Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Paweł » 2023-08-21, 20:05



Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1724
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Morkej » 2023-08-21, 20:19

Ale chcesz o czymś podyskutować z tego wywiadu, czy ot tak sobie go wrzucasz? Ma on prawie 2h, więc wyciągnij coś, co byłoby warte dyskusji.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Paweł » 2023-08-21, 20:31

Warto wysłuchać całości, bo arcybiskup nie mówi o "pierdołach" tylko same ważkie sprawy. Ja sam z reguły słucham wszystkich wywiadów na prędkości x2 i z dwóch godzin robi się jedna godzina.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1724
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Morkej » 2023-08-21, 20:39

Paweł pisze: 2023-08-21, 20:31 arcybiskup nie mówi o "pierdołach" tylko same ważkie sprawy.
Na przykład o czym mówi? Co to są te poruszane przez niego ważkie sprawy w tym wywiadzie?
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Paweł » 2023-08-21, 20:47

Sobór Watykański II, protestantyzacja Kościoła Katolickiego, Jan XXIII - dlaczego nie poświęcił Rosji, a komuniści mu pomniki stawiali?, człowiek drogą Kościoła?, dlaczego Jan Paweł II tak dużo podróżował, infiltracja masońska, czy NOM to królewna odarta z szat i klejnotów?, Kapłan to Alter Christus?
Czy kard. Sarah popiera komunię św. udzielaną na sposób kalwiński?

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Arek » 2023-08-21, 20:51

Postać, która bez skrupułów wypowiada się o sytuacji w Kościele z hierarchami na czele. Ja zadaję sobie pytanie na ile wypowiedzi Abp Lengi jednoczą Kościół i czy mogą Go dzielić. Ostatnio sobie rozważałem temat w sercu w odwołaniu do własnego życia. Trzeba żyć prawdą i głosić Ewangelię. Ale czy wkoło wałkowanie tego samego być może bez działań jednoczących Kościół dadzą odpowiednie dobre rezultaty. Abp chyba ma suspensę. Był dłuższy moment w moim życiu, gdy słuchałem tego wszystkiego co mówią duchowni i to zarówno szeregowi Księża, Biskupi i Papież. Doszedłem do wniosku, że można od tego zgłupieć. I faktycznie miałem mętlik. Ale słowa Papieża i żywoty Świętych trzymały mnie przy powierzchni. Raczej nie chcę się karmić tym co wprowadza niejednoczący chaos. Samo ostre nastawienie osoby w wypowiedziach wyostrzają moją czujność. Nie mam nic do Kapłanów, bo wszyscy jesteśmy z tej samej gliny. Im dalej w życiu od Boga tym zakrętów jest więcej. Druga kwestia posłuszeństwo. Wszyscy mają swoje zdanie i to dobrze, ale posłuszeństwo jest rzeczą kluczowa dla jedności Kościoła. Wiele razy wspominałem, że więcej zagrożeń dla Kościoła jest w samym Kościele.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Paweł
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 404
Rejestracja: 16 lip 2023
Has thanked: 70 times
Been thanked: 44 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Paweł » 2023-08-21, 20:54

Dlatego Arku Tobie polecam drugi wywiad, który dzisiaj umieściłem z o. Porcu. On właśnie ma bardziej pojednawczy ton, a przy tym również mówi jak jest.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Dezerter » 2023-08-22, 21:57

Biskup Lenga to jeden z największych szkodników naszego kościoła, pisze o tym od kilku lat
Całe życie odprawiał NOM, współdziałał z kolejnymi papieżami a na emeryturze mu się nagle z nudów odmieniono i "zaczął czytać"
i doszedł do tego, że SWII powstał przez "współdziałanie szatana z papieżami" - tak mówi w 5 minucie
jak dla mnie wystarczy- nadal nie zmądrzał i walczy z Kościołem - wstyd i hańba dla tego zasłużonego biskupa (kiedyś)

Ps
Przepraszam za zamieszanie, ale nie wylogowałem się z technicznego konta
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Arek » 2023-08-23, 08:45

Dezerter pisze: 2023-08-22, 21:57 Biskup Lenga to jeden z największych szkodników naszego kościoła, pisze o tym od kilku lat
Całe życie odprawiał NOM, współdziałał z kolejnymi papieżami a na emeryturze mu się nagle z nudów odmieniono i "zaczął czytać"
i doszedł do tego, że SWII powstał przez "współdziałanie szatana z papieżami" - tak mówi w 5 minucie
jak dla mnie wystarczy- nadal nie zmądrzał i walczy z Kościołem - wstyd i hańba dla tego zasłużonego biskupa (kiedyś)

