Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Andej » 2023-08-30, 22:11

Wpadłem na taki tekest. Poniże końcowy fragment:
Charyzmaty nie zwalniają z obowiązku zachowania łączności i posłuszeństwa wobec pasterzy Kościoła. Gdy charyzmaty prowadzą do rozbicia jedności Kościoła, oznacza, że są fałszywe. Podobnie o fałszywości chryzmatów świadczy, gdy niektórzy charyzmatycy uzurpują sobie moc uzdrawiania, którą Kościół katolicki oferuje wszystkim w namaszczeniu chorych.
Kwestia fałszywych charyzmatów jest bardzo istotna. Zagrożenie dla katolicyzmu i cywilizacji zachodniej polega współcześnie też na tym, że katolicyzm ze swoim imponującym potencjałem intelektualnym zastępowany jest przez niekatolicką irracjonalna, subiektywną i emocjonalną religijność. Ten destruktywny proces zastępowania katolicyzmu niekatolickim ''chrześcijaństwem'', przenikania religijności zielonoświątkowej do Kościoła katolickiego, nazywany jest „pentekostalizacją chrześcijaństwa”.
https://www.fronda.pl/a/Ks-Aleksander-P ... 19854.html
Jakoś bardzo ostrożnie podchodzę do mistyki. Jak i do wszelkich nadnaturalnych zjawisk, którymi niektórzy się chwalą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: pom » 2023-08-31, 02:54

Andej pisze: 2023-08-30, 22:11 Jakoś bardzo ostrożnie podchodzę do mistyki. Jak i do wszelkich nadnaturalnych zjawisk, którymi niektórzy się chwalą.

KKK 799 Charyzmaty, zarówno nadzwyczajne, jak również proste i zwyczajne, są łaskami Ducha Świętego, bezpośrednio lub pośrednio służącymi Kościołowi; zostają udzielone w celu budowania Kościoła, dla dobra ludzi oraz ze względu na potrzeby świata.

Wszyscy jesteśmy Charyzmatykami.

Dodano po 39 minutach 18 sekundach:
KKK 1845 Siedmioma darami Ducha Świętego udzielanymi chrześcijanom są: mądrość, rozum, rada, męstwo, umiejętność, pobożność i bojaźń Boża.

Dodano po 9 minutach 27 sekundach:
ps
czym innym jest danie świadectwa, które niektórym jest bardzo potrzebne
Ostatnio zmieniony 2023-08-31, 03:44 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Andej » 2023-08-31, 08:36

W linkowanym tekście, którego kawałek wkleiłem jest, m.in., mowa o rozpoznawaniu. Rozpoznawaniu pochodzenie znaków i doznań. Rozpoznawania od kogo pochodzą. I jest ostrzeżenie, że szatani potrafią doskonale wysłanników Bożych.
Zdarzało mi się czasem coś, co uznawałem za cud. Zachwyt, niezrozumienie... Starałem się konsultować. Sprawdzać trwałość. Prosić o oddalenie, jeśli nie pochodzi od Boga. Nie ostało się nic. Nic z tych niewytłumaczalnych spraw. I bardzo dobrze.
Każdy musi umieć i chcieć ocenić. Każdy powinien konfrontować to z Kościołem. I rozpoznawać owoce.

Ostrożność, to nie negacja. Ostrożność to rozeznawanie. Ostrożność to obrona przed zachłyśnięciem się czymś niesamowitym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-31, 10:21

Widzisz gdzieś rozeznawanie w Kościele Andeju?
Charyzmatów?
No ale trzeba uczciwie napisać, że Kościół stawia wymagania rozeznawania przez "pasterzy, władzę kościelną", jak napisał Ratzinger w nocie Kongregacji Wiary o uzdrowieniach. Więc pewnie jest tak z innymi charyzmatami. Wiec wnioskując: mają to robić kapłani. Tylko tyle.
Nawet można zebrać świadectwa po Mszy i przedstawić"kompetentnej władzy kościelnej", czyli to pewnie kapłan, nie jest uściślone, i to on będzie rozsądzał. Czyli ludzie którzy są pod kierownictwem kapłana, i oddają się jego rozeznaniu, czynią, no cóż i niestety dla mnie, zgodnie z nauką kościoła.
Dlatego ja odrzucam Odnowę jako swoją grupę, bo dla mnie, tylko rozeznanie kapłana, to za mało.
Ostatnio zmieniony 2023-08-31, 10:22 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: pom » 2023-08-31, 10:30

Moja Droga jest wiele wspólnot i na pewno znajdziesz coś dla siebie.

https://archwwa.pl/wspolnoty/

@Andej j
Nawet niektóre objawienia są fałszywe, ale moim zdaniem to margines. Natomiast my powinniśmy skupiać się na miłości, na Bogu, na tym wszystkim co pochodzi od Boga. A nie na tym, który chce wprowadzić zamęt, ferment.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-31, 11:04

No nie, bo tobie są potrzebne cuda, już jakiekolwiek, nieważne czy prawdziwe i czy od Boga-tak wnioskuję-nie zawracasz sobie tym głowy.
Ja potrzebuję wierzyć bardziej racjonalnie i ufam że Kościół potrafi rozeznać cud, że będzie on prawdziwy.
Co do księdza który ma to ocenić-jest wręcz przeciwnie.
Brak uregulowania wspólnot przez Kościół, dla mnie jest nie do przejścia i zmienić tego podejścia nie zamierzam, bo uważam że jest słuszne.
Ostatnio zmieniony 2023-08-31, 11:05 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Andej » 2023-08-31, 11:20

pom pisze: 2023-08-31, 10:30 A nie na tym, który chce wprowadzić zamęt, ferment.
Aby temu nie ulec, trzeba mieć dobre rozeznania. Trzeba mieć pewność, że pochodzi od Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: faraon » 2023-08-31, 11:21

Czy ktos tu z foorumm slyszal o Sherry Weddell i czy ma ona jakies powiazania z toronto blessing?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-31, 12:51

Andej pisze: 2023-08-31, 11:20
pom pisze: 2023-08-31, 10:30 A nie na tym, który chce wprowadzić zamęt, ferment.
Aby temu nie ulec, trzeba mieć dobre rozeznania. Trzeba mieć pewność, że pochodzi od Boga.
A kiedy zyskujesz taką pewność?

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-08-31, 22:01

Czas pójść na taka wspolnote i różaniec odmawiać... Dzieki za namiary. 😉

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-31, 22:26

Ja też idę!

ODPOWIEDZ