Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Arek » 2023-08-21, 19:50

CiekawaXO pisze: 2023-08-21, 18:23
abi pisze: 2023-08-21, 15:22 jak ci nie chodzi o osadzanie to czemu napisałeś że motywacja do uczestnictwa w grupach w kościele katolickim są same złe lub mało ważne rzeczy?

Dodano po 45 sekundach:
masz gębę pełna ogólników, ale jak kto prosi konkretów to amen
Gębę?
Ale brzydko.

Dodano po 14 minutach 8 sekundach:
@Arek pewnie są zdrowe grupy oparte na oryginalnych charyzmatach, bez teatru i gwiazd charyzmatycznych które zachowują się jak te z telewizora, i cuda są potrzebne, pytanie w jakiej jakości i ilości.
Czasami te cuda nikomu w wierze nie pomogą, bo się człowiek skupi na cudach a nie na Bogu.
Dzisiaj przeczytąłam że w Lourdes lekarze uznali 6000 uzdrowień, a Kościół uznał do dziś tylko 67.
Wydaje mi się, że podobnie moze być z Odnową, bo czemu inaczej?

Dlatego Odnowa tak, ale zdrowa, z oryginalnymi charyzmatami, i tylko po orzeczeniu biskupa że dana osoba ma charyzmat.
Na piśmie w 3 egzemplarzach.
Wtedy nagle ilość charyzmatyków spadnie, bo jaki biskup będzie chciał się podpisać imieniem i nazwiskiem bez rozeznania?
A gdzie są przypadki że biskup klepnął?
Jakies pozwolenia na nauczanie?
Ja się nie spotkałam.
Ale ja nie jestem w Odnowie, a ci co są, tutaj, to mało mówią jak jest, mało zdradzają.
@Tek de Cart ?
Jak w twojej wspólnocie rozeznaje się charyzmaty?
Na jakiej podstawie wierni mają pewność, że osoba nie kłamie?
Chcę tylko zaznaczyć, abyśmy nie szukali wrażeń w swojej wierze, bo ta jest w zwykłych codziennych sprawach. W dobrym słowie i pomocnych uczynkach.
Jestem przekonany, że nawrócenie osobiste uzdrowi i duszę i ciało. Tylko zdrowa relacja z Bogiem daje zbawienie. Jeśli On jest na pierwszym miejscu wszystko jest na swoim miejscu. A wtedy pomimo tego, że czas ucieka ważniejsze będzie to, że wieczność czeka. Dopiero teraz zrozumiałem te słowa.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6387
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 724 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-21, 20:15

@Arek czyli jesteś przeciwko Odnowie?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Arek » 2023-08-21, 20:31

Jestem za wszystkim co jest dobre i co korzyść przynosi dla naszego zbawienia. Jeśli Odnowa spełnia te kryteria jak najbardziej jestem za nią w Chrystusie.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6387
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 724 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: CiekawaXO » 2023-08-22, 08:20

A spełnia?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Arek » 2023-08-22, 08:31

Być może takie są. Mam taką nadzieję.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Andej » 2023-08-22, 08:54

Odnowa na pewno prowadzi do pogłębienia wiary. Wszak uczestnictwo w niej wiąże się z częstszym uczestnictwem w mszy świętej. Z przyjmowaniem na każdej mszy Najświętszego Ciała. A to wymaga stałego życia w stanie łaski uświęcającej. Zatem codzienna i permanentna walka o to, aby nie utracić tego stanu jest czynnikiem pozytywnym. Kolejnym przyczynkiem jest wysłuchiwanie dodatkowych nauk, adoracja Pana, wyrażanie Mu swej wdzięczności za otrzymywane dary.
Za pozytywne uważam też dzielenie się swoim rozumieniem pewnych pojęć związanych z Biblią, wiarą...
No i jeszcze jedno, tworzenie wspólnoty. Wspólnoty wspólnot. Akurat to mi się bardzo podoba, jak różne wspólnoty w parafii wpływają na siebie. Jak ludzie z różnych wspólnot czują się jedną wspólnotą. Bo każdy o kim wiemy, że należy do jakiejś wspólnoty, obojętnie jakiej, w jakiś szczególny sposób, staje się bardziej siostrą lub bratem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Arek » 2023-08-22, 10:32