Ps
Przepraszam za zamieszanie, ale nie wylogowałem się z technicznego konta
Wszyscy jesteśmy szkodnikami, a największym szkodnikiem jest szatan, bo wprowadza zamęt. Twoja wypowiedź @Dezerter nie jest uczciwa atakując Biskupa. Wiesz dobrze, że nie jesteś lepszy walcząc tym samym wobec swoich oponętów. Trzeba działać myśląc o jedności, bo inaczej większy rozłam wprowadzamy. Wszystko co otrzymałeś pochodzi z Nieba, więc szanuj i pielęgnuj ogródek Pana.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Dezerter » 2023-08-23, 14:23

Ja jestem ogrodnikiem i wiem , kiedy chwasty szkodzą ogródkowi/Kościołowi i kiedy trzeba je zwalczać- to jest ten jeden z nielicznych przypadków. Moja wypowiedz jest uczciwa i szczera na dodatek i poparta wieloletnią znajomością wypowiedzi biskupa emeryta, któremu na emeryturze ... się odmieniło :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Arek » 2023-08-23, 14:52

Dezerter pisze: 2023-08-23, 14:23 Ja jestem ogrodnikiem i wiem , kiedy chwasty szkodzą ogródkowi/Kościołowi i kiedy trzeba je zwalczać- to jest ten jeden z nielicznych przypadków. Moja wypowiedz jest uczciwa i szczera na dodatek i poparta wieloletnią znajomością wypowiedzi biskupa emeryta, któremu na emeryturze ... się odmieniło :(
Widzę, że nie zrozumiałeś ale cóż.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2959 times
Kontakt:

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Dezerter » 2023-08-23, 15:30

Jedność w Kościele jest dla mnie jedną z największych wartości dlatego tacy jak biskup emeryt robi bardzo złą robotę i rozbijają jedność Kościoła, bo to już nie jest dyskusja wewnątrz Kościoła, jak ktoś mówi to co mówi biskup emeryt - on siebie wyklucza sam...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Arek » 2023-08-23, 18:15

Dezerter pisze: 2023-08-23, 15:30 Jedność w Kościele jest dla mnie jedną z największych wartości dlatego tacy jak biskup emeryt robi bardzo złą robotę i rozbijają jedność Kościoła, bo to już nie jest dyskusja wewnątrz Kościoła, jak ktoś mówi to co mówi biskup emeryt - on siebie wyklucza sam...
Nie jestem pewien czy choć odrobiny prawdy w Jego słowach nie ma. Ale Ty wiesz najlepiej.

Dodano po 2 minutach 52 sekundach:
A z drugiej strony czy nie zdarzyło Ci się w życiu mówić źle na duchowieństwo czy Kościół?

Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Mam nadzieję, że krzepi Ciebie i miłość i miłosierdzie do osoby Biskupa Lengi?

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
73 lata, więc to już starszy człowiek.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Andej » 2023-08-23, 18:31

Arek pisze: 2023-08-23, 18:22 A z drugiej strony czy nie zdarzyło Ci się w życiu mówić źle na duchowieństwo czy Kościół?
krytykowanie negatywnego zachowania księdza, czy jakichś negatywnych zjawisk nie jest równoznaczne z mówieniem źle o duchowieństwie, a tym bardziej Kościele.
Arek pisze: 2023-08-23, 18:22 73 lata, więc to już starszy człowiek.
Od kogo starszy? Emerytura od 75.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Cały wywiad z JE Abp. Janem Pawłem Lengą, cz.1 oraz cz.2

Post autor: Arek » 2023-08-23, 18:59

Ode mnie i @Dezertera

Dodano po 9 minutach 38 sekundach:
Osobiście sądzę, że ostrożnie z oskarżeniami ad persona.

Dodano po 10 minutach 58 sekundach:
Trudno mi czasem zrozumieć narrację nadającą ton na forum. Nie jestem przekonany, że zawsze jest słuszna.
Ostatnio zmieniony 2023-08-23, 19:21 przez Arek, łącznie zmieniany 2 razy.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

ODPOWIEDZ