsądek, czyli rozum rozważa konsekwencje co może być dobre, a co złe. Nadal nie widzę roli inteligencji w wyborze między dobrem, a złem. Inteligencja wybierze raczej korzyść dla człowieka i chyba zawsze o zabarwieniu ujemnym.
Wymyślasz sobie swoje własne rozumienia słów według własnego pomysłu i odczucia.

Nie ma sensu z tym dyskutować.

Najlepiej najpierw sprawdź co dane słowo naprawdę znaczy.

Inteligencja (od łac. intelligentia – zdolność pojmowania, rozum) – zdolność do postrzegania, analizy i adaptacji do zmian otoczenia. Zdolność rozumienia, uczenia się oraz wykorzystywania posiadanej wiedzy i umiejętności w różnych sytuacjach. Cecha umysłu warunkująca sprawność czynności poznawczych, takich jak myślenie, reagowanie, rozwiązywanie problemów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Inteligencja

Post autor: sądzony » 2023-08-20, 14:28

Arek pisze: 2023-08-20, 11:22 Kierować się sercem - mieć czyste intencje.
Na tyle na ile rozumiem duchowość kontemplacyjną karmelu
oraz duchowość wewnętrznej Modlitwy Jezusowej jako medytacyjnej modlitwy głębi
"czyste serce", "dno serca", "dno duszy", "duch", "wyższa część duszy"
jest "miejscem, płaszczyzną, stanem, procesem" (w sumie nie wiem czym) gdzie:

"Mądrość ta jest dla duszy tak ukryta, że nie potrafi ona nazwać jej ani określić, gdyż nie znajduje sposobu ani możliwości, jakby wyrazić to wzniosłe poznanie i tak delikatne uczucie duchowe."

"Mądrość ta jest bowiem bardzo prosta, ogólna i duchowa, nie udziela się rozumowi zasłonięta czy ukryta w jakiejś formie czy obrazie uchwytnym przez zmysły."

"(...) mądrość tej kontemplacji jest mową Boga, czyli mową czystego ducha do czystego ducha duszy."

"Ponieważ wiedzę tę osiągają nie władze duszy, lecz Duch Święty wlewa ją i zarządza nią w duszy (...)"


św. Jan od Krzyża

Czy o to pytasz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Inteligencja

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-20, 19:56

Inteligencję podobno dziedziczy się po matce:)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Inteligencja

Post autor: sądzony » 2023-08-20, 20:06

CiekawaXO pisze: 2023-08-20, 19:56 Inteligencję podobno dziedziczy się po matce:)
To tak jak "żydostwo" ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Inteligencja

Post autor: Albertus » 2023-08-20, 21:25

CiekawaXO pisze: 2023-08-20, 19:56 Inteligencję podobno dziedziczy się po matce:)
A urodę po ojcu?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6289
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Inteligencja

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-20, 21:31

Ty masz po matce:P

ODPOWIEDZ