Andej pisze: 2023-08-22, 08:54 Odnowa na pewno prowadzi do pogłębienia wiary. Wszak uczestnictwo w niej wiąże się z częstszym uczestnictwem w mszy świętej. Z przyjmowaniem na każdej mszy Najświętszego Ciała. A to wymaga stałego życia w stanie łaski uświęcającej. Zatem codzienna i permanentna walka o to, aby nie utracić tego stanu jest czynnikiem pozytywnym. Kolejnym przyczynkiem jest wysłuchiwanie dodatkowych nauk, adoracja Pana, wyrażanie Mu swej wdzięczności za otrzymywane dary.
Za pozytywne uważam też dzielenie się swoim rozumieniem pewnych pojęć związanych z Biblią, wiarą...
No i jeszcze jedno, tworzenie wspólnoty. Wspólnoty wspólnot. Akurat to mi się bardzo podoba, jak różne wspólnoty w parafii wpływają na siebie. Jak ludzie z różnych wspólnot czują się jedną wspólnotą. Bo każdy o kim wiemy, że należy do jakiejś wspólnoty, obojętnie jakiej, w jakiś szczególny sposób, staje się bardziej siostrą lub bratem.
Udział częsty we Mszy Świętej w stanie Łaski Uświęcającej jest najlepszą korzyścią dla człowieka i to jest dobry owoc takich wspólnot.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13877
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2218 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: sądzony » 2023-08-22, 11:47

Arek pisze: 2023-08-22, 10:32 Udział częsty we Mszy Świętej w stanie Łaski Uświęcającej jest najlepszą korzyścią dla człowieka ...
A modlitwa?
:-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Arek » 2023-08-22, 12:21

sądzony pisze: 2023-08-22, 11:47
Arek pisze: 2023-08-22, 10:32 Udział częsty we Mszy Świętej w stanie Łaski Uświęcającej jest najlepszą korzyścią dla człowieka ...
A modlitwa?
:-?
Udział czynny we Mszy Świętej to też modlitwa i to jaka.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13877
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2218 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: sądzony » 2023-08-22, 12:26

Arek pisze: 2023-08-22, 12:21 Udział czynny we Mszy Świętej to też modlitwa i to jaka.
Zgadzam się całkowicie.
Jednakże częsty (np. 3 razy w tygodniu) udział we mszy świętej, wydaje mi się, nie zastąpi częstej (powiedzmy 3 razy na dobę) modlitwy czyli bycia z Bogiem.
Tak mi się przynajmniej wydaje.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Arek » 2023-08-22, 12:36

sądzony pisze: 2023-08-22, 12:26
Arek pisze: 2023-08-22, 12:21 Udział czynny we Mszy Świętej to też modlitwa i to jaka.
Zgadzam się całkowicie.
Jednakże częsty (np. 3 razy w tygodniu) udział we mszy świętej, wydaje mi się, nie zastąpi częstej (powiedzmy 3 razy na dobę) modlitwy czyli bycia z Bogiem.
Tak mi się przynajmniej wydaje.
Wydaje mi się, że trochę mieszasz rozumienie i sens: Mszy Świętej i modlitwy. Ja uważam, że powinniśmy uczęszczać na Mszę codziennie w sposób czynny, modlić się kilka razy dziennie i cały czas szukać więzi z Bogiem np. w aktach strzelistych. To dało by nam bardzo dużej siły w walce z pokusami, by unikać grzechu. A jakie rozeznanie spraw Bożych mogłoby być. Nie bójmy się, że inne obowiązki byśmy zaniedbywali, bo Bóg powinien zawsze być na pierwszym miejscu. Żadna modlitwa nie zastąpi Mszy Świętej.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13877
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2218 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: sądzony » 2023-08-22, 12:57

Arek pisze: 2023-08-22, 12:36 Nie bójmy się, że inne obowiązki byśmy zaniedbywali, bo Bóg powinien zawsze być na pierwszym miejscu.
Nie chodzi o to, by zaniedbywać na rzecz Boga, a odnajdywać Go w każdym obowiązku.
To pewna, mała różnica.
Arek pisze: 2023-08-22, 12:36 Żadna modlitwa nie zastąpi Mszy Świętej.
Skoro jesteś tego taki pewien nie będę się spierał.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: faraon » 2023-08-22, 13:04

Zycie na codzien zgodnie z Ewangelia i Nauczaniem Jezusa jest najlepsza modlitwa.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 783
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 133 times
Been thanked: 89 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: pom » 2023-08-22, 15:04

:ymblushing: Przepraszam Wszystkich do których to skierowałem bo ten kubeł wody może był za ostry. :ymblushing:

Dodano po 37 minutach 4 sekundach:
wszyscy jesteśmy grzesznikami, także ja, nie wiem czy problem z aureolą nie jest jeszcze większym grzechem

jeszcze raz przepraszam :x :x :x
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Zjawiska "Toronto Blessing" w katolickich wspólnotach charyzmatycznych

Post autor: Andej » 2023-08-22, 17:27

Udział w Eucharystii jest najważniejszą modlitwą. Uważam, że nic nie zastąpi Eucharystii. Nawet najwspanialsza medytacja, kontemplacja.
Poza tym, udział w mszy nie jest alternatywą dla modlitwy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