"Odkręcanie" herezji

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: "Odkręcanie" herezji

Post autor: Andej » 2023-08-28, 21:54

Dezerter pisze: 2023-08-28, 21:38 Chodzi mi o to, że każdy papież ogłaszając coś ex catedra albo wydając ważny dokument zawsze odnosi się w nim do Biblii, tradycji Ojców i nauki swoich poprzedników na biskupstwie rzymskim - moim zdanie to zabezpiecza nas przed jakimś wyskokiem jak filip z konopi.
W zasadzie zgadzam się z tym. Acz zasada vox populi, vox Dei nie jest dla mnie przekonująca. Uznaję ją, bo tak uznaje Kościół. Staram się wierzyć, że jest to przejaw działania Ducha świętego. Przekonuje też to, że aby cos zostało uznane za prawdę i ew. ogłoszone jako dogmat, jest badane bardzo długo. Setki lat. Czasem ponad tysiąc lat. A jeśli wiara w coś trwa tak długo, to musi to być znak. Wszak Dz 5.38-39 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem». Usłuchali go.
Jeśli wiara w coś pochodzi od Boga, to należy ją uznać. I ogłosić tak, aby wszyscy w nią uwierzyli i ją przyjęli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”